Skocz do zawartości

Pewien reafraktor APO


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Maetrik napisał:

Posiadam od kilku lat edka 80, pracowałem na nim z 2 lustrzankami i 2 różnymi kamerami - nigdy żadnych problemów z nim nie miałem... Nie wiem po co tu kombinować, wynajdywać wynalazki jak są dobre sprawdzone sprzęty, zobacz w necie ile fotek jest zrobionych z edka80 lub ts65q a ile z takich wynalazków... To mówi samo za siebie. 

Pozdrawiam

A jakiej firmy ten Edek80  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to jest tak, że ludzie używają tego, co inni używają :) Dlatego, że jest sprawdzone, wiadomo czego się spodziewać i w razie czego mamy wsparcie od innych użytkowników.

Oczywiście nikt nie powiedział, że inny, mało popularny sprzęt będzie gorszy. Może być nawet lepszy i np bardziej opłacalny od tego, co "wszyscy" mają. Problem w tym, że wejście w taki sprzęt to ryzyko, a brak innych userów sprawia, że z każdym problemem musisz radzić sobie sam. Czyli, żeby dany sprzęt zdobył uznanie, to musi pokonać pewien "próg wejścia" w rynek (rynek lokalny, czyli np nasze forum).

Kto wie, czy ten ES z flattenerem nie będzie lepszy od ED80? No ale lepiej takie testy zostawić bardziej doświadczonym i samemu iść w to, co sprawdzone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z TS, nie do końca tak bez problemów, bo ja np musiałem poluzować soczewkę korektora w swoim TS65Q, a teraz chyba nie ma go nawet w sprzedaży jest TS71SDQ , czy jakoś tak.  Za to po poluzowaniu o ile będzie konieczne, nie ma problemu z jakimiś flattenerami, odległością od matrycy , całe pole jest płaskie o ile matryca jest prostopadła do osi optycznej teleskopu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Zasadniczo to jest tak, że ludzie używają tego, co inni używają :) Dlatego, że jest sprawdzone, wiadomo czego się spodziewać i w razie czego mamy wsparcie od innych użytkowników.

Oczywiście nikt nie powiedział, że inny, mało popularny sprzęt będzie gorszy. Może być nawet lepszy i np bardziej opłacalny od tego, co "wszyscy" mają. Problem w tym, że wejście w taki sprzęt to ryzyko, a brak innych userów sprawia, że z każdym problemem musisz radzić sobie sam. Czyli, żeby dany sprzęt zdobył uznanie, to musi pokonać pewien "próg wejścia" w rynek (rynek lokalny, czyli np nasze forum).

Kto wie, czy ten ES z flattenerem nie będzie lepszy od ED80? No ale lepiej takie testy zostawić bardziej doświadczonym i samemu iść w to, co sprawdzone :)

To akurat racja.  Czytam właśnie o SW ED80 Espirit wedlug opinii zapowiada się dobrze.  Co do tego Explorera to racja może się okazać że jest też całkiem spoko ale tak jak piszesz to trochę loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również moim zdaniem nie znajdziesz lepszych opcji na start niż SW ED80 lub TS APO65Q. Kupując z drugiej ręki warto zwrócić uwagę w ED80 na wyciąg (starsze modele miewały problemy) a w APO65Q na kształt gwiazdek (na szczęście tylko pojedyncze egzemplarze miały kłopoty z obiektywami). Oba mają rewelacyjny stosunek jakość/cena i w dodatku są popularne a ich ewentualne bolączki znane. Dzięki temu będziesz miał szybkie i trafne wsparcie forum. Nie wiem tylko jak obecnie z dostępnością firmowych flattenerów do ED80 (były dostępne x1 oraz x0,85 podany w łączu wyżej) ale można posiłkować się także TV TRF-2008 lub podobnymi (tu warto dorobić złączki na gwint)

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, isset napisał:

Wałkujesz ten temat i wałkujesz, przecież chłopaki już nie raz Ci napisali - idź w proste i sprawdzone rozwiązania typu swed80+flattener lub tsapo65q a Ty ciągle szukasz i zakładasz kolejne wątki :D

Meiser, jeżeli koledzy Ci mówią, że masz nie kombinować bo oni wiedzą że do astrofoto nie ma niczego lepszego niż to, czego oni używają, to nie kombinuj! Koledzy na pewno wiedzą lepiej, więc nie trać czasu i energii i dołącz po prostu do szeregów "wiedzących lepiej" i sukces masz gwarantowany!! :laughing1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Meiser, jeżeli koledzy Ci mówią, że masz nie kombinować bo oni wiedzą że do astrofoto nie ma niczego lepszego niż to, czego oni używają, to nie kombinuj! Koledzy na pewno wiedzą lepiej, więc nie trać czasu i energii i dołącz po prostu do szeregów "wiedzących lepiej" i sukces masz gwarantowany!! :laughing1:

Dzięki za wszystkie informacje  za i przeciw.  Racja nie ma co kombinować tylko wybrać to co jest  sprawdzone i pewne  . Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Meiser, jeżeli koledzy Ci mówią, że masz nie kombinować bo oni wiedzą że do astrofoto nie ma niczego lepszego niż to, czego oni używają, to nie kombinuj! Koledzy na pewno wiedzą lepiej, więc nie trać czasu i energii i dołącz po prostu do szeregów "wiedzących lepiej" i sukces masz gwarantowany!! :laughing1:

