Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Saturn i Titan. 11 maj 2016

Do Iapetusa zabrakło 1,5 mag, z innej miejscówki dałoby radę go sfotografować tym sprzętem.

Rhea wystarczająco jasna, ale za blisko za Saturna aby na 135 mm dało się ją zarejestrować.

Cóż, niedosyt pozostał

 

Pentax K3

Pentax M 135 3,5 @ 4,5

ISO 1600

19 x 1 sek

Saturn_05_03e_opisb_R.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fotografowałem księżyce Saturna, to używałem do tego niskiego ISO. Ale na statywie już nie za bardzo jest możliwe wydłużenie czasu ekspozycji. Z 300mm łapało mi Rheę i Dione. Tethys byłby na granicy (nie złapałem go), ale wtedy akurat znajdował się tuż przy tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba: WO ZS71 + 0.8 reducer/flattener

Montaż: Star Adventurer

Aparat: Canon 40D mono + Nikon D80

Czas ekspozycji:

Łącznie: 5,3 h

Klatki główne: 70 x 90'', 50 x 120''

 

Nie wiem czy to właściwy wątek, ale wydaje mi się że ten mount to nadal astrofotografia statywowa powiedzmy "advanced" :)

 

Dla wszystkich posiadaczy tego montażu - śmiało można zamontować ciężar do 4,5kg bez efektu "pojechanych" gwiazdek przy ekspozycjach do 120''.

 

 

yRxiVzM.jpg

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba: WO ZS71 + 0.8 reducer/flattener

Montaż: Star Adventurer

Aparat: Canon 40D mono + Nikon D80

Czas ekspozycji:

Łącznie: 5,3 h

Klatki główne: 70 x 90'', 50 x 120''

 

Nie wiem czy to właściwy wątek, ale wydaje mi się że ten mount to nadal astrofotografia statywowa powiedzmy "advanced" :)

 

Dla wszystkich posiadaczy tego montażu - śmiało można zamontować ciężar do 4,5kg bez efektu "pojechanych" gwiazdek przy ekspozycjach do 120''.

 

 

Ale to nie jest fotografia statywowa.

Rozumiem fotografię statywową - jako fotografowanie obiektów astronomicznych bez prowadzenia za ruchem nieba, czyli tylko ze statywu.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fotografowałem księżyce Saturna, to używałem do tego niskiego ISO. Ale na statywie już nie za bardzo jest możliwe wydłużenie czasu ekspozycji. Z 300mm łapało mi Rheę i Dione.

Dzisiaj szykowałem się na Saturna z 300 mm, czyste powietrze po wczorajszej burzy, niestety wieczorem przyszły chmury.

Titan I Rhea są w zasięgu ciemnego tele + statyw, ale jakiś bonusowy księżyc np: Dione miło by zobaczyć :)

Księżyc Saturna sfotografowałeś ze statywu czy z prowadzeniem ?

 

Cassiopeia, zdjęcie bardzo ładne, ukryć się nie da

Szeroki kadr, ale jednak 5h naświetlania, to nie statywowe foto

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat z prowadzeniem. Robiłem testy przy różnych ISO. Przy 3200 dało radę złapać Hyperiona, natomiast Rhea i Dione ginęły w blasku Saturna. Przy ISO rzędu 200-800 można było próbować łapać te bliższe księżyce.

 

Statywowo, Rhea i Dione nie powinny stanowić jednak większego problemu. Oczywiście po stackowaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica Pierścień M 57

 

Stack to dziwny, 3 klatki

2 x 1,5 sek i 1 x 2,5 sek

ISO 1600/3200

Pentax K3

Pentax M 135 3,5

 

Zdjęcie to zrobiłem na koniec sesji Marsa i Saturna, tak z ciekawości jak wyjdzie M57 na pojedynczej klatce. Efekt tak mnie zaskoczył, że postanowiłem złożyć te 3 klatki w DSS i wrzucić do Fitsworka

Lutnia_04-3.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Mleczna około 00:30 - są to jedno-klatkowce .

