Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2015


merti

Rekomendowane odpowiedzi

Mieliśmy 2 lata przerwy od widowiskowej zorzy aż do marca, a od marca do teraz aż 6 zórz nad polskim niebiem ;). Ta październikowa zorza miała swoje 5min. mega jasności. Ładnie rozświetlała niebo - widać na filmiku jak walnęlo światłem. Takiego wow nie miałem przy marcowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zorzę można było zobaczyć na kamerach Czeskiej Służby Hydrometeorologicznej:

 

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=serak

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=javorovy

 

Gdy się wczyta kilka zdjęć i puści animację to widać zorzę naprawdę wyraźnie.

 

A to moja zorza z Oławy niedaleko Wrocławia:

 

Z1.jpg

Z2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południe melduje, że zorza już łapie się na zdjęciach (20s, ISO800 f5,8). Dzięki loki_p :D

 

Cała przyjemność po mojej stronie :)

 

Na północ od Warszawy (~40km) nadeszły chmurki od północy :(

 

brakzorzy.jpg

 

Takie chmurki nie powinny przeszkodzić. U mnie chyba przy większych było widać.

 

W Zakopanem na szczycie Gubałówki wizualnie było z powodu Księżyca dość słabo, ale dzięki wybitnej przejrzystości i suchemu powietrzu na północnym horyzoncie utrwalała się na matrycy cały czas malutka nieśmiała zorza :)

z maksimum jaki miałem złapałem między 21.00 a 21.10.

Poczekałem prawie do pierwszej w nocy po drodze wykonując kilkanaście nocnych panoram i widoków Tatr ale nic lepszego już nie było dzisiejszej nocy.

 

Wow. Nie sądziłem, że będzie widać aż tak daleko na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście, mam też kadry skierowane bardziej na wschód, ale efekt niestety ten sam (robiłem koło 23). Też długo nie zawalczyłem, pół godzinki, selfie z orionem i zebrałem zabawki (szkoda że dzisiaj robota, jak ktoś wczoraj pojechał po prostu na obserwacje po zachodzie Łysego to wygrał, warunki były rewelacja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie chmurki nie powinny przeszkodzić. U mnie chyba przy większych było widać.

 

Gdy w teorii warunki na zorzę były lepsze jeszcze raz wyskoczyłem na pola. Nic z tego, chmur też było mniej.

Jak chmurki to może nie problem. Ale chmurki i Księżyć już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdy w teorii warunki na zorzę były lepsze jeszcze raz wyskoczyłem na pola. Nic z tego, chmur też było mniej.

Jak chmurki to może nie problem. Ale chmurki i Księżyć już tak.

 

Ja myślę, że nie trafiłeś w odpowiedni moment. Skoro w Zakopcu było widać to znaczy, że wszędzie było widać, jeśli się fotografowało w odpowiednim momencie. Ja miałem chyba największą zieloną poświatę w okolicach godziny 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja załapałem się na delikatny przebłysk około 21 :) wcześniejszy spektakl po 17 niestety nie był mi pisany...

 

Na animacji widać, że coś cały czas świeci pod głową Smoka. To jakiś odblask (tylko ciekawe od czego, skoro Księżyc był w drugą stronę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja myślę, że nie trafiłeś w odpowiedni moment. Skoro w Zakopcu było widać to znaczy, że wszędzie było widać, jeśli się fotografowało w odpowiednim momencie.

 

Oto powód, dla którego wczoraj po 20.00 zorzę było widać z Zakopanego, a nie było ze Szczecina czy Trójmiasta

Zachmurzenie 20.12.2015 po 20.00.jpg

 

Tym razem to południe Polski - teoretycznie z gorszymi warunkami na zorzę - miało szczęście. ^_^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na animacji widać, że coś cały czas świeci pod głową Smoka. To jakiś odblask (tylko ciekawe od czego, skoro Księżyc był w drugą stronę)?

 

to odblask, później przekręciłem obiektyw delikatnie bardziej na wschód i zniknął

po lewej stronie kadru (tuż poza nim) daje po gałach sodówka przy ulicy powodując różne dziwne rzeczy na fotkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem zdjęcia z dwóch miejscówek w pobliżu granicy z Czechami. Wykonałem przeszło 200 zdjęć od 18:37 do 22:17 i na każdym zdjęciu załapała się przynajmniej zielona łuna nisko nad horyzontem. Ale najciekawiej było na samym początku, tak pomiędzy 18:40, a 19:00.

 

A powiedzcie mi panowie jakiego programu najlepiej użyć do poskładania timelapsu, ewentualnie gif'a dobrej jakości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem zdjęcia z dwóch miejscówek w pobliżu granicy z Czechami. Wykonałem przeszło 200 zdjęć od 18:37 do 22:17 i na każdym zdjęciu załapała się przynajmniej zielona łuna nisko nad horyzontem. Ale najciekawiej było na samym początku, tak pomiędzy 18:40, a 19:00.

 

A powiedzcie mi panowie jakiego programu najlepiej użyć do poskładania timelapsu, ewentualnie gif'a dobrej jakości ?

 

Jak masz Lightrooma to zainstaluj dodatek LRTimelapse, jak chcesz zrobić coś na szybko to Panolapse (ale w darmowej wersji rozdzielczość tylko 1080x720, za to ma inne opcje w pełni funkcjonalne), a jak chcesz się pobawić to Virtual Dub. Jak chcesz składać tym ostatnim to parę sztuczek w tym programie mogę Ci pokazać, kontakt masz.

 

...18:40 - 19:00 szkoda, o 19:05 dopiero byłem na miejscówce, jednak 175 m n.p.m koło Oławy to nie Góry Opawskie, myślałem żeby na Przełęcz Tąpadła pojechać i na Radunię wejść. Jest na niej spory kawał lasu wyrąbany i widać nieźle w odpowiednim kierunku, jednak na to potrzeba więcej czasu i nie wiem czy łuna miejska Wrocławia dał by zrobić lepsze zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pokaże swoja bidę. Znalazłem ja na jednej klatce dopiero po tym jak czytałem tu relacje, o której widzieliscie ją. Obserwowałem (z przewami) od 18:05 do 23:20. O 21:04 pojawiła sie w postaci delikatnych czerwonych słupów.

Myślałem, że to będzie niesamowitym prezentem urodzinowym ale niestety ta zorza była dużym rozczarowniem jeśli chodzi o mnie.

al.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.