Skocz do zawartości

Latarnie na własność


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie teoretyczne pytanie:

Jeśli mieszkam na wiosce i mam super niebo, ale pod domem stoi latarnia: czy mogę ją kupić od gminy czy tam powiatu,  powiedzieć że sam będę dostarczał oświetlenie za bezcen, wywalić sodowy złom i zamontować swoją żarówkę na jakieś wąskie pasmo i z dobrym daszkiem żeby w niebo nie świeciło.... Pytanie jest teoretyczne ale ciekawe, bo właściwie ile by taka akcja kosztowała? I tak mniej, niż porządny astrosprzęt? ;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są jakieś większe możliwości niż sodówka z oprawą z płaską szybą lub oprawa LED. Do wymiany będzie też wysięgnik, bo prawdopodobnie teraz jest pod kątem 15 stopni lub większy, a potrzebny jest dłuższy i prosty.
Ogólnie pewien standard musi zostać utrzymany i nie można dać do oprawy byle czego. Musi być oświetlony chodnik, jezdnia i nie mogą powstać ciemne plamy między kolejnym latarniami. Chyba, że jest to obecnie zrobione byle jak więc jakby było podobnie to nikt by się nie doczepił. Źródło światła musi mieć barwę podobną do pozostałych opraw, aby nie było efektu przeskoku jak to mieli kierowcy na moście w Krakowie. Dobrze zamontowana oprawa sodowa czy LED o odpowiedniej brawie i mocy powinny spełnić wymagania, ale napisz coś więcej jak wygląda u ciebie okolica, zrób foto. Z LEDami jest problem bo mają wąski strumień świetlny i żeby skompensować wymienianą sodówkę, która ma dużo szerszy strumień trzeba dać LEDa o mocy podobnej do sodówki albo nawet jeszcze większej, choć powoli to też się zmienia bo z przy tej samej mocy oprawy LED producenci są w stanie zapewnić większy strumień, ale nadal jest wąski ze względu na budowę oprawy... trzeba jednak też to sprawdzić bo rynek jest dynamiczny i co chwilę się coś zmienia i może już są odpowiednie LEDy których miesiąc temu jeszcze nie było, ale obstawiam wysoki koszt. Ja bym zaproponował oprawę z płaską szybą z sodowym źródłem światła na odpowiednim wysięgniku, to będzie dla ciebie najtańsza opcja. Koszt takiej inwestycji to materiały+robocizna firmy elektroinstalacyjnej. Jeżeli gmina da wolną rękę to obdzwonisz firmy i zapytasz o koszt. Materiały około 500zł (oprawa, źródło światła, zabezpieczenie oprawy, nowe oprzewodowanie, wysięgnik), ale mogę to dokładniej przeliczyć gdybyś chciał. Nie wiem ile robocizna bo do takich jednostkowych prac firma może brać inną kwotę niż przy większych pracach bo "im się nie opłaca" i rzucą kwotą xxx. No i trzeba im patrzeć na ręce podczas montażu bo ustawią po swojemu i pojadą. Rzuć okiem tutaj bo ciekawa oferta na nasz obszar : https://ciemneniebo.pl/pl/uslugi-techniczne
Według mnie gmina powinna się zgodzić, jeżeli to jest w twoim najbliższym sąsiedztwie, ale jeszcze bardziej się zgodzi jeśli zbierzesz podpisy od sąsiadów, zasponsorujesz inwestycję, zagwarantujesz że nie spadnie bezpieczeństwo (zapewne będą chcieli moc oprawy podobną jaka jest) i może dodasz że prowadzisz badania naukowe czy coś takiego :p
No i trzeba się też dowiedzieć do kogo należy to oświetlenie bo czasami jest gminne, a czasem należy do Tauronu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Mam takie teoretyczne pytanie:

