Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zaczynam zabawę z Nina i generalnie z guidingem i pierwszym montażem GoTo. Mam pewną zagawostke , parkowaniem montażu. Montaż ustawiałem tak by przy parkowaniu z kontrolera ustawiał RA na 00:00 a Dec na 90*. Wszystko pasuje. Nastomiast Nina notorycznie parkuje mi z RA w okolicach 13:40 i Dec 180. Próbowałem ustawić nową pozycję przez Nie, ale nawet pomimo tego po ponownym uruchomieniu montażu ona i tak parkuje mi jak poprzednio. 

Może ma ktoś jakąś sugestie?

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładce Imaging możesz otworzyć panel sterowania montażem. Jedziesz 'ręcznie' na miejsce gdzie chcesz, żeby była pozycja "Park" i wciskasz "Set as park". 

 

UWAGA: Pozycja parkowania jest zapamiętana w montażu (właściwie to w driverze). Jeśli poza NINA np. w EQMOD zaparkujesz montaż gdzie indziej to, zależnie od montażu, może się zmienić pozycja park. NINA tylko przy "set as park" wysyła pozycję parkowania do montażu. Potem wysyła tylko sygnał "zaparkuj" i tu mogą się dziać cuda. To jest różnie w różnych firmach bo drivery od montażu nie są unifikowane. 

 

 

EDIT: Jeśli nie zaparkujesz montażu przed wyłączeniem to też mogą dziać się różne cuda i też zależy to od sterownika montażu. Większość zwykle gubi pozycję "Park".

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wislawie. 

Zerkne na to dzisiaj jeszcze raz. 

Miałem wrażenie, że cokolwiek bym nie robil, nawet przestawiając montaż przy otwartych sprzęgłach on mi zawsze wędrował w to samo miejsce.

Ale rozumiem, że w teorii jak odpalam Ninę to najlepiej zawsze na początku sesji ustawić pozycję park i wtedy już powinno działać prawidłowo, np jako ostatni krok sekwencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc ponownie, znów pokazuje mi się błąd, tym razem z autofokusem. Mam ustawioną metodę hiperboliczną i luzy po 30 w obie strony, bo tyle w momencie gdy założyłem fokuser one wynosiły. Co może być powodem takiego stanu rzeczy? W starszej wersji działało to lepiej, a przynajmniej takie mam wrażenie. Czy to wina blednie wpisanych luzów? Da się to jakimś programem odpowiednio zmierzyć żeby nie trzeba było na oko liczyć? 

E4FFAC56-FFAF-437D-9DEB-2084F246CFAD.jpeg

1E75FD75-074F-4119-9692-A3F2D10EE53B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten "Luz" ustawia się TYLKO w JEDNĄ stronę. Zwykle na IN bo to podnoszenie a na OUT ZERO!!!!!!!!

 

EDIT: Zmień metodę na Overshot - zwłaszcza jak nie wiesz jaki jest luz naprawdę.

 

 

~~Inaczej to nie będzie działać

 

Masz za mały krok. Cała metoda opiera się o to, że krok jest WIEKSZY od CFZ (critical focus zone). 

 

Krok się ustawia tak:

- ostrość w manualu,

- odjazd ręcznie (w sensie z pilota guzikami) do momentu kiedy zaczynają być "donuty" w RCT/Newtonie albo wyraźnie nieostre (kółeczka) w refraktorze.

- różnicę pomiędzy tym co fokusem pokazuje jako "ostry" i tym na granicy "donutów" dzielimy na ilość kroków (u Ciebie 4) i to wpisujemy jako krok - Tak na oko u Ciebie to będzie ok. 100 a masz 20.

 

EDIT: Mój dzisiejszy AF - tak to powinno wyglądać. ?

 

Zrzut ekranu 2022-08-4 o 23.09.55.png

 

 

 

 

 

EDIT2: I moje ustawienia - ten krok w "luzie" (wolę angielskie Backlash bo luz nie oddale tego czym to naprawdę jest) - ten krok może być duży - tak aby był większy niż rzeczywisty luz (Backlash). METODĘ TEŻ ZMIEŃ - na Overshot.

 

 

Zrzut ekranu 2022-08-4 o 23.13.12.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniosłem testowo krok, jak napisałeś na 100 i pare innych parametrów tak jak jest na Twoim zrzucie (poza oczywiście backlash i krokiem) wreszcie to wyglada tak jak powinno! Niestety na overshoot nie mogę zmienić, mam na szaro to okienko, nie da się kliknąć. Nie wiem co masz na myśli pisząc „donuty”? Chyba nic więcej nie będe kombinować skoro teraz „wykres” mam zbliżony do Twojego. Dziekuje :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shamy napisał:

Podniosłem testowo krok, jak napisałeś na 100 i pare innych parametrów tak jak jest na Twoim zrzucie (poza oczywiście backlash i krokiem) wreszcie to wyglada tak jak powinno! Niestety na overshoot nie mogę zmienić, mam na szaro to okienko, nie da się kliknąć. Nie wiem co masz na myśli pisząc „donuty”? Chyba nic więcej nie będe kombinować skoro teraz „wykres” mam zbliżony do Twojego. Dziekuje :)))


Warto najechać kursorem na funkcję, o której chcesz się czegoś więcej dowiedzieć, wtedy powinno wyskoczyć parę przydatnych informacji. Funkcję overshoot można ustawić tylko jak focuser jest odłączony od niny. Najeżdżając kursorem na IN/OUT dowiedziałbyś się również, że należy wpisać wartość tylko w jedno z okienek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Shamy napisał:

...Nie wiem co masz na myśli pisząc „donuty”? ....

