Jump to content

Zorza Polarna z Polsce - 17.03.2015

Recommended Posts

19 lat na to czekaliśmy :) W zasadzie dałbym to do po-prostu-linki ale co będę konkurował dziś. Bez szans jestem ;) Lajki mi się wyczerpały. Dziękuję i podziwiam te wszystkie zdjęcia i filmy. W centrum miasta paczałem na północ z balkonu ale nie dopatrzyłem się.

"Czekałem na nią 19 lat". Zorza polarna nad Polską

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/czekalem-na-nia-19-latzorza-polarna-nad-polska,161439,1,0.html

Pozdrawiam

EDIT

:astro:

p.s.

Kto by pomyślał, że w naszym hobby trzeba być zawsze spakowanym, zatankowanym ;) i gotowym do jazdy :)

p.s.2

"Zorze występują na wysokości 70-300 km, chociaż czasami sięgają 1000 km" http://fizyka.net.pl/ciekawostki/ciekawostki_wn1.html

zorze_daleko.jpg

Edited by ekolog
  • Like 2

Jestem w szoku. Nigdy nie sądziłem, że pierwszą zorzę zobaczę gołym okiem z ... Gdańska!

DSC01770m2.jpg

DSC01767m2.jpg

Edyta :

Wymieniłem wczoraj wstawione surówki na większe pliki. Trochę pociągnąłem nasycenie i jasność.

Wracałem do domu przed północą klnąc wyjątkowo paskudne LP - zielone jakieś. A niebo było pięne jak rzadko i widać było chyba z pięćdziesiąt gwiazd (w środku Gdańska to godne uwagi). Dopiero pod domem coś mnie tknęło, a jak wyjrzałem z balkonu, to musiałem lecieć po szczękę na trawnik pod blokiem. W sumie załapałem sie na sama końcówkę pokazu, ale i tak było surer.

Edyta2:

Tak dla porównania - jak wygląda niebo z zorzą w mojej wiosce na fotce przy balansie bieli ustawionym na 5500K (te powyżej miały biel ustawioną na żarówkę).

DSC01765m2.jpg

Edited by Fredrixxon
  • Like 5

To co zobaczyłem na własne oczy to moje i nikt mi tego nie zabierze.

Pierwszy raz widziałem zorze i do tego taką piękną. Jestem mega zadowolony.

A zdjęcia... cóż... nie byłem w stanie wyostrzyć fotek. Nie wiem czy to kwestia obiektywu (stary kit Canona 28-70) czy mojego braku obycia ze sprzętem, ale AF był praktycznie bezużyteczny, a manualnie nie dałem rady wink.png Zmniejszyłem rozmiar, żeby nie straszyły nadmiernie. I pomyśleć, że Sigma 17-50 f/2.8 w drodze. Mówi się trudno i żyje się dalej.

Idę spać, bo jutro do pracy wstać trzeba, a nikogo obchodzić nie będzie, że zorza była.

Ta znieczulica społeczna i brak wrażliwości na cuda natury :P

IMG_5390-1.jpg

IMG_5392-1.jpg

IMG_5398-1.jpg

IMG_5406-1.jpg

IMG_5407-1.jpg

IMG_5409-1.jpg

• Like 9
Guest Winter

Po opublikowaniu pierwszego posta (z Rewy) myślę sobie - "Koniec imprezy, idę z psem i lulu.". Po wyjściu z domu... szybki zwrot po aparat, pies gdzieś poleciał...

Niebo płonęło! :wow:

A cóż to takiego na pierwszej fotce ? Jakieś rozchodzące się fale w kształcie okręgów na samym środku ? :P

A cóż to takiego na pierwszej fotce ? Jakieś rozchodzące się fale w kształcie okręgów na samym środku ? :P

To efekt stosowania taniego filtra UV jako zabezpieczenia obiektywu :Loveit: Zorzę miałeś podziwiać! :bash:

• Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 247 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.