Skocz do zawartości

UWAGA! Teleskopy.pl wychodzą przed szereg...


Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, _Spirit_ napisał:

Herbert. Za dużo masz kasy że takie pomysły na forum publicznym? ;)

Ale ceny za filtry i tak są z kosmosu. Wszak niektóre dochodzi do 3-5 tys. Uwazacie ze to mało za kawaleczek szkiełka??? Chyba że są ze złota 

 

Mnie się bardziej wydaje że to szukanie kolejnego argumentu by podnosić ceny produktów. Bo do tej pory kupowaliśmy źle filtry wygląda... A teraz żeby był dobry muismu dopłacić. Czyli bazowy produkt jakie ma parametry żeby było dobry?? 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, _Spirit_ said:

Herbert. Za dużo masz kasy że takie pomysły na forum publicznym? ;)

Pisiąt za Chromę i dorzucam puszkę Kasztelana za pomiar

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mnich85 napisał:

...Czyli bazowy produkt jakie ma parametry żeby było dobry?? 

 

Zgodne ze specyfikacją. A jak nie ma to zwrot. I tak do skutku...
To nie są produkty za pięć złotych, żeby były jakieś wątpliwości co do parametrów.

 

Problem leży tylko w dostępnej finansowo usłudze pomiarów parametrów takich filtrów.

I na to jak sądzę jest rynek... Tylko ile kosztuje sprzęt do takich zabaw? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

 

Problem leży tylko w dostępnej finansowo usłudze pomiarów parametrów takich filtrów.

I na to jak sądzę jest rynek... Tylko ile kosztuje sprzęt do takich zabaw? ;)  

 

Typowy sprzęt jest drogi ale sprawdzić widmo/pasmo wcale nie jest drogie. Poza tym jeśli naprawdę zechce sprawdzic Pana Chemika to sobie wyślę filtr do laboratorium, bo akurat mam dojście. I zmierza mi za parę groszy bo już pytałem. 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mnich85 napisał:

Typowy sprzęt jest drogi ale sprawdzić widmo/pasmo wcale nie jest drogie. Poza tym jeśli naprawdę zechce sprawdzic Pana Chemika to sobie wyślę filtr do laboratorium, bo akurat mam dojście. I zmierza mi za parę groszy bo już pytałem. 

 

No zaraz zaraz, "masz dojście" do akredytowanego laboratorium, które wykonuje certyfikowane pomiary na certyfikowanym sprzęcie przez certyfikowany personel i to wszystko za parę  groszy? Z jednej strony jestem pod wrażeniem, z drugiej jednak to i tak słabo, bo nieskończenie drożej niż u mnie - o ile wiem to nikt nigdy u mnie nie zapłacił nawet grosza :)

 

Edytowane przez dobrychemik
literówka
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, dobrychemik napisał:

 

No zaraz zaraz, "masz dojście" do akredytowanego laboratorium, które wykonuje certyfikowane pomiary na certyfikowanym sprzęcie przez certyfikowany personel i to wszystko za parę  groszy? Z jednej strony jestem pod wrażeniem, z drugiej jednak to i tak słabo, bo nieskończenie drożej niż u mnie - o ile wiem to nikt nigdy u mnie nie zapłacił nawet grosza :)

 

Jesli zmądrzeje i dorosne do

astrofotografii tak naprawdę to proszę uwierzyć, że jesli będzie okazja, to zakupie taki filtr i wyślę go na sprawdzenie. 

Tak. Mam dojście do laboratorium, które wykonuję różne rodzaje badań od analizy pierwiastkowej po PET. 

