Skocz do zawartości

NGC 7009 - Mgławica Saturn


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Rosso napisał:

Świetny opis, a zdjęcie wyszło Ci wręcz książkowe :) Jestem pod wrażeniem detalu. Gratulacje i czekam na więcej 

Dzięki wielkie :) Będą kolejne.

 

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Ależ to maleństwo. Ma chociaż 60"?

 

Brawo za widmo. Skąd masz SA? ;)

 

 

 

No faktycznie maleństwo - rozmiar kątowy to ok. 25″ × 17″ części centralnej i 41″ × 35″ licząc całość. Łukasz fajnie to pokazał na tle Księżyca oraz w tym kapitalnym zestawieniu wszystkich wykonanych planetarek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

oj aż mi się zachciało odpalić RCka :)

wspaniałe zdjęcie, naturalne, niewymuszone, poziom hard

Bardzo mi miło Kuba! Oj ale chciałbym zobaczyć to z Twojego RC, albo go dorwać w swoje ręce :D Panie... jak dobrze pamiętam to masz RC12"? Czyli natywnie pracujesz w skali 0,31 arcsec/pix. Jeśli tak, to ja mam dla Ciebie większe wyzwanie: https://www.astrobin.com/347xqk/ :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

tak, RC 12 cali

ja to chętnie spróbuję, ale nie wiem czy przy bortle 5+ coś z tego wyjdzie

no i nie mam kamery do takich zadań

jakie masz tam u siebie niebo gdzie to fociłeś?

Na Ruczaju w Krakowie :D  Z balkonu. Wiadomo, taka Koskowa czy mój rodzinny Beskid Niski to duże ułatwienie nawet przy lucky imagingu, ale duże, zbite i jasne powierzchniowo obiekty spokojnie są do zrobienia nawet z miasta. Kamerę pożyczę jak coś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło, z południa macie trochę lepiej i tak, bo 5 st. wyżej niż na północy. Trzeba też spróbować podobne obiekty, ale też nie wszystkie się nadają. M57 np. jest znacznie ciemniejsze i trzeba dłuższych czasów, M27 się w ogóle nie nadaje. Eskimos jest dobry do tego, jakaś planetarka jest też w Pegazie czy Andromedzie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Charon_X napisał:

Fajnie wyszło, z południa macie trochę lepiej i tak, bo 5 st. wyżej niż na północy. Trzeba też spróbować podobne obiekty, ale też nie wszystkie się nadają. M57 np. jest znacznie ciemniejsze i trzeba dłuższych czasów, M27 się w ogóle nie nadaje. Eskimos jest dobry do tego, jakaś planetarka jest też w Pegazie czy Andromedzie. 

Dlaczego M 27 się nie nadaje? Jak najbardziej można użyć techniki LI czy fotografii krótkoczasowej. Swoich Hantli pokazywać nie będę bo wstyd, ale proszę:

Co do listy potencjalnych celów to na pierwszy rzut polecam spojrzeć tutaj :D

 

A potem na Astrobina np Garego Imma ;) albo katalog Kohoutka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Dlaczego M 27 się nie nadaje? Jak najbardziej można użyć techniki LI czy fotografii krótkoczasowej. Swoich Hantli pokazywać nie będę bo wstyd, ale proszę:

Co do listy potencjalnych celów to na pierwszy rzut polecam spojrzeć tutaj :D

 

 

No dobra, ale potrzebuje znacznie dłuższych czasów. Mi w SCT 8" z reduktorem i ASI224MC trzeba było ok 20 sek, aby się mgławica pokazała. A to za długo jak na mój zestaw -SCT/ASI/EQ3-2. Część mgławic też jest cieżka do znalezienia, jak się nie ma GOTO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Charon_X napisał:

 

No dobra, ale potrzebuje znacznie dłuższych czasów. Mi w SCT 8" z reduktorem i ASI224MC trzeba było ok 20 sek, aby się mgławica pokazała. A to za długo jak na mój zestaw -SCT/ASI/EQ3-2. Część mgławic też jest cieżka do znalezienia, jak się nie ma GOTO.

 

Tu masz pojedynczą klatkę M27 - SW 200/1000; ASI 224MC; klatka 5 sek.

 

Capture_00021.png.883c76ef2989ddbdcb298c8303995387.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Charon_X napisał:

Co tam widać, ale za ciemno. I ty miałem F5. Mi z SCT z reduktorem 6.3 wyszła tak klatka (zrobiłem 4 poglądowe i więcej nie próbowałem bo nie było sensu):

 

DSO_235652_f1.jpg.09ce5ffdbd430e53331645df277b1fab.jpg

@Charon_X ale my mówimy o technice Lucky Imagingu / fotografii krótkoczasowej. To ma jak największy sens tylko trzeba zrozumieć czym te techniki są i czym się różnią od klasycznej fotografii DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Maro21 napisał:

Obrazek obrazkiem , super zresztą,  ale jak zrobiłeś spektrometrię mgławicy? Bo to jest sztosik.

Dzięki :D W sumie nie ma żadnej filozofii - nabyłem od kolegi @Jan Bielański (to tak swoją drogą odpowiedź dla Ciebie @Behlur_Olderys - wybacz, przegapiłem wcześniej) filtr Star Analyser 200. To jest prosta siatka dyfrakcyjna (200 linii na mm), wsadzona w oprawkę 1,25". Generalnie trzeba wykonać sesję obiektu i gwiazdy odniesienia o dobrze określonym widmie; zestackować materiał (chociaż można z pojedynczych klatek) i w odpowiednim sofcie (RSpec czy Visual Spec) skalibrować względem np. gwiazdy, a potem dokonać analizy.

 

Przykładowy materiał:

masterLight_BIN_1_EXPOSURE_30_00s_FILTER_NoFilter_RGB_integration_DBE.thumb.png.874d62967c8509beb995c30893717dee.png

 

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał:

Bardzo mi miło Kuba! Oj ale chciałbym zobaczyć to z Twojego RC, albo go dorwać w swoje ręce :D Panie... jak dobrze pamiętam to masz RC12"? Czyli natywnie pracujesz w skali 0,31 arcsec/pix. Jeśli tak, to ja mam dla Ciebie większe wyzwanie: https://www.astrobin.com/347xqk/ :D

ja dziesiątką (250/2000) już parę razy sie starałem, z pikselem 2.3 mikrona mono, ale to nie jest łatwa sztuka, nie podobaly mi się rezulaty. miałem sprobowac cc10 250/3000, o ktorym pisalem post (znacznie lepsza ostrosc w centrum), ale pogody i czasu na wszystko brakuje. apertura 20" RC od GSO sprawdziłaby sie doskonale w tej materii. Z matrycą typu 174mm. Robienie ładnych zdjęć małych mgławic planetarnych to jedno z moich docelowych marzeń.

 

naprawdę świetnie, że sie tym zajmujecie, bedę wiedzial kogo męczyć o uwagi praktyczne i opinie!

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.