Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy! Dlaczego nic nie widać przez mój teleskop?


LunaeCattus

Pytanie

Sprawiłam sobie prezent na moje 19ste urodziny-Teleskop Celestron Travel Scope 70. Złożyłam go i wyszłam z nim na podwórko (wiem, że powinnam go najpierw schłodzić, ale ciekawość wzięła górę..). Kompletnie nic przez niego nie zobaczyłam... Pytałam kolegi co trochę się na tym zna to odpowiedział, że on nigdy nie chłodzi teleskopu. Z jakiego jeszcze powodu mogę tak mieć wtedy? Nie mam pomysłu:( 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej. Najlepiej podeślij zdjęcie jak ustawiłaś teleskop. Generalnie to takiego sprzętu nie trzeba az tak długo chłodzić, a dwa że to by tylko sprawiło że obraz będzie mniej ostry. 

A jeżeli nie widać nic to może być kwestia złapania ostrości regulacją na wyciągu. Lub też (co mi się czasem zdarza) że którejś klapki nie ściągnąłem. Najlepiej popróbować trochę w dzień na jakimś w miarę oddalonym obiekcie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, czy wychłodzony czy nie powinien pokazać jakikolwiek obraz. Co rozumiesz przez "kompletnie nic"? A jak obserwacje otoczenia w dzień? Ustaw go na jakiś niedaleki ( 20 - 100 metrów) ziemski obiekt, latarnie wieczorem czy cokolwiek za dnia. I napisz co widzisz. I jak kokega wyżej napisał wrzuć fotkę teleskopu jak go używasz. Potem będziemy kombinować dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

18 stycznia kolega, który prowadzi z salon z teleskopami opowiadał dokładnie taką samą historię. Klient w końcu przyjechał z teleskopem, ustawił teleskop tyłkiem w zenit, wyciągiem w podłogę i zrozumiał o co chodzi, kiedy zobaczył minę kolegi. 

Nie twierdzę, że Ty tak robisz, twierdzę, że jest za mało danych żeby zdiagnozować. Pokaż ustawiony teleskop do obserwacji, najlepiej z kilku stron. Dekielek zdjęłaś?

Wychłodzenie nie ma znaczenia.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

LunaeCattus, o chłodzeniu zapomnij. To jest refraktor, w dodatku mały. Tak jak pisze kjacek, pokaż zdjęcie tego cacka w konfiguracji, w której próbujesz coś zobaczyć / obserwować. Może coś podłączasz / składasz nie tak.

Spróbuj najpierw w dzień uzyskać obraz jakiegoś obiektu w odległości 100 m do 1 km - jakiś blok / inny budynek. Aby zacząć, do wyciągu okularowego /fokusera (to ta ruchoma tulejka przesuwana pokrętłem z tyłu) wsadź kolejno:

-kątówkę (Ty masz pewnie taką 45 st., dającą obraz normalny, tzw. ziemski)

-okular (wkładasz do kątówki!); wybierz ten o najdłuższej ogniskowej (mniejsza, co to znaczy na razie, szczegóły patrz niżej), dający najmniejsze powiększenie i zarazem największe pole widzenia (zawsze pamiętaj o tej regule!!!)

Celujesz w jakiś duży obiekt. Kręcąc pokrętłem fokusera / wyciągu łapiesz ostrość; może być konieczne sporo kręcenia za pierwszym razem, przejdź cały zakres cierpliwie patrząc w okular; teleskop musi być w coś wycelowany (nie w puste niebo!!!) stąd pomysł z blokiem naprzeciwko za dnia.

Uwagi:

-Krótkie refraktory jak Twój zwykle nie ostrzą bez kątówki (brakuje zakresu na fokuserze / wyciagu); obraz bez kątówki byłby i tak do góry nogami

-Okulary w zestawie powinny mieć na obudowie podaną wartość ogniskowej w mm; zgaduję,że masz w zestawie 20mm i 10mm

 

 Do kompletu wiedzy o ujeżdżaniu tej lunety brakuje Ci jeszcze wyjustowania szukacza 5x24.  Robisz to śrubkami regulacyjnymi w oprawie / uchwycie,  na odległych obiektach naziemnych (>500m), albo na Księżycu. Ale ten refraktor da się obsłużyć nawet bez tego, celując "po lufie" na początek, bo ma dość małe powiększenie minimalne, a co za tym idzie spore maksymalne pole widzenia. W Księżyc trafisz na pewno. Aha, w szukaczu lunetkowym obraz może być do góry nogami (odwrócony). W większości konstrukcji to normalka, bez znaczenia. Działaj zatem i melduj o postępach. Wszyscyśmy tak zaczynali. Powodzenia!

