Skocz do zawartości

Zorza Polarna z Polsce - 17.03.2015


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

19 lat na to czekaliśmy :) W zasadzie dałbym to do po-prostu-linki ale co będę konkurował dziś. Bez szans jestem ;) Lajki mi się wyczerpały. Dziękuję i podziwiam te wszystkie zdjęcia i filmy. W centrum miasta paczałem na północ z balkonu ale nie dopatrzyłem się.

 

 

"Czekałem na nią 19 lat". Zorza polarna nad Polską

 

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/czekalem-na-nia-19-latzorza-polarna-nad-polska,161439,1,0.html

 

 

Pozdrawiam

EDIT

:astro:

p.s.

Kto by pomyślał, że w naszym hobby trzeba być zawsze spakowanym, zatankowanym ;) i gotowym do jazdy :)

p.s.2

"Zorze występują na wysokości 70-300 km, chociaż czasami sięgają 1000 km" http://fizyka.net.pl/ciekawostki/ciekawostki_wn1.html

zorze_daleko.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szoku. Nigdy nie sądziłem, że pierwszą zorzę zobaczę gołym okiem z ... Gdańska!

 

DSC01770m2.jpg

DSC01767m2.jpg

 

Edyta :

Wymieniłem wczoraj wstawione surówki na większe pliki. Trochę pociągnąłem nasycenie i jasność.

 

Wracałem do domu przed północą klnąc wyjątkowo paskudne LP - zielone jakieś. A niebo było pięne jak rzadko i widać było chyba z pięćdziesiąt gwiazd (w środku Gdańska to godne uwagi). Dopiero pod domem coś mnie tknęło, a jak wyjrzałem z balkonu, to musiałem lecieć po szczękę na trawnik pod blokiem. W sumie załapałem sie na sama końcówkę pokazu, ale i tak było surer.

 

Edyta2:

Tak dla porównania - jak wygląda niebo z zorzą w mojej wiosce na fotce przy balansie bieli ustawionym na 5500K (te powyżej miały biel ustawioną na żarówkę).

 

DSC01765m2.jpg

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zobaczyłem na własne oczy to moje i nikt mi tego nie zabierze.

Pierwszy raz widziałem zorze i do tego taką piękną. Jestem mega zadowolony.

 

A zdjęcia... cóż... nie byłem w stanie wyostrzyć fotek. Nie wiem czy to kwestia obiektywu (stary kit Canona 28-70) czy mojego braku obycia ze sprzętem, ale AF był praktycznie bezużyteczny, a manualnie nie dałem rady wink.png Zmniejszyłem rozmiar, żeby nie straszyły nadmiernie. I pomyśleć, że Sigma 17-50 f/2.8 w drodze. Mówi się trudno i żyje się dalej.

 

Idę spać, bo jutro do pracy wstać trzeba, a nikogo obchodzić nie będzie, że zorza była.

Ta znieczulica społeczna i brak wrażliwości na cuda natury :P

IMG_5390-1.jpg

IMG_5392-1.jpg

IMG_5398-1.jpg

IMG_5406-1.jpg

IMG_5407-1.jpg

IMG_5409-1.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po opublikowaniu pierwszego posta (z Rewy) myślę sobie - "Koniec imprezy, idę z psem i lulu.". Po wyjściu z domu... szybki zwrot po aparat, pies gdzieś poleciał...

 

Niebo płonęło! :wow:

 

A cóż to takiego na pierwszej fotce ? Jakieś rozchodzące się fale w kształcie okręgów na samym środku ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wczorajsze wypociny z Lubina na Dolnym Śląsku :D Zjawisko gołym okiem bardzo subtelne. Widoczne białe filary światła, jakbym nie wiedział że to zorza mógłbym przegapić ;)

 

IMG_0305-Edit.jpg

 

IMG_0308-Edit.jpg

 

Dodaję jeszcze animacje:

 

https://youtu.be/qjcVOZDgNcs

Edytowane przez Mateusz_S
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.