Skocz do zawartości

W końcu jest! Moja kolejna kamera.


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kubaman napisał:

Ale QHY jest teraz tańsze tylko nie ma gdzie kupić. 

Czy wiadomo, co to jest ta AstroLumina, która ma być dealerem na Polskę wg listy ze strony głównej QHY?

Mają na swojej stronie info, że QHY268M ma być dostępne od połowy stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, apolkowski napisał:

Czy wiadomo, co to jest ta AstroLumina, która ma być dealerem na Polskę wg listy ze strony głównej QHY?

Mają na swojej stronie info, że QHY268M ma być dostępne od połowy stycznia.


Astrolumina to mała niemiecka firma, która sprzedaje produkty QHY i na które czasami nakleja swoje logo. A dlaczego sprzedaje też na teren PL? Bo w PL nikomu nie chce się tego robić (i nie opłaca). QHY swego czasu mocno szukał jakiegoś sensownego partnera w PL, który byłby w stanie kupić więcej niż 1 kamerę, ale najwyraźniej bez skutku.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kubaman napisał:

Zwo to ja kupię bezpośrednio z Chin od producenta. Ale QHY jest teraz tańsze tylko nie ma gdzie kupić. 

Możesz tutaj: https://www.cyclopsoptics.com/qhyccd-2020-year-end-sales/introductory-offer-qhy268m-mono-photographic-version-free-custom-adapter-free-lenspen-free-insured-international-express-shipping/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dobrychemik napisał:

Mam pytanie do doświadczonych astrofotografów od wielu lat orientujacych się w rynku dedykowanych kamer. Jak oceniacie tempo rozwoju tychże kamer? Czy jesteśmy na etapie przyspieszajacego tempa rozwoju, czy raczej postęp wyhamowuje?

Z punktu widzenia potrzeb astro-fotografii to jesteśmy prawie "na górce" bo najnowsze matryce posiadają:

- ultra niski szum odczytu,

- ultra niski prad ciemny,

- wysokie QE,

- BSI,

- 16 bit.

 

Prawie, bo sensor może być jeszcze zaprojektowany w postaci Stosu ang. "stacked"

Stacked CMOS image sensor from Sony improves on conventional  back-illuminated designs | Laser Focus World

 

--

A teraz nastąpi zjazd, bo kolejne etapy rozwoju matryc są związane strikte z potrzebami rynku smart-foto-video:

- jeszcze większa rozdzielczość / mniejszy piksel,

- szybszy odczyt,

- lepszy AF fazowy,

- binowanie pikseli w celu zapewnienia większego DR.

 

Czyli tematy które albo nic nie wnoszą albo mogą być nawet problemem.

 

Też nie wiadomo co dalej z rynkiem sensorów 1", 4/3 i APS-C.

 

--

A z fajnych koncepcji, ktore nie znalazly swojej realizacji w astro-foto światku to napewno matryce w układzie RGB-W:

Sensors | Free Full-Text | Colorization-Based RGB-White Color Interpolation  using Color Filter Array with Randomly Sampled Pattern | HTML

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 21:46, kubaman napisał:

Zwo to ja kupię bezpośrednio z Chin od producenta. Ale QHY jest teraz tańsze tylko nie ma gdzie kupić. 

To jak się zdecydujesz daj znać, będę też kupował od nich tylko QHY294M PRO, może jak będzie więcej niż jedna dadzą zniżkę :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam mały dylemat :P Jestem zdecydowany ( prawie ) na QHY294M PRO i mam do niej już filtry 1,25" oraz koło 7x1,25", ale ( zawsze przecież jest jakieś ale) jest ta nieszczęsna QHY268M, droższa, za to 16bit i APS-C. Niestety do niej musiałbym kupić koło oraz filtry, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty i to nie małe. A może odpuścić i pozostać przy 294M i za oszczędzone kupić lepsze filtry SHO ? 

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 9.01.2021 o 19:17, kubaman napisał:

Już kupiłem ZWO, QHY jest dramatycznie słabe w kontakcie z klientem, tydzień sprawdzają na kiedy mogli by mi dostarczyć i za ile.

Polemizował bym, moja Asi294 leżała dwa razy w serwisie gwarancyjnym za pierwszym razem 2 miesiące, po dwóch miesiącach wymienili na nową, teraz po 3 miesiącach sprzedawca zwrócił mi pieniądze argumentując, że nie mogą się skontaktować z ZWO w sprawie ewentualnej naprawy lub wymiany, kupiłem QHY294M Pro, która jest w drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tak patrząc cenowo.