Jeśli mieszkam na wiosce i mam super niebo, ale pod domem stoi latarnia: czy mogę ją kupić od gminy czy tam powiatu,  powiedzieć że sam będę dostarczał oświetlenie za bezcen, wywalić sodowy złom i zamontować swoją żarówkę na jakieś wąskie pasmo i z dobrym daszkiem żeby w niebo nie świeciło.... Pytanie jest teoretyczne ale ciekawe, bo właściwie ile by taka akcja kosztowała? I tak mniej, niż porządny astrosprzęt? ;)

Taniej wyjdzie włamać się do tej latarni i zamontować wyłącznik, z którego będziesz korzystał w razie potrzeby :)

 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

Taniej wyjdzie włamać się do tej latarni i zamontować wyłącznik, z którego będziesz korzystał w razie potrzeby :)

 

Nie wiadomo czy taniej, jeśli sąsiad zadzwoni na policję i zawiadomi o niszczeniu mienia publicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Taniej wyjdzie włamać się do tej latarni i zamontować wyłącznik, z którego będziesz korzystał w razie potrzeby :)

 

No niektórych to nie śmieszy...
Ile razy patrzę na moją najbliższą latarnię to nawet jak nie chcę myśli jakoś same idą w kierunku wyłączników. I wiatrówki, którą niestety mam.

Tak sobie człowiek myśli, żeby sobie ulżyć, ale dobrze wiem, że nie ma szans na jakiekolwiek nawet minimalne działania niezgodne z prawem.
Bo potem na drugim końcu wsi jakiś rowerzysta wpadnie w nocy to rowu i nabije sobie guza, i będzie na mnie, że to przez tę latarnię, którą wyłączyłem na trzy godzinki dwa dni wcześniej.
Dlatego grzecznie ustawiam się ze sprzętem tak, żeby ta najbardziej upierdliwa latarnia była schowana za dom.
Jestem bardzo ciekawy jaki będzie wynik dyskusji w tym wątku.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Mam takie teoretyczne pytanie:

Jeśli mieszkam na wiosce i mam super niebo, ale pod domem stoi latarnia: czy mogę ją kupić od gminy czy tam powiatu,  powiedzieć że sam będę dostarczał oświetlenie za bezcen, wywalić sodowy złom i zamontować swoją żarówkę na jakieś wąskie pasmo i z dobrym daszkiem żeby w niebo nie świeciło.... Pytanie jest teoretyczne ale ciekawe, bo właściwie ile by taka akcja kosztowała? I tak mniej, niż porządny astrosprzęt? ;)

Nic z tego. Dwie ustawy, rozporządzenie i norma:

- Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 z późno zm.):
Do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy: (…)
2) planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy;
3) finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy

 

- Ustawa o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 z późno zm.) art 20:

Zadania zarządcy drogi:

4 ) utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, z wyjątkiem części pasa drogowego, o których mowa w art. 20f obowiązki zarządcy drogi wobec gminy pkt 2;

12) przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników;

 

- Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U.2016.0.124)

Par. 109 Oświetlenie drogi

1. Droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu, w szczególności:

     (sprawdź czy Ciebie któryś punkt nie dotyczy)

3. Światło oświetlenia nie może zmieniać barwy znaków drogowych.

7. Wymagania dotyczące natężenia oświetlenia i rozmieszczenia punktów świetlnych określa Polska Norma.

 

Koszt ustawienia lampy z przyłączeniem do istniejącego zasilania byłby mniejszy niż koszt astrosprzętu.

 

 

 

Ile kosztuje astrosprzęt?

Tyle samo co samochód.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zywis piszesz to z doświadczenia ? Według mnie istnieje możliwość dogadania się z gminą. Siedzę w tym trochę i już różne historie były. Jeżeli dojdzie do wymiany w taki sposób jak ja to opisałem, to wszystko będzie ok. A ty kategorycznie napisałeś "nic z tego"

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Winter napisał:

@Zywis piszesz to z doświadczenia ? Według mnie istnieje możliwość dogadania się z gminą. Siedzę w tym trochę i już różne historie były. Jeżeli dojdzie do wymiany w taki sposób jak ja to opisałem, to wszystko będzie ok. A ty kategorycznie napisałeś "nic z tego"

Nie ma możliwości dogadania się z gminą, prawo na to nie pozwala jak już kolega wyżej napisał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Winter napisał:

No to trzeba pójść porozmawiać i może da się zrealizować inwestycję z kasy gminy.

