Skocz do zawartości

Skompletowałem sprzętu za 10,000pln...


Rekomendowane odpowiedzi

Najtrudniej wydać pierwsze 10k, późnej jest łatwiej ;)

 

Z doświadczenia powiem Ci ze warto słuchać innych, ale trzeba brać poprawkę: to Ty wydajesz swoje pieniądze. 

 

W wolnej chwili zerknij na moją stronę i ewolucję mojego setupu. Może coś Ci pomoże. 

 

Polecam brać sprzęt kamera/koło od jednego producenta. Znacząco ułatwia życie. 

 

Złączki teleskop/rejestrator najlepiej i najtaniej wykonać na zamówienie. Niektóre dystanse 10, 15mm w TE wychodzą drożej niż złączka w Polsce. 

 

Wypunktuj jaki masz sprzęt i jakie kady Cie interesują. Zapewne wiesz co to jest skala "/px. Podrzuć kilka screenów np że stellarium co Ci chodzi po głowie. Tak będzie łatwiej. 

 

Edit. Kupując sprzęt za >1k PLN wolałbym mieć pewność że sprzedający jest w PŁ lub chociaż EU. Czy polecam polskie sklepy - pozwól że się wstrzymam w tej kwestii. 

Jakbyś chciał zamwiac optykę z potwierdzeniem jakości to w DE są pewne sklepy. Niezby powszechnie znane, ale godne polecenia. 

 

.... dobrze usunięty gradient to klucz do interesującej finalnej pracy. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, orlen napisał:

asi 294mono, czy ja na pewno powinienem porywac się na mono?!

 

No właśnie - przemyśl to może... 3-4x więcej zbierania niż w kolorze, a czy amatorski efekt będzie dużo lepszy? Chyba, że chcesz próbować SHO albo innych "kolorowych cudów". Wtedy bez mono raczej słabo.

Też czasem jaram się jak wiewiórka na widok orzeszków. Jednak przed zakupem zawsze staram się określić sobie cel zabawy. Chcę robić SHO: kupuję kamerę mono z filtrami, kołem filtrowym, etc. Chcę robić raczej RGB: wolę kupić w miarę dobrą kamerę kolorową.

 

Natomiast skala 2"/px nie jest specjalnym wyzwaniem. Zrobiłem sporo fotek z ASI294MC ze skalą 0,96"/px na moim UNC 1000/f5 powieszonym na HEQ5 i się dało.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam jak chcę coś kupić i akurat dysponuję kasą, to jakoś specjalnie nad tym nie deliberuję - znaczy oczywiście rozważam, czy taki zakup ma sens i czy mi to potrzebne do szczęścia itp., ale jak wyjdzie, że potrzebne, to kupuję bez jakichś wielkich żali.

Bo jak bym się zaczął za bardzo zastanawiać, to w końcu nic bym se nie kupił i do dziś bym się bawił co najwyżej kamieniami z podwórka :D

  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, astrofotografia to nie jest tanie hobby i wiadomo o tym nie od dziś. Ja cały czas powtarzam - ból przy wydawaniu kasy na zabawki jest odwrotnie proporcjonalny do stanu zaangażowania pacjenta w to hobby. Na pocieszenie powiem Wam, że są droższe zajęcia :) . Na przykład: kiedyś zajmowałem się razem z moim synem wyczynowym modelarstwem samochodowym. W sprzęcie mieliśmy 20 k , ale rocznie wyjazdy na zawody to było 40-50k. Syn potem chciał się przerzucić na karting - no ale tam bez 100k rocznie to trudno podobno wejść do krajowej 30 nawet przy niezwykłym talencie zawodnika. A sponsorów brak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

 

No właśnie - przemyśl to może... 3-4x więcej zbierania niż w kolorze, a czy amatorski efekt będzie dużo lepszy? Chyba, że chcesz próbować SHO albo innych "kolorowych cudów". Wtedy bez mono raczej słabo.

Też czasem jaram się jak wiewiórka na widok orzeszków. Jednak przed zakupem zawsze staram się określić sobie cel zabawy. Chcę robić SHO: kupuję kamerę mono z filtrami, kołem filtrowym, etc. Chcę robić raczej RGB: wolę kupić w miarę dobrą kamerę kolorową.

 

Natomiast skala 2"/px nie jest specjalnym wyzwaniem. Zrobiłem sporo fotek z ASI294MC ze skalą 0,96"/px na moim UNC 1000/f5 powieszonym na HEQ5 i się dało.

