Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Imien, wymieniłem zasilanie. Opinia o silnikach pochodzi z innych modeli -  nie znam nikogo tu na forum z tym montem. Montaż ma nosnosc 52kg, ja go załadowałem 23kg z bardzo starannym wyważeniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman

Jeśli prędkość dryfu zależy tylko od deklinacji, albo tylko od azymutu/wysokości, to jesteś w domu. Gorzej jak zależy od wyważenia albo teleskopu...

 

Wystarczy że zmierzysz w kilku miejscach optymalną prędkości i prosty skrypcik będzie Ci zmieniał prędkości sidereal na właściwą. Wiadomo, jest to obejście problemu, ale atrakcyjne bo minimalne w środkach.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pablo12311 napisał:

Kuba moim zdanie to wchodzi w grę wysyłka do iOptrona.

A tak na poważnie. Posprzedawaj ten cały swój grajdołek i kupuj zestaw u Bogdana.

nie sprzedam, znam ten sprzęt pewnie lepiej niż 90% użytkowników :)

szkoda, że producent nie potrafił zareagować, no ale właśnie dlatego założyłem ten i poprzednie wątki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

nie sprzedam, znam ten sprzęt pewnie lepiej niż 90% użytkowników :)

szkoda, że producent nie potrafił zareagować, no ale właśnie dlatego założyłem ten i poprzednie wątki

Kuba sam sobie zaprzeczasz. Znasz sprzęt, a on przez 3 lata nie pracuje właściwie i nie wiesz co jest grane.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla pewności czy masz ustawione "Allow RA Guiding" ? - bez tego montaż ignoruje guiding w osi RA.

 

Set RA Guiding
The function is for CEM120EC only. You can turn off R.A. guiding by selecting “Filter R.A.
Guiding” to allow the high precision encoder to correct the tracking error, or turn the R.A. guiding on by
selecting “Allow RA Guiding” to allow the mount to receive guiding corrections from the guiding
software. The power on default setting is “Allow RA Guiding”.

 

Teoria z rezonatorem kwarcowym jest możliwa. Na ostatnim wykresie z PHD korekty są tylko w jedną stronę, tak jakby prędkość śledzenia była cały czas nieodpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście wyżej:

image.png.5991c38eac00c37e18f92d90c568352b.png

 

 

pięknie to widać na poprzednim wykresie, kiedy guiduję korekty utrzymują wykres w miarę prawidłowo, a jak przestaję to RA zaczyna potężny dryf (z posta dwa wykresy wyżej)

image.png.bb6e9cdd95e5f1a5da1968aa02106823.png

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rambro napisał:

Teoria z rezonatorem kwarcowym jest możliwa. Na ostatnim wykresie z PHD korekty są tylko w jedną stronę, tak jakby prędkość śledzenia była cały czas nieodpowiednia.

Prędkość RA jest nieodpowiednia, to już wiem na 100%

powyżej pokazałem, że zmieniając ręcznie tę prędkość (sterownik na to pozawala) mam prawidłowe wyniki.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o prędkość trackingu, to u mnie w CEM25EC ona również się delikatnie nie zgadzała - identycznie jak u Ciebie (w sensie dryfowania, a nie skoków). I również było to zależne od pozycji na niebie, a nie stałe. Z uwagi na zależność od pozycji na niebie, na pewno nie jest to kwestia źle wpisanej prędkości w sofcie, czy złego taktowania kwarcu itp. To jest efekt "geometryczny" i wg mnie mogą się na niego składać 3 rzeczy - błąd ustawienia bieguna (tak, biegun też wpływa na RA), błąd stożkowy, oraz błąd nierównoległości osi RA i Dec. Z polarną już walczyłeś, to ja bym spróbował ustawić błąd stożkowy, bo da się to zrobić na dovetailu (jednak nie pomogę, bo nigdy tego nie ustawiałem). Gorzej będzie z nierównoległością osi, bo zapewne brak takiej regulacji. Niemniej, nie potrafię powiedzieć, który element jak bardzo może wpływać na zmianę prędkości i jak dokładnie musi być ustawiony. U siebie zaobserwowałem, że im lepiej ustawię polarną, tym jest lepiej i przy błędzie < 10" jest to dla mnie wystarczające (2-3 min prowadzenia na skali ok 2"/pix). Dalej więc nie drążyłem tematu.

