Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, rambro napisał:

@dobrychemik Czy przetestujesz drugi filtr l-eXtreme (1.25") ?. Pierwszy (2") wypadł poniżej oczekiwań...

 

Oczywiście, jest pierwszy w kolejce. W lipcu nie zdążył się załapać na pomiary, ale teraz mu nie daruję. Czekam tylko na kilka dodatkowych filtrów plus szkiełka od paru osób, które zadeklarowały użyczenie i ruszę z pomiarami. Myślę, że w połowie września.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, rambro napisał:

Bardzo fajne testy, warto się im przyjrzeć. Gdyby jeszcze ich autor miał dostęp do 2-3 egzemplarzy każdego modelu byłoby już idealnie. Tak zawsze pozostaje niepewność związana z rozrzutem parametrów danego modelu. W teście u niego np. bardzo dobrze wypadł Optolong L-eNhance. Ja zmierzyłem widma dwóch egzemplarzy tego filtra, różnice były zauważalne. Może jemu trafił się ponadprzeciętny filtr? Nie wiadomo.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe, L-eXtreme choć ma tak jak u @dobrychemik, szerokość 7-8 nm w obu pasmach (OIII i Ha) to ma jednak zupełnie inną budowę. 

 

W teście Karmalimbo filtr ma dwa pojedyncze piki z dobrą transmisją (90% i 80%), za to u Oskara, filtr ma gorszą transmisje na osi, ale dzięki podwójnym maksimom (dla OIII i Ha) będzie dużo lepiej pracował w szybszych aperturach.

 

Niby ten sam filtr ale z dość rożną budową. Ciekawe, czy to kwestia rożnych podwykonawców czy może projekt filtra ewoluuje?

 

Czekam z niecierpliwością na test kolejnego egzemplarza :)

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy testy pojedynczego filtra były powtarzane? Chodzi mi o to czy jego niejednorodność ma znaczenie. W końcu stosunek szerokość wiązki do jego powierzchni jest spory, a w przypadku 2" filtra wiązka przechodzi tylko przez jego skrawek. Nie wiem jak pomiary wykonują producenci, ale myślę że mogą wybierać najlepsze pomiary dla filtrów z danej serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko raz zauważyłem, że przy powtórnym pomiarze filtra interferencyjnego wyszły zauważalne różnice, ale bardziej jestem skłonny zrzucić winę na siebie niż na producenta. Zakładam, że jeden z pomiarów zrobiłem ze źle ustawionym filtrem. W pozostałych przypadkach zawsze miałem bardzo dobrą zgodność, ale też zawsze staram się puszczać wiązkę przez środek filtra. Jeśli jednak miałbym porządny (specjalnie na wymiar wydrukowany) uchwyt do filtrów to mógłbym robić też pomiary np. w połowie promienia. Myślałem już o czymś takim, ale bez odpowiedniego uchwytu nie chciało mi się w to bawić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na nowe wyniki. Zapraszam na nowe, uzupełnione porównanie filtrów dwuzakresowych wąskopasmowych. :)

Jutro postaram się dokończyć opracowanie UHC i CLS - tam mam dużo roboty, bo filtrów ho ho...

 

Filtry dwuzakresowe 2020-09-14.pdf

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marek_N napisał:

A nie mógłbyś udostępnić swojej bazy na SearchLight? Było by to dużo wygodniejsze do przeglądania.

https://searchlight.semrock.com/

Sprawdzę jak to wygląda. Jeśli moje widma miałyby iść do jednego wora ze wszelkimi innymi to wolałbym nie. Jeśli jednak miałyby swoje niezależne miejsce to chętnie skorzystam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czas na nowe wyniki. Zapraszam na nowe, uzupełnione porównanie filtrów dwuzakresowych wąskopasmowych. :)

Jutro postaram się dokończyć opracowanie UHC i CLS - tam mam dużo roboty, bo filtrów ho ho...

 

Filtry dwuzakresowe 2020-09-14.pdf 1.84 MB · 19 pobrań

Dzięki wielkie za sprawdzenie filtra :) Podrzucę niebawem kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2020 o 19:03, dobrychemik napisał:

Bliską podczerwień mierzę na uv/vis, a dalszej i tak nie ma sensu, więc do spektrometru IR, do którego też mam dostęp, nawet nie siadam z filtrami.

Wielka szkoda, że nie testujesz do jakichś 1100 nm, gdzie kończy się czułość kamer. Wiem, że to raczej filtry wizualne, ale do foto też część się przyda. A w foto kluczowe jest, aby filtr nie miał "wycieku" w IR, co niestety jest obecne w wielu produktach, a producent często perfidnie nie pokazuje tej części widma na wykresie. Przykład najbardziej dobitny - Baader Solar Continuum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem mierzyć powyżej 850 nm, ale jakość widma wtedy dramatycznie spada i uznałem, że nie warto. Podejrzewam, że detektor od podczerwieni z racji wieku już niedomaga. Z kolei spektrometr IR działa w zdecydowanie dalszej podczerwieni.

Edytowane przez dobrychemik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, AdamK napisał:

Czyli ja rozumiem, że z zaprezentowanych filtrów OIII: Baader 4,5nm nie nadaje się do astrofotografii moim refraktorem F=6,5, a reszta również nie nadaje się do astrofotografii bo wymaga dodatkowego filtra IR... czy tak?

Odnośnie Baadera 4.5nm - masz rację. Oczywiście zawsze pozostaje kwestia czy jest to jednostkowy wybryk producenta. Mierzyłem tylko jeden egzemplarz.

 

Odnośnie pozostałych O III - po pierwsze zależy jaką masz kamerę. Jeśli np. lustrzankę, to się nie przejmujesz. Głównie chodzi tu o kamery mono, które rejestrują podczerwień i w efekcie kontrast spada.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.