Jump to content

Star Party Jodłów 2009 - Zlot AF


 Share

Recommended Posts

info-informacje.gif

 

Pod gwiaździstym niebem - Jodłów 17-20. września 2009 roku (początek wieczorem w czwartek, koniec w niedzielę rano)

Jak co roku, tak i tym razem spotykamy się w przepięknym, rozgwieżdżonym Jodłowie. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto do nas dołączyć, tzn. że nigdy jeszcze nie byłeś na zlocie Astro-Forum.org..

 

Nasze miejsce należy do jednych z najlepszych w Polsce. Niewielkie zanieczyszczenie nieba światłem czyni Jodłów miejscem wyjątkowym, szczególnie dla każdego miłośnika nocnego nieba. Nie bez znaczenia jest też położenie wśród pejzażu Sudetów, które w magiczny sposób nadaje specyficzny klimat naszym spotkaniom pod gwiazdami..

 

Staramy się utrzymać towarzyską formułę zlotów. Wychodzimy z założenia, że przede wszystkim, liczą się ludzie, a nie sprzęt. Dlatego nie wymagamy ani określonej wiedzy, ani odpowiedniego sprzętu. Aby wziąć udział w niezwykle pasjonujących obserwacjach jodłowskiego nieba wystarczy być użytkownikiem Astro-Forum.org i kochać, tak jak my, bezkres nocnego nieba.

 

Zakwaterowanie w Jodłowie udostępnia nam ośrodek Ostoja. Karnet Astro-Forum.org upoważnia każdego uczestnika do pobytu w dniach 17-20 września 2009 roku (od czwartku wieczorem do niedzieli rano). W cenę wliczone jest wyżywienie (śniadania i obiadokolacje).

 

Gdzie odbywa się zlot:

 

Ośrodek Wypoczynkowy OSTOJA

Jodłów 30, 57-530 Międzylesie (woj.dolnośląskie)

 

tel.: (0) 502 252 221

tel.: (074) 81 36 955

 

Jak kupić karnet?

 

Wszystkie informacje oraz system rezerwacji miejsc znajdziecie pod poniższym adresem:

 

http://www.starparty.pl

 

Informacja dla osób, które nie chcą korzystać z zakwaterowania w naszych ośrodkach.

 

Jeżeli mieszkasz niedaleko, lub chciałbyś spędzić ten czas na polu namiotowym, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę. Osoba przebywająca na zlocie zobowiązana jest do opłacenia:

 

1. Opłata rejestracyjna: 36.60 zł za osobę (niezależnie od ilości dni). W przypadku rozbicia namiotu można korzystać z toalet, pryszniców, etc.

 

2. Wyżywienie: 35 zł (śniadania i obiadokolacje) za osobę, za dzień. Wyżywienie nie jest obowiązkowo, jeżeli ktoś chce się żywić sam, nie ponosi tych kosztów.

 

Następnie wchodzimy na stronę starparty.pl i kupujemy karnet. Jako pokój wybieramy sobie ilość osób z rozwijanego menu "p. namiot". Dodajemy koszulkę, jeżeli jest taka wola, oraz finalizujemy operację. Na końcu wyświetli się konto i nr rezerwacji. Kwota będzie nieprawidłowa, więc proszę wykonać sobie obliczenia samemu i taki przelew wysłać. Następnie proszę na adam@jesion.pl przesłać mi tę kalkulację i poinformować o płatności.

 

Osoby, które wykupiły wyżywienie otrzymają inne identyfikatory, które uprawniać będą do korzystania ze stołówki.

 

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestię, prosimy o zadawanie ich w tym wątku. Korekty rezerwacji proszę zgłaszać na email lub PW.

Relację z poprzednich zlotów możesz zobaczyć pod tym linkiem:

http://www.starparty.pl/historia/

 

Do zobaczenia na zlocie.

Link to comment
Share on other sites

Witam!

