Skocz do zawartości
  • 0

Moje przygody z pseudo-teleskopem pseudo-marki OPTICON - ku zabawie i przestrodze.....


Marcin_G

Pytanie

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Fajny artykuł i wyborne komentarze.  Wygląda na to że poczatki firmy wspomnianej w artykule były ciekawe 

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/telescopes/schmidt-cassegrains-scts/opticon-10-r74

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i czemu ma służyć ten artykuł.Dawniej pasjonaci nocnego nieba budowali lunety ze szkieł okularowych i tubusów klejonych z papieru, na tym forum wielu takich jest. Pytam więc komu przeszkadza taki refraktor który przecierz jest o wiele lepszy od tych ze szkielek okularowych, u jednych rozwinie on pasję , u drugich nawet najlepszy jej nie rozwinie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, kompas napisał:

No i czemu ma służyć ten artykuł. Dawniej pasjonaci nocnego nieba budowali lunety ze szkieł okularowych i tubusów klejonych z papieru, na tym forum wielu takich jest. Pytam więc komu przeszkadza taki refraktor który przecież jest o wiele lepszy od tych ze szkielek okularowych, u jednych rozwinie on pasję , u drugich nawet najlepszy jej nie rozwinie.

Ma służyć ku przestrodze. By ludzie nie "łykali haczyka" sądząc że kupują profesjonalny teleskop z powiększeniem 675x, podczas gdy kupują nieudolną atrapę teleskopu z fatalnymi akcesoriami. Taki teleskop większość rozsądnych użytkowników tylko zniechęci do astronomii i optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kompas napisał:

Oczekiwał bym jenak że napiszesz jak poprawić właściwości tego teleskopu tym bardziej że podpisujesz się "majserkowicz" co do reszty czyli akcesorji i powiększenia to masz rację.

Żeby poprawić właściwości tego "teleskopu" trzeba raczej cudotwórcy a nie majsterkowicza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kompas napisał:

Oczekiwał bym jenak że napiszesz jak poprawić właściwości tego teleskopu tym bardziej że podpisujesz się "majserkowicz" co do reszty czyli akcesorji i powiększenia to masz rację.

Poprawa tego teleskopu polega na odesłaniu go do sprzedającego. Co innego majsterkować (wyszukaj tu na forum mój projekt "LEGO") a co innego wdepnąć w gó....rę problemów, bo producent i dystrybutor chcą zarobić na naiwnych i nieświadomych.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Lukacz napisał:

Fajny artykuł i wyborne komentarze.  Wygląda na to że poczatki firmy wspomnianej w artykule były ciekawe 

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/telescopes/schmidt-cassegrains-scts/opticon-10-r74

Myślę, że Opticon z powyższego linku i Opticon z mojego te(k)stu to "dwóch różnych panów Kowalskich".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że Opticon z powyższego linku i Opticon z mojego te(k)stu to "dwóch różnych panów Kowalskich".....

Może być...

a może być sprzedany brand.  I "pan Kowalski" od  SCT ma teraz wiecej wspólnego z https://www.astrosystems.nl/   niż z Opticonowym "świstakiem zawijającym w sreberka" (te z napisem x675). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teleskop kilka klas lepszy niż Astro Cabinet 90 z czasów DDR / PRL.

Galileusz czy Heweliusz za taki sprzęt całowaliby po rękach.

 

 A sprawdzałeś jego kolimację? Bo w moim Celestronie 70/400 dużo dało poprawienie kolimacji i usztywnienie wyciągu paskami teflonowymi oraz jego skrócenie. Do tego niedrogie plossle i powstał fajny balkonowiec na statywie foto.

 

Teraz czekam na niespodziankę z Niemiec - jedzie do mnie stary 60/700 ale nie wiem jeszcze dokładnie co to :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Piotrek L. napisał:

Żeby poprawić właściwości tego "teleskopu" trzeba raczej cudotwórcy a nie majsterkowicza!

Sam kupiłem taki za 140 zł w stanie sklepowym i nie było tak źle, kupiłem go w celu pozyskania montażu na drewnianym statywie, myślę jednak że możnatak jak pisze Piotrkusiu nieco go poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po prostu jakość adekwatna do ceny :astronom:

 

Może opis za bardzo ukierunkowany w stronę mieszania Opticrona z błotkiem, no ale co się dziwić skoro pisze to osoba zerkająca na co dzień przez sprzęt przeszło 100x droższy.

