Skocz do zawartości

Akumulator od wkrętarki


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam sporo akumuatorów 18V do elektronarzędzi. Sporo to kosztuje i ma bardzo dobre parametry, więc zacząłem się zastanawiać, czy istnieje metoda by to bezpiecznie podłączyć jako zasilanie 12V do mobilnego zestawu astro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś kupić BMS i mieć zgrzewarkę. No i jakoś porozdzielać te ogniwa z elektronarzędzi. Cele mogą być w różnym stanie, lub wręcz różne modele różnych producentów, więc je podobierać parametrami. Dużo roboty się z tego robi, a efekt wcale nie jest pewny. No jest jeszcze druga możliwość - łączenie tych akumulatorów jakąś druciarnią, ale to już zależy od elektroniki, która jest w środku. Chyba lepiej na tym wyjdziesz, jak je sprzedasz, a za zebrane pieniądze kupisz normalny pakiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lkosz napisał:

Musiałbyś kupić BMS i mieć zgrzewarkę. No i jakoś porozdzielać te ogniwa z elektronarzędzi. Cele mogą być w różnym stanie, lub wręcz różne modele różnych producentów, więc je podobierać parametrami. Dużo roboty się z tego robi, a efekt wcale nie jest pewny. No jest jeszcze druga możliwość - łączenie tych akumulatorów jakąś druciarnią, ale to już zależy od elektroniki, która jest w środku. Chyba lepiej na tym wyjdziesz, jak je sprzedasz, a za zebrane pieniądze kupisz normalny pakiet.

Ale ja ich nie chcę niszczyć! One są w doskonałym stanie i pracuję tymi narzędziami na co dzień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli opcja nr 2: druciarnia. Elektronika wewnątrz może uniemożliwić połączenie równoległe, lub nawet się uszkodzić przy płynących prądach wyrównawczych. O ile jakakolwiek jest. Jeśli nie ma, to możesz uszkodzić akumulatory nadmiernie je rozładowując. W ciemno nikt Ci nie da gwarancji, różne rzeczy producenci pakują w akumulatory. Do tego niepewne iskrzące połączenia, bo rozumiem że chcesz ich jeszcze używać z narzędziami, więc lutowanie odpada. Zostają jakieś krokodylki, którymi łatwo pomylić biegunowość, albo drukowanie wtyczki. Teoretycznie można dać dużą diodę prostowniczą przed każdym aku, żeby zapobiec prądom wyrównawczym, a w praktyce trzeba będzie dać je na jakimś PCB z radiatorem. To jest jednak spadek o 0.6 do nawet 1V. Diody Schottky'ego niebardzo, bo mają już zauważalne prądy wsteczne. No i jeszcze jakieś zabezpieczenie przed odwrotną biegunowością oraz LEDy sygnalizujące który akumulator zaraz się wyłączy (o ile zrobi to sam) i trzeba go wymienić. Bo pewnie nie chciałbyś zaskoczeń pt. nagle montaż gaśnie

 

Kup sobie lepiej pakiet li-ion lub nawet akumulator LiFePO w obudowie jak kwasiak... kosztuje grosze przy cenach sprzętu astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co oszczedzac...

Zwlaszcza w zimie lepsze niz akumulator zelowy.

Polecam gotowe pakiety Litokalla

Mam takie dwa, mozna sobie wieksze pojemnosci odnalezc ;)

147,64 zł | LiitoKala o dużej pojemności 12 V 10Ah 18650 akumulator litowy 12v 10000 mAh 
https://a.aliexpress.com/_uvotSg

 

362,71 zł  35%OFF | LiitoKala 12V 30Ah 3S10P 11.1V 12.6V wysokiej mocy akumulator litowy
https://a.aliexpress.com/_ufdHBw

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dla niektórych to śmieszne  ale ja miałem takie zasilanie na wakacyjnych wyjazdach i sprawdziło się bardzo dobrze . Baterie od wkrętarki robiły jednocześnie za przeciwwagę oraz zasilanie .  Potrzeba tylko przetwornicy step-down i trochę przewodów .Owszem wymaga to "druciarni" jak niektórzy piszą ale po pierwsze  takie rozwiązanie zmniejsza wagę bagażu w samolocie bo nie trzeba taszczyć przeciwwagi a po drugie w ogóle można zabrać do samolotu bo mamy akumulator podzielony na części więc nie przekracza dopuszczalnej wartości mocy którą można załadować do bagażu podręcznego.  4x3Ah /18V zasilało montaż, kamerę z chłodzeniem  guider oraz małego laptopa conajmniej przez 6h, dużo zależy od temperatury bo chłodzenie kamerki było największym pożeraczem prądu.

