Skocz do zawartości

Trzy największe północnego nieba


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

To dorzucam trzecią :) Zmieniłęm kolejność i jest mała piramidka.

Mam dylemat: która właściwie mieści się na podium nr 3.

Kandydatek jest 2 ( a może coś oczywistego przeoczyłem !)

 

M81

Rozmiar:  24.9'x 11.5'  
Jasność:  6.90
Jasność powierzchniowa: 13.20

 

M101

Rozmiar:  28.5'x 28.3'  
Jasność:  7.90
Jasność powierzchniowa: 14.90

 

Uznałem że 81 jednak wygrywa.

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MaPa zmienił(a) tytuł na Trzy największe północnego nieba
Godzinę temu, MaPa napisał:

Uznałem że 81 jednak wygrywa.

Skoro napisałeś, że największe, to w tym momencie powinno być M101, bo jest po prostu większa :)

 

A jeśli mielibyśmy się uprzeć, to największą galaktyką, którą widzimy, jest nasza Droga Mleczna :D 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, OnlyAfc napisał:

Skoro napisałeś, że największe, to w tym momencie powinno być M101, bo jest po prostu większa :)

 

A jeśli mielibyśmy się uprzeć, to największą galaktyką, którą widzimy, jest nasza Droga Mleczna :D 

M101 ma słabiutkie ramiona którymi nadrabia w statystykach , no nie wiem czy to nie jest już doping statystyczny ;)

Muszę cyknąć i zestawić z M81.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MaPa napisał:

M101 ma słabiutkie ramiona którymi nadrabia w statystykach , no nie wiem czy to nie jest już doping statystyczny ;)

Muszę cyknąć i zestawić z M81.

 

Jeśli coś da się zarejestrować naszymi ułomnymi oczami to takie słabe nie jest a spora cześć ramion M101 jest do wyłuskania w dużym teleskopie. Przykładowo w 16” przy odpowiednim powiększeniu galaktyka zajmuje prawie całe FOV :)

Tak na marginesie zawsze mi się takie porównania podobały i zachęcam do dalszego poszerzenia zestawienia :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MaPa napisał:

M101 ma słabiutkie ramiona którymi nadrabia w statystykach , no nie wiem czy to nie jest już doping statystyczny ;)

 

M101 to chyba największa wizualnie galaktyka widoczna en face. Więc nie tłumacz się słabiutkimi ramionami. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię i M101 obie ustawię na trzecim stopniu podium. Inaczej tego nie widzę :P

 

  

11 godzin temu, Astrobonq napisał:

...

Tak na marginesie zawsze mi się takie porównania podobały i zachęcam do dalszego poszerzenia zestawienia :) 

 

Dzięki za zachętę. Jak zestaw dotrwa do wiosny to może uda się ponaświetlać coś jako kontynuacja serii.

 

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie mam możliwości edytować pierwszego więc zawodników pretendujących do 3go miejsca zestawię tutaj.

M101 miejska więc ramiona nie te i dodaje punkty ( jak w skokach) ale mimo wszystko astrofotograficznie wygrywa jak dla mnie M81 :)

 

m101_2020_2000.thumb.jpg.3719f23d6d957a1d4ffd69028e7ff240.jpg

 

m8182_2020_2000.thumb.jpg.07666e1c155f80e48fd9a170860778d6.jpg

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.