Niemniej jednak myślę, że jak jakiś świerzak wpadnie tu z zapytaniem czy podobne cudo "się nada na start" to można mu śmiało ten artykuł podlinkować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Opowiadanie.

Pewnego czerwcowego popołudnia pan "D" ( tak będziemy go nazywać) został poproszony przez jedną ze swoich znajomych (będzie to babcia Kuby) o pomoc w naprawie pewnego urządzenia w domu.  Pan D pojechał, wykonał serwis i jak zwyczajowo bywa ze znajomymi rozpoczęły się gawędy przy kawie. Po pewnym czasie Babcia zapytała.

-D czy ty masz lunetę? 

-Tak. Odpowiedział.

I zaczęło się wyznanie babci w którym to opowiedziała jak razem z rodzicami Kuby złożyła się na teleskop dla niego jako, że Kuba interesuje się astronomią. 

Jakaż radość zapanowała w domu kiedy kurier dostarczył paczkę z teleskopem. Nie trwała jednak długo gdy okazało się szybko, że już w dzień obrazy były zamglone i trudno było coś zobaczyć. No ale przecież to jest teleskop i nie służy do obserwacji natury tylko gwiazd i Księżyca. 

Więc po zapadnięciu zmroku podekscytowany Kuba wycelował w gwiazdy iiiiiii..... klops. Nic nie widać. Zmiana "soczewek" nic nie dała.

Pan D poprosił aby Kuba przyjechał z tatą dziś wieczorem. Pogodę zapowiadano ładną więc można będzie popatrzeć. 

Stało się jak zostało zaplanowane i po godzinie 23.00 z piątku na sobotę rozpoczęło się polowanie na zwierzynę (drobną wszak to maleńki kaliber był). Po ustawieniu teleskopu pan D rozpoczął szukanie Jowisza w "soczewce" 20. Nie korzystał z szukacza bowiem słusznie podejrzewał, że będą jeszcze większe kłopoty. Celując po rurze D trafił w Jowisza i okazało się, że obraz jest kiepski ale coś widać. W komplecie jest jeszcze "soczewka" 10. Po zamontowaniu w pseudo wyciągu obraz przepadł. Powodem był montaż na  którym teleskop bujał się jak na huśtawce. Ponowna walka i jest. Bardzo kiepski. Ale czego się spodziewać po teleskopie za 300zl. D opowiedział Kubie i tacie Kuby w czym problem. Kupowanie bez wiedzy to droga do nikąd. Kuba zniechęcił się do astronomia. Ale pan D miał w zanadrzu jeszcze coś. Otworzył garaż o na wózku wytoczył działo na zwierza tym razem grubego. 

Do wyciągu dostawiona drabina. 

Ustawiony w pewne miejsce w zenicie. W wyciągu 9/100. Kuba wchodzi na drabinę, przykłada oko i WOW :new_shocked:. M57 pomimo dość jasnej nocy pięknie rysuje się na tle gwiazd. Do okulary podchodzi ojciec i również wychwala obraz. Pan D zmienia teraz cel. Zakłada okular 20/100 i OIII Lumikona. Veil. I znów :new_shocked:.

Potem przysłona do 125mm pomiędzy ramionami pająka i Jowisz. Ładny choć nie tak jak z refraktorów APO czy Maków. Ale widoczny i ładny. 

Potem następują tłumaczenia i żale, że brak jest rzetelnych informacji w sieci  i ostrzeżeń. 

Pan D dementuje takie informacje odsyłając Kubę i tatę do for  Astropolis, Astromaniak, Forumastronomiczne.

-W sieci jest sporo ostrzeżeń a i tak kupujący kierują się idiotycznymi wpisami sprzedających. 

Na szczęście dla astronomii w tym przypadku skończyło się nie najgorzej. Pan D przekazał Kubie SkuLuxa na oryginalnym montażu Ala Astro3. Do tego okular plossl 26 i 10 z dawno nieistniejącego Bressera 130/900. Chłopak nie zrezygnował z pasji. Czasami dzwoni i umawia się na obserwacje z D. Niecierpliwie czeka też na obiecane spotkanie z innymi astro-zapaleńcami na nadwarciańskiej łące. 

Historia prawdziwa z tego roku.