ALE - to wszystko ma znaczenie, jeśli chcesz uzyskać super dokładne prowadzenie bez guidingu. Jeśli masz guiding, to taka różnica nie powinna mieć żadnego znaczenia i guiding powinien to bez zająknięcia skorygować. Gdy focę na NEQ6, to mam przecież znacznie większy dryf, bo ustawiam polarną niedbale, a błąd PE dokłada swoje. Po to właśnie jest guiding, żeby to korygować. Dlatego nie widzę w tym wszystkim sensu, szczególnie patrząc na próbę z oagiem która wyklucza udział ugięć itp. Tam, jeśli na wykresie nie widać strzałów, to zdjęcie również powinno być poprawne, a nie jest. Nie mam pojęcia, czym to jest spowodowane i czy jest tu winny montaż czy nie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mateusz.

Jak pisałem gdzieś tam wcześniej problem guidingu wynika najprawdopodobniej z faktu, że natychmiast po wykonaniu korekty enkoder wymusza ruch w pozycję, która wg niego jest właściwa, niwelując całą pracę guidingu i idąc dalej zgodnie z dryfem wynikającym ze złej prędkości RA. Enkoder ma priorytet wprowadzania korekt.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kubaman napisał:

 Enkoder ma priorytet wprowadzania korekt.

 

 

Skąd taki wniosek ?. To by znaczyło, że guiding nie działa. Po to jest ta opcja o którą pytałem, aby guiding miał priorytet. Jej ustawienie można też sprawdzić w pilocie.

Błąd stożkowy nie ma wpływu na prowadzenie... tylko na dokładność goto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, ostatnio chyba widziałeś mój post z niedziałającą migawką. Po mimo wielu porad kolegów - nie udało mi się naprawić, jak że prostej rzeczy !!! Odesłałem do SBIG'a - pięknie wymienili i co, dalej nie działa przy minusowych temp (testy robił już SBIG w stanach - Nie umie rozwiązać problemu !!!) Teraz migawka wylądowała w Kanadzie - u twórców tego ustrojstwa i oni się męczą.

Rada - Wyeksportuj ten montaż do serwisu, zamontuj ASA i baw się astrofotografią - zjadaj zęby na obróbce.

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, rambro napisał:

Skąd taki wniosek ?

może się wyraziłem nieściśle tutaj. Podawałem Ci już dwa posty wyżej dowody na to że guiding działa, podważanie tego jest bezcelowe. 

 

Chodziło mi o to, że po impulsie korekty guidera, która ma określone parametry np czas trwania, następuje korekta enkodera która nie ma ograniczeń jak phd, ma po prostu przewinąć w enkoderze odpowiedni wycinek okręgu by wrócić tam gdzie zdaniem enkodera powinien się znajdować. Enkoder działa o wiele skuteczniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubaman napisał:

może się wyraziłem nieściśle tutaj. Podawałem Ci już dwa posty wyżej dowody na to że guiding działa, podważanie tego jest bezcelowe. 

 

Chodziło mi o to, że po impulsie korekty guidera, która ma określone parametry np czas trwania, następuje korekta enkodera która nie ma ograniczeń jak phd, ma po prostu przewinąć w enkoderze odpowiedni wycinek okręgu by wrócić tam gdzie zdaniem enkodera powinien się znajdować. Enkoder działa o wiele skuteczniej. 

 

Nie rozumiemy się. Jak działa, skoro enkoder za chwilę robi po swojemu czyli montaż "psuje" korekty guidera. Producent softu dla wersji z enkoderem dodał opcję "Set RA Guiding" , aby guider miał priorytet nad działaniami enkodera i nie było tego "przewijania". Może spróbuj raz z włączoną opcją a drugi raz wyłączoną opcją najlepiej na pilocie. Tutaj piszą, że w którejś wersji było to omyłkowo zamienione https://www.cloudynights.com/topic/623747-a-little-help-understanding-the-cem120ec-ra-encoder-function/?p=8800599

Ogólnie mając precyzyjny enkoder powinno się stosować długie czasy 4-5s dla guidera, małą agresywność i duży minimalny ruch. Guider nie musi walczyć z PE, tylko z błędami wynikającymi z niedokładnego ustawienia, refrakcji itp. W powyższym wątku na CN też jest o tym mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na tym polega problem, że tego się nie da sprawdzić, widać tylko efekt.

Guiding działa w sensie korekty są wysyłane do monta i wykonywane (o to mi chodziło), ale jest nieskuteczny bo zdjęcia są pojechane, czyli w kwestii efektu - nie działa (o to chodzi Tobie).