Dla chcącego nic trudnego :)

 

 

BTW: No a jak załatwiają to "parki ciemnego nieba"? Chyba jakoś to przechodzi? Co z przepisami wtedy?

 

Właśnie doszedłem do wniosku, że o ile taka prywata dla jednej latarni pod domem to raczej byłaby nie warta zachodu, to prędzej poszliby jakoś w rozwiązanie bardziej kompleksowe a jednocześnie promocyjne.

 

No nic, tak czy inaczej domku na wsi jeszcze nie mam, i z tego co widać lepiej po prostu kupić działkę jak najdalej od drogi :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

zamontować swoją żarówkę na jakieś wąskie pasmo i z dobrym daszkiem żeby w niebo nie świeciło

Zawsze możesz zwrócić się na piśmie do gminy że wykonasz wymianę oraz zamontujesz osłony z powodu prowadzonych "Ważnych obserwacji astronomicznych".

Dopisz że prace wykonasz na własny koszt a po wymianie parametry oświetlenia wg PN oraz bezpieczeństwo na drodze nie pogorszą się.

Jak dodasz obliczenia świetlne np. programem Dialux to nie powinno być problemów z otrzymaniem zgody.

Oczywiście wcześniej wizyta w odpowiednim* urzędzie u odpowiedniego* urzędnika i miła rozmowa to podstawa,

(*- zależy od klasy i właściciela drogi, może to być: gmina, powiat, województwo, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad :)  )

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos mi kiedys przekazał takie info:

Dzwonimy do elektrowni, ze jest problem z zarówka tej latani. Wypatrujemy kiedy przyjada i gdy przyjada "dogadujemy sie z nimi" za wiadomo co w Polsce, aby zainstalowali np zdalny wylacznik latarnii na pilota.

Gasisz sobie ja kiedy trzeba, a sasiedzi mysla, ze to chwilowa awaria. Ogolnie latarnia swieci w wiekszość noc, wiec nikt sie nie interesuje chwilowym zanikiem swiatla.

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdalnie to raczej można wyłączyć cały obwód a nie pojedynczą oprawę. Sterowanie pilotem może odbywać się wtedy, gdy jest zainstalowany odpowiedzi zegar astronomiczny w rozdzielnicy oświetleniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Winter napisał:

Zdalnie to raczej można wyłączyć cały obwód a nie pojedynczą oprawę. Sterowanie pilotem może odbywać się wtedy, gdy jest zainstalowany odpowiedzi zegar astronomiczny w rozdzielnicy oświetleniowej.

Każda latarnia ma rewizję w dolnej części słupa. Tam są główne wtyki przewodów od głównej skrzyni zasilającej (te z ziemi) oraz przewody idące do żarówki. Można tam wpiąć zwykły programator czasowy z bluetoothem za 100 PLN lub inny zgodny z wymogami panów techników. W latach 90 miałem kilka takich w domu, obecnie korzystam z bardziej "Smart" rozwiązań.

image.png.4c4235047c47318888e21aff69b1fcda.png

 

Mało tego, obecnie oprawy do żarówek na gwint E27 wkręcane do istniejącej, którymi sterujesz przez bluetooth lub Wifi. Pytanie tylko jakie złącze ma żarówka w Twojej lateralni.

image.png.8047702956d5ebc2fa221297d0926638.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubiłan napisał:

Każda latarnia ma rewizję w dolnej części słupa. Tam są główne wtyki przewodów od głównej skrzyni zasilającej (te z ziemi) oraz przewody idące do żarówki. Można tam wpiąć zwykły programator czasowy z bluetoothem za 100 PLN lub inny zgodny z wymogami panów techników. W latach 90 miałem kilka takich w domu, obecnie korzystam z bardziej "Smart" rozwiązań.

