Skocz do zawartości

Zasady działu AstroMarket


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku dyskusjach na temat funkcjonowania tego działu, zasad sprzedaży i innych relacjach "konsumencko-klienckich", nieodparcie ciśnie się na myśl, żeby spróbować stworzyć jakiś kanon zasad, może nie do końca obligatoryjnych, ale do przemyślenia przez obie strony "lady"

 

pieczywo.jpg

 

 

do sprzedającego:

 

1. do opisu przedmiotu należy zawsze podawać jego cenę oraz sposób odbioru

2. jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów, a i bardziej przyciąga uwagę potencjalnych kupujących

3. niedopuszczalne są próby tworzenia licytacji na wystawiane do sprzedaży przedmioty

4. ogłoszenia zawierające link do swoich ofert w innych mediach będą traktowane jako spam i usuwane

5. ten dział jest tylko i wyłącznie dla użytkowników forum, więc ogłoszenia osób, które zarejestrowały się tylko po to, żeby coś sprzedać również będą traktowane podobnie

6. nie podbijajcie swoich ogłoszeń dopiskiem "aktualne" bo to też jest nic innego jak spam

7. nie flodujcie swojego wątku, tylko po to, żeby był ciągle na "topie"

8. po sprzedaży lub "dezaktualizacji" ogłoszenia proszę dopisać to w swoim wątku, zostanie on wtedy zamknięty, żeby łatwiej było znaleźć aktualne oferty

9. nie linkuj do swoich ofert w innych działach forum

 

lody.jpg

 

 

do kupującego:

 

1. unikaj komentowania w czyiś ofertach, tym bardziej, jeżeli nie masz zamiaru kupić danego przedmiotu

2. nie targuj się publicznie na forum, do takich ewentualnych negocjacji jest przecież PW

3. z wielką rezerwą podchodź do używania słowa "rezerwacja", w zasadzie powinno być to zastrzeżone do użycia tylko przez sprzedającego (lub przynajmniej powinien wyrazić na to zgodę)

 

 

generalnie podchodźmy do tego z sercem, w końcu wymieniamy sprzęt we własnym gronie, więc wszelkie próby zatajenia jakiś wad, próby naciągania, wykorzystania lub nieuczciwości i to obu stron transakcji i tak wcześniej czy później wyjdą na jaw i zapewne będą piętnowane przez użytkowników forum

 

instrukcja.jpg

 

Być może pewne obostrzenia są zbyt restrykcyjne a inne zupełnie pominięte, ale to w końcu nieustanna próba tworzenia jakiejś bezpiecznej, spokojnej i godnej zaufania platformy wymiany sprzętu astro dla nas wszystkich i jeżeli się przyjmie, to po jakimś czsie zostanie wprowadzony do regulaminu AstroMarketu, który z uwagi na swoją specyfikę, będzie posiadał dodatkowe zasady w stosunku do regulaminu Forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. nie podbijajcie swoich ogłoszeń dopiskiem "aktualne" bo to też jest nic innego jak spam
Przydałoby się to lekko zliberalizować. Czasami oferta spada daleko a sam nie wchodzę zwykle dalej niz na drugą stronę, bo dalej to już są tylko "stare" ogłoszenia. Możliwość "przypominajki" raz na tydzień, dwa zapewne będzie przydatna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem powyższe posty oraz wątek o rezerwacjach i jeżeli chodzi o same rezerwowanie to mam do tego takie podejście:

Słowo rezerwacja wg mnie oznacza: "jestem pierwszy, kupuję po ustaleniu szczegółów na PW". Zawsze może się zdarzyć, że negocjacje nie wypalą i wtedy rezerwacja się zwalnia. Dlatego pewnie większość unika wpisywania w wątku słowa "kupuję".

Oczywistym jest też to, że tego rodzaju rezerwacja jest z natury krótka - po prostu na czas skontaktowania się ze sprzedającym i dogadania (lub niedogadania) szczegółów.

 

Sytuacja z rezerwacją ma rację bytu też w sytuacjach typu: jestem w pracy, zobaczyłem ofertę na forum, dodatkowo korzystam z przeglądarki w telefonie więc nie mam za bardzo czasu na rozpisywanie się więc wrzucam swoją rezerwację a resztę ustalam np. po powrocie do domu. Sam kiedyś miałem podobną sytuację więc wiem jak to jest...

 

Reasumując uważam, że nie powinniśmy rezygnować z rezerwowania towaru przez kupującego pod warunkiem, że rezerwacja będzie krótka czyli na czas wystarczający do skontaktowania się ze sprzedającym lub ostatecznie max np. 48h. Dodatkowo sprzedający może sam zadecydować o przyjmowaniu bądź nie przyjmowaniu rezerwacji. Natomiast o ile już pozwalamy na rezerwacje to uważam, że powinny one znaleźć się w wątku sprzedaży - tak by "kolejka" chętnych była jawna i przejrzysta. Oczywiście, wrzucenie do wątku słowa "rezerwuję" powinno być połączone z jak najszybszym skontaktowaniem się ze sprzedającym.

