Skocz do zawartości

[APOD] Tranzyt ISS na tle Saturna / M101 21-go wieku


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Paether w rozjazdach, nie ma kto zaprezentować dzisiejszego APODa, a moim zdaniem jest bardzo ciekawy - uchwycić tranzyt ISS na tle Saturna to szczyt precyzji i refleksu. :icon_eek: Do tego jest to dzieło Wessela. B)

SaturnISSWessel_1100.jpg

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap160122.html

 

Sorry za falstart.

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz. Dla frajdy obserwacji bo sprzętu na łapanie nie mam - gdzie można te mapki sobie sprawdzać ? Najlepiej podając swoje koordynaty bo po Polsce nie będę się uganiał :).

 

Niedawno trafiłem na tę stronkę: http://transit-finder.com jest banalnie prosta w obsłudze. Niestety tranzyty wylicza tylko na tle Księżyca i Słońca. Z Calsky przyjemności nie miałem, pobawię się w weekend :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niedawno trafiłem na tę stronkę: http://transit-finder.com jest banalnie prosta w obsłudze. Niestety tranzyty wylicza tylko na tle Księżyca i Słońca. Z Calsky przyjemności nie miałem, pobawię się w weekend :) .

Niedawno był tutaj temat na temat tej stronki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Christoper Go kwestionuje prawdziwość tego ujęcia:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1093261937375209&set=a.108915725809840.8522.100000742388665&type=3&theater

 

 

Fajne. Robi wrażenie.

Pytanie do znawców to rozumiem "rzeczywiste" nałożenie kilkudziesięciu klatek z filmu w tym tej z Saturnem w tle a nie że Saturn oddzielnie i potem tylko wtopiony taki podrasowany Saturn w miejsce tego który uchwycił się z ISS ?

 

W najlepszym przypadku tak.
I chyba jest jeszcze jeden kłopot - uzyskanie takiej jakości o 8:30

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jedna klatka planety nigdy nie wyszłaby z takim detalem, chyba że przy perfekcyjnym seeingu. Wydawało mi się, że to oczywiste, że ten Saturn to stack z tego poranka, ale żeby powiedzieć, że przez to że zdjęcie "nie jest prawdziwe"? No to 90% astrofoto będzie w takich kryteriach "nieprawdziwe"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jeszcze co do wielkości kątowej:

Ian Sharp: How come your image does not show the correct relative sizes of Saturn and the ISS? Saturn's disk is about 15.5" and the ISS is roughly 45" (komentarz z FB J.W. Astronomy).

 

A co do "prawdziwości" - ja mam problem z opisem. Inaczej chyba by to brzmiało, gdyby opis był np. taki: "Był tranzyt. Wygadałby tak. Planet robiona wtedy, ISS w czasie tranzytu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jeszcze co do wielkości kątowej:

Ian Sharp: How come your image does not show the correct relative sizes of Saturn and the ISS? Saturn's disk is about 15.5" and the ISS is roughly 45" (komentarz z FB J.W. Astronomy).

 

Rozmiar ISS zmienia się bardzo wraz z odległością od obserwatora. Jeżeli tranzyt był nisko nad horyzontem, to nie widzę tu zafałszowania. Jest nagranie "na żywo" oraz wszystkie niezbędne informacje potrzebne do weryfikacji. APODem powinien być film, a nie zdjęcie po postprocessingu, ale to szczegół.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba jest jeszcze jeden kłopot - uzyskanie takiej jakości o 8:30

 

Tu chodzi o to, że tło nieba było za jasne? Sprawdziłem, że Dulmen znajduje się niedaleko granicy Niemiec z Holandią, że 15 stycznia wschód Słońca był tam o 8:32 i że wtedy faktycznie ISS przelatywała nad Europą Zachodnią. W tym momencie Saturn był na wysokości niecałych 16 stopni (tylko 1,5 stopnia mniej od wysokości maksymalnej). Niestety na heavens-above.com nie da się sprawdzić na mapie nieba, czy wtedy ISS przelatywała blisko Saturna, bo to był już przelot dzienny i na mapce jest tylko trasa Stacji i Słońce.

 

 

 

To ma ładnie wyglądać, reszta jest nie ważna.

 

 

Nieważna (ale: nie warto).

 

 

 

 

Rozmiar ISS zmienia się bardzo wraz z odległością od obserwatora. Jeżeli tranzyt był nisko nad horyzontem, to nie widzę tu zafałszowania.

 

No właśnie nie wiem, na ile można ufać programowi StarryNight (moje doświadczenie mówi, że niezbyt, choć w tym przypadku dane zgadzają się z dokładnością +/- 3 s z tym, co pokazuje heavens-above), ale pokazuje on, że wtedy ISS faktycznie przelatywała blisko Saturna nad tym miastem, choć według niego nie zakryła go, ale to pewnie kwestia współrzędnych geograficznych. W tej skali mała zmiana położenia powoduje, że ISS zakrywa planetę, albo nie. Zresztą w opisie zdjęcia jest napisane, że pas zakrycia miał szerokość 40 m. W każdym razie StarryNight pokazuje, że ISS minęła Saturna o 8:34:20 i że miała wtedy rozmiar 7".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tez znalazlem info ze to fake i chcialem wrzucic :) byles szybszy ;)

 

swoja droga ludzi naprawdę pogielo, dla tej ogromnej slawy jakim jest APOD robic z siebie oszusta, facepalm

 

edit. doczytalem ze gosc sprzedaje swoje prace w wersji drukowanej. Wszystko jasne, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze.

 

09065b9ba9f067d1be260341630a137c.jpg

 

Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.