Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor SVBONY 80 ED - czy to się nada do astrofoto?


ceokiusz

Pytanie

Cześć i czołem,

czy ktoś z Was używa może albo potrafi powiedzieć cokolwiek o tym refraktorze SVBONY SV503 80 ED. Jego cena jest dosyć atrakcyjna nie da się ukryć, ale opini w sieci bardzo mało.

Potrzebuje jakiś w miarę budżetowy sprzęt na początki astrofotografii.

 

link > https://pl.aliexpress.com/item/4000931908392.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.76a669a7k9GlSf&algo_pvid=72f81f47-fd80-48f1-88bd-c5233808d180&algo_expid=72f81f47-fd80-48f1-88bd-c5233808d180-0&btsid=2100bdd016126415359386712ece5b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_SVBONY-SV503-80ED-F7-teleskop-OTA-achromatyczny-refraktor-rura-2-podw-jna-pr-dko-Focuser.webp

 

Edytowane przez ceokiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Staram się zrozumieć intencje osób stojących za tym sklepem. Najwyraźniej skupiono się na produktach SVBony.

Po drugie, na pewno nie stoi za tym SVBony, bo byłby to strzał w kolano.

 

Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się działanie ze strony konkurencji chcącej zepsuć opinię SVB. Albo nie będą wysyłać, albo wyślą jakieś śmieci - tak czy siak smród przejdzie na SVBony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na FB jest pełno takich sklepów z super ofertami. Zamawiasz a oni wysyłają ci jakiś badziew za 3$, reklamujesz a oni przepraszają i proponują 70% zwrotu bo są problemy z covidem lub inne takie dyrdymały. Raz się nabrałem na takie coś ale szczęśliwie zareklamowałem przez paypal'a i dostałem zwrot 100%. Patrząc na ten sklep śmierdzi mi tym samym, ceny zbyt niskie, żeby były prawdziwe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.03.2021 o 13:56, harryLH napisał:

Poniekąd masz rację, ale gdyby nie dotarły - byłyby oceny negatywne. A co do mojego linku - od rana zamówione 3 sztuki zostały. Sprzedawca ma 10 dni na wysyłkę, lub zwrot pieniędzy, akurat na ali te zwroty dobrze działają. Zaryzykowałem, dam znać. Podobnie zamówiłem na "próbę" szukacz 60/240 ogłoszenie podobne, powinno być w przyszłym tygodniu. Jak nie to spór i zwrot pieniędzy.

 

I jak? Wysłali już coś? Masz jakikolwiek kontakt ze sklepem?

Ciekawe, że tych EDków mają aż 1000 sztuk! Niesamowite! :D

I nadal sklep nie ma jakiejkolwiek oceny...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Termin dostawy na 20 marca. Co do ocen pojawiają się kiedy jest ich tam jakaś ilość - nie od pierwszej. Trzeba poczekać i zobaczyć co będzie. Miałem raz przypadek, gdzie termin na dostawę się skończył, wystawiłem ocenę, zgłosiłem spór, dostałem zwrot, a towar przyszedł z miesięcznym opóźnieniem (covidowe poślizgi + kontrole celne coraz bardziej nachalne) - i było głupio... Przyznać trzeba, że między listopadem a lutym wysyłki z ali tragicznie były poopóźniane, a korekty w ofertach pojawiły się po 2-3 tygodniach. Co do 1000 sztuk i na allegro miałem przypadek, gdzie kupiłem przedmiot jako pierwszy z 20-30 sztuk, po czym zgłosił się sprzedający że nie ma na stanie... To też było dla mnie niesamowite, ale przyznam szczerze, że na zakupach z ali zawsze zwroty przychodzą, z polskimi sprzedawcami jest trudniej, a niektórzy kupujący z sąsiedniego forum to też byłby temat, że ho ho ho...