 

To takie moje luźne uwagi oparte na doświadczeniach z tego i innych forów. Dodam jeszcze, że na naszym forum i tak nie jest źle z tymi rezerwacjami. Na innym forum z którego korzystam (sprzęt foto) tworzą się kolejki po parę osób, które to osoby często trzymają rezerwację a następnie po kolei rezygnują...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się to lekko zliberalizować. Czasami oferta spada daleko a sam nie wchodzę zwykle dalej niz na drugą stronę, bo dalej to już są tylko "stare" ogłoszenia. Możliwość "przypominajki" raz na tydzień, dwa zapewne będzie przydatna.

 

no ale tym tokiem rozumowania, to parę osób zakiluje cały dział, nieustannie prześcigając się, która oferta jest bardziej "aktualna" ;) zrzucając na dół, rzeczywiście te najnowsze oferty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak sumasie ale tutaj chodzi o uruchomienie takiej opcji "przypominajki", która odświeży ogłoszenie raz na tydzień, może rzadziej... Jak wystawiłem swoją synte na sprzedaż to akurat było tyle ogłoszeń, że po tygodniu moje wylądowało na 3 stronie, Synte sprzedałem po miesiącu a i tak uruchomiłem własną przypominajke ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by zrobić 2 pod-fora gdzie będą lądować tematy zamknięte i nadal aktualne.

 

Na A4U.net jest opcja kasowania swojego wątku, co zdecydowanie porządkuje giełdę.

Aczkolwiek wiem, że na tym forum jest zasada zachowywania starych, nieaktualnych wątków "dla poglądu kształtowania się cen". Według mnie, rynek cenowy zmienia się na tyle dynamicznie, że wątki bardzo stare, nieaktualne można by kasować.

 

Po drugie, wiem też, że nawet pozornie 100% decyzja zakupu typu "kupuję" na PW lub w wątku nie jest ostateczną deklaracją kupującego który może w każdej chwili zrezygnować z chęci zakupu :( To frustrujące, ale niestety realne. To gwoli komentarza o pochopnych "rezerwacjach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się to lekko zliberalizować. Czasami oferta spada daleko a sam nie wchodzę zwykle dalej niz na drugą stronę, bo dalej to już są tylko "stare" ogłoszenia. Możliwość "przypominajki" raz na tydzień, dwa zapewne będzie przydatna.

W przeciwnym wypadku nie będę miał wyrzutów sumienia napisania nowej oferty bo wiem jak ja przegladam oferty w dziale sprzedam - nigdy nie ide dalej niż miesiąc i podejrzewam ze większość tak robi. Do tego punktu wiec ja tez mam zastrzeżenia bo nie służy obu stronom de facto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a nie można zrobić podgrup typu: nowe i starsze.

 

z tym ze nowe byłyby tylko do 1 miesiąca

 

...luźna propozycja :)

 

hmm..

po spojrzeniu na posta to może jednak mija sie to z celem ale.. ehh

 

albo podział na typ sprzętu ?? w końcu zgłoszeń jest sporo

Edytowane przez bucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole każdej strony forum są opcje wyświetlania, więc można sobie wyfiltrować tematy otwarte, zamknięte, alfabetecznie w/g daty albo w ciągu ostatniego tygodnia, itd itp

a w/g mnie szkoda kasować stare ogłoszenia, bo to zawsze jakieś archiwum i kawał historii, a po latach człowiek z rozrzewnieniem zobaczy po ile "chodziły" Synty, albo jaki majątek dał za okular :Boink:

 

co do rezerwacji, przecież to nie jest słowo zakazane, chodzi tylko o zwrócenie uwagi na to, że moga zdarzyć się, bywają sytuacje niezręczne, albo kłopotliwe, związane z nadużywaniem tego terminu, tu chodzi tylko o czystość intencji ewentualnego nabywcy,

choć z drugiej strony, jak w supermarkecie, trafimy na jakąś kolejną super promocję czy okazję, a nie mamy przy sobie kasy na kolejną lodówkę czy pralkę, ani ciężarówki żeby to od razu zabrać, to przecież sprzedawca pisze na towarze zarezerwowane, a nie sam klient, prawda? :rolleyes:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przypominajka powinna być dopuszczalna powiedzmy sobie szczerze narazie takie zachowanie nie zabiło porządku w dziale sprzedam nikt go nie nadużywał więc niech sobie taki punkt w regulaminie jest z dopiskiem "zbyt nachalna" - niech będzie jako wentyl bezpieczeństwa.

Oczywiście nie wchodzi w ten zakres post z nową ceną i tu też oczywiście miejmy umiar i nie piszmy 2 razy dziennie obnizki o 2 zł na okular albo po 10zł na sprzecie za 3000zł.

