Skocz do zawartości

Top 10 błędnych opini w astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj kumpel w pracy mówi mi, że widział ładną spadającą gwiazdę i chyba nawet wie gdzie spadła i pokazuje wykoszoną łąkę w odległości kilkuset metrów. A z wykształcenia jest fizykiem. Załamka :unsure:

Poważnie??? Może on tylko tak... metaforycznie o tej łączce wspomniał :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem na lokalnym forum o bolidzie, który można było zaobserwować nad miastem.

Jeden użytkownik odpisał:

 

-Szkoda, że nie wiedziałem. Wybrałbym się za miasto pooglądać.

 

 

:D

 

 

BTW nie mogę tworzyć postów, mogę tylko odpowiadać na istniejące. Co jest grane? Czegoś nie przeczytałem/nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW nie mogę tworzyć postów, mogę tylko odpowiadać na istniejące. Co jest grane? Czegoś nie przeczytałem/nie wiem?

 

 

 

A bo to trzeba jeszcze kilka mądrych postów na tematy astronomiczne napisać... :szczerbaty:

 

i wtedy będziesz mógł tworzyć własne posty.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kumpel w pracy mówi mi, że widział ładną spadającą gwiazdę i chyba nawet wie gdzie spadła i pokazuje wykoszoną łąkę w odległości kilkuset metrów. A z wykształcenia jest fizykiem. Załamka :unsure:

a kręgi? kregi były? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z dzisiejszym zdjęciem komety McNaught z apod-a:

kumpel (któremu to zdjęcie pokazałem) stwierdził że to fotomontaż i że niemożliwe jest zdążyć zrobić zdjęcia komecie. Chyba sądził że komety zasuwają przez niebo jak meteor (albo jak na amerykańskich filmach).

 

Dodam jeszcze to jakie było rozczarowanie mojej siostry kiedy chciała zobaczyć jak wyglada gwiazda przez teleskop. Nie wiem co ona sie spodziewała zobaczyć, że gwiazda będzie miała rogi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi gwiazdami to nie ma się co śmiać za bardzo tylko wytłumaczyć postronnym o co biega. Oni nie mają pojęcia o tych wszystkich mgławicach, galaktykach, itp., to myślą, że się nie tylko w przenośni ale i dosłownie w gwiazdy gapimy.

 

Więcej wyrozumiałości dla żółtodziobów! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze to jakie było rozczarowanie mojej siostry kiedy chciała zobaczyć jak wyglada gwiazda przez teleskop. Nie wiem co ona sie spodziewała zobaczyć, że gwiazda będzie miała rogi ?

 

 

 

Pokaż swojej siostrze przez teleskop naszą gwiazdę dzienna, czyli słońce (obserwacje tylko z założonym FILTRem!!!!!!!!!!!) może wtedy zmieni zdanie i nie będzie taka rozczarowana...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi gwiazdami to nie ma się co śmiać za bardzo tylko wytłumaczyć postronnym o co biega. Oni nie mają pojęcia o tych wszystkich mgławicach, galaktykach, itp., to myślą, że się nie tylko w przenośni ale i dosłownie w gwiazdy gapimy.

 

Więcej wyrozumiałości dla żółtodziobów! :Beer:

 

Właśnie odnoszę te same wrażenie. My się tak naprawdę bardzo rzadko patrzymy w same gwiazdy. Bo z reguły są to planety, księżyc, gromady otwarte, gromady kuliste, mgławice wszelkiego pochodzenia, komety, planetoidy, ewentualnie gwiazdy podwójne, zjawiska zakryciowe.

 

Same pojedyncze gwiazdy są mało interesujące z punktu widzenia amatorskich teleskopów, co innego zawodowcy z potężnymi aperturami i spektrografami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

U mnie top 5, co mówią ludzie wokół mojego otoczenia:

1. Słońce po zakończeniu zywota zostanie czarna dziurą

2. Gwiazda Polarna jest najjaśniejszą gwiazdą na niebie

3. Bolid to tylko związek z F1. Jak powiedziałem moim kolegom z klasy, że widziałem bolida to oni "To ten co jeździ Kubica?"

4. Wielki Wóz to cały gwiazdozbior i nie ma innej nazwy.

5. Meteor to taki kamień który uderza o ziemię i robi Big-Bada-Bum. To również ode mnie z klasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś te 5) punktów wcale nie są dla mnie karygodnymi błędami...

 

1) to nawet lepiej jak ktoś zdaje sobie, że z gwiazdy powstaje czarna dziura , a wcale nie musi znać masy krytycznej

2) no bywa

3) bolid, tutaj akurat nie sądze żeby to było błędem, dobrze jest jak ktoś rozróżnica meteory i meteoryty.

4) Wielki wóz, no cóź tak najbardziej rozpoznawalny na niebie fragment gwiazdozbioru i tak pozostanie..

5) a nie? raczej spadająca gwiazda :P

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Meteor to taki kamień który uderza o ziemię i robi Big-Bada-Bum. To również ode mnie z klasy

 

Zeby tylko w klasie. :szczerbaty: Zdawałem niedawno egzamin IELTS z englisza, gdzie w części słuchanej lektor powiedział o meteorach, które spadaja na ziemie i wybijają w nich kratery. Astro-błąd w egzaminie! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam traumę z LO. Na spr z geografii, kiedy napisałam, że Słońce jest gwiazdą średniej wielkości to

"prowadząca zajęcia" skreśliła mi tą informację trzema grubymi kreskami... <_<:Boink::blink::ha:

 

I co, powiedziałeś coś tej "nauczycielce" czy może z pokorą przyjąłeś do wiadomości nową naukę którą owa Pani tworzy? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszłam z założenia, że ze ślepym o kolorach się nie rozmawia :szczerbaty:

a z resztą jak pamiętam, to ten babsztyl (nie mylić z kobietą) miała tak schematyczne podejście do natury wszechświata, że nie widziałam innego wyjścia jak pozostawić ją w tej niewiedzy i nie mówić "dzień dobry" na ulicy B)

Edytowane przez BlueSky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kumpel w pracy mówi mi, że widział ładną spadającą gwiazdę i chyba nawet wie gdzie spadła i pokazuje wykoszoną łąkę w odległości kilkuset metrów. A z wykształcenia jest fizykiem. Załamka :unsure:

Jak ja w 8 kl. podstawówki powiedzialem na fizyce że Słońce krąży dookoła galaktyki, to nauczycielka stwierdzila że bzdury gadam - Słońce stoji w miejscu! Cóż... raczej trafiła na te studia z przypadku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zazwyczaj nie chce mi sie tyle czytac, ale ten watek przeczytalem caly i nieraz niezle sie usmialem :)

 

Pamietam swoje poczatki w obserwacji jak bylem zachwycony plejadami w zimie. Kilkanascie lat pozniej zaczalem juz bardziej sie interesowac i wyszukiwalem gwiazdozbiory na niebie. Pamietam, jak z gwiazd wolarza i korony polnocnej ulozylem sobie nowy gwiazdozbior, ktory przypominal mi naped wehikulu czasu z filmu "Powrot do przyszlosci" :).

Kiedys trudno mi bylo w ogole znalezc gwiazde polarna, bo w koncu gwiazdka jak prawie kazda inna na niebie :) Juz nie wspomne o malym wozie, bo tego to "odkrylem" jak juz znalem wszystkie widoczne pozostale :)

 

A o przepowiadanie pogody tez mnie sie ludzie pytali jak mialem maly epizod zwiazany z uniwersytetem wroclawskim, wydzialem fizyki i astronomii i kierunkiem astronomia ;) - ale to bylo dawno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.