Skocz do zawartości

M81 z IFN i Holmberg IX


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Sama galaktyka bardzo fajna chyba w tej agresywnej wersji nawet bardziej mi się podoba. Jest wrażenie trójwymiarowości.  Co do  gwiazd to faktycznie nie bałdzo, tło też bym oszczędził jak dla mnie zbyt mocno odszumione.

Wtedy co wisiał ten pył też próbowałem coś robić ale materiał był słabiutki i nic ciekawego z tego nie wyszło. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Marvaz said:

Galaktyka petarda.

Skala, detal...

Skad te teczowe gwiazdki ?

Dziękuję. Jeszcze nie wiem co z gwiazdami, ale zamierzam obejrzeć kółko filtrowe i ustawienie LW... Mam pewnie podejrzenia i muszę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Szymoff said:

Tło też bym oszczędził jak dla mnie zbyt mocno odszumione.

Wtedy co wisiał ten pył też próbowałem coś robić ale materiał był słabiutki i nic ciekawego z tego nie wyszło. 

 

Gdy robiłem przymiarki z agresywnym wyciąganiem to zdecydowałem się zrobić jednak dwie rundy odszumiania przed delinearyzacją. Być może trochę zbyt agresywnie była zrobiona druga. Główną robotę z odszumianiem zrobił jednak MureDenoise, którego to skryptu stałem się wyznawcą.

 

Też myślałem nad M81 gdy było zapylone, ale miałem niewielką nadzieję na złapanie IFN. Pył by ją kompletnie zakrył, więc stanęło na M51, przy której się okrutnie mordowałem, żeby zabić gradienty od pyłu i księżyca a jednocześnie zachować te rozciągnięte ramiona pływowe- co mi się nawet udało...

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, wessel said:

No  niestety gwiazdy stanowią istotny element zdjęcia Kosmosu i nie można ich olewać. Ich wygląd nie jest zrównoważony pięknym obrazem galaktyki.

 

Zgadzam się. Najbardziej niezadowoloną osobą z tych gwiazdek jestem ja! Liczę na uwagi i sugestie wstawiając tu zdjęcie. Muszę poprawić sprzęt i obróbkę pod tym względem priorytetowo, bo z resztą jest jako-tako na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Tayson said:

Jakby to ujac.... zapewne o polowe mniej obrobki daloby dwa razy lepszy efekt. Jak dla mnie wyszedl agresywny overprocessing.

 

Masz rację poniekąd, ponieważ jeszcze eksploruję Pixa i sprawdzam co potrafi (a potrafi dużo) i z obróbką jakiejkolwiek grafiki nie miałem nic wspólnego jeszcze niedawno. Bardzo wyżyłowana jest luminancja- jak zresztą widać z opisu. Ale umiarkowania też można się nauczyć. Dlatego też zapisuję osobny plik dla każdego narzędzia i kroku, który wykonałem dla każdego stacka. Jak będą chmury to zamiast robić nowe foty można eksperymentować na starych- łatwo się cofnąć do dowolnego kroku i zrobić inaczej (albo mniej :-).

Dzięki za komentarz!

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam, ale pozwole sobie pozgadywać. Na pewno zaraz mnie czegoś nauczycie :)

 

1) mocna dekonwolucja w L zmniejszyła gwiazdy

2) to zmniejszylo luminancję brzegów gwiazd

3) dla wysokiej luminancji barwy nie są widoczne, kolor wlasciwie jest do percepcji w otoku gwiazdy nie w centrum

4) brak proby podobnej dekonwolucji na masterach rgb zostawil ten kolor dookoła i gwiazdy wieksze

5) może jakiś alignment z plate solvem i korekcją dystrosji troche zjadłby sprawę, ale

6) po polaczeniu w LRGB obniżona lum w otoku gwiazdy właśnie ten kolor pokazuje.

 

co źle mówie :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Przemek Majewski said:

Ja się nie znam, ale pozwole sobie pozgadywać. Na pewno zaraz mnie czegoś nauczycie :)

 

1) mocna dekonwolucja w L zmniejszyła gwiazdy

2) to zmniejszylo luminancję brzegów gwiazd

3) dla wysokiej luminancji barwy nie są widoczne, kolor wlasciwie jest do percepcji w otoku gwiazdy nie w centrum

4) brak proby podobnej dekonwolucji na masterach rgb zostawil ten kolor dookoła i gwiazdy wieksze

5) może jakiś alignment z plate solvem i korekcją dystrosji troche zjadłby sprawę, ale

6) po polaczeniu w LRGB obniżona lum w otoku gwiazdy właśnie ten kolor pokazuje.

 

co źle mówie :)?

 

Dekonwolucja była robiona z maską - gwiazdy oraz wszelkie ciapki wokół nich były dobrze zakryte - co automat nie wyłapał dodałem CloneStampem. Decon nie ruszyła gwiazd- inaczej powstałyby kółka wokół nich.

Problem z tymi kolorowymi otoczkami jest na 99% sprzętowy. Na szczęście lubię dłubać przy teleskopie :-)

 

PS - próbowałem przy innej okazji dekonwolucji na RGB ale wydaje mi się, że w najlepszym wypadku jest to strata czasu.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Herbert West napisał:

 

....Liczę na uwagi i sugestie wstawiając tu zdjęcie. ...

Dwie sugestie:

- kolorystyka. Jak dla mnie za niebiesko i za szaro. Zobacz wersję Spirita w temacie Bawimy się materiałem.

