Skocz do zawartości

Po co jest to forum?


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie...jestem lekko podchmielony, ale to nawet dobrze bo powiem szczerze co mnie kłuje w tym forum.

 

Mam ze 150GB  materiałów planetarnych-aviki, stacki i zdjęcia.

Przedstawilem na tym forum kilka obrobionych finalnie zdjęć, które lekko ujmując są dalekie od ideału.

Liczyłem na to, że w takiej rażącej wersji uzyskam pomoc wyjadaczy astrofotografii, którzy podpowiedzą mi jak poprawaeić swój raczkujacy warsztat.

A gdzie tam...na tym forum lajki sa najważniejsze-dostają je Ci co robią idealne zdjęcia, a te słabsze....no cóż pozostają bez odzewu nawet tego negatywnego.Takie trochę kółko wzajemnej adoracji, trzymamy się razem i podziwiamy swoje prace bo są za....te.

Tylko błagam, nie odsyłajcie do tutoriali i materiałów ogólnodostępnych, to tłukę już z pół roku bez postępu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Ja, będąc permanentnie początkującym astrofotografem dostałem bardzo dużo wsparcia i porad od doświadczonych forumowiczów. Sporo marnych moich fotografii też było lajkowanych (z pewnością dla zachęty). Poza tym poznałem wielu ciekawych ludzi.

Może po prostu trafiłeś ze swoimi zdjęciami na zmniejszoną przez wakacje aktywność. No i z pewnością bardzo pobieżnie czytasz forum skoro się nie natknąłeś na wątki zawierające pomocne wskazówki i rady. Jest tu tego multum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużym problemem jest ilość. Wszystkiego jest za dużo (tak generalnie w dzisiejszym świecie). Na forum tyle się dzieje, że np ja zwyczajnie nie mam czasu nawet obejrzeć wszystkich zdjęć, a co dopiero skomentować. Niestety, im jest nas więcej, im więcej tworzymy treści, tym paradoksalnie gorzej dla tej jednej, konkretnej osoby, bo mniej uwagi można jej poświęcić. Niestety, taka jest brutalna prawda.

Kilka lat temu czytałem każdy wątek na tym forum i na AM. Dzisiaj przeglądam może 20%, czytam 10%, a udzielam się w 5%. Coraz więcej treści, ale też coraz więcej sam robię w życiu i mniej zostaje na fora.

 

Ale mimo wszystko, mamy tu wiele osób, które chętnie pomagają i co chwila ktoś otrzymuje wartościowe porady. Myślę, że źle trafiłeś, może na falę wysypu fotek i jakoś umknęła w tłoku. Albo ktoś, kto by Ci odpisał, akurat nie był na forum. Nie zrażaj się i foć dalej, publikuj zdjęcia i wszystko będzie dobrze :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wampum napisał:

Na wstępie...jestem lekko podchmielony, ale to nawet dobrze bo powiem szczerze co mnie kłuje w tym forum.

 

Mam ze 150GB  materiałów planetarnych-aviki, stacki i zdjęcia.

Przedstawilem na tym forum kilka obrobionych finalnie zdjęć, które lekko ujmując są dalekie od ideału.

Liczyłem na to, że w takiej rażącej wersji uzyskam pomoc wyjadaczy astrofotografii, którzy podpowiedzą mi jak poprawaeić swój raczkujacy warsztat.

A gdzie tam...na tym forum lajki sa najważniejsze-dostają je Ci co robią idealne zdjęcia, a te słabsze....no cóż pozostają bez odzewu nawet tego negatywnego.Takie trochę kółko wzajemnej adoracji, trzymamy się razem i podziwiamy swoje prace bo są za....te.

Tylko błagam, nie odsyłajcie do tutoriali i materiałów ogólnodostępnych, to tłukę już z pół roku bez postępu.

 

Ile to moich slabych zdjec tutaj bylo komentowane czy lajjkowane.