Niech będzie przestrogą. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

:flirt:

Artykuł świadczy tylko o głupocie ludzi , mając do  dyspozycji kupna sprzęt optyczny z górnej  lub średniej  półki cenowej  a kupuje się teleskop za najniższą cenę to czego można się spodziewać ,wiadomo ,że kupuje się eksponat muzealny .Ale jest jeszcze opcja zwrotu 14 dniowa i po sprawie .Wiadomo ,chytry dwa razy traci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Marcin_G, jak zwykle świetny tekst napisałeś, dziękuję.

22 godziny temu, kompas napisał:

No i czemu ma służyć ten artykuł.Dawniej pasjonaci nocnego nieba budowali lunety ze szkieł okularowych i tubusów klejonych z papieru, na tym forum wielu takich jest. Pytam więc komu przeszkadza taki refraktor który przecierz jest o wiele lepszy od tych ze szkielek okularowych, u jednych rozwinie on pasję , u drugich nawet najlepszy jej nie rozwinie.

Należę do tych, którzy własnoręcznie robili w latach 70-tych lunety ze szkieł do okularów i zapewniam Cię, że oczywiście nie były to instrumenty doskonałe, ale radość z ich zrobienia i użytkowania była nieporównywalnie większa, niż mają teraz ci, którzy kupią to badziewie, ustawią sobie powiększenie 675x i potem piszą na forum -nic nie widzę przez mój nowiutki teleskop, pomóżcie!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Grzędziel napisał:

@Marcin_G, jak zwykle świetny tekst napisałeś, dziękuję.

Należę do tych, którzy własnoręcznie robili w latach 70-tych lunety ze szkieł do okularów i zapewniam Cię, że oczywiście nie były to instrumenty doskonałe, ale radość z ich zrobienia i użytkowania była nieporównywalnie większa, niż mają teraz ci, którzy kupią to badziewie, ustawią sobie powiększenie 675x i potem piszą na forum -nic nie widzę przez mój nowiutki teleskop, pomóżcie!

Ja też robiłem i całkowicie się z Tobą zgadzam, gdyby ten teleskop nieco zmodyfikować i nie patrzeć w niego w powiększeniu 675 tyłko w 35 to nie jest on taki zły a na pewno lepszy niż ten ze szkieł okularowych

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, kompas napisał:

Ja też robiłem i całkowicie się z Tobą zgadzam, gdyby ten teleskop nieco zmodyfikować i nie patrzeć w niego w powiększeniu 675 tyłko w 35 to nie jest on taki zły a na pewno lepszy niż ten ze szkieł okularowych

Tak, ale za pieniądze wydane na to coś plus modyfikacje, można już szukać przyzwoitej lornetki, która będzie 100x lepsza na początek, a do tego bez względu na to, czy ktoś załapie bacykla czy nie, taka lornetka zostanie w obu przypadkach przydatnym instrumentem optycznym!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Piotrek L. napisał:

Tak, ale za pieniądze wydane na to coś plus modyfikacje, można już szukać przyzwoitej lornetki, która będzie 100x lepsza na początek, a do tego bez względu na to, czy ktoś załapie bacykla czy nie, taka lornetka zostanie w obu przypadkach przydatnym instrumentem optycznym!

 

Absolutnie nie namawiam do kupna tego  "teleskopu" ale jeżelia  ktoś  już go posiada,to może go  zmodyfikować nie jest to trudne, ani  przesadnie drogie drogie. potrzebna będzie tania kątówka Amiciego i jakiś tani  okular 1,25". z narzędzi wystarczy śrubokręt , papier ścierny i bukwel czyli piłka do metalu  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kompas napisał:

Absolutnie nie namawiam do kupna tego  "teleskopu" ale jeżelia  ktoś  już go posiada,to może go  zmodyfikować nie jest to trudne, ani  przesadnie drogie drogie. potrzebna będzie tania kątówka Amiciego i jakiś tani  okular 1,25". z narzędzi wystarczy śrubokręt , papier ścierny i bukwel czyli piłka do metalu  

No niby można go zmodyfikować, ale wątpie by jakiemu kolwiek początkującemu chciało by się w coś takiego bawić tymbardziej, że sama jakość tego sprzętu pozostawia wiele do życzenia... Prawie cały z plastiku jest, więc nawet nie widzę sensu modyfikacji... : P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.