Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Ja w ogóle nie mam opcji Meridian Flip if HA >.

To musi być jakaś starsza wersja KStars.

U mnie w widoku CCD nie ma w ogóle wzmianki o flipie.

Jedyna, jaką znalazłem jest w sekcji Montaż, ale mam tam napisane, że Flip not requested.

1315359726_Zrzutekranu2021-03-08230135.thumb.jpg.5021de532736f6808f2d57cacd5baacf.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 astroberry nie używa wpa_supplicant więc możesz to zignorować, podobnie WLAN Country które nie ma znaczenia dla 2.4GHz. Jeśli chcesz prawidłowo ustawiać country code to tutaj jest rozwiązanie.

Bardzo to dziwne, bo ja używam bardzo często 2.4GHz bez żadnych ceregieli. Możesz spróbować połączyć się z innym routerem/AP? np. hotspot ustawionym na smartfonie? Może to jakiś dziwny problem z routerem, którego używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, OnlyAfc said:

Ja w ogóle nie mam opcji Meridian Flip if HA

Masz, ale w polskim tłumaczeniu (nie wiem skąd pochodzi) to się nazywa "obrót o południk jeśli HA" :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RadekK napisał:

@Pav1007 astroberry nie używa wpa_supplicant więc możesz to zignorować, podobnie WLAN Country które nie ma znaczenia dla 2.4GHz. Jeśli chcesz prawidłowo ustawiać country code to tutaj jest rozwiązanie.

Bardzo to dziwne, bo ja używam bardzo często 2.4GHz bez żadnych ceregieli. Możesz spróbować połączyć się z innym routerem/AP? np. hotspot ustawionym na smartfonie? Może to jakiś dziwny problem z routerem, którego używasz.

Ustawiłem na smartfonie access point'a na 2.4Ghz i też się nie łączy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadekK czy USB3.0 może powodować problem z WLAN2.4Ghz? Wyczytałem, że podłączone USB3.0 powoduje jakieś interferencje z 2.4Ghz w RPi 4.

ew. można zainstalować jakieś sterowniki, jak na tej stronie: https://support.thepihut.com/hc/en-us/articles/360014695877-Raspberry-Pi-won-t-connect-to-WiFi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem, czemu u mnie solver nie działał. Tzn to są moje przypuszczenia. 

Kiedy w Kstars klikałem, żeby mi skierował teleskop np na M45, to teleskop ustawiał się w dziwnych kierunkach. Odpalał się solver i nie mógł rozwiązać obrazku. Wszedłem wtedy w ustawienia montażu w INDI i okazało się, że mam niewypełnione pola współrzędne obserwatora, czyli moje. Myślałem, że skoro w Kstars wybrałem Polska Warszawa, to powinien te ustawienia rozpropagować na Ekos, ale tak się najwyraźniej nie dzieje.

No więc wpisałem swoje współrzędne, kliknąłem Save, idę znowu do wyszukiwarki obiektów M45 skieruj się, nic, to samo, teleskop kieruje się mocno nie na M45.

Rozłączyłem się i połączyłem się ponownie i o dziwo, ustawił się na M45, no dobra, kliknąłem solve, jest, udało się, rozwiązał obraz :) 

Rozumiem, że kliknięcie Save w sterowniku INDI nie propaguje zmian i trzeba rozłączyć się i połączyć się ponownie?

W każdym razie podsumowując:

- focuser poszedł mi od razu

- guiding działa

- solver działa

- koło filtrowe - nie działa :( jest połączenie, wszystko na zielono, ale nie zmienia filtrów, na windowsie śmiga aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wczoraj ciekawie było.

Na początku problem z solverem, nie łapało mi w ogóle, przez to problem, żeby ustawić na polarną. Po godzinie zrozumiałem, że problemem był focal length ustawiony. Poprawiłem, zadziałało.

Potem miałem 42 klatki bez problemu wypalone, ale miałem poczucie, że coś będzie nie tak, bo dochodziłem do momentu, kiedy powinien być meridian flip a Kstars pokazywał, że nie jest potrzebny.

No więc podczas 43 klatki, montaż przestał śledzić obiekt i dostałem 300s star trail :)

Kliknąłem jeszcze raz, żeby skierował się na obiekt i podczas obracania się, montaż zatrzymał się w połowie i zaczął śledzić mi randomowy kawałek nieba. Próbowałem zrobić plate solve, żeby się odnalazł, gdzie jest i nic z tego. Za każdym razem solve działał powyżej 300s i się nie kończył.

