Skocz do zawartości

Test nowego silnika Astropolis


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Marek_N napisał:

Skąd takie absurdalne wnioski? Tzw. Lajki to system interakcji pomiędzy piszącym a czytelnikiem. Bardzo ważny system. Po drugie sprowadza dyskusje do merytorycznej zawartości. Jeśli ktoś nie jest w stanie napisać nic ponad "dobre / ok / super" to niech pozostawi tylko swoją reakcje.

Założenie że przy braku możliwości "lajkowania" ktoś napisze sensownych kilka zdań, popartych własna argumentacją jest niedorzeczne.

 

Tak myślałem, że nie chodzi o system "lajkowania" tylko o FB. No tak, jest nagonka na fejsa, a że człowiek zwierze stadne to zrobi to co inni / modne / trendy itp. 

Człowiek wolny to nie ten co nie ma FB, tylko ten który ma "wywalone" na to co inni o tym sądzą. 

--

PS. Za dużo na tym forum zmian, przetasowań, graficzek, bajerów. Platforma do dyskusji powinna być prosta, przejrzysta, w pozytywnym znaczeniu klasyczna. To nie "wybajerzona" strona dla agencji reklamowej. Zamiast dyskutować o meritum sprawy (astronomii), to rozprawiamy o tym jak powinna wyglądać dyskusja (forum). Paranoja.

W 100% zgadzam się z tą wypowiedzią. Mam nadzieję, że zlikwidowanie lajków to tylko (kiepski) primaaprilosowy żart.

Pozbawienie mnie możliwości lajkowania traktuję jako duże ograniczenie środków wyrazu. Mam nadzieję, że wielu z Was mnie w tym poprze. W końcu fakt, że wielu (zaryzykuję stwierdzenie 100%) forumowiczów z tej możliwości korzystało świadczy o tym, że jest (było) to potrzebne. Ktoś może powiedzieć - przecież możesz swoją aprobatę wyrazić pisząc parę słów. Oczywiście, ale po pierwsze nie zawsze jest okazja aby wpisywać dłuższy tekst (np stojąc w kolejce w banku zdarza mi się w smartfonie kliknąć w lajka). Po drugie jeśli ktoś wrzuci np. bardzo dobre zdjęcie i jak dotychczas dostawał 30 polubień, to teraz co? Lajkujące osoby mają wpisywać "podoba mi się twoja praca", albo np. Bellatrix napisze fajny tekst o barwach gwiazd i 30 osób ma jej pisać, że ciekawie pisze?  Przecież to absurd, kto to przeczyta.

   Kolejna sprawa (może dyskusyjna, ale jednak istotna) to ranking użytkowników. Nowi forumowicze, którzy nikogo jeszcze nie znają mogą w ten sposób też wyrabiać sobie opinie o innych. W końcu ilość lajków jest w jakiś sposób skorelowana z tym, co oceniana osoba pisze. Bzdury mało kto lajkuje. Również jeśli chciałbym kupić coś od osoby z dużą ilością polubień do transakcji podszedłbym z większym zaufaniem.

Dalej: w pasku na górze wyświetlały się wyróżnione 15-toma lajkami zdjęcia. Rozumiem, że to też zniknie, czy może te zdjęcia które tam są zostaną na długo?

Jeśli już faktycznie lajki mają zniknąć to jako "przyjaciel Astropolis" i dość aktywny forumowicz proszę administratorów o przeprowadzenie ankiety w tej sprawie. Niech decyzja będzie demokratyczna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Dalej: w pasku na górze wyświetlały się wyróżnione 15-toma lajkami zdjęcia. Rozumiem, że to też zniknie, czy może te zdjęcia które tam są zostaną na długo?

Właśnie sobie uświadomiłem, że ten system wyróżniania mnie uśpił. Przestałem zwracać uwagę na dział astrofoto jako całość licząc, że jak mnie nie ma na forum chwilkę to potem zrobię przegląd "uznaniowej galerii".  Nie ma lajków więc niech zniknie od razu i generalnie może nie wracać jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marek_N napisał:

Skąd takie absurdalne wnioski? 

(...)

Tak myślałem, że nie chodzi o system "lajkowania" tylko o FB. (...)

Wnioski są z obserwacji, a co do drugiej czesci, to juz Twoj wniosek. 

