Skocz do zawartości

Nowa struktura forum Astropolis


Adam_Jesion

Protest?  

47 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy protestujesz przeciwko wprowadzeniu nowej struktury?

    • TAK! Protestuj?!
      6
    • NIE! - jest OK!
      41


Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy zauważyliście ostatnio zmieniliśmy główną stronę Astropolis.pl. Teraz cała struktura widoczna jest w postaci menu z lewej strony. Od kiedy wdrożyłem tę filozofię, to nie mogę spać spokojnie. W czym problem?

 

Odpowiadam: w strukturze forum. Teraz widać, jak na dłoni, że jest ona nielogiczna, bezsensownie poszatkowana, trudna do zrozumienia. Czas to zmienić.

 

Poniżej moja propozycja wynikająca z doświadczeń na AP, a także z obserwacji innych for światowych. Sądzę, że to może być taki kompromis pomiędzy prosta strukturą, a dużą ilością działów.

 

Czy ktoś protestuje przeciwko tej filozofii? Jakieś uwagi?

 

Z góry dziękuję.

 

 

-----

 

Nowości

  • Aktualności

Nowi i początkujący

  • Witamy
  • Szybka pomoc
  • Zakup pierwszego teleskopu
  • Moje pierwsze zdjęcia

Społeczność

  • Rozmowy ogólne
  • Sprawy Astropolis
  • Plebiscyty i konkursy
  • Zloty i spotkania
  • Planetaria
  • Wydawnictwa i oprogramowanie
  • Astronomia mobilna
  • Encyklopedia
  • Blogosfera

Sprzęt

  • Dyskusje o sprzęcie
  • DIY, ATM, modyfikacje
  • Mój nowy sprzęt
  • Moje obserwatorium
  • Giełda Sprzętu
  • Sklep Astromarket.pl

Obserwacje

  • Obserwacje astronomiczne
  • Szkice astronomiczne
  • Przewodniki i atlasy
  • Astronomia przez lornetkę

Astrofotografia

  • Rozmowy o astrofotografii
  • Obróbka zdjęć
  • Galeria: Głęboki Kosmos
  • Galeria: Słońce
  • Galeria: Planety i Księżyc
  • Galeria: Szerokie Kadry
  • Galeria: Zjawiska (komety, zorze, meteory, satelity, etc.)

Bliżej nauki

  • Astronomia edykacyjna
  • Gwiazdy zmienne
  • Zjawiska zakryciowe
  • Planety pozasłoneczne
  • Astrofizyka, kosmologia i teorie
  • Eksploracja kosmosu
  • Radioastronomia i spektroskopia

Inne

  • Fotografia i grafika
  • Klub Bliżej Gwiazd
  • Poszerzamy Horyzonty

The Great Pyramid of Giza.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna wątpliwość z najmojszego punktu siedzenia: nie do końca widzę, gdzie miałaby być część techniczna dla lornetek.

W dyskusjach o sprzęcie? Raz już tak było i recenzje przepadały między teleskopami i montażami.

W dziale "Astronomia przez lornetkę"? Czemu nie, tyle, że jest to część działu "Obserwacje".

 

Jak to widzisz, Adamie?

 

Swoją drogą, dział "Astronomia przez lornetkę" bardzo zachęca do dzielenia się wynikami swoich obserwacji. Duży plus.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Według mnie powinien byc podział w dyskusjach o sprzęcie na lornetki i teleskopy;lunety. Chyba też potrzeba scalać dyskusji o sprzęcie i mój nowy sprzęt. Praktycznie to jest jedno i to samo. Jeżeli ktoś już nie jest amatorem to też przecie chce kupić nowy sprzęt. Ogólnie nowa struktura bardzo mi się podoba.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struktura działów jest dobra z małym zastrzeżeniem. W dziale Sprzęt widziałbym to raczej tak.

Zamiast działów "Dyskusje o sprzęcie", "Mój nowy sprzęt" oraz "Moje obserwatorium"):

 

- lornetki (w tym "Dyskusje o sprzęcie" i "Mój nowy sprzęt")

- teleskopy i akcesoria (w tym "Dyskusje o sprzęcie" i "Mój nowy sprzęt")

- astrofotografia (w tym "Moje obserwatorium", "Dyskusje o sprzęcie" i "Mój nowy sprzęt")

 

 

Za to zdecydowanie nie podoba mi się "negatywna" forma ankiety bo wprowadza sprzeczny przekaz. Jednym słowem: "jestem za, a nawet przeciw" :D

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nowy sprzęt, to "nowa" idea. Będzie promowana do tego, żeby "pokazywać" swoje zakupy. Wiemy, że ludzie lubią się pochwalić zakupem nowego zesatwu, ale czasami nie wiedzą, czy to wypada, czy wolno. Nowy dział ma do tego pobudzić. Wbrew pozorom, z takiego "pokazywania" rodzi się sporo dobrego (inspiruje do nowych dyskusji).

 

Dział "Obserwatorium" jest jednym z ważniejszych działów. Marek - grzeszysz :) Ten dział zbudował wiele obserwatoriów w Polsce, właśnie dzięki temu, że zbiera informacje i prezentuje je w formie "case'ów". Podobna rola będzie przypisana do działu "Mój nowy sprzęt", tylko w kontekście zestawów, czy gadżetów. A już tak na marginesie, to trudno mi znaleźć zależność obserwatorium z astrofotografią. To zupełnie różne bajki.

 

Lornetki są także ważnym działem i nie jest on pacyfikowany. Sądziłem, że nie ma sensu rozrywać lornetek na działy obserwacyjny i sprzętowy. To po prostu astronomia przez lornetkę. Jeżeli jednak widzicie taką potrzebę, to można je rozdzielić na 2 działy.