 

aku.jpg.0a7994650e77c5baa4dbca4e5eba534d.jpg

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

Podał byś szczegóły tej druciarni?

Dokladnie o tym myślałem.

Dorobiłem takie wtyczki które wpinałem w  oryginalne styki na bateriach połączone to było potem równolegle i do przetwornicy .  Niestety nie wróciły z ostatniego wyjazdu do Egiptu ( gdzieś się zawieruszyły :D ) , a że ostatnio nie latałem z sprzętem  to jakoś nie miałem bodźca do zrobienia nowych :)  . Jak jadę teraz gdzieś to samochodem i  zasilam wszystko z akumulatora w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ax napisał:

362,71 zł  35%OFF | LiitoKala 12V 30Ah 3S10P 11.1V 12.6V wysokiej mocy akumulator litowy
https://a.aliexpress.com/_ufdHBw

 

Balancer wbudowany? Nie widzę...
Przy 10P jeśli nie ma balancera to będzie proszenie się o pożar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fejsbuku ktoś sprzedawał gotowe adaptery do baterii różnych marek elektronarzędzi, spróbuje to odszukać. Jak już masz coś takiego (albo sam zrobisz) to potem wystarczy przetwornica stepdown i jazda, nic trudnego. Bardzo dobry pomysł, sam mam kilka dużych baterii milwaukee i tez się temu przyjrzę 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Kuba, zamiast kombinować z samymi akumulatorami, weź po prostu całą wkrętarkę - masz od razu zasilanie i napęd. Jeszcze imadło, żeby chwycić wkrętarkę i masz zestaw mobilny, o którym ostatnio myślisz.

i jak Oskara nie lubić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Kuba, zamiast kombinować z samymi akumulatorami, weź po prostu całą wkrętarkę - masz od razu zasilanie i napęd. Jeszcze imadło, żeby chwycić wkrętarkę i masz zestaw mobilny, o którym ostatnio myślisz.

się śmiejesz, a ja niebawem wyruszę w teren ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman a jakiejś jednej konkretnej firmy?

Na allezło można na przykład znaleźć takie gotowe adaptery do aku Makity:

https://allegro.pl/oferta/adapter-do-baterii-makita-14-4v-18v-z-konektorami-10491912236


 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kubaman napisał:

Makity też mam. 14v

Jeżeli masz 3-4 takie same akumulatory makity 14v to połącz przez adaptery w szereg.
 

W obwód wrzuć oprawę na bezpiecznik samochodowy, z bezpiecznikiem 5A.

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-oprawa-bezpiecznika-samochodowego-standard-11316103699

 

I stycznik na kabel, z odpowiednią obciążalnością i jakąś diodką:

https://allegro.pl/oferta/osadzone-kabel-przelacznik-bialy-10a-250v-9965889473

 

Całość podłącz do przetwornicy step-down, na przykład takiej:

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-36-48-60-72v-30-90v-do-12v-10a-step-9550628307

 

Wrzuć na wyjściu taką samą oprawę na bezpiecznik jak wyżej tylko z bezpiecznikiem 10A.

 

I dosztukuj na przykład jakiś rozdzielacz z gniazdami zapalniczki i USB:

https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-gniazda-zapalniczki-12-24v-4xusb-120w-11186857778

 

NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SKUTKI UŻYCIA :)

Nawet kilkadziesiąt woltów DC może być groźne, zwłaszcza dla kogoś z problemami kardiologicznymi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niewtajemniczonych te akumulatory wkrętarkowe posiadają wbudowany balancer więc o ogniwa nie ma co sie martwić :) Natomiast co do samego projektowania układu zasilania to warto wziąść pod uwagę zasilanie montaży SW na napięcie 14V (nie 12V) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.