Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda podejrzanie. Myślę o przymrozku sobotniej nocy:

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2013101712&row=465&col=269&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

 

Ale niestety będą warunki do roszenia... :/

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dawno nie obserwowałem, dzisiejsza prognoza przewiduje czystą noc, niestety ten świecący Księżyc uniemożliwi polowanie na DS-y.

Ale chyba lepsze to niż nic, najwyżej byłoby polowanko na janse obiekty i kolorowe gwiazdy podwójne.

Silne mgły, które były przez ostatni tydzień już minęły. A w najbliższym czasie może to być jedyna okazja na jakiekolwiek obserwacje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

jest duża szansa, że jutro będzie pogodna noc, dlatego mam propozycję nie do odrzucenia.

PAKUJCIE swoje sprzęty i jedźmy gdzieś w teren, nawet jeżeli to ma być tylko dwie godziny obserwacji.

Nie wiem, na ile się sprawdzą prognozy ale musimy już dzisiaj coś zaplanować, trzeba pomyśleć o dobrej ciemnej miejscówce i nie ukrywam, że liczę na Waszą obecność, jak nie będzie dzisiaj odezwu, to jutro będę do Was dzwonił.

 

Amper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg dzisiejszej prognozy ICM proponuję obserwacje między 18 a 22, potem zacznie się bardzo mglić i jakieś chmury mają być na niebie, a cirrusy bardzo skutecznie uniemożliwiają obserwacje DS-ów. Niektórzy z Was mają 12-calowe teleskopy, więc polowanie na kwintecik i może się uda nawet odpowiednik łuku Markariana w Rybach z kilkoma galaktykami i m.in. ramiona spiralne M33.Co prawda moje miejscówki (Rusinów) nie są idalne jak Bieszczady, ale łuna jest znacznie mniejsza niż w Raniżowie. Pewną niedogodnością jest bliskość lokalnej dorgi, ale auta jeżdżą rzadko.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy,

na sat24 widać, że będziemy w wielkiej dziurze, tak więc proponuję zrobić dzisiejsze spotkanie. Mam tylko jeden mały problem, Andrzej będzie dostępny dopiero o 20 albo nawet po i zanim się dotoczymy gdzieś na miejscówkę, to minie min. godzina i nie wiem, co mam począć :(

Za jakąś godzinę będę rozmawiał z Andrzejem i zobaczę czy da rade dojechać sam, czy będzie trzeba po niego jechać, jeżeli dojedzie sam, to umówimy się gdzieś na 19-20, jeżeli nie, to sam nie wiem.

 

Myślę, że dzisiaj musimy sobie darować miejscówkę w Rusinowie, dla mnie za daleko tym bardziej, że po 3 w nocy wyjeżdżamy z Andrzejem na Śląsk.

Odezwę się około 17 i napiszę co ustaliłem z Andrzejem i Januszem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich . mam na imie krzysiek , jestem z podkarpacia , mieszkam okolo 65 km od rzeszowa . jakies dwa tygodnie temu kupilem teleskop sky-watcher 150/750 . moze rakieta to nie jest , ale wybralem specjalnie taki nie za duzy , bo z mysla glownie do nauki . jak sie juz naucze nieba i opanuje obserwacje to dokupie cos wiekszego ;d . przez te dwa tygodnie odkad go mam obserwacje prowadzilem dopiero trzy razy , oczywiscie ksiezyc , jowisza i wenus i jeszcze kilkanascie innych obiektow , ktorych nie bylem w stanie zidentyfikowac . czytam tu , ze organizujecie spotkania na wspolne obserwacje . bardzo chetnie bym sie dolaczyl , jesli by wam nie przeszkadzal poczatkujacy amator .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj okko,

oczywiście zapraszamy do naszych szarych szeregów, szkoda, że wczoraj do nas nie dołączyłeś.

Miejscówka może nie była rewelacyjna ale ilość obiektów jakie wczoraj zaliczyliśmy była ogromna, ba chyba pierwszy raz wczoraj widziałem "hameryke", californię i wiele innych słabych mgiełek.

Nasze obserwacje trwały do godziny 23 czy jakoś tak, po czym ja z Andrzejem wyruszyliśmy na Śląsk i tak bez snu trwaliśmy aż do teraz, tzn ja troszkę przymknąłem oko, ale Andrzej był twardy.

