Skocz do zawartości

M51 dwa kilometry od Krakowa


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Dzięki!

Kurcze pomyliłem plik ze zdjęciem i teraz nie mogę w ogóle dojść do ładu z tym co dzieje się w moim poście. Czy można prosić o pomoc przy edycji: tekst, crop, zdjęcie pełna klatka w kolorze i luminancja.

hej,

Chciałbym się tak pomylić:grin::like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan jak zwykle klasa sama w sobie! Widze, ze masz sporo materiału z Ha. Mógł byś pokazać wersje gdzie będzie on bardziej widoczny? Odnoszę wrażenie, ze w tej wersji jest on praktycznie nie widoczny. Tzn. taki efekt jak na Twoim zdjęciu pozwala osiągnąć samo LRGB (oczywiście pod odpowiednim niebem), a Ty jednak nie na darmo paliłeś 3.5h w Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Dzięki!

Kurcze pomyliłem plik ze zdjęciem i teraz nie mogę w ogóle dojść do ładu z tym co dzieje się w moim poście. Czy można prosić o pomoc przy edycji: tekst, crop, zdjęcie pełna klatka w kolorze i luminancja.

hej,

Teraz jest OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż tu pisać, wspaniale wyszło. Ilość matriału i mały pixel robią swoje. Do tego Paramount i seeing i mamy piękny detal. Oczywiście nie zapominam o ręce astofotografa :)

Mam pytanko - różnice w ilość klatek RGB to efekt selekcji klatek, czy też zamierzony zabieg ( ograniczenie ilości G kosztem  R i B , wynikający z charakterystyki QE)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

No cóż tu pisać, wspaniale wyszło. Ilość matriału i mały pixel robią swoje. Do tego Paramount i seeing i mamy piękny detal. Oczywiście nie zapominam o ręce astofotografa :)

Mam pytanko - różnice w ilość klatek RGB to efekt selekcji klatek, czy też zamierzony zabieg ( ograniczenie ilości G kosztem  R i B , wynikający z charakterystyki QE)?

Kanału G zawsze zbieram minimalnie mniej ale wynika to bardziej z doświadczeń a niżeli z jakiejkolwiek teorii :emotion-5:

W tym wypadku chyba miałem równe ilości klatek ale wstępna selekcja polegająca na usuniętych klatkach z samolotami, złym seeingiem lub focusem zróżnicowała ich ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takie Twoje dzieło powstaje w okolicach Krakowa to co byłoby w miejscu gdzie zasięg w jest zenicie poza 6mag, tam już w wizualu ta galaktyka pięknie wygląda. Świetne zdjęcie i naprawdę wielki podziw, bo widać, że mnóstwo pracy włożone. :) 

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mack_mnk napisał:

Jeżeli takie Twoje dzieło powstaje w okolicach Krakowa to co byłoby w miejscu gdzie zasięg w jest zenicie poza 6mag, tam już w wizualu ta galaktyka pięknie wygląda. Świetne zdjęcie i naprawdę wielki podziw, bo widać, że mnóstwo pracy włożone. :) 

To prawda miejscówka mogłaby wnieść jeszcze wiele ciekawych detali. Dokładnie tak to jedno z bardziej morderczych zdjęć jakie zrobiłem!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne. Aż trudno uwierzyć, że zrobione pod niebem ze sporym LP a nie na Kanarach. Zastanawiam się co w pierwszym rzędzie złożyło się na tak genialne zdjęcie. Myślę, że następujące czynniki wymienione w tej kolejności:

1. Kunszt i doświadczenie Bogdana w obróbce

2. Kunszt i doświadczenie Bogdana podczas akwizycji

3. Duuużo materiału

4. Doskonały sprzęt

5. Napisał bym, że dobre niebo, ale pewnie było średnie więc to przemilczmy.

O ile z punktami 1,2 i 4 większość z nas, amatorów astrofotografii jest na bakier to punkt 3 realizować może każdy. Polecam.

A Bogdanowi muchas gracias za tą fotkę.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

Fantastyczne. Aż trudno uwierzyć, że zrobione pod niebem ze sporym LP a nie na Kanarach. Zastanawiam się co w pierwszym rzędzie złożyło się na tak genialne zdjęcie. Myślę, że następujące czynniki wymienione w tej kolejności:

1. Kunszt i doświadczenie Bogdana w obróbce

2. Kunszt i doświadczenie Bogdana podczas akwizycji

3. Duuużo materiału

4. Doskonały sprzęt

5. Napisał bym, że dobre niebo, ale pewnie było średnie więc to przemilczmy.

O ile z punktami 1,2 i 4 większość z nas, amatorów astrofotografii jest na bakier to punkt 3 realizować może każdy. Polecam.

A Bogdanowi muchas gracias za tą fotkę.

Pod gorszym niebem będzie liczyć się na pewno większa ilość materiału. Jeżeli dajmy na to naświetlamy kolor w Bieszczadach możemy poprzestać powiedzmy na 8-10 ekspozycjach oczywiście ze stosownie dobranymi czasami do swojego sprzętu. Moja miejscówka wymaga 2-3 krotnie dłuższego czasu. To proste, chcesz mieć ładny kolor musisz się uzbroić w cierpliwość. Często widzę wysyp na szybko zrobionych zdjęć a przecież nikt nam nie każe kończyć ich w jeden dzień. Moją M-51 zbierałem przez ponad tydzień. Oczywiście powodem tego była pogoda, problemy techniczne i seeing. Ten ostatni ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu!

Dopracowanie i dogranie sprzętu to chyba najważniejsza sprawa i chyba nie podlegająca dyskusji.

Najgorszy to processing i dobranie dobrych metod do swojego sprzętu. Wywalone gały w monitor i piekielnie szybko mijający przy tym czas! Czy warto???

Mocno zajawiony astro-fotogaf szybko odpowie sobie na to pytanie :fool::emotion-5:

Dzięki Wszystkim!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.