Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Chcąc nie chcąc ;)  muszę tu wspomnieć "O dwóch takich co ukradli Księżyc".
Aby dolecieć z Ziemi do Księżyca trzeba uzyskać odpowiednią delta V [km/s].
O dziwo istnieje (i jest szykowana z finałem za 3 lata) misja sprawdzająca pewne działanie ludzkości w kosmosie, która wymaga uzyskania zaledwie 85% owej delta V.
O jaką misję chodzi?

Siema

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ekolog napisał:

Chcąc nie chcąc ;)  muszę tu wspomnieć "O dwóch takich co ukradli Księżyc".
Aby dolecieć z Ziemi do Księżyca trzeba uzyskać odpowiednią delta V [km/s].
O dziwo istnieje (i jest szykowana z finałem za 3 lata) misja sprawdzająca pewne działanie ludzkości w kosmosie, która wymaga uzyskania zaledwie 85% owej delta V.
O jaką misję chodzi?

Siema

 

Może to:

 https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lunar_Orbital_Platform_–_Gateway

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z delta V i daty odpalenia sprawy może by się zgadzało ale ... to jednak nie to.


Uwzględnić radzę pierwsze zdanie zagadki.
Zatem pierwsza podpowiedź:


O jednym z takich dwóch zwykle mówi się "większy", a o drugim "mniejszy" z ...... (patrz grafika ujawniająca obiekt cześciowo).
Chcąc spektakularnie zdestabilizować warto zastanowić się, którego wybierzemy na cel.
***
Pamiętajmy, że nazwy wielu obiektów astronomicznych bierzemy nie z angielskiego.
Delta V do Księżyca jest powszechnie znana i oszacowana na 6.0 km/s. To ile będzie z tego 85% wiadomo.
(oczywiście najpierw trzeba uwolnić się od Ziemi - to jest wstępne/zmarnowane 9 IMHO)

 

Siema
p.s.
Nie ma potrzeby mnie cytować.
Ja edycje istotne merytorycznie (a nie banalnych błędów typu literówka) oznaczam w tekście bo stosuje w życiu i pochwalam zasadę Pawlaka z "Sami Swoi":

'U mnie słowo droższe pieniędzy' - czyli bez wykręcania się :)
Oczywiście jak na stronie jest już 15-20 postów to może się złamać i wtedy może warto cytować.

 

misja.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to KRAKsat – szósty polski satelita, wirujący w kosmosie niesamowicie - dzięki specjalnej technice,
zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z firmą Satrevolution
to, z racji mikroskopijności (1.4 kg),  zapewne wzięli go gratis? Na Antaresa.
Siema

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, szuu napisał:

ale kraksat też jest na orbicie :flirt:

 

Poddaję się ;) W zamyśle miałem samodzielną orbitę, ale fakt, masz jak najbardziej rację. A skoro masz rację, to przejmujesz obowiązki ;) Jeśli ty nie chcesz to niech @ekolog przejmie. Moje pytanie było zbyt mało precyzyjne i za to bardzo przepraszam. Przepraszam za stworzone zamieszanie.

Oryginalnie myślałem o PW-SAT2, jako ostatni polski satelita, który już jest na docelowej orbicie i funkcjonuje normalnie. Koszt wyniesienia na Falconie 9 wynosił około 135 tysięcy Euro.

Tomek
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie dalej szukamy odpowiedzi ile kosztował podróż kraksata na orbitę bo założenie że mogę zatankować samochód gratis jeżeli będę nalewał małymi porcjami:

Godzinę temu, ekolog napisał:

z racji mikroskopijności (1.4 kg),  zapewne wzięli go gratis?

wydaje się trochę zbyt optymistyczne ^_^ (chyba że jest jakieś potwierdzenie takiej darowizny)

 

na razie dowiedzieliśmy się, że wystrzelenie pw-sat2 który waży 2,6 kg kosztowało

23 minuty temu, Tomek96 napisał:

około 135 tysięcy Euro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Obstawiałem, że widzimy mgławicę - pozostałość po wybuchu supernowej  - i wpisałem do wyszukiwarki (google.pl)

 

[like fish nebula]

 

I najprawdopodobniej trafiłem dobrze?! :)

 

"The supernova remnant nebula W50 has been officially nicknamed the Manatee Nebula”

 

https://bigbrightsupernova.wordpress.com/2013/01/20/cow-in-the-sky/

 

Stawiam zatem na powyżej opisaną mgławicę Manata (inaczej Krowy Morskiej).

 

Siema
Link do grafiki
w50_medium.jpg

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt ma 700 lat świetlnych, a jest od nas o 18 tys. l.s.
Z trójkąta prostokątnego możemy policzyć kąt pod jakim go widzimy gdyby w polu widzenia okularu był dokładnie nad osią optyczna (albo nad centrum pola widzenia).
Zatem kąt (w sekundach kątowych) wynosi arcustangens(700/18000)*57*60. = 133 minuty. To ogromne ciało na niebie (Księżyc ma zaledwie 30).
Wzór wynika z zamiany wyniku z radianów na minuty kątowe.

 

Moim zdaniem ta "ryba" ma na zdjęciu około 1600 pikseli.

To skala wynosi (133*60)/1600 sekund/piksel = 5 sekund/piksel.

 

Siema
p.s.
Ja pamiętam, że mam zadać kolejną zagadkę ale od razu tego nie zrobię.
Jak się tu w międzyczasie rozwinie podtemat o foceniu Manata to zapewne Moderator wydzieli w nowy, niewątpliwie ciekawy, wątek.

Więcej o nim:

https://www.nrao.edu/pr/2013/w50/

Link do grafiki:

 


ManateeNebulaPair.jpg

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto oświadczyć się Kobiecie, a nie czekać z tym latami - niedawno się o tym boleśnie przekonałem.
Mając coś o co wzbogaca się człowiek jak nie popełni powyższego błędu oraz nie krótką nitkę o znanej długości i stoper ...
co moglibyśmy z pożytkiem zmierzyć stanąwszy na dowolnym ciele kosmicznym i jak?

 

Siema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza podpowiedź:

To coś to jest drobny przedmiot, który często, przynajmniej przez jakiś czas, miewa się stale przy sobie.

Nie chodzi o jakieś wzory (chyba że ktoś się pokusi) lecz o same czynności manualne i o nazwę tego co wyznaczymy (jedno lub dwa słowa załatwiają sprawę).

Siema

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To nie ta wielkość.

Druga podpowiedź. 

To coś to obrączka ślubna i należy ją przywiązać do końca tej nitki, której długość znamy (zakładamy, że jesteśmy w stanie to uczynić mimo dość niezgrabnych rękawic w jakich zapewne bylibyśmy stojąc na dużej planetoidzie lub Księżycu, itp).

 

Siema.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2020 o 16:20, ekolog napisał:

... oświadczyć się Kobiecie ... nie krótką nitkę o znanej długości ... zmierzyć stanąwszy

ekolog, ty zbereźniku!!! ^_^

 

a tak poważnie to przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni ciała niebieskiego, robiąc wahadło z obrączki na nitce :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.