Skocz do zawartości
  • 0

Jak sobie radzić z FITSami?


dobrychemik

Pytanie

Przedwczoraj zaliczyłem swoją pierwszą w życiu noc w trójkącie: kamera astro kolor + SharpCap + ja. Było nie do końca satysfakcjonująco :(

 

Nie mogę dojść do porozumienia z FITSami. Nie umiem ich sprawnie i szybko "zdebayerować". Odkryłem, że jestem je w stanie przeglądać w aplikacji ASIFitsView wchodzącej w skład ASIStudio. Niestety za każdym razem program ten otwiera FITsa z nieprawidłowym ustawieniem kolorów: muszę przestawiać z RGGB na BGGR. Klikam, by stosowało to do wszystkich plików z katalogu i wtedy już są prawidłowo wyświetlane. Niestety nie ma opcji hurtowego przekształcenia wszystkich plików, każdy jeden muszę tu zapisywać oddzielnie jako np. TIF. I jeszcze po ponownym uruchomieniu programu znowu muszę przestawiać RGGB/BGGR. Strasznie upierdliwe.

Jak Wy sobie z tym radzicie? Czy w SharpCapie da się coś poustawiać, żeby od razu zapisywał pliki "zdebareyowane"? Czy może w jakimś innym programie to można szybko zrobić dla całej grupy plików? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Udało mi się rozwiązać problem: próbowałem wszystkiego, ale bez skutku. No to zacząłem przeinstalowywać wszystko po kolei: SharpCap, sterowniki do kamer ASI i ASCOM ze strony ZWO - i właśnie to ostatnie pomogło. Nagle DSS zaczął sobie radzić z prawidłowym wyświetlaniem FITSów :)

 

Ogólne wrażenia z efektów pierwszej nocy z kamerką astronomiczną, to że obrazy rzeczywiście są straszliwie ciemne. Gain 120, któy stosowałęm, musi być odpowiednikiem jakiejś bardzo małej czułości w Canonie. W tym ostatnim najczęściej ustawiałem ISO1600 i było nieporównanie jaśniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja ściągam fitsy w mono.

Przeglądam w DSS, tam można ustawić schemat maski Bayera raz na dobre.

 

Później stackuję (DSS) i zapisuję do kolorowego tiffa. 

Zdebayerowane pliki poszczególnych ujęć jakoś specjalnie nie były mi potrzebne do czegokolwiek... A podgląd w Sharpie i tak jest w kolorze nawet jak zapisujesz w mono...

Więc pytanie brzmi nie "jak" ale "po co?" ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, dobrychemik napisał:

Nie umiem ich sprawnie i szybko "zdebayerować".

 

No właśnie: po co? Rozumiem, że chcesz zrobić stacka z zebranych fit'sów czy tif'ów. Obojętnie.

Właściwie chyba każdy program do stakowania zrobi Ci debayeryzację w locie. Więc nie ma potrzeby robienia debayer dla każdej klatki ręcznie. Eech, na wrześniowym zlocie (jeżeli będzie i Ty tam będziesz) po prostu Ci to pokażę. Tak będzie chyba najłatwiej. ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Ustawienia DSS sprawdzałeś? On się sam nie domyśli. One są na dole tego menu po lewej

Options -> settings -> raw / fits

 

image.png.6670247c2ffb9d2564227120fd4c76c9.png

 

Nic to nie daje, produkt nadal jest monochromatyczny. Na liście plików do stakowania każdy ma też deklarowaną głębię jako "Gray 16 bit".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, count.neverest napisał:

Ściągnij PIPP: https://sites.google.com/site/astropipp/downloads i będzie przyjacielem Twym. Chyba najlepszy program do hurtowego przekształcania fitów, rawó, serów i avików. Potrafi wyrównywać klatki. 

 

Ten tip z PiPPem to i mi się przydał. Nie przyszło mi do głowy wykorzystywanie go do DSów. Puszczałem fitsy z kamerki przez SirilIC, ale błędnie rozpoznawał RGBGGGRRRRRR. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ta klatka przesłana mi przez @dobrychemik jest po prostu bardzo ciemna, pewnie może się wydawać monochromatyczna nawet po debayerze, bo jeśli zapisuje się do FITSa 16b a sygnału jest np. na poziomie 10b (co wcale nie jest jakoś mało) ale to kilkanaście razy słabiej niż zdjęcie, które w zwykłej fotografii byłoby "dobrze" naświetlone.

Moim zdaniem w DSS nie widać koloru, bo tam w ogóle mało co widać bez ostrego stretchingu. Jak tam pokręcić trochę tymi beznadziejnymi suwakami (prawy górny róg) to widać normalnie kolor. Jak zrobiłem stack i rozciągnąłem to widać normalny kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale gdy ten sam plik otwieram w ASIFitsView, to już nie wyświetla go tak ciemno, ale od razu widać tam kolorowy welon, choć mocno zaszumiony. Natomiast w DSS histogram pokazuje niemal zerową rozpiętość tonalną zdjęcia i identyczną we wszystkich trzech kanałach. Najwyraźniej u mnie program jakoś źle wczytuje plik.

 

Poza tym to zdjęcie nie powinno być bardzo ciemne: 180 sekund przy F/4 z Optolongiem L-eX. Coś jest nie tak.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie to wygląda tak. Pliki rejestruję w APT i na szybko tam je podglądam. Tak w trakcie trwania sesji. Jest tam funkcja wyciągnięcia histogramu.

 

Po nocy wrzucam wszystko do Pixinsght'a i odpalam funkcję Blink. Tam jest ich wstępna selekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.08.2021 o 20:18, dobrychemik napisał:

Nie mogę dojść do porozumienia z FITSami. Nie umiem ich sprawnie i szybko "zdebayerować". Odkryłem, że jestem je w stanie przeglądać w aplikacji ASIFitsView wchodzącej w skład ASIStudio.

 

Zbierałem FITsy Sharp Capem i po zestakowaniu ich w DSS obrazy mają właściwe kolory. Niestety nie używam ASIFitsView , a staki otwieram i obrabiam w PIX. Staki są kolorowe, więc może jest jakiś problem z użyciem ASIFitsView?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.