Jump to content

Obiektywny test porównawczy filtrów

Recommended Posts

Oczywiście że wyjdzie. Dobrychemik sam założył temat o blue-shift'cie i już zapomniał, że takie zjawisko występuje....

W dniu 6.11.2020 o 13:25, dobrychemik napisał:

Właśnie mierzę widmo ZWO IR 850nm. Ten filtr powinien mieć w nazwie 800nm. Przy 850 nm ma transmitancję ponad 60%, dopiero przy ok. 800 nm schodzi do ok. 1%. Bierzcie to pod uwagę planując zakup.

To filtr barwny / IR- więc u każdego producenta to będzie praktycznie to samo. Można ew. na podstawie max. transmitancji określić czy i jakie posiada warstwy AR.

Liczba w nazwie oznacza długość fali [nm] przy której transmitancja wynosi 50%.

W dniu 6.11.2020 o 16:35, wessel napisał:

Podziwiam Wasz profesjonalizm tylko zapominacie że my bawimy się w astrofotografię amatorską. I tak naprawdę na poziomie na którym fotografuje 99% ludzi jakość filtra jest mniej więcej obojętna

Jakość / konstrukcja filtra ma bardzo duże znaczenie. Dla nieco szybszego teleskopu, różnica sprawności między np Astrodonem / Chromą 5 nm a Baderem 7nm to spokojnie 30-40%, a kontrastu i ze 100%.

Baadery to proste filtry z jedną wnęka rezonansową (interferometrem F-P) - nie ma tam w ogóle czegoś takiego jak optymalizacja pod Blue-shifta - filtr działa poprawnie tylko dla prostopadłych promieni, a dla innych następuje szybki spadek transmisji.

W dniu 23.10.2020 o 23:15, dobrychemik napisał:

Bo nikt nie chce potwierdzenia jaki to arcy-ultra-rewelacyjny jest jego Astrodon czy Chroma:

- wyjdzie, że jest rzeczywiście taki, jak ma być: nie zwiększy to wartości filtra, ani zadowolenia z niego, bo właściciel już WIE, że filtr jest świetny - po co?

W  przypadku tak drogich filtrów, bardziej bym polegał na dokumentacji dostarczonej przez producenta niż amatorskich testach na uczelnianym sprzęcie po godzinach. Tayson pokazywał specyfikacje jaka otrzymał do zamówionego filtra od Chromy i była bardzo precyzyjna.

Co więcej, Myślę że taki filtr mógłby być wzorcem do kalibracji, której nie wykonujesz (mam na myśli pomiar długości fali).

Zresztą sugerowałem żebyś porównał własne pomiary z deklaracjami producentów - wykresami czy wynikami Transmitancji, które przychodzą razem z filtrem. To by było bardzo ciekawe zestawienie.

Racja, zapomniałem o bluszifcie :)

Nie mam jak porównać moich pomiarów z deklaracjami producentów. Filtry z dolnej i średniej półki nie dostają widma indywidualnie zmierzonego przez producenta.

Edited by dobrychemik
59 minut temu, Marek_N napisał:

Jakość / konstrukcja filtra ma bardzo duże znaczenie. Dla nieco szybszego teleskopu, różnica sprawności między np Astrodonem / Chromą 5 nm a Baderem 7nm to spokojnie 30-40%, a kontrastu i ze 100%.

No ale wnioski poproszę ...to znaczy że się nie nadają? Ze nie są warte kasy? Że należy kupować drogie albo żadne? Chcesz powiedzieć że będę miał 100% więcej sygnału jak wywalę Baadery i kupię Astrodona? Fotografuję 12 lat Baaderami i zupełnie to wystarcza- więcej - jak kupiłem nowoczesny filtr ultra narrow  to szybko okazało się że jest do bani. No to co ma zrobić nowicjusz?

1 godzinę temu, Marek_N napisał:

Sądzę, że filtry projektuje się pod promienie prostopadłe na odpowiednią szerokość pasma i nie ma znaczenia czy jest to drogi filtr czy tani chiński skoro rozrzuty w obu przypadkach są spore. Jeśli dany filtr ma mieć zastosowanie dla bardzo szybkich konstrukcji to musi mieć krótkofalową część zbocza odsuniętą o kilka nm od linii widmowej dla której był projektowany. Bez pomiarów raczej pewności mieć nie można,że ten zapas jest zachowany.  Marka ani cena tego nie zagwarantuje jak wynika z pomiarów Dobrego Chemika.

Zastanawiam się natomiast jak to jest z wąskim filtrem H-alpha o szerokości poniżej 1 angstrema. One chyba wymagają bardzo małej światłosiły rzędu f/10 lub mniej. Chyba, że filtr taki instalowany jest przed obiektywem wówczas problem światłosiły nie występuje.