Edytowane przez harryLH
doprecyzowanie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0

Zamówienie dobiegło do końca - z dniem dzisiejszym. Status przesyłki na stronie: dostarczony pod mój adres - co oczywiście miejsca nie miało. Więc wystawiłem komentarz i założyłem spór. Sprzedawca ma 5 dni na odpowiedź (do tej pory nie czytał wiadomości, aż do wczoraj, ale nie odezwał się ani razu). To co łatwo przewidzieć: pewnie w sporze zaproponuje niższą kwotę i czekanie w ślepo na towar, który ma "poślizg covidowy". Oczywiście na to nie będzie zgody. Zastanawiam się, czy to nie jest sposób, na pozyskanie gotówki, którą się obraca bezkarnie przez miesiąc. Tak, czy siak, wciąż uważam ali za bezpieczniejsze od alle_olx - zwłaszcza, jeżeli chodzi o zwrot pieniędzy. Pogodnego nieba!

Edytowane przez harryLH
mała korekta
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ED 102 f/7 może być ciekawym teleskopem do wizuala. Dość uniwersalna światłosiła i rozsądna apertura pozwalająca już coś zobaczyć na DS-ach i na planetach. Poczekam na odważnych, którzy przetestują na własnej skórze (i portfelu) i wtedy może kupię :D. Są co prawda teleskopy np. od TS-a o tych parametrach ale na FPL51, które mają trochę za dużą aberrację chromatyczną. Rozważałem zakup takiego ale jednak odpuściłem ... skoro ma być uniwersalny to aberka musi być jak najmniejsza. Jeśli ten SVBony będzie miał optykę jak SW ED 100 ale lepszą mechanikę to będzie ciekawą alternatywą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mała uwaga do sporów na ali. Przy sporze, sprzedawca ma chyba 5 dni na odpowiedź. Kiedy to robi - do mnie nie przychodzą powiadomienia, nawet do spamu... Spór najlepiej śledzić na portalu. I przykładowo odpowiedź sprzedawcy, która nie zostanie odrzucona:


"Hello my customer, i had check the tracking number, it's still on transit, you know the delivery time was slower than usual, Due to the impact of the novel coronavirus. i hope you can wiat some more days,I will to refund 1$ when your goods are received, Can you accept such a plan?"

- może doprowadzić do wypłaty zadośćuczynienia w kwocie 1$. Co ciekawe, miałem już do czynienia z inną firmą "słup" na ali, też sprzęt astro i słowo w słowo miałem tą samą - co powyższa, wypowiedź.

Na szczęście wiele razy kupowałem u sprzedawców bez komentarzy i raczej wszystko było zawsze dobrze (na ali jestem od 2015r. na koncie 5-6 sporów, wszystkie na moją korzyść).

 

Obecnie mam np. sprawę ciekawą, gdzie przyszło do mnie kilka przesyłek z ali (rożne numery wysyłki). I w komornikach połączyli je w jedną przesyłkę (jeden numer), którą nadali PP... Oczywiście jedna mała zaginęła, poinformowałem sprzedającego i ten sam zaproponował powtórną wysyłkę. Porównując te wszystkie rzeczy z polskim odpowiednikiem na a, to w zasadzie "nasi" jedynie powiadomienia mają lepsze i portal nieco lepiej dopracowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wracając do samego EDka.

 

Dużo nowych doświadczeń nie zebrałem, bo trafić na kumulację dobrych warunków i wolnego czasu jest mi równie trudno co w kumulację Lotto (no dobra, na wygraną w Lotto mam mniejszą szansę, skoro nie kupuję zakładów).

 

Nadal uważam, że do obserwacji wizualnych jest to świetny sprzęt. Pewnie gdybym miał okazję korzystać z jakiegoś prawdziwego, firmowego, bardzo drogiego Apo, to bym zrewidował moją ocenę, ale na razie jestem bardzo zadowolony.

 

W astrofotografii trochę przeszkadza zbyt długa tuba, przez co nie jestem w stanie złapać ostrości w zestawie: tuba-koło_filtrowe-korektor-adapter-canon. Brakuje kilku milimetrów. Pozostaje mi działać z pojedynczo wkręcanymi filtrami, co nie jest specjalnie wygodne, zwłaszcza gdyby ktoś chciał działać z kamerą mono.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

kilka takich teleskopów w wersji od TS-a było na naszej giełdzie w niższej cenie i jakoś wisiały miesiącami zanim znalazły kupca więc raczej nie ma się czym podniecać bo z wysyłką i VAT-em (trzeba by cudu by nie doliczyli) wyjdzie sporo ponad 3k

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, krzysiek81 napisał:

Dokładnie, już nie te czasy że z naliczaniem cła mogło się udać, ale ogonie do wizuala sprzęt fajny. 

