Skocz do zawartości

Czy bezchmurne, nocne niebo może wkurzać ?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Może. Jak zobaczyłem meteorogram na poniedziałek to mało mnie szlag nie trafił...

 

meteo.jpg

 

Dlaczego ? Odpowiedź jest stosunkowo prosta:

1. Bo dopiero w poniedziałek a nie w weekend

2. Bo 9:28 jest PEŁNIA!

3. Bo Księżyc przebywa wtedy gdzie? oczywiście w Orionie!

 

Mało? Jak dla mnie aż nadto :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie ma znaczenia, można poswięcić czas w tygodniu. Ale PEŁNIA! Nawet nasi koledzy lunatycy czyli ci od Księżyca chyba nie są zachwyceni...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak nie narzekał. Pogoda będzie, co nie którzy za kilka dni będą mogli się w końcu wyspać a na niebie mamy jeszcze Geminidy i kometę. Księżyc świeci nisko ok. godziny 5 więc jeszcze na kometę można zerknąć. Jedyny nie użytek to Księżyc bo go nie da się obserwować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde właśnie...szewski poniedziałek :) Niestety astrofotograficznie taka noc jest dla mnie stracona. Nawet w narrowbandzie nic rozsądnego nie da się zrobić rzy takim obniżonym kontraście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tez żartuje

 

Określanie w lesie kierunków świata za pomocą mchu

Duże kamienie, skały, drzewa, pokryte są mchem przeważnie od strony północnej.

 

Określanie w lesie dni tygodnia za pomocą pogody

Jeśli po 2 dniach beznadziejnej pogody mamy nagle piękną gwieździstą noc to jutro na 1000% jest poniedziałek. W tygodniu pogoda mieszana :]

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde właśnie...szewski poniedziałek :) Niestety astrofotograficznie taka noc jest dla mnie stracona. Nawet w narrowbandzie nic rozsądnego nie da się zrobić rzy takim obniżonym kontraście.

 

Przy stabilnym tle, da sie przy pełni robić przyzwoitą fotometrię, z rejestracjami egzotranzytów włącznie ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w okolicach pełni zwykle oglądam planety (nie ma w tym nic złego, naprawdę!), oraz profilaktycznie sprawdzam na calsky.com, czy w mojej miejscowości nie ma przypadkiem tranzytu satelity na tle Księżyca - poluje na to zjawisko już 2 lata :/ Ostatnio byłem w Krakowie, i nawet wziąłem sprzęt, bo sprawdzałem, tam miał być ów tranzyt. I pewnie był, tylko, że wystąpiła nagle mgła i nie widziałem Księżyca ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w okolicach pełni zwykle oglądam planety (nie ma w tym nic złego, naprawdę!), oraz profilaktycznie sprawdzam na calsky.com, czy w mojej miejscowości nie ma przypadkiem tranzytu satelity na tle Księżyca - poluje na to zjawisko już 2 lata :/ Ostatnio byłem w Krakowie, i nawet wziąłem sprzęt, bo sprawdzałem, tam miał być ów tranzyt. I pewnie był, tylko, że wystąpiła nagle mgła i nie widziałem Księżyca ;(

 

Ale ISS, czy inne mniejsze? Kiedyś zasadziłem się ma geostacjonarne, dziwny efekt jak gwiazdy uciekają a satelita stoi w okularze :] ale okazało się że ich rozmiary kątowe są tak małe że nic tam się nie wyłapie. Zastanawiam się jak to będzie w Twoim przypadku, bo jako świecący punkt jest widoczny, ale czy tak tycia czarna plamka na tle księżyca się zarejestruje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ISS, czy inne mniejsze? Kiedyś zasadziłem się ma geostacjonarne, dziwny efekt jak gwiazdy uciekają a satelita stoi w okularze :]

 

Na razie to nie mogę ustrzelić nawet kropki na Księżycu, żebym miał pewność że to satelita :( Choć mam nadzieję, że może coś z kształtu, nawet z tych malutkich uda się uchwycić. Nawet spróbowania nie miałem okazji - długa historia dziwnych splotów przypadków, w których jednak w większości palce maczały chmury :/

 

Ciekawe musi być obserwowanie satelity geostacjonarnego - choćby kropki przez którą przemykają sobie gwiazdy. Jak takiego można znaleźć?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich rozmiary kątowe były rzędu ( z pamięci pisze) 0,02sek co nie daje szans na żaden kształt a tym bardziej (chyba) uchwycenie ich jako plamka na tle księżyca. Genialnie je pokazywał starry night backyard, obecnie nie jestem w temacie ale możliwe że nowa wersja programu lub sellarium po wgraniu czegoś wyrzuci ich pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe musi być obserwowanie satelity geostacjonarnego - choćby kropki przez którą przemykają sobie gwiazdy. Jak takiego można znaleźć?

Parę słów o obserwowaniu satelitów geostacjonarnych (po angielsku) jest np. tutaj. A można zrobić bardzo fajny filmik taki, jak ten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może. Jak zobaczyłem meteorogram na poniedziałek to mało mnie szlag nie trafił...

 

attachicon.gifmeteo.jpg

 

"Na szczęście" prognoza z ICM na przełomie listopad/grudzień często się nie sprawdza i zamiast zapowiadanego czystego nieba mamy "piękny zgniły wyż" (zalegający nad całą Europą Środkową), którego akurat nie przegonił żaden mocniejszy wiatr. :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich rozmiary kątowe były rzędu ( z pamięci pisze) 0,02sek

 

Dzięki, to trochę zniechęca;)

 

 

Parę słów o obserwowaniu satelitów geostacjonarnych (po angielsku) jest np. tutaj. A można zrobić bardzo fajny filmik taki, jak ten.

 

Dzięki Majer - poszukam:)

 

 

na forum też już było kiedyś: Jak oglądać satelitę bez płacenia abonamentu

 

Bardzo ciekawy post Szuu!!! :))) Że też tyle fajnych rzeczy jest "zakopanych"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

2. Bo 9:28 jest PEŁNIA!

3. Bo Księżyc przebywa wtedy gdzie? oczywiście w Orionie!

Nie ma to jak najdłuższe grudniowe noce w czasie pełni. Jelly Fish bedzie ładnie podśwetlona przez Księżyc powinna więc wyjść ładniejsza :P

 

 

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.