Skocz do zawartości

Przeglądanie plików fits - w czym to robicie?


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przed zabraniem się do materiału chciałbym przejrzeć wszystkie pliki fits z sesji, czy nie ma tam jakichś patologicznych klatek. I tu pojawia się pytanie - czego używacie do przeglądania fitsów?

Wiem że ASTAP ma przeglądarkę miniaturek (załączony screen), ale tam ładuje się 10, może maks 15 miniaturek i tyle, nie wiem czemu. To fajne narzędzie, bo przeglądając w nim fitsy można od razu oznaczyć te złe. Ale czemu on nie ładuje wszystkich?

Szukam jakiegoś narzędzia do szybkiego przeglądu i nic nie mogę znaleźć, może ktoś coś?

Zrzut ekranu 2021-09-30 o 17.51.46.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam FITS Preview https://www.cloudmakers.eu/fitspreview/. Mam jeszcze wersję za free, więc mogę ci przesłać. Tylko oglądasz tam pojedyncze klatki, a nie jak w Astap, że ładujesz wszystko na raz. Ewentualnie jest jeszcze AsiStudio

Edytowane przez Patrix
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kompie do obróbki -- tylko Pix.

 

Na kompie do akwizycji -- ASI Fitsviewer z pakietu ASISTUDIO. Lekkie, przewija przez foldrr z zachowaniem fov i stretcha. Liczy stretch po kanałach i jak trzeba to debajeruje. Wystarczy.

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

ASI Fitsviewer z pakietu ASISTUDIO

 

Dzięki @Przemek Majewski dokładnie to, czego szukałem! Załadował się cały katalog, ładnie "rozciągnął" podgląd i płynnie działa, jest darmowe i jest wersja na Maca :) 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, isset napisał:

Nie no program jest zajebisty, pokazuje histogram, brzydkie klatki można od razu usunąć, bardzo szybko wczytuje klatki - nice :) 

Jedna z najlepszych rzeczy w pakiecie asi... XD stretch tylko jest dosc prosty, pewnie histogram estymuje jakis gruby, ośmiobitowy (rysuje 16-bit, ale pewnie do strecza liczy prostszy).

 

praktycznie od poczatku mam poinstalowane na wszystkich kompach bez Pixa. Zeby moc fits-y otwierac prędko. Proste rzeczy czasem są dobre. Rzadkie, ale zdarza się.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że pytam, ale po co Wam super hiper zaawansowane programy do przeglądania na6lapkach? 

Przecież to się robi już w domu przed monitorami, żmudnie i dokładnie oglądając każdą klatkę po kilka razy. 

Na lapku to ja mogę sobie podejrzeć jedynie np w APT,  co kilka klatek czy są równe i ostre. Więcej mi nie potrzeba. 

Moim zadaniem jest przynieść dobry materiał do domu i to właśnie tam zaczyna się cała zabawa z klatkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Robson_g napisał:

Przepraszam że pytam, ale po co Wam super hiper zaawansowane programy do przeglądania

 

No np mam 300 klatek i chciałbym szybko je przejrzeć zanim zacznę zabawę, bo sesja była nienadzorowana. I szukałem programu za pomocą którego szybko i bez zbędnego klikania przejrzę te 300 klatek pod kątem - chmur, złego prowadzenia, innych losowych zdarzeń. A te złe usunę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam ImageJ/Fiji, powszechnie uzywane, darmowe i też na Maca. Możesz przeciągnąc cały folder na główny pasek programu i otworzyć wszystkie pliki jako virtual stack. W ten sposób możesz otworzyć nawet gigantyczną sesję na starym kompie. Możesz też usunać pojedyncze klatki (Delete slice) i z powrotem zachować jako sekwencję plików FITS. Jest jeszcze pakiet AstroimageJ, ale tego za bardzo jeszcze nie używałem, więc cięzko mi powiedzieć czy będzie lepszy niż zwykły ImageJ/Fiji.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.