Mam nadzieje, że bajastro napisze coś więcej o wczorajszych podbojach, bo ja z racji braku snu nie bardzo kontaktuję.

 

Obserwuj ten temat i jak tylko pojawi się możliwość wspólnego wypadu, to zapraszamy.

 

Amper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ostatnie obserwacje o których wspomina wyżej Amper, prowadziliśmy w 4 osoby. Przy czym przeze mnie były testowane możliwości 12" zwierciadła Ampera. Ponadto testowane były długoogniskowe okulary 2" począwszy od Scoposa po Naglera 31. Pod względem dawanych obrazów bezkonkurencyjny jest oczywiście Nagler. Ostre gwazdki niemal w całym polu widzenia w f/5. Scopos w takim teleskopie kompletnie wysiadał (robił z gwiazd przy krawędzi pola coś w stylu soczewkowania grawitacyjnego na gromadach galaktyk - takie zakrzywione łuki, można to też porównać do patrzenia przez denko słoika, obraz zadowalający na środku pola).

12" LB był wyposażony dodatkowo w filtr UHC, który pod podmiejskim niebem bo ok. 2 km na północ od Sokołowa Młp. przy bardzo dokuczliwej łunie pokazał swoje pazurki. Wiele mgławic bez filtra nie była w ogóle widoczna, a te które było słabo widać bez (Veil) - z filtrem okazały się być bardziej wyraziste, Veil praktycznie jak na zdjęciu, tyle że bez kolorów.

 

Najciekawsze jednak było to co dało się zobaczyć przez duży sprzęt:

1. Kwintet Stephana (dość wyraźnie widoczne 3 plamki)

2. Dwa pasy pyłowe w M31, nieregularności w M33 (jakby zaczątki ramion, ale jeszcze trochę brakuje)

3. Liczne mgławice przez UHC:

- Veil - obie części, z filtrem to zupełnie inna jakość, bez filtra słaby widok (mocno wyprany w łunie)

- Ameryka Północna - piękna Zatoka Meksykańska w filtrze

- słaba i duża Kaliforna, w teleskopie widoczny niewielki wycinek tej mgławicy, ale przesuwając odrobinę teleskop bez problemów udało się ją zobaczyć i jej ogrom

- bardzo wyraźna Mgławica Merope w Plejadach, wiodczna też bez filtra, ale z UHC lepsza

- mgławica w rejonie gdzie powinny być mgławice Serce i Duch - najprawdopodobniej była to jedna z mgławic tworzących kompleks Serce-Duch, bez atlasu trudno zidentyikować, jaki to był konkretnie obiekt

- Płomień w Orionie, słabo widoczny z filtrem, jednak podzielony ciemną materią na dwie części, Orion był nisko nad horyzontem w małej łunie od jakiejś wsi na wschodzie

- jeszcze niżej nad horyzontem - ale widoczna lepiej od Płomienia - Rozeta dookoła gromady otwartej NGC2244 w Jednorożcu, część południowa mgławicy jaśniejsza

- klasyki jak M27, M57 i M42 z filterm jak i bez, M42 lepsza bez UHC.

 

Kalifornię, Rozetę, Płomień i tą jeszcze nieznaną mgławicę w Kasjopei widziałem po raz pierwszy,

ponadto porównywaliśmy widoki jasnych Ds-ów (Chichoty, M31, M33, M42, Plejady, M81 i M82) w różnym sprzęcie.

Amper też dorwał M108 w Wielkiej Niedźwiedzicy bardzo nisko nad horyzontem.

Podsumowując krótką relację, obserwacje były bardzo udane.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc. niezle , musze jakis katalog kupic , bo nie wiem gdzie szukac tych galaktyk . dzisiaj obserwowalem ksiezyc i w koncu zlapalem orientacje z mapki gdzie co jest . wczesniej tez na wenus chwile patrzylem , ale powietrze tak falowalo , ze sie obraz rozmywal. zostawilem teleskop na podworku i poszedlem do domu cos zjesc jak wrocilem do teleskopu to byl caly zaszroniony , lustro . okulary wszystko tak pokryte szronem , ze sie nie dalo juz obserwowac ;/ no i teraz wnioslem spowrotem do domu , zeby to odmarzlo . masakra , da sie cos z tym zrobic , zeby ta wilgoc tak nie osiadala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okko, kilka z tych obiektów nie jest widoczna przez teleskop 150 mm (np. mgławica Płomień czy Kwintet Stephana). W zasięgu Twojego teleskopu powinny być wszystkie M-ki (jest ich 110) i trochę jaśniejszych obiektów z katalogu NGC (zobaczysz co najmniej kilkaset obiektów, z czego większość to gromady otwarte).

