Skocz do zawartości

side-by-side


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Czy jest mozliwość policzenia kątu zbieżności teleskopu nr2, aby patrzyl w ten sam punkt co nr1?

Domyslam sie ze jednym z najwazniejszych parametrow bedzie lokalizacja punktu obrotu oraz rozstaw pomiedzy teleskopami.

 

1874319766_sidebyside.png.8a0e13f06f8b743faab2c5fe2c562f03.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

dzięki, ale nic mi to nie mówi :( 

nie planuje uzywac zadnych urzadzeń, jedynie ewentualnie obliczenia na kartce.,

 

ktos pomoże?

A gdybys narysowal trojkat 

1) Wiercholek gdzie ma patrzec

2) wewnatrz teleskopu ustawionego ronolegle do drugiego

3) tam gdzie patrzy teleskop nr 2.

 

I potem juz tylko prosta trygonometria

image.png.3e931c13121ca57644b15671897eb637.png

Edytowane przez TheShackMeister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, czy ja dobrze rozumiem, że obydwie rury na jednym montażu altaz, robiące zdjęcia nieba a nie ptaka na drzewie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał:

Czy jest mozliwość policzenia kątu zbieżności teleskopu nr2, aby patrzyl w ten sam punkt co nr1?

Domyslam sie ze jednym z najwazniejszych parametrow bedzie lokalizacja punktu obrotu oraz rozstaw pomiedzy teleskopami.

jeżeli to astronomia to nie ma zbieżności, obiekty są nieskończenie daleko a rozstaw między teleskopami nie ma wpływu na kąt który zawsze jest zerowy.

ale widocznie nie astronomia skoro pytasz?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Tayson said:

Montaz eq, regulacja teleskopu nr2 na uradzeniu ala klin alt az w montazach eq.

 

Jeżeli do obserwacji czy zdjęć naziemnych to znając odległość od celu policzysz- trygonometria. Kąt się musi zmieniać zależnie od odległości celu. Natomiast jeżeli planujesz patrzeć na coś na niebie to wystarczy, że będą równoległe... przecież wszystko tam jest "dość daleko", więc nie ma to znaczenia... Czy ja dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Tayson said:

Tak pod foto, oba w nieskonczonosc.

Jak nieskończoność to kąt = 0, nawet jak twój mount ma kilometrowe ramię między teleskopami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, czego byś nie wyliczył to i tak tylko regulacja tymi klinami zostaje. W tym momencie teoria przegrywa z praktyką: ugięcia, skręcenia i niedokładności wykonania elementów montażowych zabiją najdokładniejsze wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysl jest taki aby miec dwa blizniacze stupu patrzace w ten sam punkt.

potem wszystko do jednego stacka. teoretycznie bedzie troche szybciej zbierany material.

 

rozjazd moze byc mysle max ok 20pixeli. przy mojej skali 1,6"/px wyjdzie 30". wiecej to zbyt duza strata kadru na crop brzegow po alignacji.

ciekawe jak to bedzie w praniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tayson napisał:

Domyslam sie ze jednym z najwazniejszych parametrow bedzie lokalizacja punktu obrotu oraz rozstaw pomiedzy teleskopami.

 

To podstawowe zagadnienie pomiaru odległości metodą paralaksy trygonometrycznej. Dla znalezienia kąta pomiędzy osiami optycznymi teleskopu kluczowym parametrem jest odległość obiektu, na który patrzą lunety. Lokalizacja punktu obrotu tubu zupełnie nie ma znaczenia.

A na co chcesz Tomek patrzeć przez ten duet? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Zamysl jest taki aby miec dwa blizniacze stupu patrzace w ten sam punkt.

potem wszystko do jednego stacka. teoretycznie bedzie troche szybciej zbierany material.

 

rozjazd moze byc mysle max ok 20pixeli. przy mojej skali 1,6"/px wyjdzie 30". wiecej to zbyt duza strata kadru na crop brzegow po alignacji.

ciekawe jak to bedzie w praniu...

No nie trochę, tylko dokładnie 2 x szybciej, co przy naszym klimacie ma fundamentalne znaczenie. Pomysł świetny, tylko warto dopracować synchronizację palenia klatek na obu tubach z ditheringiem, żeby nie było strat czasu. 

 

A co do rozjazdu to chyba przesadzasz z tymi 20-ma pixelami. To poniżej jednego procenta długości kadru. Myślę, że przy tradycyjnym systemie focenia gdy stosujemy dithering, meridian flipy czy też zbieramy materiał przez  wiele nocy też mamy rozjazd klatek pewnie w granicach kilku procent.

 

A tak na marginesie też chodzi mi po głowie setup na dwie równoległe tuby. Myślałem tylko, żeby większą (APO 140) ustawić na luminancje a mniejszą (APO 102) na kolor. Wtedy zbierał bym w systemie 3 godz L i równolegle po godzinie RGB.

Oczywiście do tego muszę zmienić montaż, bo wyjdzie tego sprzętu prawie 30 kg. No i ciekaw jestem czy da się robić równoległą akwizycję jednym komputerem. Obawiam się, że to będzie trudny problem do przeskoczenia. Dochodzi więc problem z synchronizacją ditheringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Zamysl jest taki aby miec dwa blizniacze stupu patrzace w ten sam punkt.

potem wszystko do jednego stacka. teoretycznie bedzie troche szybciej zbierany material.

 

Nie doczytałem, ale teraz chyba kapuję. Jeżeli to obiekty niebieskie, to osie tub powinny być po prostu równoległe. Ale jak trochę skrzywisz, to moim zdaniem nie będzie krzywdy. Stakowanie (alignacja) materiału z obydwu kamer załatwi sprawę. Tak jak w normalnej wielosesyjnej praktyce, gdy w kolejnej sesji nie trafiasz idealnie w poprzedni punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Strama napisał:

Ooooooo:grin: jeszcze takiej konstrukcji nie widziałem, mam pytanie do czego ta trzecia lustrzanka przy przciwwadze??

Jak to do czego, do pełnego wykorzystania nocy :D po jednej stronie zbierały się klatki na dwóch tubach a na przeciwwadze wieszałem albo Samyanga 135 albo coś szerzej np. 50mm :)

Jak już jest pogoda, to trzeba ją maksymalnie wykorzystać ;)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.