 

Może zmienić nazwę "Mój nowy sprzęt"? Nie chciałem używać słów typu "pochwal się", ale może jest jakieś słowo dobre? Takie działy istnieją na wszystkich dużych forach i cieszą się sporą popularnością. Ja sam z chęcią pooglądałbym "cudze" zabawki.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki są także ważnym działem i nie jest on pacyfikowany. Sądziłem, że nie ma sensu rozrywać lornetek na działy obserwacyjny i sprzętowy. To po prostu astronomia przez lornetkę.

 

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Równie dobrze można próbować upakować całe astrofoto w jeden czy dwa działy w jeden i uznać, że to po prostu astrofotografia :P

Mi osobiście nie przeszkadza jeden dział lornetkowy, choć wolałbym dwa i to takie, w których byłby spory ruch :). Biorąc jednak pod uwagę, że udzielających się lornetkowców jest stosunkowo niewielu może lepiej zostać przy jednym - przynajmniej na razie.

 

Moje wcześniejsze zapytanie wynikało z tego, że zarówno nazwa działu - "Astronomia przez lornetkę" - jak i umieszczenie tego działu w "Obserwacjach" wyraźnie wskazywały na obserwacyjną część lornetkowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napiszę, że nie mam problemu z dwoma działami lornetkowymi. Wasza decyzja. Przy obecnej budowie głownej strony ilość działów nie jest wielkim problemem. I tak wszystko leci do streamu w środkowej kolumnie. Ta filozofia będzie rozwijana i docelowo będzie można mieć na AP 1000 działów. Co więcej, każdy będzie sobie mógł zrobić swoje forum :P (np. dla lokalnej grupy obserwatorów, czy klubu synty) - i absolutnie nie będzie powodować to zamieszania, czy bałaganu. Mam na to pomysł, muszę go tylko skończyć :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony dodam tylko, że brakuje mi w nowej strukturze tematów z obecnego działu 'Planeta Ziemia' (zjawiska pogodowe i optyczne, NLC, zorze, itp...)

Być może nie są ściśle astronomiczne ale myślę, że powinno znaleźć się dla nich miejsce chociaż w dziale 'Inne'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to? "Galeria: Zjawiska (komety, zorze, meteory, satelity, etc.)".

 

Jak sama nazwa mówi jest to galeria astrofotografii. A te zjawiska z astrofoto do końca się nie wiążą (zjawiska optyczne, tematy pokrewne meteo, itp...)

Nie jest to intuicyjne...

 

Ale OK ważne żeby było miejsce na tego typu artykuły, relacje i zdjęcia. Już się nie czepiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurs na nazwę pokazał jedno:

 

Wątek: Witamy nowych użytkowinków powinien:

 

1. Zmienić nazwę na "Witamy Cię nowy forumowiczu - napisz gdzie zamierzasz obserwować i coś o sobie"

 

2. Powienień być wyróżniony jakoś i w jednym z najwyżej (na stronie) umieszczonych działów, a nie na dnie dna (czyli w HP)

 

 

Bo pełno ludzi się rejestruje i milczy.

Ponadto ktoś pyta o planowany sprzęt a my nie wiemy gdzie i z kim mamy do czynnienia a to bardzo trudno doradzać

jak sie nie wie czy 12 letnia dziewczynka z Gibraltaru czy 51 letni starszak z Nysy :icon_idea:

 

A co do zmian struktury to - zasady - jestem za ewolucją, a nie rewolucją :szczerbaty:

ale tu mogę uczynić wyjątek :flirt:

{tylko żeby mi "dno dna" nie zniknęło :D}

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedzawszy to mi się najbardizej podobała struktura forum tak z lat 2006-2007. Za dużo się zmienia teraz. Coraz łatwiej się na forum pogubić. Nowa struktura to już w ogóle jest dziwaczna strasznie.

 

Poza tym forum dość wolno chodzi, często muszę odświeżać stronę, aby się wczytało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niestety muszę potwierdzić zdanie kolegi wyżej, jakoś mi to wszystko nie pasuję. Dużo rzeczy na głównej stronie - twórca zapewne chciał by wszystko było pod ręką - i tak jest, ale wg. mnie jest taki lekki bałagan. Nie lepiej zmniejszyć ilość informacji na stronie głównej? Dzięki temu forum by na pewno przyspieszyło :-). Obecnie strona główna to kawał dobrej roboty, widać ze się postarałeś, niestety jest za dużo informacji :)

 

Nie obraź się ale ja głosuję za powrotem niebieskiego astro-forum.org :friends:

 

:banan: 500 postów!!! :banan:

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę pomyślałem i jestem za wydzieleniem z działu sprzętowego kategorii astrofotograficznej i wizualowej.

Ewentualnie przydałby się osobno dział z recenzjami, choć to już niekoniecznie. Reszta ok, zobaczymy jak sprawdzi się w praniu.

 

Nie obraź się ale ja głosuję za powrotem niebieskiego astro-forum.org :friends:

 

;) Można się kłócić o układ działów (sporo czasu spędziłem czytając niebieskie jeszcze astroforum) ale nowy design wypada rewelacyjnie. Gratulacje dla webmastera/grafika - zaprojektowanie ciekawego logotypu dla waszej świeżo startującej firmy to będzie bułka z masłem.

 

EDIT: Logotyp to nigdy nie jest bułka z masłem bo to jest zawsze projekt pełen kompromisów. :rolleyes: Mimo to wierzę że rezultat będzie powalający.

Edytowane przez przyssawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.