 

 

 

 

Pomysł jest taki żeby z mono zbierać wodor i luminacje i łączyć to z rgb z lustrzanki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój setup ma być przede wszystkim lekki, ponieważ zamierzam z nim podróżować samolotami. Ale niewielka masa nie za wszelką cenę, tzn. RST-135 odpada.

Wstępnie zaplanowałem sobie tak: EQM-35 + Sigma Sport 150-600 + statyw RT90C. Wiem, jakie są opinie nt. zoomow, ale z drugiej strony w przyjętym przeze mnie budżecie (8 tys. zł) i wymaganiach ten sprzęt wypada najlepiej z kilku powodów:

1) Całkowita masa setupu (wraz z pozostałymi rzeczami zabieranymi w podróż lotniczą) pozwoli mi zamknąć się w jednej torbie o masie całkowitej nieprzekraczającej 32 kg;

2) Z reguły do focenia w Polsce na nizinach nie będę przekraczał 400mm ogniskowej ze względu na seeing, ale podczas podróży lotniczych planuję być w rejonach wysokogorskich (ponad 2000 m n.p.m.), a tam chcę użyć ogniskowej 600mm

 

Alternatywa dla Sigmy to byłby Canon 400mm F4 + telekonwerter, ale nawet przy zakupie używek budżet byłby dwa razy większy,  zaś nowy Canon 400mm F4 to wydatek w granicach 30 tys. zl.

 

Tego, czego nie chcę, to teleskopu. Przejrzałem w internecie całą dostępną ofertę i żaden z nich nie spełnia moich wymagań. Chcę focic DSLR/DSLM i nie bawić się w zlaczkologie.

 

Ale to są takie luźne dywagacje. 

W przyszłym roku koncentruję się na obróbce zdjęć, ponieważ tutaj mam obecnie najwięcej zaległości do nadrobienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tayson napisał:

Moze tak blizniaczy setup z 2x redcat i 2x lustrzanka mod?

Ja nadal nie wiem jakie kadry chcesz robić.  Opisałeś jedynie technike.

kadry różne, przeróżniste, z obiektywami 24,40, 135mm + ts65q miałbym całkiem spory wachlarz 

kilka kadrow przykladowych które mnie interesują

1850230970_Screenshot2020-12-30at21_01_38.png

655046621_Screenshot2020-12-30at21_02_06.png

446961894_Screenshot2020-12-31at10_24_49.png

649550696_Screenshot2020-12-31at10_25_26.png

2067920879_Screenshot2020-12-31at10_25_40.png

1611526934_Screenshot2020-12-31at10_26_45.png

1877760409_Screenshot2020-12-31at10_28_45.png

Screenshot 2020-12-31 at 10.31.11.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś niepoprawnym optymistą. Ten obiektyw- sam w sobie niezbyt dobry - do astrofoto zupełnie sie nie nadaje. A ty jeszcze chcesz składać obrazki z niego z innymi.

Pozostaje życzyć Ci powodzenia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety astrofotografia jaką Wy tutaj uprawiacie to nie moja liga :( - ze względu na ograniczenia finansowe....

mój zestaw to razem może 4 tys wart :) - więcej nic nie dojdzie.

 

Ale za to frajdę daje mi zarąbiaszczą :)

Jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma :P

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Darek_B napisał:

A w czym Ci zawinił EF 400/5.6 za 1/8 - 1/10 tej kwoty ?  :)

Waży toto tyle co piórko a ostry jak gilette.

Za wolny jest i ma za małą aperturę. Po podpięciu telekonwertera 1.4x skala setupu bylaby mniejsza od rozdzielczości optycznej obiektywu.

Sigma Sport 150-600 na 400mm będzie miała światłosile F5, więc będzie troszeczkę szybsza od Canona, aczkolwiek - jak to w przypadku zoomow bywa - rozdzielczość obrazu będzie mniejsza. Poza tym, jak sobie policzyłem, średnica apertury w/w Sigmy na 600mm to ok. 95mm, więc skala rozdzielczości optycznej będzie mniejsza od skali setupu, a na tym mi zależy. Do tego dochodzi atrakcyjna cena fabrycznie nowej w/w Sigmy (7-8k) i jej dostępność.

 

Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłby Canon 400mm F4. Potężna apertura, duża światłosila, masa mniejsza od w/w Sigmy. A po podpięciu telekonwertera nadal byłby szybszy od Sigmy. Ale na przeszkodzie stoją dwie rzeczy:

1) Dostępność używanych egzemplarzy w Polsce (na Ebayu z Japonii nie chce mi się kupować, za duże ryzyko);

2) Za cenę w/w Canona i telekonwertera kupiłbym dwie w/w Sigmy.

 

I tak przedstawiłem cały mój tok myślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.