Skocz do zawartości

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?


Rekomendowane odpowiedzi

@Reality Check Ale ja nie odrzucam możliwości istnienia innych cywilizacji. Moje zarzuty odnoszą się tylko do jakości dowodów przez Ciebie prezentowanych - dowody anegdotyczne to nadal tylko dowody anegdotyczne i należy to wprost zaznaczyć w materiale. Przeszkadza mi jednostronność przekazu i bazowanie na wynikach z jednego rejonu świata. Badania w tej materii oczywiście trwają, ale są mniej sensacyjne i clickbaitowe, bo i rezultaty jak dotąd mizerne. Wyjątkiem jest chyba program SETI i tzw. "sygnał wow!". Jeśli mamy rozmawiać na poziomie naukowym lub popularnonaukowym, to moim zdaniem mieszanie opinii i kiepskich dowodów bez przypisów i komentarza jest nieakceptowalne.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Reality Check napisał:

A te wszystkie 'cuda'? Wszystko da się wyjaśnić sugestią grupy. Odsyłam do Derren'a Brown'a.

Serio? Odsyłasz do iluzjonisty/mentalisty/showmana telewizyjnego? Chyba zaczynam się uginać pod siłą argumentu.

Co z cudami 'indywidualnymi' bez sugestii grupy? 

Relacje z doświadczeń UFO jest znacznie łatwiej obalić czy zweryfikować jako coś 'ziemskiego' czy nawet psychologicznego niż niektóre 'cuda' ;) Każdy argument, który tu przytoczysz na temat cudów, można zastosować w przypadku UFO. Np sugestią grupy. Odsyłam do Derren'a Brown'a :flirt:

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Paether napisał:

Serio? Odsyłasz do iluzjonisty/mentalisty/showmana telewizyjnego? Chyba zaczynam się uginać pod siłą argumentu.

Co z cudami 'indywidualnymi' bez sugestii grupy? 

Relacje z doświadczeń UFO jest znacznie łatwiej obalić czy zweryfikować jako coś 'ziemskiego' czy nawet psychologicznego niż niektóre 'cuda' ;) Każdy argument, który tu przytoczysz na temat cudów, można zastosować w przypadku UFO. Np sugestią grupy. Odsyłam do Derren'a Brown'a :flirt:

 

 

Nie, nie każdy. Dlatego też codziennie nowe wideo wpływa do sieci z UFO, a nie raz na 101 lat.

Poza tym iluzjonisty/mentalisty/showmana telewizyjnego? No przecież niemożliwe jest, żeby człowiek ten był też specjalistą od tego jak działa ludzki mózg, błędów poznawczych, sugestii skoro już mu trzy etykietki przyczepiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Reality Check napisał:

Nie, nie każdy. Dlatego też codziennie nowe wideo wpływa do sieci z UFO, a nie raz na 101 lat.

Nie przeczytałeś ze zrozumieniem. 101 lat temu wydarzyło się coś co widziało kilkadziesiąt tysięcy ludzi NARAZ. Codziennie mamy relacje o pomniejszych cudach, uzdrowieniach i tego typu zjawiskach. Żadna różnica.

 

4 minuty temu, Reality Check napisał:

Poza tym iluzjonisty/mentalisty/showmana telewizyjnego? No przecież niemożliwe jest, żeby człowiek ten był też specjalistą od tego jak działa ludzki mózg, błędów poznawczych, sugestii skoro już mu trzy etykietki przyczepiłeś.

Moje etykietki...Zerknijmy jak ten pan sam się określa na swojej stronie. Wybacz, ale jeśli posługujesz się takimi autorytetami, to już nie jestem zdziwiony opinią o UFO.

brown.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Paether napisał:

Nie przeczytałeś ze zrozumieniem. 101 lat temu wydarzyło się coś co widziało kilkadziesiąt tysięcy ludzi NARAZ. Codziennie mamy relacje o pomniejszych cudach, uzdrowieniach i tego typu zjawiskach. Żadna różnica.

 

Moje etykietki...Zerknijmy jak ten pan sam się określa na swojej stronie. Wybacz, ale jeśli posługujesz się takimi autorytetami, to już nie jestem zdziwiony opinią o UFO.

brown.jpg

No tak, bo przecież żaden człowiek będący mentalistą czy iluzjonistą, nie może mieć na tyle intelektu by być szanowanym, tylko traktowanym w kontekście 'o lubisz Derrena Browna? to teraz jasne czemu wierzysz w ufo'. Wiesz w ogóle cokolwiek o nim? Czytałeś książki? Czy tak rzucasz sobie oceny na temat ludzi o których nie masz pojęcią? I jeszcze porównujesz mnie do jakiegoś świra, bo dopuszczam taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Reality Check napisał:

Dlatego też codziennie nowe wideo wpływa do sieci z UFO, a nie raz na 101 lat.

