Skocz do zawartości

Flatownica DIY


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Szybka i prosta sprawa :)

- kupujemy folie POWO (PinkOffWhiteOn) lub WOWO (WhiteOffWhiteOn) z inwerterem zasilanym z 12V, u mnie A5 (ok 100zł)

- kupujemy ramke na zdjecia A5 lub A4, polecam ciut wieksza niz folia, aby zmiescic w niej element przylaczeniowy przewod/folia (ok 10zł)

- ja zastosowalem dodatkowy przełącznik kolyskowy odcinajacy zasilanie na folie za inwerterem (ok 1zł)

- oraz potencjometr umozliwiajacy regulacje jasnosci panelu. zainstalowany jest za inwerterem/przed folia, Potencjometr: osiowy; jednoobrotowy; 10kΩ; 4W; ±10%; 6mm; (ok 30zł)

- calosc upakowana w pudelko 80x60x30mm przyczepione na rzep Dual Lock 3M do spodniej strony ramki, orygnalne pudelko inwertera z przelcznikiem jest lekko mówiac beznadziejne, a dostarczone kableki mocno niepewne i wg mnie bardzo podatne na uszkodzenia.

- zasilanie odlaczane z obu stron, z opcja podpiecia np pod Astrolink4mini.

 

Moze nie jest to najpiekniejsze arcydzielo, ale dziala w 100% i jest niezawodne.

Jak dla mnie NIE MA ŻADNEJ ROZNICY JAKOSCIOWEJ W POROWNANIU Z DEDYKOWANYMI FLATOWNICAMI ASTRO KOSZTUJACYMI 2-3X WIECEJ!

To, ze posiada kwadratowy, a nie okrągły kształt to żaden problem. Mi sie łatwiej przechowuje i transportuje prostokątne elementy :)

IMG_20190904_182332.thumb.jpg.d40b745fd9c41c6661447a6ed49f86e1.jpg

IMG_20190904_182139.thumb.jpg.6b2c8320811bf284615bc6d438b06a41.jpg

IMG_20190904_182154.thumb.jpg.c4fd45cc75720501e6b82d28b8107cf7.jpg

IMG_20190904_182028.thumb.jpg.7ac59dae04aeeb0939feecfe4862f884.jpg

000000.jpg.3aa7c65800b0b56935ab135aca35835a.jpg

0002.jpg.4c09ff6ea481628cbf3177af4daafe51.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ;) ale racja, to są praktycznie te same panele EL co w dedykowanych flatownicach. Ja do swojej (okrągła 13cm) wydrukowałem oprawę na odrośnik do ED80 a przed folię dodatkowo dałem mleczną pleksi. Jedyny mankament tych folii jest taki, że one mrugają. Szybko to szybko, ale zasilane są napięciem zmiennym i przy robieniu flatów że zbyt szybką migawką, to widać pasy na zdjęciu. Dlatego dodanie mlecznej pleksi nie dość że rozprasza światło, to dodatkowo wydłuża czas naświetlania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy. Mleczna plexi mocno pochłania kanał B, jest to bardzo widoczne w DSLR i OSC. Dla mono poprostu zmieniamy czas naswietlania każdego kanału i juz. 

Poza tym plexi waży więcej niż potencjometr :-)

 

Popieram robienie flatow z exp co najmniej 2-3s. Tak dla świętego spokoju, nawet jeżeli kamera pozwala wykonać go w setne części sekundy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dziki napisał:

Tomek w które miejsce obwodu ładujesz potencjometr?

Mam flatownice z kilogramem pleksi oraz potencjometr w szufladzie - chciałbym dokonać zamiany ;)

 

5 godzin temu, Tayson napisał:

- oraz potencjometr umozliwiajacy regulacje jasnosci panelu. zainstalowany jest za inwerterem/przed folią

IMG_20190904_182028.thumb.jpg.7ac59dae04aeeb0939feecfe4862f884.jpg

 

0002.jpg.4c09ff6ea481628cbf3177af4daafe51.jpg

potencjometr przecina jedna z żył na przewodzie idacym z inwertera do paneli EL. ten z taka dziwna wtyczką.

testowalem potencjometr 0,5W spalil sie w 30s, testowalem potencjometr 1W spalil sie po 5min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tayson napisał:

testowalem potencjometr 0,5W spalil sie w 30s, testowalem potencjometr 1W spalil sie po 5min :)

Tego 4W też Ci szlak trafi ... nie do tego zostały stworzone :D Lepiej tam wrzuzić regulowane DC/DC na zasilaniu 12V powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, komprez napisał:

Tego 4W też Ci szlak trafi ... nie do tego zostały stworzone :D Lepiej tam wrzuzić regulowane DC/DC na zasilaniu 12V powinno działać.

Nie powinien się zepsuć. Płynie tam prąd o natężeniu ok. 0.2A (o ile się nie mylę), więc potencjometr 4W jest wystarczający.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MateuszW napisał:

Przetwornicę DC? Ale tam płynie piękne napięcie AC w postaci sinusa :)

 

Błagam :D sinusa to to widziało jak stało koło gniazdka sieciowego :D Tam jest prostokąt ... a ja mówie o wpięciu DC/DC przed tą przetwornicą i można regulować świecenie bez obaw. Ogólnie potencjometry nie służą do regulacji prądu ale przy 2,5W z tą folią może ten 4W da radę .....choć pewnie zacznie sie wypalać okładzina i będzie przerywać po jakimś czasie

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadzenie potencjometra tu gdzie jest doradzil mi @MateuszW po zabawie z moją byłą Aurora 11". Jak dobrze pamiętam Mateusz mówiłeś że regulacja napięcia na wejściu przed inwerterem nie zmienia jej jasności.

Tego się trzymałem w moim projekcie, chciaz nie sprawdzałem ustaleń Mateusza. 

 

@Duser mógłbyś sprawdzić jakie oznaczenia ma potencjometr u Ciebie we wspomnianej 11"? Będzie w razie W dla zainteresowanych. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, komprez napisał:

mówie o wpięciu DC/DC przed tą przetwornicą i można regulować świecenie bez obaw

To niestety nie działa, próbowałem.

 

52 minuty temu, komprez napisał:

Ogólnie potencjometry nie służą do regulacji prądu

Zasadniczo nie, ale nic lepszego tanio się tu nei da zrobić. Flatownicę używamy raz na jakiś czas, więc nie sądzę aby się szybko zużył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działało ... regulacji nie było do 0 ale dość ciemno świeciło .... Tu trzeba wziąść pod uwagę budowe tej przetwornicy HV bo nie wyszystkie będą współpracować. Twoja widocznie nie lubiła

spadków napięć ... a generalnie najprostsze konstrukcje przetwornic na zasadzie mosfeta i transformatora będą działać dobrze ... te z kontrolerami i mikroprocesorami już nie koniecznie.

Ja miałem tę przetwornice do zasilania lamp CCFL i folię 10x10cm ... robiłem to z rok temi dla kolegi ale nie w celach astro ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/5/2019 at 10:58 PM, MateuszW said:

My tu nie o LED mówimy

Faktycznie. Wydawało mi się, że to technologicznie podobne rozwiązania, ale kompletnie nie. Wniosek - nie sterujemy prądem, tylko napięciem.

Dla dociekliwych załączam bardzo fajny opis idei działania folii elektroluminescencyjnych.

EL foil model.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.