 

Nie spinajmy sie, jak ludzie sa juz zbyt uzależnieni i sfejsbuniowani, to na sile zakazu "komunikacji lajkami", nikt pewnie nie bedzie forsowal. Na razie sadze, ze jest nareszcie normalnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się cieszę, że zniknęła możliwość oceniania postów przez karmę/plusy/lajki. Czy naprawdę wszystko w internecie musi być upodabniane do stylu facebooka? Niektórzy piszecie, że dzięki temu łatwo ocenić danego użytkownika. Jasne, może to pewien wyznacznik, ale czy spędzając trochę czasu na samym forum nie poznajemy na tyle użytkowników, żeby bez tego potrafić ocenić ich renomę? Podobnie z przykładem "nagradzania" czyjeś własnej tworzonej treści. Tu też pytam, czy naprawdę chcemy to robić dla kogoś i dla własnej satysfakcji czy dla samych plusów? Odpowiedź jest właściwie oczywista, także czy naprawdę nie można się obyć bez tego? Nie wiem jak wiele osób podziela moje zdanie, może nawet jestem w mniejszości, ale odnoszę wrażenie, że na początku istnienia forum wszyscy bardziej skupiali się na treści, a nie na oprawie i dodatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Polecam odcinek Czarne Lustro - Nosedive

Mój ulubiony odcinek :)

Nie dajmy się przerobić w ten sposób, że każde nasze zdanie jesteśmy w stanie wyrazić za pomocą kliknięcia w ikonkę. Trzeba to jakoś rozgraniczyć.
Czy ważne jest zbieranie reputacji i ocena pod awatarem za zrobione zdjęcia, czy dodane artykuły, tudzież wartościową pomoc dla początkujących? Moim zdaniem nie. Czy ktoś czuje się lepiej bo ma 14000 punktów? No, jeszcze jakby się dało to wymienić na nagrody, to byłoby fajnie :P ale dla samego "prestiżu"? Wątpliwe. I wątpliwy to "prestiż" zebrany za pomocą klikania. No chyba, że ktoś buduje zaufanie na podstawie liczby pod awatarem. Niby ta liczba ma stanowić o tym, że jestem bardziej godny zaufania albo ważniejszy? Och, aż się prosi, żeby obejrzeć raz jeszcze wspomniany przez Bogdana odcinek Czarnego Lustra ;)
Natomiast jakiś wyraz aprobaty może i by się przydał.

Z drugiej zaś strony ważne jest jednak aby dać jakąś możliwość oceny postu czy tematu, żeby wskazywać nowym użytkownikom (oraz tym starym), że ów post jest oceniony jako wartościowa odpowiedź, że jest faktycznie wyłowiony przez nas z gąszczu "łał, fajne" i oznaczony tak, aby zwracał uwagę. Jak już wcześniej koledzy wspomnieli teraz będziemy mieli możliwość tylko dodania 30 postów o treści: "łał, fajne zdjęcie", "super ci wyszło", "gratuluję". Trzeba by jakoś wskazać ten wartościowy post / temat.

No i ankieta. Zdecydowanie wypada zrobić to demokratycznie i wspólnie.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej popieram zasadę lajkowania, można powiedzieć że ma na to wpływ mój wiek i to że korzystam z facebooka(choć dla mnie to jest raczej komunikator, nie lajkuję dużo , więcej lajków jest na instagramie) , ale one jednak dawały dość dobrą informację zwrotną w kontekście astrofoto. Dawno nic nie dodałem, ale jak dodawałem i zdjęcie miało dużo lajków, to wiedziałem, że ludziom się podoba. Tak samo dawanie lajków było spoko, bo rzadko komentuje zdjęcie ,  po co mam pisać tylko "ładne, podoba mi się" Również ocenianie artykułów było przydatne.

A co do galerii dla wyróżnionych , to ja i tak starałem się oglądać każde zdjęcie, dla mnie bez różnicy czy jest czy nie ma , temat znanej osoby i bez tej galerii każdy otworzy, może ciekawsze byłoby prezentować tam lepsze zdjęcia początkujących , ale tu byłby problem z selekcją , kto to jest początkujący jakie zdjęcie jest tym lepszym itp.

 

W tym temacie też polubiłbym kilka postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Marek_N said:

Założenie że przy braku możliwości "lajkowania" ktoś napisze sensownych kilka zdań, popartych własna argumentacją jest niedorzeczne.