Ile z tych filmików jest prawdziwych? Zwłaszcza przy dzisiejszej obróbce.

Do mnie jako tako przemawiają historie   pilotów z okresu II wojny światowej. Wówczas widzieli towarzyszące im świetlne kule poruszające się z zawrotną prędkością obok ich samolotów, albo utrzymające z nimi prędkość i pułap. Buzz Aldrin i reszta prawdopodobne widzieli to samo. Podobnie było w Los Angeles w 1942 gdy artyleria prowadziła długi ostrzał ku świetlistym punktom na niebie. Bez rezultatu oczywiście. Nawet jest fotka z tamtego zdarzenia gdy cel namierzono szperaczami. hith-battle-of-los-angeles-e.jpeg.b3e5646fc433ea42b421e9063f521d7c.jpeg

Są to zjawiska niewyjaśnione i takimi pozostaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Reality Check napisał:

Nie mówię o ludziach, którzy wierzą w ufo, tylko o tych którzy twierdzą, że widzieli i mają filmowy dowód na to.

Cytat

:) No cóż. Mi więc nie przychodzi nic więcej do głowy. Nie sądzę, że były to ptaki, ponieważ jasno zostało napisane, że obiekty świeciły jak gwiazdy. Raczej ptaki w nocy nie świecą jak gwiazdy. Ostatecznie równie dobrze mogę napisać to co zawsze piszę w takich przypadkach: być może było to coś ciekawego na co nie wpadliśmy, a być może każdy w internecie może założyć konto i napisać cokolwiek nawet, że widział latające na miotłach krasnale. Nawet kiedyś chciałem zrobić taki eksperyment socjologiczny. Zarejestrować się na forum i opisać bardzo dokładnie, profesjonalnie (czas, miejsce, kierunek, wygląd itd. itd.) zjawisko którego racjonalnie nie idzie wyjaśnić i mieć bekę z ludzi... ;)

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14674-dziwny-latający-zbiór-na-niebie/&tab=comments#comment-188667

 

Połowa tych wszystkich zgłoszeń o rzekomym UFO to chińskie lampiony, duża część satelity, samoloty, flary, lasery, zjawiska atmosferyczne, odblaski w obiektywach. Część z doniesień to prawdopodobnie celowe ściemy fanatyków UFO (tak jak wyżej napisałem, każdy może ściemę napisać w internecie). Byli tutaj psychole, którzy latające owady na jasnym tle nieba brali za jakieś UFO. Stąd te tysiące doniesień o UFO...

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie o naukowym poglądzie na świat są w stanie zgodzić się co najwyżej na istnienie życia na poziomie bakterii, ponieważ w U.S. poza Ziemią nie ma sprzyjających warunków do ewolucji materii organicznej. Ale gdzieś w przepastnym Kosmosie podobne warunki mogą zaistnieć, tylko te odległości są barierą nie do pokonania. Dlatego nie należy spodziewać żadnych wizyt gości jacy ewoluowali lata świetlne od nas. I tak to nauka odpowiedziała sobie na pytanie o milczenie Kosmosu. Naukowcy są impregnowani na wszystko co jest nie naukowe i nie udowodnione. Daremnie się trudzisz na forum gdzie większość użytkowników ma takie poglądy. 

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarc napisał:

 Naukowcy są impregnowani na wszystko co jest nie naukowe i nie udowodnione. 

Nie znaczy to, rzecz jasna, że naukowiec nie może wierzyć w co chce. Ważne, żeby nie robił z tego nauki, nie publikował, i nie używał w dyskusji, gdy rozmawia się o faktach, a nie opiniach, w szczególności - wykorzystywać autorytetu nauki do przekonywania kogoś co do rzeczy, do której nauka przekonać nie jest kompetentna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Eternal84 napisał:

Ile z tych filmików jest prawdziwych? Zwłaszcza przy dzisiejszej obróbce.

Do mnie jako tako przemawiają historie   pilotów z okresu II wojny światowej. Wówczas widzieli towarzyszące im świetlne kule poruszające się z zawrotną prędkością obok ich samolotów, albo utrzymające z nimi prędkość i pułap. Buzz Aldrin i reszta prawdopodobne widzieli to samo. Podobnie było w Los Angeles w 1942 gdy artyleria prowadziła długi ostrzał ku świetlistym punktom na niebie. Bez rezultatu oczywiście. Nawet jest fotka z tamtego zdarzenia gdy cel namierzono szperaczami. hith-battle-of-los-angeles-e.jpeg.b3e5646fc433ea42b421e9063f521d7c.jpeg

Są to zjawiska niewyjaśnione i takimi pozostaną. 