Zdecydowanie chmiel wplynal na Twoje spostrzezenia hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też dodam, że co do planetarnego astrofoto to umyka mi to , ponieważ jest tego tak dużo i wszystko jest w jednym temacie. Ale raczej uzyskam pomoc na forum jak zadam jakieś pytanie, wiadomo nie każde zdjęcie dostanie odzew ale trudno trzeba ćwiczyć nawet bez odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paether napisał:

comment_Nc1spLpvH1cb68wEJR7xseXvZ83dxJKL

Super odpowiedź moderatora...heh...dzięki.

Zobacz już jestem po piciu i jakoś poprawnie składam zdanie.

Super z Ciebie analityk, skoro tak szybko i łatwo oceniasz osoby i sytuacje, tylko nie zdajesz sobie sprawy jak dużo cennych rzeczy Ci ucieka przez takie pochopne oceny.

Twoja strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że forum śledzę dość instensynie w ostatnich latach i wątków o jakiejkolwiek obróbce US (poza kometami) jest jak na lekarstwo. Masz rację! 

@Adam_Jesion może jakoś pomyślisz żeby to zmienić? 

 

Za to DSy żądza się innymi prawami. O wiele łatwiej jest je wg mnie fotografować, więc i odpowiedzi w tematach jest o niebo więcej. Każdy kiedyś coś robił więc dzieli się swoim doświadczeniem. Z mojej strony dziękuję Wszystkim za pomoc, krytyke i brak lajków które motywują mnie do dalszej pracy. Mam nadzieję że pamiętacie, że przecież 3 lata temu byłem całkiem zielony w temacie ;-)

 

Na prawdę trzymam kciuki, że coś się zmieni w sprawach planet i Księżyca. 

 

Co mogę Ci doradzić? Yt i tutki już znasz. Jedź na jakiś zlot, pogadaj z fachowcami od planet (wiemy którzy to). Wierz mi ze 5min rozmowy nigdy nie zastąpi nawet roku pisania na forum. 

 

@MateuszW myślę, że mogę to napisać w imieniu prawie tu każdego, ale Forum cierpi na Twojej regresji :-(   BARDZO!!! 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wampum napisał:

Super odpowiedź moderatora...heh...dzięki.

Zobacz już jestem po piciu i jakoś poprawnie składam zdanie.

Rozpoczynasz wątek od...

 

1 godzinę temu, wampum napisał:

Na wstępie...jestem lekko podchmielony, ale to nawet dobrze

...i jesteś zdziwiony, że nie jesteś brany na poważnie? Serio? :ermm:

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

 

Za to DSy żądza się innymi prawami. O wiele łatwiej jest je wg mnie fotografować, więc i odpowiedzi w tematach jest o niebo więcej. Każdy kiedyś coś robił więc dzieli się swoim doświadczeniem. Z mojej strony dziękuję Wszystkim za pomoc, krytyke i brak lajków które motywują mnie do dalszej pracy. Mam nadzieję że pamiętacie, że przecież 3 lata temu byłem całkiem zielony w temacie ;-)

 

Na prawdę trzymam kciuki, że coś się zmieni w sprawach planet i Księżyca. 

 

Co mogę Ci doradzić? Yt i tutki już znasz. Jedź na jakiś zlot, pogadaj z fachowcami od planet (wiemy którzy to). Wierz mi ze 5min rozmowy nigdy nie zastąpi nawet roku pisania na forum. 

 

DSy raczej trudniejsze, bardziej wymagające - zresztą pewnie to też zależy jaki poziom chcemy uzyskać. Mnie bardziej interesuje fotografia planetarna, ale jestem w mniejszości. Ale większość woli DSy, większości siłą się nie zagoni. A lajki to nie tylko miarą jakości fotek, ale głównie miarą zainteresowania danym tematem.

Wampum, nie ma się co denerwować - może wystarczyłoby założyć wątek pomocowy lub popytać na PW o konkretne problemy. 

Edytowane przez Charon_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wampum napisał:

Przedstawilem na tym forum kilka obrobionych finalnie zdjęć (…)

Liczyłem na to, że w takiej rażącej wersji uzyskam pomoc wyjadaczy astrofotografii, którzy podpowiedzą mi jak poprawaeić swój raczkujacy warsztat.

A gdzie tam...na tym forum lajki sa najważniejsze-dostają je Ci co robią idealne zdjęcia, a te słabsze....no cóż pozostają bez odzewu nawet tego negatywnego.

