Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Początkowo zakładałem przerwy po 20s, a nagrywałem po 4000 klatek co przekładało się na czas 80-130s po USB 2.0 w zależności co robiłem na laptopie w czasie nagrywania. Wiadomo że bez przerw to super płynność się uzyska, ale przy dłuższych animacjach to trzeba mieć bardzo pojemny dysk;) ja mam do dyspozycji tylko ok 300 Gb. Choć w tym przypadku nie było źle bo księżyce na Jowiszu więc ROI małe można było ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do właścicieli teleskopów o lustrach 8''-10'' i posiadaczy kamer ASI (120 lub 224MC)

Jakie czasy stosujecie do nagrywania, to znaczy ile ms?

 

Dla przykładu ja przy lustrze 16'' ustawiam zazwyczaj:

 

R- 14ms / gain 2000

G- 17ms / gain 2000

B- 20ms / gain 2000

 

a dla 8''

 

R- 26ms / gain 1800

G- 30ms / gain 2000

B- 30ms / gain 2200

 

Pytam bo chciałem porównać swoją technikę z innymi :D czy lepiej podciągać gainem kosztem słabszego s/n ratio czy lepiej ustawiać np.: ekspozycję na 40ms?

 

Takie teoretyczne dywagacje :P

 

BTW, jutro po 22 ma być pogoda, bezchmurna. A po północy tranzyt Io i Ganimedesa :D

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do właścicieli teleskopów o lustrach 8''-10'' i posiadaczy kamer ASI (120 lub 224MC)

Jakie czasy stosujecie do nagrywania, to znaczy ile ms?

 

Dla przykładu ja przy lustrze 16'' ustawiam zazwyczaj:

 

R- 14ms / gain 2000

G- 17ms / gain 2000

B- 20ms / gain 2000

 

a dla 8''

 

R- 26ms / gain 1800

G- 30ms / gain 2000

B- 30ms / gain 2200

 

Pytam bo chciałem porównać swoją technikę z innymi :D czy lepiej podciągać gainem kosztem słabszego s/n ratio czy lepiej ustawiać np.: ekspozycję na 40ms?

 

Takie teoretyczne dywagacje :P

 

BTW, jutro po 22 ma być pogoda, bezchmurna. A po północy tranzyt Io i Ganimedesa :D

 

Nie mam przed sobą logów, ale gain ustawiam na 170, o ile dobrze pamiętam to migawka około 8 ms i z ROI w granicach 330 x 330 mam około 180 fps.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mam przed sobą logów, ale gain ustawiam na 170, o ile dobrze pamiętam to migawka około 8 ms i z ROI w granicach 330 x 330 mam około 180 fps.

 

 

No to ładnie - 8ms dla 8'' przy moich 14ms dla lustra 16''

Jednak ta ASI224 jest duuuuużo czulsza niż mój Chameleon3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję zasadę, żeby Gain był zawsze jak najmniejszy i maksymalny Exp.

 

robię dokładnie tak samo

zostało mi tak jeszcze z czasów kamerek internetowych

z teleskopami 5" i 7" oraz Chameleonem sprawdza się

niedługo 10" lub 11" więc wypróbuję też na takiej aperturze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oprócz Io i Ganimedesa będzie malutka Amaltea w tranzycie, ciekawe, czy komuś się uda to uchwycić.

 

Amaltea - rozmiar kątowy 0,05 arcsec czyli 32 razy mniej od Ganimedesa (1,6 arcsec).

Wątpię, że ktoś rozdzieli tak mały detal - może na jednym lub dwóch pikselach ale seeing musiał by być niesamowicie dobry.

 

BTW, u mnie na razie chmury :/ ale jest szansa, że się poprawi przed północą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.