 

To wszystko co sugerujesz jest niestety już 5 razy sprawdzone, wątek znam, sprawdzałem te same ustawienia dwa lata temu, itp, itd. Od dawna już driver nie ma takiej opcji jak tam opisano, jest tylko ignoruj lub zezwól na korekty guidera. Ślepa uliczka

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wszystkiego wynika chyba, że mechanicznie mont jest doskonały. 120 sekund w punkt przy 0,3"/piksel to jest wynik raczej dobry... :) .

Sprawdziłbym jeszcze termostat zegara...

edit:

A czy czas pokładowy rozjeżdża się znacząco z UT po kilku dniach?

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba jak dla mnie mechanicznie wszystko wygląda dobrze i ect. Na ten moment to tak jakby twoje komendy dla osi Ra były za słabe. Sprawdź w swoim oprogramowaniu montażu czy nie ma jakiegoś override guidingu, tak jak jest w eqmod. Na twoim miejscu zrobił bym jeszcze kalibrację guidingu w phd2 i wrzucił byś wyniki jak to wygląda (wykres), widać na nim jak montaż reaguje na komendy. I wyłączył bym na razie enkoder żeby mieć jednostajne warunki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirekk napisał:

Kuba jak dla mnie mechanicznie wszystko wygląda dobrze i ect. Na ten moment to tak jakby twoje komendy dla osi Ra były za słabe. Sprawdź w swoim oprogramowaniu montażu czy nie ma jakiegoś override guidingu, tak jak jest w eqmod. Na twoim miejscu zrobił bym jeszcze kalibrację guidingu w phd2 i wrzucił byś wyniki jak to wygląda (wykres), widać na nim jak montaż reaguje na komendy. I wyłączył bym na razie enkoder żeby mieć jednostajne warunki. 

Kalibracja jest oczywiście zrobiona, wykres guidingu pokazałem kilka postów wyżej, enkodera nie da się odłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, kubaman napisał:

Kalibracja jest oczywiście zrobiona, wykres guidingu pokazałem kilka postów wyżej, enkodera nie da się odłączyć.

A kalibrację guidingu robiłeś po założeniu kamery guidującej? Możesz pokazać wykres kalibracji? Jaki krok kalibracji ci wyszedł? 

IMG_20210308_185229.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

Dzięki Mateusz.

Jak pisałem gdzieś tam wcześniej problem guidingu wynika najprawdopodobniej z faktu, że natychmiast po wykonaniu korekty enkoder wymusza ruch w pozycję, która wg niego jest właściwa, niwelując całą pracę guidingu i idąc dalej zgodnie z dryfem wynikającym ze złej prędkości RA. Enkoder ma priorytet wprowadzania korekt.

Np z tego:

19 godzin temu, kubaman napisał:

 

obraz.thumb.png.34340652561ba568bcd4187215ff3351.png

wynika, że tak nie jest. Przecież tu jak byk widać, że w części, gdy działał guiding, gwiazda się nie poruszała, była odpowiednio korygowana korektami guidingu. Natomiast po wyłączeniu guidingu, gwiazda zaczęła uciekać, zgodnie z dryfem. Gdyby było jak mówisz, czyli że po korekcie guidera montaż "niweluje" tą korektę enkoderem, to wykres w pierwszej połowie by uciekał tak samo, jak w drugiej. Ten wykres dowodzi, że gwiazda, podczas pracy guidera się nie porusza na kamerze guidera, nie dryfuje. Ale równocześnie, druga kamera, która patrzy przez ten sam teleskop (bo jest oag) rejestruje ruch. To jest kuriozalne. Jedyne logiczne wytłumaczenie, jakie teraz znajduję to że... matryca w jednej z kamer się rusza, albo sam korpus, albo złączki - jednym słowem coś pomiędzy jedną matyrycą, a drugą jest niedokręcone. Wiem że to absurd, ale to jedyne logiczne wyjaśnienie takiego fenomenu w teście z oagiem, jakie aktualnie widzę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, wiesz że tego teraz nie pokaże bo to była kamera główna, ale ten wątek ma 14 stron, i pokazywałem tutaj już że guiding nie likwiduje dryfu. Sam o tym pisałeś dwa dni temu.

Cały wątek nie ma sensu, bo wszyscy mają pamięć na pięć postów wstecz :)

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mirekk napisał:

A kalibrację guidingu robiłeś po założeniu kamery guidującej? Możesz pokazać wykres kalibracji? Jaki krok kalibracji ci wyszedł?

Kalibracje robię za każdym przesunięciem montażu, nie tylko po każdej zmianie kamery. Naprawdę takie podstawy wyeliminowałem.

Proszę, to dla ostatniego pokazywanego tu zestawu:

obraz.png.d41034c9a4fce63da508b47ea4ccf354.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.