ZA granicą koszt filtra  ok 450 euro. Zobaczymy ile tu będzie.. 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

o ile wiem to nikt nigdy u mnie nie zapłacił nawet grosza :)

Z jednej strony tak, z drugiej strony musiałem ponieść koszty zakupu taśmy klejącej na zaklejenie opakowania do wysyłki. 3zł w plecy... no i mam cała rolkę taśmy, z którą nie mam teraz co zrobić...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Zabawne będzie, jak się okaże, że to "dojście" to jest do kogoś, kto pracuje z Tobą :D

Proszę Pana nie. Ja stąd nie znam nikogo a dojście do laboratorium mam we Wrocławiu i Lublinie. Także spokojnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mnich85 napisał:

Proszę Pana nie. Ja stąd nie znam nikogo a dojście do laboratorium mam we Wrocławiu i Lublinie. Także spokojnie. 

 

Duże mają doświadczenie w pomiarach filtrów interferencyjnych? Mają certyfikat na wykonywanie takich pomiarów? Nie chcę być czepialski, ale chciałbym poznać Twoje stanowisko czy takie pomiary to w końcu prosta sprawa i każdy może je robić czy też bardzo skomplikowana i trzeba przechodzić specjalne kursy, by mierzyć filtry. Przyznam, że już się trochę gubię.

I najważniejsze: kto ewentualnie w Polsce byłby w stanie poprowadzić takie szkolenia?

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, everr napisał:

Jeden user zasiał tyle emocji...zamiast zapytać się o procedurę pomiarową (bo to jest sedno) od razu wyszedł z założenia, że jest gorsza niż producenta.

 

Mimo że Proterrain rzeczywiście ma sposób pisania ocierający się o trolowanie, to w tym przypadku miał rację. Dobre chęci nie zastąpią skalibrowanego sprzętu. Każde urządzenie pomiarowe musi przejść taka procedurę co jakiś czas. Chyba, że to sprzęt o zastosowaniu dydaktycznym, a nie przemysłowym - ale wtedy wyniki to ciekawostka, bez wartości badawczej, co rzecz jasna w tym przypadku wystarcza.

 

Oczywiście osobną kwestią jest to, że producenci nie dostarczają prawdziwej i pełnej specyfikacji filtra (chyba tylko z wyjątkiem Chromy), więc usługa Oskara jest bardzo pożądana.

 

4 godziny temu, Mnich85 napisał:

Typowy sprzęt jest drogi ale sprawdzić widmo/pasmo wcale nie jest drogie. Poza tym jeśli naprawdę zechce sprawdzic Pana Chemika to sobie wyślę filtr do laboratorium, bo akurat mam dojście. I zmierza mi za parę groszy bo już pytałem. 

Możesz zdradzić o jakiej cenie mowa i czy ta oferta jest tylko dla Ciebie po znajomości?

 

43 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Duże mają doświadczenie w pomiarach filtrów interferencyjnych? Mają certyfikat na wykonywanie takich pomiarów? Nie chcę być czepialski, ale chciałbym poznać Twoje stanowisko czy takie pomiary to w końcu prosta sprawa i każdy może je robić czy też bardzo skomplikowana i trzeba przechodzić specjalne kursy, by mierzyć filtry.

 

A certyfikowane laboratorium to jest "każdy"?

 

Wzajemna weryfikacja uzyskanych danych, to akurat podstawa w nauce, więc nie rozumiem dlaczego tak drażliwie na to reagujesz :)

 

Osobiście byłbym ciekaw ponownego sprawdzenia niektórych filtrów, bo np. wyniki z 20-stej strony "obiektywnego" wątku są bardzo zastanawiające (że tak dyplomatycznie się wyrażę).

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Marek_N napisał:

Osobiście byłbym ciekaw ponownego sprawdzenia niektórych filtrów, bo np. wyniki z 20-stej strony "obiektywnego" wątku są bardzo zastanawiające (że tak dyplomatycznie się wyrażę).

 

Które konkretnie wyniki kwestionujesz? Sprecyzuj, proszę, zarzuty zamiast delikatnego obsmarowywania błotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marek_N napisał:

 

Proszę Pana odniosę się do tego postu niebawem. Mam troszkę natłok zajęć.... 

 

28 minut temu, dobrychemik napisał:

Marku, nie reaguję drażliwie, źle odczytałeś mój przekaz. