Skocz do zawartości

Wenus 2019/2020


Paweł 103

Rekomendowane odpowiedzi

Po dokonaniach Łukasza świat astrofotografii planetarnej już nigdy nie będzie taki sam. Trzeba z tym żyć.

Poskładałem Wenus z chmurkami z niedzieli 9.02.2020.Newton Minimo 300/3600, ASI 178 MM na ASADDM60,filtry Baader UV i Astonomik Pro Planet 742. Wersja kontrastowa,ale pracuję nad inną też.

1431614649_Venuscontrastcolours.png.f8e4a660ac4432c695bfb127e119028c.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Po dokonaniach Łukasza świat astrofotografii planetarnej już nigdy nie będzie taki sam. Trzeba z tym żyć.

Poskładałem Wenus z chmurkami z niedzieli 9.02.2020.Newton Minimo 300/3600, ASI 178 MM na ASADDM60,filtry Baader UV i Astonomik Pro Planet 742. Wersja kontrastowa,ale pracuję nad inną też.

1431614649_Venuscontrastcolours.png.f8e4a660ac4432c695bfb127e119028c.png

 

Taki trochę Mars wyszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Po dokonaniach Łukasza świat astrofotografii planetarnej już nigdy nie będzie taki sam. Trzeba z tym żyć.

Zakochałeś się ostatnio czy co :D

 

Kolega ma rację, Twoja Wenus jest naprawdę dziwna :uhm: szczerze Ci napisał, doceń to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwijmy sprawę po imieniu . Ciężko czasami przyjąć fakt że ktoś , coś , lepiej tam . Znam to . Łukasza zdjęcie BIJE NA ŁEB WSZYSTKIE DOTYCHCZASOWE AMATORSKIE ZDJĘCIA WENUS jakie są gdziekolwiek dostępne . Trzeba to poprostu Z R O Z U M I E Ć  i tyle . Taa jasne Senning . A zwyczajna też podrożała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj co napisałem. Podobnie jak ty uważam że zdjęcie Łukasza jest nie do pobicia. Nie zmienia to faktu, że seeing był kiepski. Moje zdjęcie jest takie, jak potrafię zrobić i obrobić. Ja nie mam problemu - co zapewne sugerujesz - że ktoś robi lepsze zdjęcia od moich i z nikim nie konkuruję.

Dziękuję za bardzo merytoryczną wypowiedź - tak przy okazji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

 

Niby podobne do Twojej a jakże inne, obróbka Wenus o delikatna sprawa 

 

https://www.astrokraai.nl/viewimages.php?category=4

To prawda. Ja, mówiąc szczerze , nie jestem zwolennikiem tych sztucznych kolorków nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Ładnie pokazują kontrast-to prawda. Najbardziej podoba mi się moja Wenus , gdzie kolory zamapowałem tak, aby wyglądała podobnie jak w wizualu.

Piszę o tym zdjęciu:

eI7SO_VTpPo3_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

I podobnie chciałbym teraz obrobić fotkę. Ale muszę poczekać na clear wieczorem, bo UV naprawdę mam słabe z 9.02.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

To prawda. Ja, mówiąc szczerze , nie jestem zwolennikiem tych sztucznych kolorków nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Ładnie pokazują kontrast-to prawda. Najbardziej podoba mi się moja Wenus , gdzie kolory zamapowałem tak, aby wyglądała podobnie jak w wizualu.

Piszę o tym zdjęciu:

 

I podobnie chciałbym teraz obrobić fotkę. Ale muszę poczekać na clear wieczorem, bo UV naprawdę mam słabe z 9.02.

Tyle że UV + Podczerwień to nie jest światło widzialne, fotografia w fałszywych kolorach wykonana za pomocą tych kanałów nigdy nie da tego samego co pasmo wizualne, szczególnie że tam warstwa chmur nie pokazuje żadnej struktury.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, riklaunim napisał:

Tyle że UV + Podczerwień to nie jest światło widzialne, fotografia w fałszywych kolorach wykonana za pomocą tych kanałów nigdy nie da tego samego co pasmo wizualne, szczególnie że tam warstwa chmur nie pokazuje żadnej struktury.

To jest oczywiste! Ale czy w związku z tym mój sposób jest błędem? Czy jedyny słuszny jest kolor musztardowo-niebieski? A jeżeli tak- to dlaczego?

Jest to rodzaj fotografii NB-a to oznacza pewną dowolność kolorystyczną? Mylę się?

@Charon_X-raczej z kontrastem, ale poczekam na trochę lepszy materiał.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z SHO, ilu już było pionierów z postanowieniem złamania monopolu obecnej palety? Wymyślili coś co porwało by ludzi ? Tu jest podobnie, a zresztą problem był ze sposobem poskładania przez Ciebie materiału a nie z paletą barw :uhm: Ta wyżej pokazana jako naturalna też wygląda bardzo dziwnie i nie przekonuje do siebie. Prędzej ją człek uznał za nieudaną próbę początkującego, niż za docelowy wynik działań doświadczonego Wenerowicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

To jest oczywiste! Ale czy w związku z tym mój sposób jest błędem? Czy jedyny słuszny jest kolor musztardowo-niebieski? A jeżeli tak- to dlaczego?

Jest to rodzaj fotografii NB-a to oznacza pewną dowolność kolorystyczną? Mylę się?

@Charon_X-raczej z kontrastem, ale poczekam na trochę lepszy materiał.

Przy składaniu RGB z UV i IRR wychodzi mniej więcej taki jak u Łukasza. Opcją "hue" można zmienić kolorystykę na zupełnie inną, ale chmury są gorzej widoczne. Brązowo-niebieski wydaje się optymalny. U ciebie wygląda to jak białe artefakty z obróbki zjadajace z pół tarczy. Seeing seeingiem, pogody i tak na razie nie ma, na twoim miejscu obrobiłbym wszystko jeszcze raz od surowego stacku zaczynając. 

Aha używałeś barlowa ? Może spróbuj bez - kamerka się mniej poci, a wszelkie menisku, soczewki zżerają część cennego UV. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

To jak z SHO, ilu już było pionierów z postanowieniem złamania monopolu obecnej palety? Wymyślili coś co porwało by ludzi ? Tu jest podobnie, a zresztą problem był ze sposobem poskładania przez Ciebie materiału a nie z paletą barw :uhm: Ta wyżej pokazana jako naturalna też wygląda bardzo dziwnie i nie przekonuje do siebie. Prędzej ją człek uznał za nieudaną próbę początkującego, niż za docelowy wynik działań doświadczonego Wenerowicza.

Z różnych względów cieszę się że nie jestem doświadczonym Wenerowiczem :)  niezależnie od konotacji medycznych tego terminu mam większy margines błędu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał:

Aha używałeś barlowa ? Może spróbuj bez - kamerka się mniej poci, a wszelkie menisku, soczewki zżerają część cennego UV. 

I to jest bardzo dobra rada. Barlow i generalnie każde szkło z powłokami (barlowy, szybki, korektory, itp...) naprawdę wycina dosyć dużo UV (podobnie jak nawet cienki woal chmur) - sam się o tym ostatnio przekonałem. 

Najpierw fociłem D-K i było fajnie, a potem przerzuciłem się na Newtona z barlowem x3 (pomyślałem, będzie większa rozdzielczość a skala ta sama) - i w UV nie było zbyt wiele widać. Tylko blady maźnięty szary fragment.

 

Stąd wyciągnąłem wniosek, że jednak lepiej focić bez barlowa w skali natywnej - nawet jeśli Wenus wyjdzie mała, to potem możemy ją zdrizzlować podczas stackowania 2 lub 3 razy i efekt będzie znacząco lepszy niż z barlowem. 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.