Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy :)

Również pogoda mnie zaskoczyła i miałem bezchmurny zachód słońca :) Kometa wygląda w lornetce jak samolot :) Wyraźnie jasne jądro, przynajmniej tak wyglądało to w mojej lornetce 8x40. Pierwsza obserwacja miała miejsce o godzinie 18:20.

Pozdrawiam.

Edytowane przez maniek89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie... jak ja wam zazdroszczę, aleee ja wam zazdroszczę... no jak ja wam zazdroszczę. :/


Tabaciogaraj - tutaj masz wykres z położeniem komety nad horyzontem w ciągu dnia. ;)http://www.sok-ptma.astronomia.pl/wp-content/uploads/2013/02/c2011l4Alt.png


Tutaj natomiast masz mapki z położeniem komety pośród gwiazd: http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=754

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście minut temu wróciłem do domu. Obserwacje prowadziłem z obrzeży Kościerzyny mniej więcej od 18:45 do 19:15. Niestety kometa już wtedy była ledwo nad dachami domów, przez co nie widziałem jej w całości :( dodatkowo obserwację utrudniała łuna Kościerzyny.

Dobrze widoczna w lornetce 10x50, ale jeszcze lepiej w Syncie 6'. Wyraźne jądro wraz z warkoczem (nie określę długości, bo już wtedy była częściowo schowana za domem). Gołym okiem było trudno ją dostrzec ze względu na niskie położenie. Ale i tak kometa jest mega :D

 

Jadąc na miejsce obserwacji obawiałem, że już w ogóle jej dzisiaj nie ujrzę, bo jak na złość zaczęły iść w jej kierunku chmury :szczerbaty: Ale się udało. Chciałbym jeszcze dodać, że była to moja pierwsza kometa w życiu ^_^

Kolejna podejście pewnie w piątek ;)

 

Życzę wszystkim czystego nieba!

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem ale ze względu na późną obserwacje bo juz prawie o 19, to jej położenie tuż nad chmurami (bardzie mgła) a właściwie już w nich, była ledwo co widziana w lornetce ale jednak zobaczyłem. Trudna do znalezienia w takich warunkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Poznania sfotografowanie komety dzisiaj ekstremalnie trudne, ale nie niemożliwe - kilka fotonów zarejestrowało się w przerwie między chmurami.

Canon 60d, Tamron 28-75/2,8 @75mm f/4 3,2sek ISO640 godz. 18:54

 

Kometa 13.03.2013.JPG

 

Oczywiście wizualnie ani przez lornetkę DOT 9x63 nie udało mi się jej wypatrzeć.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.