Skocz do zawartości

Bawimy się materiałem.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

41 minutes ago, apolkowski said:

Możesz wygładzać albo „wyostrzać” gradienty na flatach stosując potęgowanie w Pixelmath. $T^a, gdzie jeśli a będzie mniejsze niż 1, to gradienty się wygładzą, a jak będzie większe niż 1, to się „wyostrzą”. Zwykle a powinno być między 0,8 a 1,5, ale warto próbować. Jest fajny materiał na YT o „naprawianiu” flatów nadkorygujących.

 

Dzięki! Ja robię poprzez dodawanie (w tym wypadku- bo za mocno korygują) ułamka całkowitego ADU (65536). Korygują zbyt mocno za równo centrum jak i rogi, więc niejako cały flat musi być zmodyfikowany w równym stopniu i ja to robię tak. Jeszcze G i Ha do dogrania i będę mógł przejść do dalszych kroków. To co zostanie powinno się w miarę dobrze wyrównać za pomocą DBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, apolkowski said:

Powinno wystarczyć skorygowanie master flatów i kalibracja z użyciem master.

Dokładnie tak robię. Niestety jest to "na czuja i na oko", więc dziś nie dokończę kalibracji. Ale, z drugiej strony, to nie jest zajęcie gdzie pośpiech popłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, _Spirit_ said:

Chyba się poddam. Za każdym razem błąd sieci. Raz pobrało 3GB drugim razem 5GB

 

Nie wiem dlaczego. OneDrive do tej pory dla mnie działało bez zarzutu. Może poczekaj na stacki?

 

Gdy się rozprawię z flatami to wrzucę pięć skalibrowanych stacków. Będą jako-tako skorygowane flatami, bez rewelacji, ale o wiele lepiej niż wychodzi bez dostosowania ADU flatów. Wrzucę też stacki po Mure Denoise, dla porówniania i do zabawy bo to intrygująca funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy udało się pobrać całość. Musiałem to robić oddzielnie dla każdego katalogu bo w jednym pliku zip nie chciało przejść. Flaty masz dziwne szczególnie dla Ha. Wszystkie - moim zdaniem - mają za wysoką wartość.  Próbuję to poskładać bez flatów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, _Spirit_ said:

W nocy udało się pobrać całość. Musiałem to robić oddzielnie dla każdego katalogu bo w jednym pliku zip nie chciało przejść. Flaty masz dziwne szczególnie dla Ha. Wszystkie - moim zdaniem - mają za wysoką wartość.  Próbuję to poskładać bez flatów. 

Składałem bez flatów i nie jest źle. Robiąc crop od ic4263 do hd117815 wycinam większość winiety i od biedy DBE z dostosowanymi ustawieniami nieco wyrówna. Ale zamierzam ogarnąć flaty teraz, ponieważ inne robótki, które rozpocząłem nie mogą być naprawiane cropem.

 

Edit - flaty robiłem z użyciem Asiair. Histogram wyglądał dobrze w aplikacji, ale zastanawiam się, czy nie trzeba było zrobić NINĄ i czy byłaby jakaś różnica.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @_Spirit_. Wyszło nawet więcej detali w ramionach i w centrum galaktyki niż się spodziewałem. Ciekawe ile wyciągnie dekonwolucja jeszcze. Teraz z flatam, Pixem i większą ilością czasu nie mogę zrobić nic gorszego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka M51 trwa. Poniżej pierwsze podejście do dekonwolucji luminancji. Do poprawki maski dla gwiazd (za duża) i tła (trochę za bardzo zasłania galaktykę) oraz lekkie zmniejszenie intensywności dekonwolucji (wydaje mi się, że wyciąga drobiazgi, których tam nie ma). Poza tym zrobione: Mure Denoise, DynamicCrop, DBE, lekko TGVDenoise i MMT. HistogramTransformation na kolanie, żeby wrzucić coś tutaj.

Chciałbym rozciągnąć bardziej, ponieważ eteryczne ramię M51A w górnej części zdjęcia jest tam i ogon pływowy M51B jest dłuższy niż widać tutaj, ale kiepskie tło mi psuje szyki :-(

 

51001712593_740125f62e_o.thumb.jpg.4e5e6cbc43019c793a4f4f91cb93b9bb.jpg

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, cukierki!

 

Bardzo szybkie, późno-nocne zestawienie podkręconej luminancji i kolorków. Zapomniałem o Halfa po drodze :-) i nie zwracałem uwagi na gwiazdy. Robię już chyba wersję ostateczną od nowa. Jako-tako uporałem się z flatami i gradientami (robieniem po 4-5 razy DBE, raz po raz).

exp.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już blisko końca... Szybki HistogramTransformation L i RGB, połączenie kanałów, krzywe ->jpeg i idę spać. Już niezbyt dużo zostało do zrobienia. Gdy skończę opiszę przetwarzanie szczegółowo. Niezły tasiemiec wyjdzie...

RGB_clone.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, _Spirit_ said:

Tło ściąłeś tak że aż mniejsze galaktyki pogubiły ramiona.

Wiem :-) Idę spać i nie mam czasu i siły na finezję z histogramem czy krzywymi. Work in progress!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Spirit_ Jakiego mechanizmu użyłeś, żeby połączyć Ha z RGB w twojej obróbce mojego M51? Nigdy tego nie robiłem i mam z tym pewne problemy

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triplet Lwa. Ogólnie celem jest wypalenie na maxa tego ogonka od NGC3628 i może złapanie galaktyki karłowatej (https://arxiv.org/pdf/1404.1744.pdf), która się w tym ogonie znajduje.

Wrzucam tutaj, bo na razie mam 15h,a docelowo ma być 25-30h, może więcej jak tyle nie wystarczy. Jestem ciekaw co uda wam się z tego wyciągnąć. Niestety pojawiły się 2 problemy- flat jest już stary i w jednym miejscu koryguje pyłek, którego nie ma i na dodatek pojawił się banding, z którym nigdy wcześniej nie miałem problemu. Może to coś z zasilaniem?

Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/1_Cn8YcE5TFUPt3AveAgNSssdBdfJ1zon/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.