Ależ jest na to prosta rada: po prostu zakładasz osobny wątek i piszesz wprost: „Wyszło mi tak i tak, wolałbym lepiej; użyłem takich a takich ustawień, załączam też surowy stack, proszę skomentować/spróbować obrobić lepiej”. Lepiej tak niż w wątku zbiorczym.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wampum, to działa. Jak napiszesz "oczekuję konstruktywnej krytyki" to się sępy rzucą, spokojnie. Potem robisz odsiew wiadomości istotnych od tych co szukają szczeny i masz co potrzebowałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym chciałem podziękować Wesselowi, który jako jedyny jakiś czas temu bezinteresownie starał się mi pomóc przy obrobce avikow.

Pytanie - jak wrzucę stacki i do tego zdjecia gotowe, to jest szansa aby ktoś wyciągnął jakieś konstruktywne wnioski i coś poradzi?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wampum napisał:

Niniejszym chciałem podziękować Wesselowi, który jako jedyny jakiś czas temu bezinteresownie starał się mi pomóc przy obrobce avikow.

Pytanie - jak wrzucę stacki i do tego zdjecia gotowe, to jest szansa aby ktoś wyciągnął jakieś konstruktywne wnioski i coś poradzi?.

Myślę, że już tyle szumu zrobiłeś, że na pewno ktoś Ci pomoże;)

 

Dawaj te stacki pobawimy się hehe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tędy droga. Zrób sam, napisz jak to zrobiłeś - krok po kroku i wstaw stack. Możesz nawet wstawić wersje pośrednie, po wykonaniu kolejnej operacji. Zrobi się potem z tego fajny wątek pokazujący co i jak. Oczywiście uwzględnimy także niezbędne korekty workflow.

Jeśli chcesz się nauczyć - rób sam. Nikt za Ciebie się nie nauczy, a gotowiec też ci nic nie powie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Limax7 napisał:

astronautyka też leży .... :ermm:

Kosmonauta.pl  tu więcej. 

ale faktycznie masz racje mało wątków naukowych. Trochę Bella wrzuca i czytam z przyjemnością ale forum ma przechylenie na foto. Pewnie Adam miał taki zamysł jak wyodrębnił forum z innego w początkach wieku. Nie mnie oceniać. 

Chce, to znajdę interesujące rzeczy w innych miejscach. 

Andrzej

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale Ciebie rozumiem, ale trzeba pamiętać, że to nie jest serwis informacyjny z redakcją i naczelnym, ale forum dyskusyjne. Fora są dokładnie takie, jak ich liderzy opinii - tzn. ci, którzy tworzą treść. Ja, jako miłośnik astrofotografii, oczywiście cieszę się z tego, co udało nam się zbudować w polskiej astrofotografii (masa godzin i ciężkiej krwawicy), ale jako właściciel forum ubolewam, że inne tematy idą tak sobie. Niestety wszystkie moje próby z "kroplówką" nie za bardzo zadziałały, bo zwyczajnie jak się nie ma totalnej zajawki na dany temat, to nie da się w nieskończoność tego nakręcać. Proste.

Inaczej mówiąc, jeżeli jakaś dziedzina na forach rozwija się za wolno to jest tylko jedna metoda, żeby to zmienić - samemu ją rozkręcić, zainspirować i zaangażować ludzi.

W astrofotografii DS widać wielu liderów, gotowych do pisania treści, pomagania, publikowania zdjęć, a nawet tworzenia tutoriali. Ta społeczność i zasady budowały się latami i dzisiaj są tego efekty. Dlaczego w planetarnej tak to nie działa? Nie wiem, ale wiem, jak to zmienić (już pisałem wyżej).