Teraz jest jesień, więc druknij sobie atlas Taki'ego z gwiazdam + 8,5 m, jest w necie za free: http://www.geocities.jp/toshimi_taki/atlas_85/atlas_85.htm

Na obrotowej mapce nieba zobaczysz jakie gwiazdozbiory widać i polujesz na jaśniejsze Ds-y, ale nie przy pełni Księżyca. Bardzo pomocna jest lornetka z szerokim polem do nauki gwiazdozbiorów i rozmieszczenia gwiazd. Potem jak spojrzysz w atlas na jakąś interesującą M-kę, będziesz wiedział dokładnie gdzie ona jest. Dla DS-ów na początek szukaj obiektów widocznych aktualnie na niebie jaśnieszych od +10 m (mag).

W powyższym linku są też tabele z danymi o obiektach DS zaznaczonych na mapkach, m.in. jasności, więc wszystko masz w jednym miejscu.

DS - to z agielskiego "deep sky", czasem DSO - "deep sky object" = mgławica, galaktyka, gromada kulista, otwarta.

Przez Twój teleskop zobaczysz jeszcze (bo pozycja Łabędzia jest coraz gorsza na tę mgławicę) obie części mgławicy Veila (w bezksiężycową noc), jedną dość łatwo namierzyć bo przechodzi niemal centralnie przez gwazdę 52 Cyg w Łabędziu, widoczną gołym okiem. mgławicę planetarną M57 w Lutni, gromadę kulistą M15 w Pegazie, podwójną gromadę otwartą H i Chi w Perseuszu, trochę gromad otwartych w Kasjopei po Byka, Woźnicę i Bliźnięta.

Z galaktyk to aktualnie na niebie do wychaczenia w Andromedzie M31, M32 i M110 - trzy w jednym polu praktycznie nad głową wieczorem, potem M33 w Trójkącie, w Wielkiej Niedźwiedzicy słynna parka M81 i M82, M74 w Rybach i M77 w Wielorybie - wszystkie te galaktyki są widoczne także w lornetce 10x50 (na miejskim niebie może być problem z M33, bo jest duża i słaba).

Do zobaczenia na jesiennym niebie też są mgławice planetarne Saturn i Ślimak, ale do nich trzeba wiejskiego nieba.

Zobacz sobie jeszcze na podwójną gwiazdę Albireo w Łabędziu, układ Alkor-Mizar w Wielkiej Niedźwiedzicy oraz Epsilon Lutni - na noce z Księżycem możesz polować na gwiazdy podwójne i wielokrotne.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wskazówki . cos sie chmury nalazły , że dziś nie poobserwuje . wstyd sie mi troche przyznać , ale jeszcze nie do końca rozpoznaje gwiazdozbiory ;x nastepne obserwacje chyba przeprowadze z lornetka { jak skołuje skądś jakąś } bo sam to mam taką małą , że to bardziej jak zabawka . kupilem tez tak wlasnie lunete 30x50 ale ma troche male pole widzenia i do tego obraz lata , bo nie moge jej utrzymać nieruchomo , ale obmyśliłem już jak taki statyw prosty zrobić do niej . tak , taki mam plan na pierwszą bezchmurną noc . nauczyć sie gwiazdozbiorów . chociaż narazie troche skołowany tym jestem , ostatnio jak mi ten teleskop oszroniło to pozniej siedzialem z godzine z tą taka obrotową mapką nieba no i rozpoznałem wielką niedzwiedzice , ale poza tym sie nie za bardzo zgadzało to co było widać na niebie i na mapce . probuje na wszystkie strony i jakos nie moge dopasowac tego . ale mam juz pare pomysłów . podobnie jak z ksiezycem , trzy noce mi zajeło zanim zakumałem jak sie z mapą poruszać i rozpoznawać struktury po nazwach ;x widze przydałaby sie lornetka , a w tym tygodniu planuje przebudować troche samochód i jeszcze dokladnie nie wiem ile mi na to gotowki pojdzie , poza tym planuje kupic okular ethosa 6mm a tani nie jest i z tego wszystkiego lornetka bedzie musiała narazie poczekać . spróbuje pożyczyć , bo coś mi sie zdaje ,że kolega ma fajna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okko,to że jesteś na początku astrohobby to nie wstyd, każdy kiedyś tak zaczynał. Co do Ethosa na obecnym etapie to bym sobie odpuścił jego zakup (chyba, że używka w okazyjnej cenie). Moim zdaniem nie ma sensu tyle płacić za okular i w zupełności powinien wystarczyć jakiś Delos (ma nieco mniejsze pole niż Ethos ale i tak bardzo dobrą korekcję). Co do okularów zanim kupisz naprawdę wypasiony i polukaj przez swoje, chyba że masz te zestawowe Super, to 10 mm jest do niczego.

