Skocz do zawartości

Wady i zalety fotowoltaiki


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, szuu said:

to prawda, niektóre rzeczy robi się po prostu z pasji, nie oglądając się na opłacalność, na przykład polskie kopalnie węgla kamiennego :D

Żeby nie ciągnąć tematu off-topic, ale czy uważasz że niemieckie i czeskie kopalnie węgla brunatnego, te stare i te nowo budowane z wycinką lasu, są opłacalne? Zapewne będą jak w Polsce się kopalnie zamknie i Polska będzie od nich prąd kupować.

Edytowane przez Marek Pleskacz
uzupełnienie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, tex88 said:

Ten zestaw jest nie najlepszy bo stosuje akumulator ołowiowy.

Gdybym się nie chciał bawić we własny akumulator to wybrałbym ten i go rozwijał:

https://bezsieci.pl/produkt/magazyn-energii-jednofazowy-do-instalacji-pv-5-7kwp-moc-3kva-pojemnosc-674-kwh/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek Pleskacz napisał:

kopalnie węgla brunatnego

Ale czaisz, że wydobycie węgla brunatnego to jednak, przynajmniej u nas, troszeczkę inna bajka niż kamiennego? U nas elektrownie (jak np. Bełchatów) kopią sobie na własne potrzeby węgiel brunatny ze złóż na których praktycznie stoją, ale to jest robione odkrywkowo z niewielkiej głębokości, a nie jak kamienny - głębinowo z ponad kilometra pod ziemią. W tej chwili jesteśmy na takim etapie, że taniej jest węgiel kamienny sprowadzić z drugiego końca świata, niż wydobywać go u nas.

Mówimy oczywiście tylko o kosztach w złotówkach, bo osobną kwestią jest wpływ tej zabawy na środowisko i klimat.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

Ale czaisz, że wydobycie węgla brunatnego to jednak, przynajmniej u nas, troszeczkę inna bajka niż kamiennego? U nas elektrownie (jak np. Bełchatów) kopią sobie na własne potrzeby węgiel brunatny ze złóż na których praktycznie stoją, ale to jest robione odkrywkowo z niewielkiej głębokości, a nie jak kamienny - głębinowo z ponad kilometra pod ziemią. W tej chwili jesteśmy na takim etapie, że taniej jest węgiel kamienny sprowadzić z drugiego końca świata, niż wydobywać go u nas.

Mówimy oczywiście tylko o kosztach w złotówkach, bo osobną kwestią jest wpływ tej zabawy na środowisko i klimat.

Jednak off-topic.

Kopanie węgla brunatnego ma znacznie większy wpływ na środowisko niż kopanie węgla kamiennego.

W Niemczech aby zbudować nową kopalnię węgla brunatnego wycięto hektary zdrowego lasu, jednocześnie Polsce zabroniono wycinania suchych drzew w puszczy aby uratować resztę drzew przed kornikiem. Z ekologią ani klimatem nie ma to nic wspólnego.

Mniej kosztuje utrzymanie kopalni WK niż jej zamknięcie bo pracownikom bez pracy też trzeba płacić chociaż węgla już nie kopią.

Niemcy pchają Europę w Wodór ale nie informują że wyprodukowanie tego wodoru powoduje wyemitowanie 8 razy więcej CO2 iż spalenie węgla. Znowu tu nie chodzi o ekologię.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek Pleskacz napisał:

Kopanie węgla brunatnego ma znacznie większy wpływ na środowisko niż kopanie węgla kamiennego.

Ale mowa była o opłacalności, a nie o wpływie na środowisko.

Oczywiste jest, że jeśli chodzi o tenże wpływ, to trzeba pozamykać wszystkie kopalnie węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 7/30/2021 at 1:38 PM, JaLe said:

(...) Ale wystarczy tylko ruszyć głową i zainwestować w coś co działa na tej samej zasadzie, ale jest znacznie tańsze i  łatwiejsze do rozlokowania.

 

Na przykład:   https://dobrewiadomosci.net.pl/33813-japonczycy-zbuduja-najwiekszy-na-swiecie-grawitacyjny-powerbank-wykonany-z-betonu/

 

Jednym słowem:   grawitacja naszym sprzymierzeńcem :D

 

 

 

ależ to się będzie pięęęknie sypać przy trzęsieniu ziemi :)

 

 

Edytowane przez shiryu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
8 godzin temu, Darek_B napisał:

No i stało się dziś skończono montaż prawej strony dachu. Z nominalnej mocy 9u paneli w wysokości 3330 W pokazało mi w południe 3 kW. Jeśli w listopadzie mam taki uzysk co będzie wiosną?

Latem przewiduję że trochę maksimum spadnie, dach mam nachylony pod kątem aż 51 stopni co sprzyja zimowej produkcji.

Jestem ciekawy właśnie produkcji w lecie . Ja mam nachylenie 20 stopni i obecnie u mnie max to jakieś 62% mocy znamionowej . Liczę jednak na to że w lecie dzięki mniejszemu nachyleniu będę łapał słońce wcześniej i zarazem dłużej wieczorem co powinno skompensować mniejszą produkcję w miesiącach zimowych. Najlepszą weryfikacją będzie jednak ocena ilości wyprodukowanej energii w ciągu roku , zobaczymy więc za rok :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek super, tak się zastanawiałem czy będziesz robił przed końcem roku czy nie.