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To kolejny temat gdzie pytający o brak obrazu zamilkł we własnym wątku może już jak znalazł rozwiązanie to niech się podzieli informacją. Mam takie zabawkowe  achro 70/350 i naprawdę tym ciężko coś znaleźć w nocy na niebie tym zestawem  z kitową nasadką i okularem k25 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnio byłam dość zajęta, ale wracam! Dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi. Rzeczywiście, znacznie lepiej zapoznawać się z teleskopem w dzień. Dziś obserwowałam kory drzew z pobliskiego lasku. Muszę jeszcze popracować nad regulacją ostrości. Gdy trzymam oko troszkę dalej to zamiast pełnego widoku, pojawia się malutkie kółeczko z widokiem, a reszta szkła zamazana. To kółeczko zmienia miejsce w zależności od tego jak przechylę głowę. Widok w tym kółeczku jest bardzo ostry. Natomiast, gdy przyłożę oko blisko to jest obraz pełny, tylko tu właśnie występuje problem z ostrością

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To kółczeko - widziane z 20-30 cm to tak zwana źrenica wyjściowa. Gdy oko trzymasz kilka mm od soczewki, to kółeczko wpuszcza obraz do Twojej gałki ocznej. Jest TYLKO JEDNA, ściśle określona odległość, przy której obejmiesz wzrokiem całe pole widzenia.

 

Opisz dokładnie jakie masz okulary - doradzimy co jest słabe i na razie może zostać, a co jest bardzo słabe, zle lub beznadziejne i czego NIE NALEŻY używać.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.02.2021 o 10:06, Marcin_G napisał:

To kółczeko - widziane z 20-30 cm to tak zwana źrenica wyjściowa. Gdy oko trzymasz kilka mm od soczewki, to kółeczko wpuszcza obraz do Twojej gałki ocznej. Jest TYLKO JEDNA, ściśle określona odległość, przy której obejmiesz wzrokiem całe pole widzenia.

 

Opisz dokładnie jakie masz okulary - doradzimy co jest słabe i na razie może zostać, a co jest bardzo słabe, zle lub beznadziejne i czego NIE NALEŻY używać.

Posiadam 2 okulary obecnie: Celestron 10mm oraz Celestron 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to z pewniscia żeby coś zobaczyć to trzeba ściągnąć zaznaczone na czerwono osłony. Pokrętłem zaznaczonym na żółto reguluje się ostrość. Wtedy powinien się na zewnątrz wysuwać cały element z kątówką i okularem. Jeśli ciężko idzie to trzeba poluzować zaznaczoną na zielono śrubkę.

 

Tak jak koledzy zaznaczali zacznij od wkładania okularu 20mm.

 

Dodatkowo możesz najpierw spojrzeć przez małą lunetke (szukacz) żeby zobaczyć mniej wiecej w co celujesz. 

 

I najlepiej żeby z całym sprzętem wyjść na dwór poza dom. 

20210217_193902.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No tak ten okular powinien być osadzony głębiej. Te okulary to konstrukcja kelnera czyli najtańsza wersja oraz nasadka kątowa 45 stopni. Zatem pierwszy zakup znacznie poprawiający obraz to nasadką lustrzaną Gso za 79 zł a potem jakiś lepszy okular zamiast tej 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Smorff84 napisał:

No tak ten okular powinien być osadzony głębiej. Te okulary to konstrukcja kelnera czyli najtańsza wersja oraz nasadka kątowa 45 stopni. Zatem pierwszy zakup znacznie poprawiający obraz to nasadką lustrzaną Gso za 79 zł a potem jakiś lepszy okular zamiast tej 10

A tam nie można wstawić kątówki 2 calowej?... 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.