Jump to content
Adam_Jesion

Test nowego silnika Astropolis

Recommended Posts

Jeżeli chciałbyś w tym miejscu zapytać, czy Astropolis zmienia teraz swój silnik, to od razu chciałem uspokoić - nie, nie zmienia. Po prostu w silniku forum, w zasadzie od zawsze, wiele rzeczy mi się nie podoba. Dokładnie tak samo, jak Wam. To, że czasami nie przyłączam się do krytyki, nie oznacza, że wszystko mi pasuje. Po prostu pewne rzeczy, w określonym oprogramowaniu, nie da się tanio i łatwo zmienić.

Filozofia systemu, który używamy na Astropolis, sięga praktycznie poprzedniego wieku. To wtedy narodziła się idea wertykalnych, podzielonych na kategorie, for. Czasy się zmieniły, technologie także, a fora zostały tam, gdzie były zawsze. Z jednej strony jest to dobre, z drugiej niekoniecznie.

-------- Ciąg dalszy pod poniższym linkiem --------

https://forum.astropolis.pl/t/test-nowego-silnika-astropolis-komentarze/25

Dyskusję o tym projekcie, jeżel to Wam nie przeszkadza, poprowadźmy także tam.
Jak się komuś nudzi i lubi testować nowości, to zapraszam do "zabawy". Najłatwiej sprawdzić funkcjonalność poprzez skopiowanie kilku swoich wątków.
https://forum.astropolis.pl

• Like 2

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Filozofia systemu, który używamy na Astropolis, sięga praktycznie poprzedniego wieku.

Niedawno pisałeś to samo o poprzednim silniku zapewniając że przechodzimy na najnowsze trendy :D

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

-------- Ciąg dalszy pod poniższym linkiem --------

https://forum.astropolis.pl/t/test-nowego-silnika-astropolis-komentarze/25

Dyskusję o tym projekcie, jeżel to Wam nie przeszkadza, poprowadźmy także tam.
Jak się komuś nudzi i lubi testować nowości, to zapraszam do "zabawy". Najłatwiej sprawdzić funkcjonalność poprzez skopiowanie kilku swoich wątków.
https://forum.astropolis.pl

Teraz to już osobowość mnoga gwarantowana :uhm:

Nie zmieniliśmy silnika od 2005 roku. Ostatnio robiliśmy aktualizacje wersji, a nie zmianę silnika. W środku nadal jest to samo, ta sama filozofia - dokładnie od 2003 roku jej używamy (od PHPBB).

Dodam jeszcze, że ostatnia aktualizacja nie była fanaberią, ale konicznością związaną z supportem i bezpieczeństwem (atakowały nas non stop wirusy i boty). W tej chwili forum aktualizowane jest min. 1 raz na miesiąc, ale że updaty są natychmiastowe i inkrementalne, to po prostu nie widzicie zmian. Poprzednio mieliśmy przerwę ok 2 lat i update był "szokiem" ;)

• Like 1

24 minuty temu, HAMAL napisał:

Teraz to już osobowość mnoga gwarantowana

Nie, bo za 12 dni test zostanie wyłączony. Patrząc jednak na feedback nie sądzę, żeby kogoś takie decyzje interesowały ;) Oczywiście to rozumiem i nie mam pretensji.

• Like 1

Obecne forum jest na Invision Community. A co to w ogóle za skrypt z pierwszego linku? Chętnie bym się dowiedział, więcej technicznych szczegółów.

jako feedback w tym temacie można chyba doliczyć wszystkie krytyczne głosy, jakie pojawiały się przy kolejnych etapach zwiększania poziomu komplikacji invision czyli całkiem spore poparcie!

i wychodzi na to, że obecnie najnowocześniejszym forum branżowym jest astromaniak ^_^ wiem wiem, nie pod względem architektury, ale okiem laika jest to "proste forum", czyli dokładnie to co proponujesz. nie miałbym nic przeciwko takiej zmianie.

1 hour ago, Vader said:

Obecne forum jest na Invision Community. A co to w ogóle za skrypt z pierwszego linku? Chętnie bym się dowiedział, więcej technicznych szczegółów.

https://www.discourse.org/ ?

16 minut temu, szuu napisał:

jako feedback w tym temacie można chyba doliczyć wszystkie krytyczne głosy, jakie pojawiały się przy kolejnych etapach zwiększania poziomu komplikacji invision czyli całkiem spore poparcie!

i wychodzi na to, że obecnie najnowocześniejszym forum branżowym jest astromaniak ^_^ wiem wiem, nie pod względem architektury, ale okiem laika jest to "proste forum", czyli dokładnie to co proponujesz. nie miałbym nic przeciwko takiej zmianie.

https://www.discourse.org/ ?

Skomplikowanie powinno być "pod spodem" (inteligencja, jak choćby super zaawansowana wyszukiwarka, czy budowanie kontekstu z archiwalnymi wpisami), ale dla użytkownika musi być mega prosto i minimalistycznie. Niestety muszę się z Tobą zgodzić, AM przez swoje ograniczenia został tam, gdzie był w 2005 roku, co wyszło mu na dobre, choć estetycznie totalnie nie mogę się przekonać (choć pewnie jestem stronniczy). No i nadal ta horyzontalna struktura to porażka. Pewnie są działy do których nikt nie zaglądał od lat.