Co ciekawe,  jak ładowałem plik fit, to się gubił, jak załadowałem jpg z 30s klatki, to znalazł się, twierdząc, ze kawałek nieba na zdjęciu, to okolice deneb-a ( a robiłem fotkę NGC 7822!)

 

Sprawdziłem też, czy montaż zaparkuje na swoim miejscu no i okazało się, że się kompletnie pogubił, gdzie jest. Zaparkowałem więc montaż w Kstars i ręcznie odpiąłem blokadę i przestawiłem montaż w pozycję, gdzie powinien być przy parkowaniu.

Potem zrobiłem unpark, plate solve i ... zadziałało (cały solve zajął może ze 3s). 1,5h w plecy, żeby montaż się odnalazł, gdzie kieruje.

Ogólnie największe problemy mam z normalnym zrobieniem plate solve. Jest kilka opcji na jego zrobienie, ale niemal wszystkie mają jakieś wady. Robienie PS online trwa strasznie długo. ASTAP, mimo załadowanej całej dużej biblioteki z gwiazdami, nie chce współpracować na windowsie a co za tym idzie, też przez Kstars. Jedyne, co w miarę działa, to internal solver, ale i on ma dziwne akcje, tak jak ta, opisana wyżej.

 

Na szczęście żony i dzieci nie ma przez tydzień w domu, więc mogę w nocy się bawić teleskopem i AS na zewnątrz, bez niepotrzebnych komentarzy :P 

 

Podsumowując:

  • Zainstalowanie najnowszej wersji Kstars rozwiązało problem braku kursora pod windowsem.
  • z plate solve nadal są problemy i to zajmuje mi najwięcej czasu, jeśli chodzi o zabawę z AS
  • Meridian flip do rozkminienia. Przez to, że Plate Solve działa czasem jak chce, to Kstars nie zawsze wie, gdzie montaż jest i nie jest w stanie określić, czy flip jest potrzebny (takie przynajmniej jest moje przypuszczenie :) )
  • Auto Stretch działa, zaczął automatycznie mi się robić na każdej klatce po instalacji nowej wersji Kstars.
  • Tryb pełnoekranowy przy ustawieniu na polarną też już rozkminiłem i działa. Jest średnio intuicyjny, bo nie da się zamknąć okienka w normalny sposób x-em (żeby automatycznie wróciło do normalnego widoku)
  • Sesja się nie wywala bez powodu, wczoraj kilka h działało ładnie.
  • Guiding działa świetnie. Przydatną opcją jest opcja „hight contrast” jest w widoku jest dużo jasnych gwiazd. PS. brakuje mi zarządzania gainem. W AsiAir można było Gain dla ASI 120 mini ustawiać i to poprawiało obraz, jak miało się jasne gwiazdy itd. W Kstars nie ma tego niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie będę komentował moich wczorajszych zmagań, bo leciałby bluzgi.

 

@RadekK chyba doszedłem do ładu z tą siecią 2.4Ghz. Nie wiem czy to interferencja USB3.0 czy przelatującej sroki ale na wbudowanej antenie za jasną cholerę nie łączył się z 2.4Ghz.

Poklikałem, spędziłem pół nocy i dnia na przeszukiwaniu zasobów internetu (i co więcej mój problem nie jest jakiś odosobniony - ale większość internetowych problemów rozwiązywana jest przy pomocy tego pliku wpa_supplicant).

 

Kupiłem więc takie cuś: https://www.tp-link.com/pl/home-networking/high-gain-adapter/archer-t2u-plus/

i zainstalowałem zgodnie z tym (dla RPi): https://github.com/nlkguy/archer-t2u-plus-linux

 

Łyknął 2.4Ghz od razu. Chociaż na początku miał bardzo niską prędkość (5.5Mbit - komenda iwconfig) ale po restarcie wskoczyło na normalną prędkość i działa.

 

Wnioskuję, że to problem wewnętrznej anteny. W miejscu gdzie będę robił fotki mam extender 2.4Ghz i dlatego potrzebowałem się wpiąć do tej częstotliwości.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ważna uwaga. Po zainstalowaniu zewnętrznej anteny mamy w systemie dwa obiekty wlan(0 i 1). i podobnie w Network Connections - mamy dwie grupy sieci WIFI:

obraz.png

 

Defaultowo na drugiej sieci "TP-Link Wi-Fi" RPI postawił serwer astroberry, a połączenie z siecią było na Breadcomie. Po zamianie (wyłączenie połoczenia na Breadomie - Disconnect) i wpięcie sieci do TP-Link drastycznie poprawiło sytuację :-)

na 5Ghz mam połączenie AC a 2.4Ghz chodzi jak ta lala :-)

 

To tak dla potomnych, gdyby ktoś chciał rozwiązać podobny problem :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debianowe powinno działać (Astroberry to Rasbian Buster a to Debian 10) więc mozesz spróbować. Pakiety dla Ubuntu (mimo że to również pliki .deb) mogą nie działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RadekK napisał:

Debianowe powinno działać (Astroberry to Rasbian Buster a to Debian 10) więc mozesz spróbować. Pakiety dla Ubuntu (mimo że to również pliki .deb) mogą nie działać

Spróbowałem - działa i łączy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku kolega @tomekL zwrócił uwagę że w Kstars 3.5.2 ma nowy moduł alignacji na biegun.