 

Tak myślałem, że nie chodzi o system "lajkowania" tylko o FB. No tak, jest nagonka na fejsa, a że człowiek zwierze stadne to zrobi to co inni / modne / trendy itp. 

też mam wrażenie że zadziałała tu emocjonalna alergia na fejsbuka. tylko miejmy się na baczności, bo na fejsbuku są też inne funkcje, jak pisanie tekstów, umieszczanie zdjęć i wysyłanie wiadomości. czy również ich pozbędziemy się z forum? :P

 

nie jest mi potrzebna do niczego ocena człowieka lajkami (zresztą to nawet nie była ocena (jak w "nosedive" :D) tylko bardziej był to nagromadzony "stan konta". świadczył głównie o aktywności lub pośrednio o długości posiadania konta).

 

natomiast ikonki pod postami są przydatne jako forma interakcji bardziej przejrzysta dla oglądającego wątek niż serie postów "popieram" albo "fajna fotka" (choć wolałbym krótkie komentarze pod postami).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

W 100% zgadzam się z tą wypowiedzią. Mam nadzieję, że zlikwidowanie lajków to tylko (kiepski) primaaprilosowy żart.

Paradoksalnie wyłożyłeś główne niefajne konsekwencje 'lajków' :huh:

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Pozbawienie mnie możliwości lajkowania traktuję jako duże ograniczenie środków wyrazu.

Dokładnie w tym jest sedno sprawy. Sam pomyśl jak to wygląda.Jeżeli bez tej opcji jest problem z wyrażeniem zdania, to jest to...strasznie smutne i pokazuje dobitnie jak ten system nas zmienił...Chcemy oceniać szybko, możliwie wszystkich i wszędzie nawet jeśli jest problem z nawet krótkim uzasadnieniem. Podobnie jak Jarzyna B. polecam Nosedive.

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Po drugie jeśli ktoś wrzuci np. bardzo dobre zdjęcie i jak dotychczas dostawał 30 polubień, to teraz co? Lajkujące osoby mają wpisywać "podoba mi się twoja praca", albo np. Bellatrix napisze fajny tekst o barwach gwiazd i 30 osób ma jej pisać, że ciekawie pisze?  Przecież to absurd, kto to przeczyta.

I tutaj rodzi się pytanie - czy zdjęcia/artykuły/inne formy twórcze, są wstawiane dla lajków? To pójście w ilość interakcji kosztem jakości.

Czy autor byłby w stanie poświecić np 20 lajków za jedną coś wnoszącą uwagę?  To pytanie do każdego twórcy z osobna ale ten wątek i ewentualna ankieta może być odpowiedzią. Lajkujące osoby mogą ale nie muszą nic wpisywać. Lajk bez uzasadnienia ma znikomą albo wręcz żadną wartość dla autora pracy czy innych, nie wyciągną z tego żadnego wniosku, nie poszerzy to nijak ich wiedzy, nie dowiedzą się na co kłaść większy nacisk w przyszłości, nie wiedzą czy ktoś rzeczywiście coś w tym wartościowego zobaczył czy kliknął bo akurat się wyświetliło w kolejce w banku. Nawet wpis typu 'podoba mi się twoja praca' jest lepszy bo od razu określa wartość oceny.  

Sam nazbierałem ponad 10.000 punktów reputacji głównie na artykułach i innych dłuższych tekstach i wcale za nimi nie tęsknię. Mogą być, może ich nie być. Powyższy wpis też nie jest jednoznacznym głosem przeciwko, ale prowokacją do zadania sobie kilku pytań...Na czym mi bardziej zależy, ilość czy jakość? Czy za moim 'lajkiem' idzie jakaś konkretna myśl? Czy potrafię uzasadnić moją reakcję? Czy 'lajk' nie karmi mojego lenistwa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Paether said:

Nawet wpis typu 'podoba mi się twoja praca' jest lepszy bo od razu określa wartość oceny.  
[...]
Na czym mi bardziej zależy, ilość czy jakość? Czy za moim 'lajkiem' idzie jakaś konkretna myśl? Czy potrafię uzasadnić moją reakcję? Czy 'lajk' nie karmi mojego lenistwa?