Sprzęt: Nikon D3200 Czas naświetlania 15s Przysłona 3.5 ISO 3200

Obróbka w Photoshop CS6 i Iris .

 

Polecam tutorial http://www.astro4u.net/forum/showthread.php?tid=7046

 

iris5.jpg

iris21.jpg

iris31.jpg

Edytowane przez maciekkacper
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wyszedłem na chwilę na balkonik i piękna koniunkcja Jowisza z Księżycem. Pod ręką Canon EOS 350D + Canon Ultrasonic 100-300mm i pah!

 

Moom_11_06_2016_MG_4226.jpg

 

Czas 0,6s 300mm/5,6 na Jowisza i jego kasiężyce - Europa niewidoczna sklejona z Jowim, w prawo po kolei: Io, Ganimedes, Kalisto a zaraz obok załapała się gwiazdka jeszcze z Lwa cLeo59. Na prawo od Księżyca załapała się też z Lwa gwiazda xLeo63.

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, co ile aktualizujecie kadr przy M31 i obiektywach 50-58mm? Mam Nikona d40 i heliosa 44m (przerobionego na nieskonczonosc) i przy M31 okolo 60 klatek po 15s na brzegach kadru wychodziły niezłe kreski, coś ala wchodzenie w nadświetlną :D No i kolejne pytanie, Pallas 135mm (także przerobiony), i orion oraz andromeda, co jaki czas najlepiej aktualizować kadr? Wiem ze można eksperymentalnie, ale moze już ktoś przy takich ogniskowych pracował na statywie i podzieli się doświadczeniem :) Właśnie zamówiłem pilot ir żeby robić w miarę nieporuszone zdjęcia na 135mm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, co ile aktualizujecie kadr przy M31 i obiektywach 50-58mm? Mam Nikona d40 i heliosa 44m (przerobionego na nieskonczonosc) i przy M31 okolo 60 klatek po 15s na brzegach kadru wychodziły niezłe kreski, coś ala wchodzenie w nadświetlną :D No i kolejne pytanie, Pallas 135mm (także przerobiony), i orion oraz andromeda, co jaki czas najlepiej aktualizować kadr? Wiem ze można eksperymentalnie, ale moze już ktoś przy takich ogniskowych pracował na statywie i podzieli się doświadczeniem :) Właśnie zamówiłem pilot ir żeby robić w miarę nieporuszone zdjęcia na 135mm :D

 

Nieporuszone zdjęcia można robić za pomocą telefonu z nadajnikiem IR w tym aparacie i innych z takim odbiornikiem. Mogę tylko powiedzieć, że dla 135mm robiłem 3 sekundowe expozycje, a dla 200mm 2 sekundowe, ale nie pamiętam co ile korygowałem kadr, po prostu patrzysz ile się przesunęło i jeśli już dość dużo to przesuwasz.

 

Kreski na brzegach to koma. I w sumie mam heliosa, ale nie robiłem za bardzo nim astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam UMI Zero, który nadajnika ir nie ma, więc zamówiłem właśnie pilot ;)
No ok, a czy teraz jest jakiś ciekawy obiekt do obfocenia ze 135mm, statywem i max iso 1600? :D

PS. nie chodzi mi o komę :) Tylko o rozjechane gwiazdki pojawiające się po stackowaniu. Daję fotkę poglądową, chodzi mi o obszar poza zaznaczonym polem.
Tak btw, nie znalazłem nigdzie poradnika do PixInsight LE, wszędzie są do tych nowszych. Ma ktoś jakiś link? Bo aktualnie to umiem w nim jedynie wyrównywać tło :( (nie, na tym zdjęciu nie zostało to zastosowane)

Screenshot_3.png

Edytowane przez Kajetan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że poza tym, co zaprezentował kolega Winter nie ma w necie zbyt wiele sensownych materiałów nt. PixInsighta LE, zwłaszcza, że program jest stary, a te tutoriale wyczerpują większość jego okrojonych możliwości :)
PS

Te rozjechane gwiazdki to - moim zdaniem - koma. Po stackowaniu po prostu lepiej ją widać :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.