Jeśli nie ktoś nie chce sugerować się radami kolegów, którzy mówią o sprzęcie sprawdzonym, do którego zawsze można uzyskać większy support w społeczności, to może lepiej w ogóle nie pytać na forum, tylko samemu wszystko ogarnąć bez patrzenia na innych? 3000 na teleskop to przecież drobniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja kolegę  rozumiem. Sam jak większość z nas szukałem i rozważałem różne opcje.  127 mn to nie to co małe ED80  czy jeszcze mniejsze 65Q i łapią dużo więcej fotonów więc są lepsze  na pierwszy rzut oka :) bynajmniej tak się wydaje. A diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Zauważyłem jedną zasadę, że czym dłużej czytałem tym bardziej obniżałem średnicą teleskopu :)

Co ja kupiłem -  widać w stopce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, krzkrz napisał:

a ja kolegę  rozumiem. Sam jak większość z nas szukałem i rozważałem różne opcje.  127 mn to nie to co małe ED80  czy jeszcze mniejsze 65Q i łapią dużo więcej fotonów więc są lepsze  na pierwszy rzut oka :) bynajmniej tak się wydaje. A diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Zauważyłem jedną zasadę, że czym dłużej czytałem tym bardziej obniżałem średnicą teleskopu :)

Co ja kupiłem -  widać w stopce

No wlasnie tak dokladnie jest jak piszesz , ale w koncu decyzja zapadla . Co osobiscie mozesz powiedziec na temat Twojego Edka ? chodzi oczywiscie o zastosowanie jego w astrofotografii

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ja nic nie powiem gdyż nie czuję się kompetentny . Mi (nie licząc Fattenera) do poważnej astrofotografii brakuje  trzeciego elementu jakim jest rejestrator obrazu. Mój aparat niestety nie pozwala mi robienie zdjęć ciemnych obiektów i muszę teraz zdecydować Canon czy kamerka ? Księżyc, jasne DS mój aparat jakoś ogarnia, ale to nie to tzn Księżyc tak DS już nie. Poeksperymentuję jeszcze z planetami.

Dodam tylko, że poza EDkiem bardzo rozważałem też NT 150/750 - i to są absolutne minimum do astrofoto jeśli chodzi o teleskopy.

Jeśli chodzi o montaże to  HEQ5 

Jeśli o rejestrator obrazu to póki co nie wiem :)

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, krzkrz napisał:

niestety ja nic nie powiem gdyż nie czuję się kompetentny . Mi (nie licząc Fattenera) do poważnej astrofotografii brakuje  trzeciego elementu jakim jest rejestrator obrazu. Mój aparat niestety nie pozwala mi robienie zdjęć ciemnych obiektów i muszę teraz zdecydować Canon czy kamerka ? Księżyc, jasne DS mój aparat jakoś ogarnia, ale to nie to tzn Księżyc tak DS już nie. Poeksperymentuję jeszcze z planetami.

Dodam tylko, że poza EDkiem bardzo rozważałem też NT 150/750 - i to są absolutne minimum do astrofoto jeśli chodzi o teleskopy.

Jeśli chodzi o montaże to  HEQ5 

Jeśli o rejestrator obrazu to póki co nie wiem :)

Ok rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2019 o 10:55, Maetrik napisał:

Posiadam od kilku lat edka 80, pracowałem na nim z 2 lustrzankami i 2 różnymi kamerami - nigdy żadnych problemów z nim nie miałem... Nie wiem po co tu kombinować, wynajdywać wynalazki jak są dobre sprawdzone sprzęty, zobacz w necie ile fotek jest zrobionych z edka80 lub ts65q a ile z takich wynalazków... To mówi samo za siebie. 

Pozdrawiam

to ja skorzystam z okazji i dopytam z jakimi aparatami i kamerkami był zespolony EDek i czy była duża różnica między aparatem a kamerkami jakie miałeś? Poza tym jak sprawował się wyciąg z ciężkim aparatem bo ten oryginalny sprawia wrażenie jakby trochę za słaby był do dużej lustrzanki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, krzkrz napisał:

to ja skorzystam z okazji i dopytam z jakimi aparatami i kamerkami był zespolony EDek i czy była duża różnica między aparatem a kamerkami jakie miałeś? Poza tym jak sprawował się wyciąg z ciężkim aparatem bo ten oryginalny sprawia wrażenie jakby trochę za słaby był do dużej lustrzanki 

No wlasnie o to tez mialem zapytac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeśli nie ktoś nie chce sugerować się radami kolegów, którzy mówią o sprzęcie sprawdzonym, do którego zawsze można uzyskać większy support w społeczności, to może lepiej w ogóle nie pytać na forum, tylko samemu wszystko ogarnąć bez patrzenia na innych? 3000 na teleskop to przecież drobniaki.

A to akurat Bartek nie było do Ciebie... :emotion-5:

A poza tym no wiesz, zależy jakie to są rady. Rady typu "kupuj to co mają koledzy, bo mają" uważam raczej za marne. Nawet jeżeli są to doświadczeni koledzy. Dobre rady powinny raczej wyczerpywać materię pytania?... :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzkrz napisał:

to ja skorzystam z okazji i dopytam z jakimi aparatami i kamerkami był zespolony EDek i czy była duża różnica między aparatem a kamerkami jakie miałeś? Poza tym jak sprawował się wyciąg z ciężkim aparatem bo ten oryginalny sprawia wrażenie jakby trochę za słaby był do dużej lustrzanki 

wyciąg wymieniłem na solidniejszy bo orginalny nie nadawał się do komfortowej pracy, i do edka miałem nikona d5100, canona 40D. QHY8L i ASI178 - żadnych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maetrik napisał:

wyciąg wymieniłem na solidniejszy bo orginalny nie nadawał się do komfortowej pracy, i do edka miałem nikona d5100, canona 40D. QHY8L i ASI178 - żadnych problemów

Używałes oczywiście flatener i nie miałeś problemów związanych z winietami,  odblaskami itd itd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.