Edited by Chojrak12
3 godziny temu, Marek_N napisał:

Baadery to proste filtry z jedną wnęka rezonansową (interferometrem F-P) - nie ma tam w ogóle czegoś takiego jak optymalizacja pod Blue-shifta - filtr działa poprawnie tylko dla prostopadłych promieni, a dla innych następuje szybki spadek transmisji.

Zbytnio generalizujesz. Popatrz na moje wczorajsze pomiary kilku Baaderów, zwłaszcza H alfa CCD:

image.png.1329cee24e21bbf5c5d5af7eaeca8c3c.png

W dniu 18.11.2020 o 16:27, dobrychemik napisał:

Nie mam jak porównać moich pomiarów z deklaracjami producentów. Filtry z dolnej i średniej półki nie dostają widma indywidualnie zmierzonego przez producenta.

ES - podaje wykres dla egzemplarza
Astronomik - wartość T [%] od kilku lat
Orion - wykres dla egzemplarza - widziałem testy, z których wynika że to lipa
Lumicon - podaje wartość T [%]
SVO-Lumicon - wykres dla egzemplarza - ktoś mierzył na AM i był poprawny

W dniu 18.11.2020 o 16:35, wessel napisał:

No ale wnioski poproszę ...to znaczy że się nie nadają? Ze nie są warte kasy? Że należy kupować drogie albo żadne? Chcesz powiedzieć że będę miał 100% więcej sygnału jak wywalę Baadery i kupię Astrodona? Fotografuję 12 lat Baaderami i zupełnie to wystarcza- więcej - jak kupiłem nowoczesny filtr ultra narrow  to szybko okazało się że jest do bani. No to co ma zrobić nowicjusz?

Ale po co popadać w skrajności? Ludzie fotografują HEQ5, seryjnymi Newtonami, średnimi kamerami.... i są zadowoleni. Co nie znaczy,że nie istnieje sprzęt lepszy, czy nawet docelowy, którego użycie daje niezaprzeczalne korzyści.

W dniu 18.11.2020 o 17:08, Chojrak12 napisał:

Sądzę, że filtry projektuje się pod promienie prostopadłe na odpowiednią szerokość pasma i nie ma znaczenia czy jest to drogi filtr czy tani chiński skoro rozrzuty w obu przypadkach są spore. Jeśli dany filtr ma mieć zastosowanie dla bardzo szybkich konstrukcji to musi mieć krótkofalową część zbocza odsuniętą o kilka nm od linii widmowej dla której był projektowany. Bez pomiarów raczej pewności mieć nie można,że ten zapas jest zachowany.  Marka ani cena tego nie zagwarantuje jak wynika z pomiarów Dobrego Chemika.

Dobre filtry projektuje się pod dane pasmo i uwzględnia w projekcie przesuniecie widma, związane z nieprostopadłymi promieniami.

Proces nakladania cienkich warstw powoduje rozrzut parametrów względem projektu - im wiecej warstw i starsze urzadzenie napylajace tym wiekszy rozrzut.

Ale na końcu mamy kontrole jakości, która decyduje czy produkt wychodzi z fabryki czy róbimy powtórke.

Jak zaprojektowałem swojego UHC (25 nm, T>90% dla 486, 496 i 501 nm),to przy założeniu błędu nakładania warstw 1%, około 40% produktów nie spełniało normy. A spokojnie można było obniżyć "jakość" do T>80% i mieć uzysk 90%. Albo wogóle zrezygnowość z kontroli jakości i co jakiś czas mieć filtr z T dla skrajnej linii na poziomie 60% :)

W dniu 18.11.2020 o 18:40, dobrychemik napisał:

Zbytnio generalizujesz. Popatrz na moje wczorajsze pomiary kilku Baaderów, zwłaszcza H alfa CCD:

Fakt, ale też Baader nigdy nie podawał takich parametrów - widać w ostatnim czasie chińczycy których filtry markuje Baader zmienili podejście i staraja sie robic filtry z podwójną wnęką.

1 godzinę temu, Marek_N napisał:

ES - podaje wykres dla egzemplarza

Niby tak. Mam jednego ESa, dostałem z nim niby widmo, ale wygląda na seryjny wydruk, a nie indywidualnie robione widmo. 

Edit: Poszukałem i znalazłem. Muszę przyznać, że widmo na wydruku wygląda niemal identycznie ze zmierzonym przeze mnie. Chyba jednak ES rzeczywiście daje prawdziwe widma. Duży plus.

Edited by dobrychemik
  • Like 1
  • 2 weeks later...

Baader jest na tyle miły, że podaje wzorcowe widma swoich filtrów. Udało mi się wypożyczyć do pomiarów zestaw LRGB od Baadera. W pliku PDF prezentuję porównanie widm ze strony Baadera z widmami zmierzonymi przeze mnie. Pomiary wykonywałem wg mojej nowej procedury.

Baader LRGB.pdf

Edited by dobrychemik
  • Thanks 1