Czy nie lepiej mieć w tej cenie dużego newtona na dobsie? Nie do końca rozumiem, po co taka mała apertura do wizuala? 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, karp_killer napisał:

Czy nie lepiej mieć w tej cenie dużego newtona na dobsie? Nie do końca rozumiem, po co taka mała apertura do wizuala? 

Powody są takie:

- lepsza jakość obrazu

- wygoda użytkowania (wiele aspektów)

- zastosowanie w obserwacjach dziennych

- a przy okazji możliwość użycia do astrofotografii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, karp_killer napisał:

Chyba musiałbym to sprawdzić organoleptycznie. Bo nie przekonuje mnie argument o jakości obrazu, jeśli i tak jest za ciemno, by cokolwiek zobaczyć. 

 

Przy tej samej źrenicy wyjściowej obraz w refraktorze jest jaśniejszy niż w newtonie z kilku powodów:

- brak przeszkody centralnej powodującej konkretną utratę światła

- brak pająka powodującego niewielką utratę światła oraz dyfrakcję obniżającą kontrast

- mniejsze straty światła na soczewkach niż na tanich lustrach w tanich newtonach

 

Powyższe dotyczy jasności obiektów rozciągłych typu mgławice i galaktyki. Jasność gwiazd, jako praktycznie punktowych, zależy od apertury, czyli newton pokaże ich więcej.

Oczywiście w newtonie będziesz miał też znacznie większe powiększenie, co na pewno stanowi duży plus.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, karp_killer napisał:

Chyba musiałbym to sprawdzić organoleptycznie. Bo nie przekonuje mnie argument o jakości obrazu, jeśli i tak jest za ciemno, by cokolwiek zobaczyć. 

Liczy się kontrast, kontrast i jeszcze raz kontrast, potem długo nic i  wreszcie rozdzielczość oraz jasność obrazu. Dlatego refraktor jest taki dobry np. na obserwacje Księżyca.

Porównywałem sobie 8" Newtona f/5 z EDkiem 102/1122 i wrażenie przestrzenności jest znacznie większe w refraktorze. Obraz "3d" jest dalej od terminatora w refraktorze niz w Newtonie. Tym samym lepiej są widoczne np. rowy, rozpadlinki, np Rima Hadley. Ale.... np. odbalski małych kraterków w Plato juz niekoniecznie. Tu dawałbym remis byc moze nawet ze wskazaniem na 200mm Newtona.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@dobrychemik

Ja rozumiem ułomności newtona. No ale te obstrukcje i straty to wystarczą raczej na jakieś 30% - 40% różnicy w aperturze.  Zakładam, że takie 80ED można porównywać z newtonem 114. Ale w tej cenie można mieć 8 cali lustra i to od razu z montażem. To będzie ze trzy razy więcej światła. Szczególnie na planetach wydaje się to faworyzować niutki. 

Ale tak, jak napisałem - musiałbym zobaczyć na własne oczy. Z refraktorów to miałem do czynienia tylko z achromatem 909 i teraz bliżej mi do newtonów. 

To rzekłszy, w kontekście astrofoto ciekawi mnie ten edek, a jeszcze bardziej jego mniejszy brat SVBONY SV503 70/420.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, karp_killer napisał:

Czy nie lepiej mieć w tej cenie dużego newtona na dobsie? Nie do końca rozumiem, po co taka mała apertura do wizuala? 

Oczywiście miałem na myśli obserwacje planetarne i ogólny przegląd nieba przy sprzęcie o tych gabarytach, a duży Newton fakt dobra rzecz nie do pobicia przez mniejsze sprzęty na obiektach mgławicowych i galaktykach, nawet przez najlepsze  APO 120

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.