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie wampum - możliwe, że trafiliście po prostu na zły moment, że albo nie było wtedy użytkowników specjalizujących się w astro-foto i temat zleciał w dół, albo był wysyp zdjęć. Teraz są wakacje, większość powyjeżdżała, w dzień zwiedzają/są na plaży, a nocą zbierają fotony z kosmosu. Nie zniechęcaj się, bo na forum są użytkownicy, którzy chętnie ci pomogą. Ciesz się, że to Astropolis, a nie np. elektroda.pl czy forum PC-lab. Tam to by ci powiedzieli, że to wina zasilacza/złego koloru kabla albo odesłali do linku, gdzie jakaś baba tłumaczy jak używać wyszukiwarki Google, jeszcze byś pewnie dostał bana, że napisałeś w złym dziale :)

Edytowane przez McGoris
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Doskonale Ciebie rozumiem, ale trzeba pamiętać, że to nie jest serwis informacyjny z redakcją i naczelnym, ale forum dyskusyjne. Fora są dokładnie takie, jak ich liderzy opinii - tzn. ci, którzy tworzą treść. Ja, jako miłośnik astrofotografii, oczywiście cieszę się z tego, co udało nam się zbudować w polskiej astrofotografii (masa godzin i ciężkiej krwawicy), ale jako właściciel forum ubolewam, że inne tematy idą tak sobie. Niestety wszystkie moje próby z "kroplówką" nie za bardzo zadziałały, bo zwyczajnie jak się nie ma totalnej zajawki na dany temat, to nie da się w nieskończoność tego nakręcać. Proste.

Inaczej mówiąc, jeżeli jakaś dziedzina na forach rozwija się za wolno to jest tylko jedna metoda, żeby to zmienić - samemu ją rozkręcić, zainspirować i zaangażować ludzi.

W astrofotografii DS widać wielu liderów, gotowych do pisania treści, pomagania, publikowania zdjęć, a nawet tworzenia tutoriali. Ta społeczność i zasady budowały się latami i dzisiaj są tego efekty. Dlaczego w planetarnej tak to nie działa? Nie wiem, ale wiem, jak to zmienić (już pisałem wyżej).

Dziękuję za taką odpowiedź.

Myślałem o tym wszystkim przez weekend i doszedłem do mnie wiecej takich samych wniosków jakie są w Twojej wypowiedzi.

Założę osobny watek gdzie powoli (praca, dzieci, żona....okazyjnie :grin:), ale w miarę rzetelnie będę opsywał setup i rozwój warsztatu z porównaniami stackoania i obróbki w różych konfiguracjach.

Jedyne czego się obawiam (mam nadzieję, że nie) to , że na starcie okaże się że mój zestaw  (w szczególności kamerka) okaże się mało przydatna do astrofotgrafii planetarnej.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wampum napisał:

Dziękuję za taką odpowiedź.

Myślałem o tym wszystkim przez weekend i doszedłem do mnie wiecej takich samych wniosków jakie są w Twojej wypowiedzi.

Założę osobny watek gdzie powoli (praca, dzieci, żona....okazyjnie :grin:), ale w miarę rzetelnie będę opisywał setup i rozwój warsztatu z porównaniami stackoania i obróbki w różych konfiguracjach.

Jedyne czego się obawiam (mam nadzieję, że nie) to , że na starcie okaże się że mój zestaw  (w szczególności kamerka) okaże się mało przydatna do astrofotgrafii planetarnej.

Zacząłeś ogólnie a z czasem zadajesz konkretne pytania na które myślę że wielu tutaj miałoby bardzo proste i szybkie odpowiedzi.

Ja czuję się jako totalny amator w fotografii astro, mimo długiego stażu na forum. Jednak w foto księżycowo-planetarnym poczyniłem jakieś postępy.

Bardzo dobrą książką do której wracam jest to co polecałem w tym wątku:

Być może wielu powie że technologia się zbyt szybko zmienia żeby bazować na raz napisanych książkach. W tej książce nie znajdziesz szczegółów jak wyciągać detale ze zdjęcia, ale znajdziesz do czego stosować jakie oprogramowanie i dlaczego, jakie filtry stosować i po co itd itd. Na prawde mnostwo wiedzy.

Nie wiem czy blog Chistoph'a jest często aktualizowany bo widzę ze dalej pisze ze tłumaczy książkę. Ja kupiłem francuską wersje jakieś dwa lata temu z pierwszej edycji.

Według mnie to zaawansowana książka dla ambitnych amatorów, do której często wracam.

A jak masz konkretne pytania to na pewno ktoś Ci tu pomoże.

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.