ASI przez teleskop-express ASI2600MM-P
ZWO MONO Astro Camera ASI 2600MM-PRO cooled, Sensor D= 28.6 mm*** (nie ma na stanie)+

ZWOEFW7X36-N
ZWO Electronic Filter Wheel for 7x 36 mm filters - larger version+ZWO-M68-OAG
ZWO M68 Off Axis Guider for ASI6200 Pro Cameras

daje 3502 EJRO i wysyłka

Ja wybrałem QHY ze Skypoint 

QHY-QHY268M-PH    

QHYCCD QHY268M MONO BSI 26 megapixels camera    

2 290,00 €    

 

QHY-QHYCFW3-M-US-36    

QHYCCD QHYCFW3-M-US 7x36 mm motorized filter wheel USB    

448,00 €    

 

QHY-QHYOAG-M    

QHYCCD QHYOAG low-profile off axis guider - QHYOAG off axis guider model : QHYOAG-M    

299,00 €    

 


3 084,00 € razem z wysyłka

 

Dla mnie to komplet filtrów LRGB Astronomika, które zamówiłem. Postaram się podzielić jak ten zakup wypadł. O ile pogoda dopisze jakieś pierwsze rezultaty powinny być za 10 dni.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kamerkę otrzymałem, niestety przez chmury mogę się tylko podzielić spostrzeżeniami z zabawy "na sucho".

 

Zakupiłem koło 7x36 w wersji slim, Qhy268M i OAGa-M

Kontakt ze sprzedawcą szybki sprawny, człowiek wydaje się być w temacie.

Pakowanie - wszystko ładnie i bezpiecznie zapakowane. Odpowiednie zestawy śrubki jest popakowane w osobne woreczki, dodatkowo wszystkie złączki śrubki podkładki są opisane. Może tez być to wadą, bo zwyczajem chińskim ponowne zapakowanie w ten sam sposób może być trudne. 

Instrukcje/papierologia tu poza diagramem w zasadzie jesteśmy odesłani do strony producenta.

Składanie elementów tu mam mieszane odczucia. Z jednej strony wszystko do siebie pasuje z drugiej zabawy ze śrubkami gdzie obok jest sensor mało komfortowe. Na pewno jest to idealne rozwiązanie jeśli ktoś nie będzie zmieniał konfiguracji. Przepięcie samej kamery to już kwestia otworzenia koła filtrowego i odkręcenie śrubek. Same elementy wyglądają na dobrze wykonane, poszczególne zestawy złączek są opisane i dołączony jest diagram jak ich użyć. 

Poniżej fragment darka HG mode 56 gain 30 ofset -5C ze złożonej całości(korektor,kolo,oag,kamera) raczej nie zaobserwowałem przecieku światła. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu.   

 

 image.png.55c8b4f49c47fd925cc7eb49d365d3e3.png

 

x̄ :    470,4
x̃  :   470
Mo :  471
σ :   1,945   (sigma-clip iterations=4)
σ_2:   2,178
m :   444
M :   46558  (6 x)
≥64E3 :  0


Legend: 
x̄ = mean background | x̃  = median background | Mo = mode or most common pixel value or peak histogram, so the best estimate for the background mean value | σ =  standard deviation background using mean and sigma clipping| σ_2 = standard deviation background using values below Mo only | m = minimum value image | M = maximum value image | ≥64E3 = number of values equal or above 64000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2021 o 17:44, Marek_N napisał:

Z punktu widzenia potrzeb astro-fotografii to jesteśmy prawie "na górce" bo najnowsze matryce posiadają:

- ultra niski szum odczytu,

- ultra niski prad ciemny,

- wysokie QE,

- BSI,

- 16 bit.

 

Prawie, bo sensor może być jeszcze zaprojektowany w postaci Stosu ang. "stacked"

Stacked CMOS image sensor from Sony improves on conventional  back-illuminated designs | Laser Focus World

 

 

 

Czy mógłbyś przybliżyć  ideę Stosu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JaLe napisał:

Czy mógłbyś przybliżyć  ideę Stosu?

Tak jak jest pokazane na obrazku - cala elektronika matrycy jest umieszczona na warstwach niżej niż element światłoczuły.

 

Czyli rozwój matryc jest taki: front illuminated -> back illuminated -> stacked.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Marek_N napisał:

Tak jak jest pokazane na obrazku - cala elektronika matrycy jest umieszczona na warstwach niżej niż element światłoczuły.

 

Czyli rozwój matryc jest taki: front illuminated -> back illuminated -> stacked.

Tak, zgadza się to widać. 

Ale na czym polega innowacyjność tego projektu?  Czy może szumy są mniejsze? Szybciej odczytywane dane? Czy moze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marek_N napisał:

Element światłoczuły zajmuje już całą powierzchnię - więc większa studnia, większy S/N. 

W zastosowaniach Video głową zaletą jest znacznie szybszy odczyt całej matrycy - zredukowanie efektu rolling shutter.

To brzmi bardzo interesująco. Czy to na razie tylko teoria czy istnieją już w praktyce takie rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki update z mojej strony odnośnie wersji QHY - jestem pod wrażeniem tego co ta kamera potrafi. Dla mnie to pierwsze potyczki z dedykowaną kamerą i całym softem niemniej jestem zadowolony jak do tej pory.

Poniżej 30x60 sec  highgain mode ofset 30 gain 56 tylko L, -10na matrycy. Flat nie wyszedł ale nie wszystko na raz poza tym zdjęcie robione przy księżycu ponad 84%. Obróbka to tylko wyjściowe przycięcie histogramu oraz modyfikacje w LR poziomów/kontrastu (auto). 

Jak do tej pory nie zaobserwowałem jakiś problemów więc wydaje mi się, że to alternatywa do ZWO, którą warto rozważyć biorąc pod uwagę różnice w cenie. 

M101 (1 of 1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.