Skocz do zawartości

NGC6979 w Mgławicy Welon


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Bogdan gdzie Ty tyle czasu o tej porze roku znalazłeś? :)

Nastawiam się na określone zdjęcie i ciułam materiał aż się uzbiera w tym wypadku to były chyba 4 albo 5 nocy.

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Czasy faktycznie kosmiczne. Mega detal i świetne gwiazdki (chyba seeing też się trafił).

Seeing o tej porze roku zwykle mam zawsze ale kiedy skacze trochę za dużo to nastawiam siarkę i jadę kolor. Jednak nawet w bardzo wąskich pasmach warto polować tylko na najlepszy seeing w przeciwnym razie wychodzą problemy z gwiazdami no i oczywiście detalem. Później zabiera to sporo nerwów przy processingu.

 

Dzięki Wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

Jednak nawet w bardzo wąskich pasmach warto polować tylko na najlepszy seeing w przeciwnym razie wychodzą problemy z gwiazdami no i oczywiście detalem.

Dokładnie. Rozdzielczość w kolorach jest super ważna i szlak mnie trafia, jak teraz obrabiam jakieś stare zdjęcia narrowband, a tam mam siarkę i tlen w bin2 :( Poza tym, dużo łatwiej separuje się gwiazdy jeżeli są ostre jak szpilka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, czy te struktury wyglądają tak genialnie z powodu skali (seeingu), czy HST, ale są nieziemskie! Super, zupełnie inne spojrzenie na, wydawało się, znaną mgławicę.

Kolorystyka dość nietypowa, wygląda trochę jak bicolor. Gdzie jest siarka? :)

 

Materiału bardzo dużo, jednakże szum na tle pozostał. Jest przyjemny, ale jest mimo wszystko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maciekkacper napisał:

Popracowałbym jeszcze nad kolorystyką.

To jest niesamowity efekt. Patrzyłem na zdjęcie Bogdana wcześniej i kolory wydawały mi się super nasycone. Teraz wrzuciłeś swoją wersję i nagle oryginał stał się wyblakły. Mózg plata figle i nie jest obiektywny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za fajne posty. Bardzo miło się je czyta!

 

2 godziny temu, maciekkacper napisał:

Super! Szczególnie ten detal.

Popracowałbym jeszcze nad kolorystyką.

Oto efekt kilku minut w PS.

365888036_Veil1.thumb.jpg.3d2ecc7a022d93a7983eb1279f5da496.jpg

To prawda Maćku widać, że da się podbić kolor w mgławicy. Efekt jak obserwuję dzisiaj na spokojnie jest faktycznie imponujący :flirt: Próbowałem go podbić ale to co zamieściłem wczoraj było maksimum tego na co się zdobyłem. Moim zamiarem było pokazanie delikatnych struktur siarki, wodoru i tlenu gdzie każdy z kanałów ma swój specyficzny odcień. Twoja wersja jest spektakularna ale już w dużej części zaciera różnicę choćby pomiędzy wodorem i siarką o co wcześniej pytał Mateusz.

Oczywiście myślę, że jednak skorzystam z Twojej kolorystycznej sugestii ale powiedzmy dla spokoju w 50% :D

Stosuję starą astrofotograficzną zasadę to co Ci się podoba po podkręceniu suwakami cofnij o 40%!

Zmęczyła mnie też wczorajsza obróbka bo po 5-6 godzinnej dłubaninie odkryłem nagle, że w tlenie siedzi zupełnie inna niż w wodorze i siarce rozległa struktura.

Potwierdziłem to na kilku zdjęciach z netu i zdałem sobie sprawę że cała praca poszła na marne. Po dodaniu na nowo tlenu oczy wisiały mi już na żyłkach pod stołem. Warto rozłożyć obróbkę przynajmniej na dwa trzy dni to przynosi dużo lepsze efekty.

Zerknijcie na różnicę w wodorze i tlenie:

A kolorowe zdjęcie to praca, którą musiałem anulować :(

Słabo wyciągnięty tlen praktycznie nie pokazuje ciekawych zewnętrznych struktur.

 

Ha.jpg

OIII.jpg

NGC 6979 - Pickering's Triangle_koniec_hubble palette.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Tayson napisał:

Kanały obrabiasz osobno, a później je laczysz, czy składasz surowe stacki i działasz jako hst? 

 

 

Działam jako hst. Zawsze no prawie zawsze bo w przypadku tego zdjęcia musiałem na masce dodać zewnętrzne niebieskie mgławice z oiii.

O ile pamiętam to jeszcze w M27 miałem podobną akcję z niebieskim zewnętrznym "motylem"

Najważniejsze to odpowiednio balansować na wstępie kanały tak aby później już tylko selektywnie je dopieścić. Niestety nie zawsze jest to proste i szczerze mówiąc nie wiem od czego zależy pełny sukces :( Wczoraj próbowałem ponownie złożyć kanały w LRGB Cominations i stosując te same proporce wychodził mi zupełnie inny fatalny kolor. 

Chyba trzeba mieć szczęście. Dla LRGB nie ma takiego problemu ale za to dochodzi kilka innych kłopotów.

Nigdy nie obrabiam mgławicy osobno a gwiazd osobno to dla mnie czarna magia :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Nie mam pojęcia, czy te struktury wyglądają tak genialnie z powodu skali (seeingu), czy HST, ale są nieziemskie! Super, zupełnie inne spojrzenie na, wydawało się, znaną mgławicę.

Kolorystyka dość nietypowa, wygląda trochę jak bicolor. Gdzie jest siarka? :)

 

Materiału bardzo dużo, jednakże szum na tle pozostał. Jest przyjemny, ale jest mimo wszystko.

Bicolor dopiero będzie ale muszę odpocząć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.