Donut to "pączek z dziurką" - bardzo popularny rodzaj ciastka. Amerykanie jedzą to na/zamiast śniadania a potem dziwią się, że ważą po 200 kg. 

 

Tak wygląda nieostra gwiazdka w teleskopie z obstrukcją centralną - jak "oponka", "torus" albo donut.  AF podobnie jak PlateSolving musi identyfikować co jest gwiazdą i według tych algorytmów donut gwiazdą nie jest. Tak więc cały proces AF powinien się zmieścić pomiędzy donutem z prawej i donutem z lewej. To samo dotyczy refraktorów. Algorytm musi mieć definiowalny geometryczny środek ciężkości gwiazdy. Czyli zbyt duże rozmycie i algorytm się gubi.  

 

Resztę to już JKbooo napisał.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

ten "Luz" ustawia się TYLKO w JEDNĄ stronę. Zwykle na IN bo to podnoszenie a na OUT ZERO!!!!!!!!

Nie znam niny z praktyki, ale mechanicznie rzecz biorąc wyciągi wykazują praktycznie zawsze luzy w obie strony. Być może jednak metoda kompensacji overshoot działa tak, że wystarcza mu jedna strona.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MateuszW napisał:

Nie znam niny z praktyki, ale mechanicznie rzecz biorąc wyciągi wykazują praktycznie zawsze luzy w obie strony. Być może jednak metoda kompensacji overshoot działa tak, że wystarcza mu jedna strona.

 

Pełna zgoda z wyjątkiem "być może" :-). Tak, tak właśnie działa overshot - jeden z lepszych pomysłów obejścia luzów. Algorytm wyglada mniej więcej tak:

 

- jedź na 5000 (na out)

- jedz na 3000 (na IN i to jest pozycja referencyjna)

 

teraz przy każdym ruchu na IN AF po prostu jedzie tam gdzie mu kazali czyli np. na 2000

 

przy każdym poleceniu na OUT np. jest na 3000 i ma polecenie na 5000 - jedzie na 5000 + krok backlashu z ustawień np. 5000 + 200 po czym natychmiast "wybiera luz" o ten krok i wraca na 5000. 

 

EDIT: Przy każdym - oznacza, że tak samo zachowuje się w przypadku ręcznego sterowania "guzikami" z poziomu NINA, zmiany AF w przypadku zmiany filtra itp.

 

Bingo! AF zachowuje się tak jakby luzów w ogóle nie było! Oczywiście tak jest TYLKO wtedy gdy krok backlashu jest większy niż rzeczywisty luz. Jak mam luz na poziomie 50 kroków to ustawiam 100 czy 200 i zapominam o problemie. Niby technicznie luzy są a AF ich zupełnie nie widzi.

 

 

EDIT: To może działać tylko wtedy gdy jest ustawione w jedną stronę. W obie będzie się zachowywało tak jak Absolute bez żadnych poprawek. 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ustawiłem sobie ASTAP jako program do platesolve, ale mi nie działa. Pojawia się komunikat, że za mało gwiazdek po wgraniu zdjęcia do Framing. To samo zdjęcie sam ASTAP (bez NINY) rozwiązuje natychmiast. Jakie powinny być ustawienia parametrów w NINA? Ścieżkę do ASTAPa i katalogi mam poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, monter napisał:

Ogniskowa, skala to jedno. Ale ASTAP lubi jeszcze mieć dobrze złapaną ostrość. @apolkowski a jaki czas klatki masz? Mi z Canonem wystarcza 5s i plate solve robi w 2s. 

To nie o to chodzi. Chcę ustawić kadr na podstawie zrobionego wcześniej zdjęcia. Otwieram plik FITS w module Framing i chcę zrobi plate solve, żeby zobaczyć kadr na mapce. Na tym etapie są te błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, apolkowski napisał:

To nie o to chodzi. Chcę ustawić kadr na podstawie zrobionego wcześniej zdjęcia. Otwieram plik FITS w module Framing i chcę zrobi plate solve, żeby zobaczyć kadr na mapce. Na tym etapie są te błędy.

 

A robisz Blind Solve czy Plate Solve? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, apolkowski napisał:

Próbuję obu. Blind solve działa jak wybrane mam Astrometry.net.

 

Pobawiłem się właśnie i wrzucając z różnych ogniskowych i działa bez problemu. Robiłem tak:
Ładowanie zdjęcia -> NINA pyta:
ps1.jpg.7b4ee70242b9cc55328346cb8b0c5f06.jpg

 

Klikam Blind Solver i po paru sekundach mam gotowe, opisane foto. 

 

3 minuty temu, apolkowski napisał:

Jakie macie bazy w ASTAPie? G czy H?

 

Ja mam G17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.