image.png.4c4235047c47318888e21aff69b1fcda.png

 

Mało tego, obecnie oprawy do żarówek na gwint E27 wkręcane do istniejącej, którymi sterujesz przez bluetooth lub Wifi. Pytanie tylko jakie złącze ma żarówka w Twojej lateralni.

image.png.8047702956d5ebc2fa221297d0926638.png

Każdy słup metalowy ma rewizję. Zwykle oświetlenie drogowego to słup ŻN lub wirowany bez tabliczki słupowej i zapewne mówimy tutaj o takim oświetleniu więc nic takiego nie wepnie. Autor wątku mógłby wstawić zdjęcie tak jak pisałem żeby rozwiać pewne wątpliwości.  Dodatkowo takie gniazdo żarówki można sobie zamocować w lampce nocnej.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie bez problemu bez żadnej zgody wymienialiśmy żarówkę. Może taki pół legal, ale już rok tak świeci i nie mam z nią problemów. Różnica między ledem a zwykłą sodówką jest ogromna. Ja wsadziłem tam https://www.smd-led.pl/zarowka-led-e40-80w-biala-dzienna-2835 i na ten moment daje radę. Mogliby wszystkie te sodówki w końcu wymienić na Ledy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 17:54, Tayson napisał:

Gasisz sobie ja kiedy trzeba, a sasiedzi mysla, ze to chwilowa awaria. Ogolnie latarnia swieci w wiekszość noc, wiec nikt sie nie interesuje chwilowym zanikiem swiatla.

Tu bym sie nie zgodził...

Generalnie jestem przeciwnikiem gaszenia latarni  w nocy. 

Ostatnio chcąc pokazać dzieciom jak latarnie się zapalają i gaszą, wracając poźniejszą porą ze spaceru poświeciłem latarką w czujnik zmierzchowy zamontowany w jednej ze szafek wiszących na słupach.

 

Oczywiście latarnie zgasły. Dookoła ciemno jak w ......, dzieci sie cieszą :-).

 

Ponieważ ulica na ktorej to było była dość długa, Pani jadąca  z pewnej odległości z naprzeciwka zauważyła mnie i domysliła się że to moja sprawka.

Skończylo sie na krótkiej wymianie zdań ale na szczęście zrozumiała że było to w celach edukacyjnych. Z kolei jej dziecko siedzące w samochodzie strasznie się wystraszyło nagłej ciemności. Prawie zaczęło płakać.

 

także proponuję nie eksperymentować z samodzielnym gaszeniem latarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie postanowili oświetlić po latach ulice, zgodnie z moim przewidywaniem jedna z latarni wypadła prawie w najgorszym przesmyku, nie mogąc nic z tym zrobić rozwieszam między domem a drzewem płachtę 4mx4m i działam dalej :)

 

Ale... byłem ostatnio na zamkniętym osiedlu i widziałem jak ludzie w wielu miejscach mając latarnie pod balkonami zamalowali je od strony bloków farba metaliczną. Różnica taka, że w stronę ulicy i chodnika one świecą a nie świecą jedynie w stronę ich ogródków i mieszkań.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już o tym pisałem, ja dogadałem się z wójtem, na latarni znajdującej się nieopodal mojego obserwatorium zamontowano włącznik/wyłącznik oświetlenia działa rewelacyjnie, koszt montażu 100 PLN (potrzebne był auto z wysięgnikiem). 

 

Pozdrawiam

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, HAMAL napisał:

 

Ale... byłem ostatnio na zamkniętym osiedlu i widziałem jak ludzie w wielu miejscach mając latarnie pod balkonami zamalowali je od strony bloków farba metaliczną. Różnica taka, że w stronę ulicy i chodnika one świecą a nie świecą jedynie w stronę ich ogródków i mieszkań.

Zamalowali przezroczystą część oprawy farbą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.