Cytat

What caused the shootout over Los Angeles? The Japanese military later claimed it had never flown aircraft over the city during World War II, providing fuel for a host of bizarre theories involving government conspiracies and visits by flying saucers and extraterrestrials. Still, the most logical explanation for the firefight is that trigger-happy servicemen and rudimentary radar systems combined to produce a false alarm. In 1983, the Office of Air Force History outlined the events of the L.A. air raid and noted that meteorological balloons had been released prior to the barrage to help determine wind conditions. Their lights and silver color could have been what first triggered the alerts. Once the shooting began, the disorienting combination of searchlights, smoke and anti-aircraft flak might have led gunners to believe they were firing on enemy planes even though none were actually present.

https://www.history.com/news/world-war-iis-bizarre-battle-of-los-angeles

 

Aż dziwne, że o takich historiach nie słyszy się z terenów niemiec gdzie rajdy B17 były codziennością, a przy większych nalotach niemcy swoją obroną przeciwlotniczą robili z nocy dzień :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Eternal84 napisał:

Ile z tych filmików jest prawdziwych? Zwłaszcza przy dzisiejszej obróbce.

Do mnie jako tako przemawiają historie   pilotów z okresu II wojny światowej. Wówczas widzieli towarzyszące im świetlne kule poruszające się z zawrotną prędkością obok ich samolotów, albo utrzymające z nimi prędkość i pułap. Buzz Aldrin i reszta prawdopodobne widzieli to samo. Podobnie było w Los Angeles w 1942 gdy artyleria prowadziła długi ostrzał ku świetlistym punktom na niebie. Bez rezultatu oczywiście. Nawet jest fotka z tamtego zdarzenia gdy cel namierzono szperaczami. hith-battle-of-los-angeles-e.jpeg.b3e5646fc433ea42b421e9063f521d7c.jpeg

Są to zjawiska niewyjaśnione i takimi pozostaną. 

Cała moja konkluzja jest właśnie taka, że dużo z nich może być fotomontażem, dużo z nich moze być jakąś nową technologią zrobioną na ziemi o której nie wiemy, ale jakie prawdopodobieństwo jest żeby każdy film był fotomontażem i żadne z nich nie było prawdziwe?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Reality Check napisał:

jakie prawdopodobieństwo jest żeby każdy film był fotomontażem i żadne z nich nie było prawdziwe?

podobna logika:

 

w starożytności ludzie wierzyli, że pioruny zsyła szef bogów - zeus.

oczywiście teraz wiemy że to tylko wyładowania elektryczne.

ale takich piorunów są przecież miliony. na pewno dużo z nich jest wyładowaniami elektrycznymi. ale przecież nie sprawdziliśmy wszystkich piorunów! wśród tych milionów czy miliardów jakie sie wydarzyły, jakie jest prawdopodobieństwo że absolutnie każdy jest wyładowaniem i żaden nie był zesłany przez zeusa?

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

https://www.history.com/news/world-war-iis-bizarre-battle-of-los-angeles

 

Aż dziwne, że o takich historiach nie słyszy się z terenów niemiec gdzie rajdy B17 były codziennością, a przy większych nalotach niemcy swoją obroną przeciwlotniczą robili z nocy dzień :P

No to ładna wtopa :wacko:

Czyli sito w tym temacie musi być naprawdę rzadkie zanim odrobinę prawdy się zostanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2018 o 13:03, szuu napisał:

podobna logika:

 

w starożytności ludzie wierzyli, że pioruny zsyła szef bogów - zeus.

oczywiście teraz wiemy że to tylko wyładowania elektryczne.

ale takich piorunów są przecież miliony. na pewno dużo z nich jest wyładowaniami elektrycznymi. ale przecież nie sprawdziliśmy wszystkich piorunów! wśród tych milionów czy miliardów jakie sie wydarzyły, jakie jest prawdopodobieństwo że absolutnie każdy jest wyładowaniem i żaden nie był zesłany przez zeusa?

to nie ma absolutnie żadnego sensu i jest to beznadziejne porównanie. co ma wspólnego coś, co zostało udowodnione jako część naturalnych procesów z ufo? jak te filmiki zostaną wyjaśnione? że są częścią naturalnych procesów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Reality Check napisał:

jak te filmiki zostaną wyjaśnione? że są częścią naturalnych procesów?

no tak, najpopularniejsze obserwacje ufo to planeta wenus, balony, miraże i inne zjawiska atmosferyczne, autosugestie i fotoszopy.

 

można się upierać że wśród nich mogą być prawdziwe przypadki kontaktu z cywilizacją pozaziemską, podobnie jak można się upierać że niektóre kamienie na drodze to kosmici w kostiumie maskującym albo że niektóre pioruny zostały rzucone ręką samego zeusa. ale to już będzie sajens fikszyn a nie sajens - chyba że taki szczególny przypadek ufo, kamienia lub pioruna odnajdziesz i zbadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że oceniałem twój ostatni film, pozwolę sobie zrobić to teraz. Z technicznych spraw to jest postęp ale merytorycznie... 