 

wypróbowałem na balkonie, gdzie widok mam tylko ma południe. Działa szybko i na dowolnym kawałku nieba :D

 

1966858492_polaralign1.jpg.d809c28a2620ae537869880a91be6012.jpg

 

 

 

cała operacja od startu do tego ekranu zajęła 2min i 4s przy przesunięciu montażu pomiędzy obrazami o 30*

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja... Proszę o pomoc.

Zaktuaizowałem na 2.0.3 i zaczęły się schody z siecią.
Wyłączyłem AP, jestem połączony po eth0 (kabel). Chcę się połączyć z którąkolwiek z moich sieci wifi widocznych w oknie sieci. Klikam, wpisuję hasło i po  chwili znów prosi o hasło itd... nie łączy się.

Zaktualizowałem datę, godzinę, pozycję GPS, spróbowałem wszystkich opcji szyfrowania - nadal nic.

O co chodzi - 2.0.2 nie miał tego problemu.

Edytowane przez wieloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że po wykonaniu: "python3 /usr/bin/indi-mqtt.py --list_topics"

Dostaję:

 

ogging error ---
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/indi-mqtt.py", line 461, in <module>
    observatory_json = getJSON(devices)
  File "/usr/bin/indi-mqtt.py", line 280, in getJSON
    for t in tpy:
TypeError: 'SwigPyObject' object is not iterable

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python3.7/logging/__init__.py", line 1034, in emit
    msg = self.format(record)
  File "/usr/lib/python3.7/logging/__init__.py", line 880, in format
    return fmt.format(record)
  File "/usr/lib/python3.7/logging/__init__.py", line 619, in format
    record.message = record.getMessage()
  File "/usr/lib/python3.7/logging/__init__.py", line 380, in getMessage
    msg = msg % self.args
TypeError: not all arguments converted during string formatting
Call stack:
  File "/usr/bin/indi-mqtt.py", line 471, in <module>
    logger.error("Unexpected error timed polling INDI server", err)
Message: 'Unexpected error timed polling INDI server'
Arguments: (TypeError("'SwigPyObject' object is not iterable"),)
^CTraceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/indi-mqtt.py", line 450, in <module>
 

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beny zgłoś mi to proszę tutaj https://github.com/rkaczorek/indi-mqtt/issues

Muszę to sprawdzić. Prawdopodobnie ostatnie zmiany w pyindi coś zepsuły :-/

 

@wieloch spróbuj ręcznie dodać sieć tak jak pisałem wyżej w tym wątku.

Wersje 2.0.2 i 2.0.3 używają takiego samego mechanizmu obsługi sieci i nic się między nimi nie zmieniło. Upewnij się, że to nie są problemy podobne do tych które miał @Pav1007

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadekK To ma DEFINITYWNIE coś wspólnego z USB3.0.

 

Po odłączeniu wszystkich urządzeń usb wszystko łączy się i sieć 2,4GHz (w tym www) działa od pierwszego strzału.

Po podłączeniu urządzeń do portów usb 2.0 także.

Po podłączeniu urządzenia do portu usb 3.0:

- nadal pokazuje uzyskane połączenie wifi 2,4GHz

- sieć (w tym www) przestają działać

Przy podłączonym USB 3.0 łączą się tylko sieci 5 GHz, 2,4GHz - nie i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było od razu mówić, że chodzi o wifi 2,4GHz. To jest znany i stary problem z Raspberry Pi 4 - USB 3.0 i WiFi 2,4GHz się wzajemnie zakłócają na skutek błędu konstrukcyjnego Raspberry Pi. Dlaczego się zakłócają możesz poczytać tutaj. A jak to zrobić żeby działało? Jeśli używasz USB 3.0 to używać WiFi 5GHz (wbudowanego) lub kabla sieciowego na RJ45 albo używać zewnętrznej karty WiFi 2.4GHz (jeśli nie mozesz używać 5GHz ani kabla)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.