 

Z rezerwacją - zachowajmy ten zwyczaj ale aby odróżnić słowo sprzedającego od kupującego ustalny że :

- kupujący wypisuje prośbę o rezerwację na forum lub na PW

- sprzedajacy potwierdzając taką prośbę na forum napisze "rezerwacja dla xxxx" albo jeśli takie życzenie kupującego bez podania jego nicka czy danych.

Wtedy można sobie zrobić kolejkę oczekujących.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole każdej strony forum są opcje wyświetlania, więc można sobie wyfiltrować tematy otwarte, zamknięte, alfabetecznie w/g daty albo w ciągu ostatniego tygodnia, itd itp

 

wszystkie wątki w "Sprzedam": 68 stron

wątki otwarte: 41 stron! :Boink:

 

najlepsze byłoby przenoszenie zamkniętych do osobnego foldera "Sprzedam-Archiwum" - nic nie zginie, jak kogoś interesuje historia to sobie tam znajdzie a w "Sprzedam" byłyby tylko aktualne co likwiduje też problem przypominajki bo stron będzie mało i każdy będzie wiedział że nie ma nieaktualnych więc warto zawsze przejrzeć wszystkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry w kwestii archiwum i koniec.

 

Cała reszta to z szacunkiem burza bo kol.Jesion tupnął nóżką , gdyż klient uciekł a była rezerwacja.

 

Opanujcie się, jest wolny rynek , ludzie rezerwują, rezygnują, sprzedają, rezygnują ze sprzedaży.

Nie wydaje mi się aby ten dział niedomagał i potrzebne byłyby regulacje.

 

z szacunkiem

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Popieram propozycje zmian.

 

Mam jednak uwage - pisze sie tu o roznych uregulowaniach, ale jak zostana ustalone, to kto bedzie pilnowal ich przestrzegania? To jakby troche pracy. Tu trzeba czlowieka z misja, takiego ktoremu sie chce. Albo wrocic do (rozwazanej kiedys troche na pol-serio) opcji pobierania oplaty za ogloszenia. Tyle ze robi sie z tego komercha... A jak bedzie admin wkraczal, to bedzie obrzucany blotem.

 

Wniosek z tych rozwazan mam taki: albo bedzie ktos kto podejmie sie takiej pracy (wiedzac ze bedzie sie narazac, bo tam gdzie sa pieniadze to czesto zarty sie koncza) albo nie wprowadzac zadnego regulaminu tylko KODEKS - czyli taki spis najwazniejszych zasad ktorych nie pilnuje zaden admin tylko spolecznosc.

 

Piotrs

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie podchodźmy do tego z sercem, w końcu wymieniamy sprzęt we własnym gronie, więc wszelkie próby zatajenia jakiś wad, próby naciągania, wykorzystania lub nieuczciwości i to obu stron transakcji i tak wcześniej czy później wyjdą na jaw i zapewne będą piętnowane przez użytkowników forum

Mam pytanie do jakiego poziomu te wady, będą piętnowane.

Naprzykład kupuję sprzęt i w momencie nabywania nie wiedziałem, że o to mam zapytać, o dany element,

który może być wadliwy . Nie zostałem poinformowany o tym wadliwym szczególe, który został przeze mnie odkryty w trakcie użytkowania.

Jak na to się zapatrujecie ?

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm - a ja mam pytanie - nieco ekscentryczne. :szczerbaty:

 

Przymierzam się do sprzedaży części mojego sprzętu. (O szczegółach nic a nic nie napiszę, bowiem może to być małe zaskoczenie ;) ). Zupełnie nie orientuję się w cenie, jaką można za ten sprzęt uzyskać - szczególnie, że ostatnio ceny bardzo zjechały w dół.

 

Planowałem zrobić coś w rodzaju 'licytacji' - zainteresowani by w wątku otwarcie pisali, ile chcą dać za ten sprzęt. Trwałoby to jakiś tydzień - półtora. Najciekawsza oferta (mogłaby to być także zamiana - kto wie? ;) ) by została przeze mnie wybrana.

 

Byłoby to dość blisko 'licytacji'. Czy jest to zabronione? Czy nie powinienem takich kwiatków robić? Lepiej teraz spytać niż potem się denerwować i robić niepotrzebne zamieszanie! ;)

 

Czekam na interpretację prawa, panie profesorze! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno było by mnóstwo protestów w tej sprawie, więc może od razu "rzuć towar" na allegro, a rynek Ci go szybko wyceni ;)

 

Właśnie problem w tym, że wolę, aby sprzęt dostał ktoś, kto się udziela w naszej astrospołeczności. Prócz tego byłby zainteresowany np zamianą na jakiś np okular. :)

 

Ale - widzę w tym rozwiązanie - czy mógłbym napisać, że wszelkie, nawet najbardziej nierozsądne propozycje cenowe, proszę wysyłać na PW? W wątku opisałbym wszystko jak najbardziej rzetelnie i jak najbardziej dokładnie - łącznie z problemami i ewentualnymi np naprawami.

 

 

Czy tak można? Mi bardziej zależy na tym, by sprzęt trafił w dobre ręce niż na $$$$. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.