Skocz do zawartości

Stackowanie w DSS prośba o pomoc


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj walczę z najprostszą czynnością jaką jest stackowanie (robiłem z sukcesem setki razy) i nagle nie wiem co się stało, ale gwiazdy wychodzą tak:

 

xxx.jpg.fdac0a2dc2b97e22c9f6410a45ee7152.jpg

 

W dużym powiększeniu widać w środku gwiazd ciemne piksele.

Może coś nieświadomie przestawiłem, ale sprawdzałem w różnych opcjach ustawień, dwukrotnie  reinstalowałem DSS-a i ciągle to samo.

 

Dodam, że stackuję fitsy i na tiffa zamieniam w FITS liberatorze (zawsze tak robię), z resztą w Maximie fitsy wyglądają tak samo.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 12.08.2017 o 15:07, Grzędziel napisał:

nagle nie wiem co się stało, ale gwiazdy wychodzą tak

Mi się tak robi jak przy "sigma cliping" nie ma jakiejkolwiek kalibracji tła w sensie albo per channel albo RGB - wybranie którejkolwiek - problem znika.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, delaa napisał:

Mi się tak robi jak przy "sigma cliping" nie ma jakiejkolwiek kalibracji tła w sensie albo per channel albo RGB - wybranie którejkolwiek - problem znika.

Pozdr.

Ważne aby NIE uzywac tej która wyrównuje kanały RGB! 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Opcja Dark Optimization  służy do skalowania darków. Przydatna jest np. jak nie znamy temperatury a czas darków może być różny niż czas light. Darki są odejmowane od lightów zgodnie ze wzorem: L- k * D, gdzie k współczynnik skalowania.

 

Na przykładzie Maxima programy mają następujące opcje:

- brak skalowania - darki i lighty muszą być jednakowo przygotowane (czas, temperatura, gain, iso etc). Program odejmuje darki od lightów (współczynnik skalowania wynosi k=1).

- Auto scale skalowanie automatyczne na podstawie czasu zapisanego w FITS, jeżeli prąd ciemny narasta liniowo można użyć darków o innych czasach, np. gdy czas darka jest dwa razy dłuższy niż czas light to k=0.5.

- Auto optimize (to odpowiednik opcji z DSS) - program stara się znaleźć optymalną wartość współczynnika skalowania k badając kolejne iteracje i wynikowy szum

- Manual - ręcznie trzeba wprowadzić współczynnik skalowania np. poprzez metodę prób i błędów dobrania współczynnika

 

Dark Optimization w DSS nigdy nie dał mi poprawnych rezultatów. W Maximie używałem z powodzeniem. Jak masz kamerę z regulacją temperatury raczej nie potrzebujesz tej opcji. W przypadku np. DSLR można próbować wykorzystać. W innych programach jest analogiczna opcja np. Siril, APP, PIX ale osobiście nie próbowałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rambro napisał:

 

 

Dark Optimization w DSS nigdy nie dał mi poprawnych rezultatów. W Maximie używałem z powodzeniem. Jak masz kamerę z regulacją temperatury raczej nie potrzebujesz tej opcji. W przypadku np. DSLR można próbować wykorzystać. W innych programach jest analogiczna opcja np. Siril, APP, PIX ale osobiście nie próbowałem. 

 

Dzięki - zdjęcia robie ASI 1600mmc wiec odpuszczam sobie tę opcje :)

Wczoraj dorobiłem darków i biasów (teraz mam masterdarka zrobionego ze 120 po 3 min  darków i masterbiasa wykonanego z 610 biasów)  i tak się nad tym zastanawiałem czy aby nie zaznaczyc - ale już widzę, ze nie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku pogody i z nudów chciałem zobaczyć jak wyglądają darki po wyciągnięciu levelsami.

Mam dwie wersje masterdarków

1 - zrobiona z 70 darków x 180s przy - 18st

2 - zrobiony z 120 darków x 180s przy - 18st

 

Oba masterdarki wyciągałem tak samo tylko levelsami i wyglądają tak:

Masterdark z 70 darków

MasterDark_ISO0_180s_70szt-181.thumb.jpg.73999f08eb9c82011034a6a90330cf7a.jpg

i wersja ze 120 darków

MasterDark_ISO0_180s120szt1.thumb.jpg.abba8ea5cea7fef828dd8d770f9e82b0.jpg

Na moje laickie oko różnią sie niewiele - na pewno ten zrobiony ze 120 sztuk jest ciemniejszy troche. I chyba szum jest mniejszy na tym ze 120 sztuk.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się alignować klatki według jednej referencyjnej? W czasie sesji trochę się poobracały dla różnych kolorów RGB.

 

How do I align the resulting images of 4 stacks (red, green, blue and luminance)?
To align the resulting images on the same reference frame just add the reference frame to the list even if it is not from the same stack, force DeepSkyStacker to use it as the reference frame (using the context menu) but left it unchecked.
This tells DeepSkyStacker to use it as the reference frame but to not add it to the stack.

 

Nie działa ten sposób. Klatki B i G pasują. R obrócona i trochę przesunięta nadal odstaje.

Edytowane przez Zywis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.