Zakup przyzwoitej lornetki przeglądowej 10x50 to konieczność, np. Nikon Action 10x50 EX lub lepsze i droższe TS-ki, WO z ED i słynny fujinon. Przez lornetkę szybko nauczysz się nieba i dużo zobaczysz. A potem będzie robiła za porządny szukacz do teleskopu i wyłapywania gromad w Drodze Mlecznej a jest ich mnóstwo.

Obrotowa mapka nieba jest dość znacznie zniekształcona na południowej części, wynika to z odwzorowania sfery na płaską powierzchnię, nie przeszkadza to specjalnie w rozpoznawaniu gwiazdozbiorów. Do lornetki jak znalazł.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja sobie dzisiaj wyszedlem na balkon, wzialem lornetke Nikon 10x50 i po dwoch minutach mialem ja w polu widzenia. byla godz. okolo 16;50. rozstawilem montaz Astro3 , Skylux w roli lunety prowadzacej a w miejscu przeciwwagi powiesilem lustrzanke Sony SLT a58. zrobilem kilka fotek przy roznym iso. niestety burmistrz Boguchwaly od jakiegos czasu chwali sie swoim nowym oswietleniem i oswietla na okolo wszystko. wiec fotki wyszly jakie wyszly.

 

Sony SLT a50 obiektyw od Zenita Helios 44M 58mm iso 800 t=30sek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nowej Dębie burmistrz też schrzanił niebo wstawiając na placu (rynku) w posadzce pomiędzy płyty mnóstwo listw z mocnymi białymi ledami. Świeci to w niebo przez całą noc, silna biała łuna widoczna z kilkunastu km od tegorocznych wakacji. Nie da się tego wyciąć żadnym filtrem mgławicowym (widmo ciągłe, a nie selektywne jak w przypadku sodówek, które świecą intensywnie ale tylko w kilku długościach fali, gł w sodzie, który łatwo jest wyciąć).

W dodatku miałem remont balkonu i dorobili dodatkowe zadaszenie co obcięło mi zakres widocznego nieba. I tą łunę widzę z okien, więc południowy-wschód jest teraz do niczego. Przed wakacjami było widać z balkonu miejscami przebijającą się Drogę Mleczną, teraz to tylko najjaśniejsze gwiazdy Oriona. M42 w lornetce na wsi lepiej widać jak w 150 mm teleskopie w tej łunie.

W związku z tym zmuszony jestem pozbyć się swojego SCT, bo jak mam jechać na wieś to wolę już z większym teleskopem i polować na mgławice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem zajęcia i padam na nos. Jutro rano do St. Woli :/ Więc z obserwacji nici. Z resztą chyba widzę jakąś wysoką mgiełkę.

 

@ bajstro: "...W Nowej Dębie burmistrz też schrzanił niebo wstawiając na placu (rynku) w posadzce pomiędzy płyty mnóstwo listw z mocnymi białymi ledami...."

No to jak zacznie się wymiana oświetlenia na takie energooszczędne (widmo ciągłe to możemy odfajkować pogrzeb astoamatorstwa....)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj rano o 05;30 ogladalem C/2013 R1 Lovejoy przez lornetke 10x50. wyglada wspaniale, pomimo widocznego sierpa Ksiezyca. jest widoczny warkocz. wydawalo mi ze dostrzegam ja tez golym okiem. szkoda ze nie mialem przygotowanego ''sprzetu'' do foto. moze nastepnym razem. zachecam wszystkich zeby przed wyjsciem do pracy, wzieli lornetke i popatrzyli na komete przez 2-3 min.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.