- zrobiłeś klatki ha a prawie nie widać mgławic wodorowych w galaktyce. Można go bardziej pokazać.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Herbert West napisał:

 

Dekonwolucja była robiona z maską - gwiazdy oraz wszelkie ciapki wokół nich były dobrze zakryte - co automat nie wyłapał dodałem CloneStampem. Decon nie ruszyła gwiazd- inaczej powstałyby kółka wokół nich.

Problem z tymi kolorowymi otoczkami jest na 99% sprzętowy. Na szczęście lubię dłubać przy teleskopie :-)

 

PS - próbowałem przy innej okazji dekonwolucji na RGB ale wydaje mi się, że w najlepszym wypadku jest to strata czasu.

ee, od kółek jest chyba deringing? jestem tylko fizykiem teoretycznym, wytłumaczcie mi po co dekonwolucja jak ma nie ruszać gwiazd? wydawało mi się ze po to się ten point spread fun modeluje, żeby te pointy i inne detale troche odkonwolwować... ;) to nie lepiej użyć unsharp mask czy coś ;)?

 

jak te gwiazdy mogły tak się popsuć w sprzęcie? jestem ciekaw samego mechanizmu. do tego czy nie mozna zrobić np dla R: image solve + generate distortion model, a pozniej zarejestrowac pozostale mastery korygując je do R tym modelem + 2D Splines?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, rambro said:

zrobiłeś klatki ha a prawie nie widać mgławic wodorowych w galaktyce. Można go bardziej pokazać.

 

 

 Bo materiału Ha nie zintegrowałem z LRGB :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Przemek Majewski said:

R

 

Jeżeli chodzi o filtry, to ja raczej będę szukał przyczyny w B (sic!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, .zombi. said:

Zaprezentowane kolory to prawdziwy kosmos.

Haha, zgadza się :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, mirekk said:

Dołączam się do komentarzy kolegów - LUM samej galaktyki to majstersztyk, kolor to 3 na szynach, gwiazdy 1. Kolor wygląda jakby był tylko jeden - fioletowy. No ale detal 81 jeden z lepszych na forum. Walcz! 

Dziękuję za komentarz. Najwięcej walk że swoimi próbnymi czy cudzymi stackami stoczyłem na polu L oraz Ha. Dlatego też luminancja jest generalnie udana.

 

Zdaję sobie sprawę z mojej słabości z kolorami- bodajże w "Strzałach próbnych" , po wklejeniu luminancji M81 napisałem, że muszę teraz zrobić kolory z czym idzie mi kiepsko. Z gwiazdami też mam niewielkie doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Morth said:

W takiej wersji kolorystycznej oprócz galaktyki Bodego śmiało można ją nazwać galaktyką śliwką.

Nie mam nic przeciwko śliwkom ;-) Ale na serio- nie byłem w stanie zrobić kolorów, z których bym był do końca zadowolony.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorystyka to kwestia gustu, choć pewne kolorystyczne usterki to fakt niezaprzeczalny.

Dla mnie jednak głównym problemem są otoczki wokół gwiazd, których źródła nie szukał bym w obróbce tylko wcześniej, na etapie zbierania materiału. Wygląda jakby optyka była zaparowana lub zdjęcie robione przez mgłę. Innej przyczyny nie widzę. Przecież jeśli mamy czysty tor optyczny i dobrze skolimowaną optykę to nie ma powodu, aby gwiazdy zaświetlały wokół siebie kilkadziesiąt pixeli na matrycy, a taki efekt tu obserwujemy.

Obejrzyj dokładnie pojedyncze klatki luminancji bez żadnej ingerencji -tylko wyciągnięte krzywymi. Jeśli materiał jest dobry taki efekt nie ma prawa występować. Jeśli występuje to przeanalizuj, co w torze optycznym teleskopu może być przyczyną takiego rozproszenia światła. Tu szukaj źródła problemu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Grzędziel said:

Kolorystyka to kwestia gustu, choć pewne kolorystyczne usterki to fakt niezaprzeczalny.

Dla mnie jednak głównym problemem są otoczki wokół gwiazd, których źródła nie szukał bym w obróbce tylko wcześniej, na etapie zbierania materiału. Wygląda jakby optyka była zaparowana lub zdjęcie robione przez mgłę. Innej przyczyny nie widzę. Przecież jeśli mamy czysty tor optyczny i dobrze skolimowaną optykę to nie ma powodu, aby gwiazdy zaświetlały wokół siebie kilkadziesiąt pixeli na matrycy, a taki efekt tu obserwujemy.

Obejrzyj dokładnie pojedyncze klatki luminancji bez żadnej ingerencji -tylko wyciągnięte krzywymi. Jeśli materiał jest dobry taki efekt nie ma prawa występować. Jeśli występuje to przeanalizuj, co w torze optycznym teleskopu może być przyczyną takiego rozproszenia światła. Tu szukaj źródła problemu.

Dziękuję za pomoc. Tu się zgadzamy, że przyczyna leży raczej u podstaw a nie w obróbce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się, bardzo fajna fotka. Biorąc pod uwagę rurkę, z jakiej to zrobiłeś i że to 2 kompletne zdjęcie. 

Balans kolorów nie bardzo mi odpowiada, o gwiazdach dość powiedziano. Mimo, że skończyłeś fotę, do stacka wrócisz jeszcze ze 20 razy, bo masz na czym ćwiczyć. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.