@gryf188mój sąsiad mam część instalacji na dachu 10 stopni i bardzo ładnie mu to działa. Faktem jest, że zimą mamy bardzo niską produkcję ze względu na pogodę więc stosunkowo mało traci, ale w lato nadrabia to z nawiązką. Generalnie nie przejmowałbym się kątem, ważne że jest instalacja i prąd produkuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuję się kątem, to dla mnie jest korzystne ustawienie "pod zimę" bo mam ogrzewanie akumulacyjne i bojlery elektryczne w domu.Zimą przewiduję zużywać wikszą czesć rocznego zapotrzebowania.

W okolicach równonocy jesiennej i wiosennej mam idealne warunki bo Słońce będzie dokładnie prostopadle do paneli, a te okresy na Podhalu charakteryzują się większą ilością bezchmurnych dni niż latem i zimą.

 

Jale, niestety ale pompa ciepła w drewnianym domu bez centralnego wodnego ogrzewania (podłogowego lub grzejnikowego) traci sens. Zbyt duży koszt do zysku.

 

ps.

Jak tylko mnie podłączą do sieci to pokaże tu wskaźniki.

A swoja drogą ile czekaliście na wymianę licznika po montażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Darek_B napisał:

Nie przejmuję się kątem, to dla mnie jest korzystne ustawienie "pod zimę" bo mam ogrzewanie akumulacyjne i bojlery elektryczne w domu.Zimą przewiduję zużywać wikszą czesć rocznego zapotrzebowania.

W okolicach równonocy jesiennej i wiosennej mam idealne warunki bo Słońce będzie dokładnie prostopadle do paneli, a te okresy na Podhalu charakteryzują się większą ilością bezchmurnych dni niż latem i zimą.

 

Jale, niestety ale pompa ciepła w drewnianym domu bez centralnego wodnego ogrzewania (podłogowego lub grzejnikowego) traci sens. Zbyt duży koszt do zysku.

 

ps.

Jak tylko mnie podłączą do sieci to pokaże tu wskaźniki.

A swoja drogą ile czekaliście na wymianę licznika po montażu ?

Ja się nie przejmuję bo zasadniczo prognozy całoroczne są korzystniejsze dla mniejszych kątów niż 35 stopni  niż większych zwłaszcza u nas na południu Polski .

Ja czekałem na licznik ok. 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie, że kąt ustawienia paneli mniejszy od rekomendowanych 35 stopni nie wpływa znacząco na pracę instalacji? 

Ja planuję założyć instalację PV albo na gruncie, albo na dachu altany. Z prostej trygonometrii wychodzi, że panel ustawiony pionowo i pod kątem 35 stopni będzie miał tylną krawędź uniesioną o ok. 95cm w stosunku do przedniej. Jeżeli przyjmę 15 paneli w układzie 5 rzędów po 3 pionowo ustawione, wówczas różnica między najniższą i najwyższą krawędzią to prawie 3m. Chcąc zbudować altanę z jednopłaszczyznowym dachem, którego niższa krawędź będzie jakiś 1m nad ziemią, krawędź wyższa to już 4m nad ziemią, sporo... 

Przy kącie 20 stopni uniesienie tylnej krawędzi pojedynczego panelu to ok. 60cm, wtedy na 3 panelach wychodzi 1.80m i wyższa krawędź dachu altany byłaby 2.80m nad ziemią, a to już łatwiejsze do przełknięcia dla mojej lepszej połówki :-)

Musimy się zdecydować, czy budujemy altankę z kwadratowym dachem mniej więcej 5.5m x 5.5m, skierowaną frontem do domu i dupą na południe, czy odpuszczamy altankę i montujemy panele w układzie 2 zestawy po 8 sztuk, na konstrukcji bezpośrednio na gruncie, odpowiednio odsunięte od siebie, by się wzajemnie nie zacieniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darek_B napisał:

Nie przejmuję się kątem, to dla mnie jest korzystne ustawienie "pod zimę" bo mam ogrzewanie akumulacyjne i bojlery elektryczne w domu.Zimą przewiduję zużywać wikszą czesć rocznego zapotrzebowania.

W okolicach równonocy jesiennej i wiosennej mam idealne warunki bo Słońce będzie dokładnie prostopadle do paneli, a te okresy na Podhalu charakteryzują się większą ilością bezchmurnych dni niż latem i zimą.

 

Jale, niestety ale pompa ciepła w drewnianym domu bez centralnego wodnego ogrzewania (podłogowego lub grzejnikowego) traci sens. Zbyt duży koszt do zysku.

 

ps.

Jak tylko mnie podłączą do sieci to pokaże tu wskaźniki.

A swoja drogą ile czekaliście na wymianę licznika po montażu ?

Jak po montażu?

Licznik muszą wymienić przed montażem!  A czekałem od zgłoszenia niecałe 3 dni.