Nie wiem, czy jestem gotowy podjąć aż tak duże ryzyko i przejść na zupełnie nowy silnik (z nową filozofią) - bo to romans na wiele lat. Nie da się potem tego łatwo odkręcić ;)

IPB totalnie tego nie czuje i rozrasta się w złym kierunku.

Jak czegoś nie pozmienia to nie wytrzyma no :D

To jest jak ze zmianą czasu, ledwie człowiek się przyzwyczaił to już nowe. Zmiany zmianami, ale straty dla zdrowia niepowetowane ;)

• Like 1

Forum to ja bym chętnie zmienił, ale nie tylko technicznie, ale również mentalnie :)

3 hours ago, Adam_Jesion said:

No i nadal ta horyzontalna struktura to porażka. Pewnie są działy do których nikt nie zaglądał od lat.

najciekawszą różnicą jak widzę, byłaby możliwość przypisywania do kilku kategorii (jak swego czasu wprowadzenie tagów, choć one akurat się nie sprawdziły).

przykładem "forum", gdzie wyszukiwanie i kojarzenie podobnych treści naprawdę działa jest stackexchange. są tagi ale uporządkowane, czyli coś jak te kategorie.

na wszystkich forach, nawet bardzo starych, jest lista ostatnio aktywnych tematów i to prawie zawsze jest jedyny widok forum jakiego potrzebujemy. istnienie działów można zignorować. ale akurat na maniaku celowo jest ich bardzo mało, nawet gdy ktoś lubi tę formę przeglądania to też się nie pogubi.

No cóż. Forum w dobrym kierunku nie idzie. Już ten wygląd jest mniej ergonomiczny od poprzedniego (nie wspomnę już o tym klikaniu przy statusach żeby zobaczyć zawartość to trzeba specjalnie do innej podstrony iść oraz niedziałające linki do zdjęć na stronie głównej) . A ten nowy interfejs na forum.astropolis.pl to wygląda jak tekst w notatniku. Czy serio cofamy się do html'a z 2000 roku? Przecież nic na tym nie widać, tylko białe oczoj#$%e tło (co forum astronomiczne mieć nie powinno). Wszędzie trzeba pchać tą zrąbany mobilny i nieczytelny trend interfejsu?

Edited by McGoris

17 minut temu, szuu napisał:

najciekawszą różnicą jak widzę, byłaby możliwość przypisywania do kilku kategorii (jak swego czasu wprowadzenie tagów, choć one akurat się nie sprawdziły).

przykładem "forum", gdzie wyszukiwanie i kojarzenie podobnych treści naprawdę działa jest stackexchange. są tagi ale uporządkowane, czyli coś jak te kategorie.

W tym nowym jest możliwość właśnie wyświetlenia zbiorczo, odgórnie (czyli rodzic zawierający subfora razem). Ekstremalnie tego brakuje w IPB. Tu przykład: https://forum.astropolis.pl/c/galeria-astrofotografii

btw - oryginalnie jest tam wersja czarna. Przełącza się w profilu.

Jeśli tak ma to wyglądać, to szkoda mojego czasu. Nie mam cierpliwości, żeby przekopywać się przez całą giełdę, archiwum i katalogi, żeby znaleźć cokolwiek aktualnego. Może ktoś to polubi?

Zaraz, to blogowate w linku w pierwszym poscie to jest ta propozycja? Ojoj... :/

A da rade to poustawiac pod siebie tak , by nie wygladalo jak google news?  I najwazniejsze pytanie, czy to mialo by byc oparte o AMP? 

Witam.

Spojrzałem na fora o podobnej strukturze. No nie wiem co napisać. Jakieś takie ascetyczne i sterylne.  Jeszcze nasuwa mi się określenie (choć do końca nie potrafię tego uzasadnić) bezosobowe. Na małych ekranikach  to może być dobre.

Czy dobrze rozumiem że na testowym "forum" trzeba się odnowa zarejestrować ?

• Like 1

5 minut temu, wimmer napisał:

Okropne :D

Jedynie to ostatnie "howtogeek" jeszcze w miare wygląda. Reszta jest obrzydliwa i nieczytelna. No ale trzeba trendy małpować od prawdy objawionej Google albo Microsoft. Co tam, że ten motyw interfejsu jest totalnie nieczytelny i niefunkcjonalny... Ale taka moda...

• Like 1

Na telefonie wygląda OK :)

Na komputerze delikatnie bardziej minimalistycznie niż przedtem, ale bez jakichś wielkich rewolucji, jestem na tak, podoba mi się nowy podział na najnowsze, giełdę i forum

a zobaczcie jak takie forum wygląda po wyłączeniu javascriptu :lol:

ale nie demonizujmy, wszędobylskie białe tło i styl "notepad.exe" zawsze da się zmienić, wstawić motyw gwiezdny i to mogłoby jakoś wyglądać. prostota mi się podoba i byłaby okazja pozbyć się różnych zwyrodnień invisiona.

tylko że pewnie proces przenoszenia danych byłby masakrą - szkoda, bo ciekawie byłoby to zobaczyć na naszych prawdziwych treściach w większej ilości.

Przecież nie rozmawiamy o wyglądzie. Sądziłem, że słowo "silnik" jest dosyć dobrze rozumiane w naszej społeczności. Myliłem się :)

PS. Szuu - producent zajmuję się migracją, choć na razie wycenili mi na 18K $. :D Sądzę, że byłbym w stanie znaleźć kogoś za mniejszą kasę :P