 

To ja może napiszę czego chciałbym się nauczyć od profesjonalistów podczas tych 4 dni w Jodłowie :szczerbaty: . Przede wszystkim efektywnego wyszukiwania obiektów na nieboskłonie... nie muszę tłumaczyć że chyba każdy początkujący doświadczył załamania z powodu "kulka/mgiełka powinna tam być a ja jej nie widzę!" :D. Chciałbym również porównać widok planet przez mojego światłosilnego newtona i z maksutova, przyznam że nigdy nie miałem okazji spojrzeć przez teleskop tego typu. Chciałbym :szczerbaty: wsadzić w wyciąg (oczywiście pod nadzorem własciciela :D) jakiś lantanowy okularek, ewentualnie jakiegoś Naglerka lub dobrego barlowa i wreszcie zobaczyć co można wycisnąć z 12" lustra pod ciemnym niebem! Żeby wiedzieć na co składać w niedalekiej przyszłości $ :D.

 

Pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

Uwaga, to już naprawdę "last minute". Zwolniło się jedno miejsce w ośrodku głównym, pozostał także ostatni pokój 2 osobowy w Agroturystyce.

 

Przy okazji chciałbym zaapelować do wszystkich o zabieranie sprzętu - każdego. Im więcej, tym lepiej ;).

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Uwaga, to już naprawdę "last minute". Zwolniło się jedno miejsce w ośrodku głównym, pozostał także ostatni pokój 2 osobowy w Agroturystyce.

 

Przy okazji chciałbym zaapelować do wszystkich o zabieranie sprzętu - każdego. Im więcej, tym lepiej ;).

 

Witam,

 

Czy ten pokój nadal jest dostępny? Ze względu na liczbę wątków na temat zlotu można się pogubić co jest jeszcze aktualne a co już nie...

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Status ilości miejsc jest na stronie zlotu. Nie ma już miejsc od dawna. Jest tylko lista rezerwowa, ale na niej już i tak dużo osób jest dopisanych oficjalnie i nieoficjalnie. Jedyna opcja to poszukać sobie ośrodka na własną rękę, gdzieś w okolicy i zgłosić pobyt jako "namiot". Ponieważ system nie przewidywał takich możliwości proszę dodatkowo informować mnie na PW (nr rezerwacji, etc.).

Link to comment
Share on other sites

Nie chcąc zakładać nowego wątku zadam pytanie tutaj. Jeśli okaże się to faux pas to proszę adminów o wydzielenie nowego wątku.

 

Moje pytanie dotyczy dostępności zasilania na polu obserwacyjnym (pytam, bo to mój pierwszy zlot w Jodłowie). Nie mam niestety swojego "Power Tanku" i korzystam albo z zasilania z samochodu albo z zasilacza 230V AC / 12V DC. Tak więc czy na polu będzie miejsce na wjechanie autem (w co wątpię, bo gdyby wszyscy wjechali to by był jeden wielki parking) bądź dostępne gdzieś gniazdko 230V (mam naprawdę dłuuuuugi przedłużacz, więc to nie jest problem)?

Link to comment
Share on other sites

Ja chciałbym jeszcze zaproponować aby telpy do astrofoto były w jednym miejscu najlepiej na obrzeżach naszego placu

obserwacyjnego, wiąże się to z zasilaniem i z reguły sporą ilością sprzętu towarzyszącego na pewno i ludziom

wykonujacym fotki i osobom nastawionym na czystego wizuala będzie wygodniej. Ofcrs na miejscu to się ustali :)

Link to comment
Share on other sites

To co, dokupić piwa?!? :)

No oczywiście :)

Pogoda to rzecz moim zdaniem drugorzędna. Najważniejsza jest kolimacja. Musimy się skolimować, czyli zgrać ze sobą, aby dać ładny obraz :)

Pozdrawiam

 

P.S: Wy też pewnie, jak ja, siedzicie już jak na szpilkach...

Link to comment
Share on other sites

Chętnych, czy jadących? ;)

Jeśli jadących, to chyba musimy ją zrobić sami, bo organizatorzy już pisali, że większość osób rezerwowała miejsca nawet dla kilku osób (ja np dla trzech ;) ), więc lista była by bardzo nie kompletna.

Łatwiej zrobić jakiś wątek, lub nawet zrobić to tutaj i wpisywać się, każdy kto ma potwierdzoną przez organizatora rezerwację.

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Na pewno jadę ja, Sawes1 i Perkuła. Kto jeszcze? ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.