 

ps.co do pompy to sprawdza sie przy ogrzewaniu ciepłej wody i grzejnikach niskotemperaturowych 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JaLe napisał:

Jak po montażu?

Licznik muszą wymienić przed montażem!  A czekałem od zgłoszenia niecałe 3 dni.

 

ps.co do pompy to sprawdza sie przy ogrzewaniu ciepłej wody i grzejnikach niskotemperaturowych 

Licznik zostaje wymieniony po zakończeniu i zgłoszeniu zakończenia instalacji

1 godzinę temu, Szarlej napisał:

Mówicie, że kąt ustawienia paneli mniejszy od rekomendowanych 35 stopni nie wpływa znacząco na pracę instalacji? 

Ja planuję założyć instalację PV albo na gruncie, albo na dachu altany. Z prostej trygonometrii wychodzi, że panel ustawiony pionowo i pod kątem 35 stopni będzie miał tylną krawędź uniesioną o ok. 95cm w stosunku do przedniej. Jeżeli przyjmę 15 paneli w układzie 5 rzędów po 3 pionowo ustawione, wówczas różnica między najniższą i najwyższą krawędzią to prawie 3m. Chcąc zbudować altanę z jednopłaszczyznowym dachem, którego niższa krawędź będzie jakiś 1m nad ziemią, krawędź wyższa to już 4m nad ziemią, sporo... 

Przy kącie 20 stopni uniesienie tylnej krawędzi pojedynczego panelu to ok. 60cm, wtedy na 3 panelach wychodzi 1.80m i wyższa krawędź dachu altany byłaby 2.80m nad ziemią, a to już łatwiejsze do przełknięcia dla mojej lepszej połówki :-)

Musimy się zdecydować, czy budujemy altankę z kwadratowym dachem mniej więcej 5.5m x 5.5m, skierowaną frontem do domu i dupą na południe, czy odpuszczamy altankę i montujemy panele w układzie 2 zestawy po 8 sztuk, na konstrukcji bezpośrednio na gruncie, odpowiednio odsunięte od siebie, by się wzajemnie nie zacieniały.

Mniejszy kąt nachylenia w teorii rekompensuje dłuższy czas kiedy instalacja łapie promienie słoneczne bo mogą padać gdy Słońce jest bardziej  z tyłu niż przy większym kącie nachylenia.  Ja potrzebowałem dodatkowych miejsc na samochód więc zrobiłem sobie taką konstrukcję pod którą mogę wjechać samochodem .

panele.jpg.72fda2dce765df47cd4cbb0eabcfe570.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 12 miesięcy mojej instalacji. Kierunek południowy, kąt około 40 stopni. 9,6 kW. Mogło być więcej o kilkanaście procent, ale drzewo zasłaniało dach od zachodu. Instalacja na mikroinwerterach.

70BAD8A7-DC0D-4B99-AD3E-FD0FACF994B8.thumb.png.5da537db8e8ea054125373ab735c8611.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gryf188 napisał:

Licznik zostaje wymieniony po zakończeniu i zgłoszeniu zakończenia instalacji

 

 

Ma być zgłoszony i zamontowany przed zamontowaniem.  Jeżeli instalacja zostanie wykonana i podłączona do sieci jest to zagrożenie, a nawet przestępstwo.

Dlaczego jest to takie istotne, dlatego, że operator sieci energetycznej ma możliwość sterowania naszym urządzeniem (jego wyłączeniem) np podczas prac, konserwacyjnych.

Podłączając wcześniej ryzykujecie życiem osób, które pracują na tym odcinku sieci do której jest podłączona Wasza nie zgłoszona, ale wykonana instalacja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, JaLe napisał:

ps.co do pompy to sprawdza się przy ogrzewaniu ciepłej wody i grzejnikach niskotemperaturowych 

Tak wiem, to oczywiste, sam doradzam swoim klientom przy projektowaniu budynków takie rozwiązania.

ps.

Właśnie wróciłem z budowy i zadzwonił monter że może wpaść za 10 minut. I dupa. Zamontuje w poniedziałek.

Także mogę Tauronowi zaliczyć 1 dzień na wymianę licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, JaLe napisał:

Ma być zgłoszony i zamontowany przed zamontowaniem.  Jeżeli instalacja zostanie wykonana i podłączona do sieci jest to zagrożenie, a nawet przestępstwo.

Dlaczego jest to takie istotne, dlatego, że operator sieci energetycznej ma możliwość sterowania naszym urządzeniem (jego wyłączeniem) np podczas prac, konserwacyjnych.

Podłączając wcześniej ryzykujecie życiem osób, które pracują na tym odcinku sieci do której jest podłączona Wasza nie zgłoszona, ale wykonana instalacja.

Źle się zrozumieliśmy , nie można podłączać instalacji do sieci przed wymianą licznika ale instalacja musi być zgłoszona do zakładu energetycznego czyli musi zostać wykonana.  

 

U mnie weszło 21 paneli czyli całość to 7,85 kWp , wymiary zadaszenia to 7,6m x 5,6m.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.