nie oszukujmy się, wpis "podoba mi się twoja praca" to jest dosłownie to samo co łapka w górę. deklaracja, bez uzasadnienia i głębszej treści, niesie tę samą informację.

ale wiadomo, że takich wpisów będzie zawsze mniej niż kliknięć w ikonkę, częściowo dlatego że trzeba więcej wysiłku a częściowo bo oglądający sobie pomyśli że po co zaśmiecać wątek nic nie wnoszącym nabijaniem postów, skoro już ktoś poprzedni napisał że mu sie podoba.

jeżeli część odwiedzających zrezygnuje z interakcji, choć w scenariuszu z "lajkami" zostawili by swój klik pod daną wypowiedzią to znaczy że przeszkodziliśmy w interakcji.

pytanie czy zyskamy na jakości kosztem ZMNIEJSZENIA liczby osób które wejdą w interakcję. wątpię czy to się bilansuje. jak ktoś ma coś do powiedzenia to i tak napisze. jak ktoś nie ma to napisze "fajna fotka" i nie ma się co jarać że się wypowiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, HAMAL said:

Takie buty :D tylko Wy mi nie wpadnijcie na pomysł usunięcia licznika postów :wacko: 

co tam licznik postów, pewnie już trwają prace nad usunięciem awatarów, bo jest to kolejny fundament ideologii fejsbukowej (FACE - book!). dzięki wyeliminowaniu tego przejawu kultury obrazkowej nasze dyskusje na forum zyskają nową jakość! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, szuu napisał:

co tam licznik postów, pewnie już trwają prace nad usunięciem awatarów, bo jest to kolejny fundament ideologii fejsbukowej (FACE - book!). dzięki wyeliminowaniu tego przejawu kultury obrazkowej nasze dyskusje na forum zyskają nową jakość! :)

Twój zostanie usunięty jako pierwszy ze względu na to, że wprowadza nowych użytkowników w błąd!
Nie da się skutecznie prowadzić obserwacji astronomicznych z ręki, w dodatku z roweru!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie sami: od tylko niemal chwili nie ma lajków a już każdy z nas czuje się nie swojo i coś mu w forum brakuje. Tak jakby coś nie działało lub coś się zepsuło i czeka tylko aby jak najszybciej ta usterka została naprawiona :g:

Fajnie było szybko kliknąć na lajka ale nie zawsze przyznacie sami było to zgodne z własnym odczuciem. Być może dlatego, że szybki lajk nie odzwierciedla tego co potrafimy o zdjęciu powiedzieć zastanowić się nad nim czy wziąć go sobie pod własną lupę.

Bardzo szybko nas uzależnił i mimo automatyzmu i pozornej wygody zaburzał niegdyś lubiane i istniejące przez lata fora. W sumie dobrze, że ich nie ma i na nowo trzeba się do tego przyzwyczajać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii like'ów uważam, że powinien istnieć system "szybkiej" oceny postu. Nie muszą przecież te punkty być kumulowane, ale wydaje mi się, że w dosyć szybki sposób odzwierciedla zainteresowanie tematyką, czy to artykułu, czy jakiegoś tutorialu. Jeśli ktoś coś pokaże, to wiedza o użyteczności takiego tekstu powinna pozytywnie wpłynąć na tworzenie kolejnych.

Podobnie autor tematu mógłby mieć możliwość oznaczania najbardziej pomocnej odpowiedzi w temacie. Taki mechanizm według mnie może zwiększyć czytelność. W mojej opinii całkowite pozbycie się systemu punktowania postów nie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HAMAL napisał:

Przecież najprostszym rozwiązaniem jest gdy są, kto ich nie uznaje lub nimi gardzi, po prostu je ignoruje, kto je lubi i chce z nich korzystać, po prostu to robi.

To w znaczynym stopniu był oczywiście żart prima aprilisowy i lekka prowokacja wynikająca z rozbieżności zdań (ekstremalnej). Jak widzicie, nie ma 1 opinii i w zasadzie każdy rozumie lajki po swojemu. Nie mniej, skala emocji który się pobudziała w tej dyskusji wskazuje, że faktycznie wypadałoby zrobić ankietę. Ja oczywiście do jej wyniku się przychylę.

Co do mojej opinii, to jestem gdzieś po środku. 

PS. Jest już po dwunastej w nocy, więc aktywowałem lajki z powrotem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.