Uważam że ten film powinien bardziej postawić na naukę niż teorie. Osobiście zrealizowałbym go inaczej ale! Jedyna rzecz która bardzo mnie zabolała to fakt że jako popularyzator nauki nie masz wręcz prawa przekazywać swojego światopoglądu na tematy polityczne itd. Jeżeli nagrywasz film o nauce (ale nie finansowanie środowisk akademickich itd) tylko jakiś temat ściśle związany z nauką to nie powinieneś wtrącać tam takich rzeczy. Od 7-8 minuty popłynałeś kompletnie i trochę straciłeś w moich oczach jako twórca. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są dowody namacalne, a jestem pewien że takie są, to te dowodu są utajnione. Ja myślę, że same opowieści ludzi to jest znaczący dowód. W każdej religii bóg przylatywal na ziemię. Nawet Mojżesz kiedy dostał przykazania to wzbil się ponad horyzont. Poczytajcie sobie np o Sumerach. A czy wg Was Miedwiediew kłamał mówiąc o innych cywilizacjach wśród nas?? Po wywiadzie nie wyłączono kamery. Wtedy zaczął mówić co dostaje prezydent Rosji po objęciu stanowiska. Dla chętnych polecam ten wywiad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hovka napisał:

Jeśli są dowody namacalne, a jestem pewien że takie są, to te dowodu są utajnione. Ja myślę, że same opowieści ludzi to jest znaczący dowód. W każdej religii bóg przylatywal na ziemię. Nawet Mojżesz kiedy dostał przykazania to wzbil się ponad horyzont. Poczytajcie sobie np o Sumerach. A czy wg Was Miedwiediew kłamał mówiąc o innych cywilizacjach wśród nas?? Po wywiadzie nie wyłączono kamery. Wtedy zaczął mówić co dostaje prezydent Rosji po objęciu stanowiska. Dla chętnych polecam ten wywiad. 

W religii masz też piekło, niebo, aniołki, diabełki, niepokalane poczęcie, zmartwychwstanie, życie po życiu.....  - ale oczywiście dowodów naukowych na istnienie tych zjawisk brak, bo jest spisek i są te dowody ukryte.  Oczywiście dowody na istnienie krasnoludków, smoków, gwintowanego konia, stoliczku nakryj się .... też są - ale ukryte. Jeśli są dowody namacalne na te zjawiska ale ukrywane, to jaki jest sens ukrywania tych dowodów i kto za tym stoi?

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, astrokarol napisał:

Sens może i być ale jakie są dowody na to, ze dowody są ukrywane ? :D 

Skoro ktoś wie i ma tą pewność, że dowody wyżej wymienionych zjawisk istnieją,  ale są skrzętnie ukrywane, to na pewno maczał w tym palce a nawet bierze udział w spisku. No bo skąd wie?

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krakus napisał:

W religii masz też piekło, niebo, aniołki, diabełki, niepokalane poczęcie, zmartwychwstanie, życie po życiu.....  - ale oczywiście dowodów naukowych na istnienie tych zjawisk brak, bo jest spisek i są te dowody ukryte.  Oczywiście dowody na istnienie krasnoludków, smoków, gwintowanego konia, stoliczku nakryj się .... też są - ale ukryte. Jeśli są dowody namacalne na te zjawiska ale ukrywane, to jaki jest sens ukrywania tych dowodów i kto za tym stoi?

Po wypowiedzi wyczuwam syndrom niewiernego Tomasza ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy, którzy tak bardzo próbujecie udowodnić mi jak to 'nienaukowe' jest nawet wspomnienie o możliwości tego, że odwiedzają nas obiekty nie z tej ziemi kierujecie się tylko i wyłącznie swoimi przekonaniami na temat zycia pozaziemskiego, bo jakoś bardziej przekonująca wydaje mi się działalność Pentagonu, który uznał, że takie obiekty istnieją, skoro postanowił przeznaczyć miliony dolarów na ich śledzenie. Szczerze wątpię, że dopuścili by się chociaż do myśli o czymś takim bez jakiś dowodów, w przeciwieństwie do wszystkich tutaj uważających to za niemożliwe, bo takie mają poglądy i nie dopuszczają innej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Eternal84 napisał:

Po wypowiedzi wyczuwam syndrom niewiernego Tomasza ;)

 

 

No, nie jestem z tych co wierzą w każdą usłyszaną historię. Jestem zdania, że jeśli ktoś coś twierdzi - a mamy temat roztrząsać na forum, to wypadało by to podeprzeć jakimś sensownym argumentem, dowodem - dającym się zweryfikować naukowo. Myślę, że  w gronie forumowiczów znajdzie się na pewno grono sceptyków, naukowców - którzy by zweryfikowali podane wyżej historie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.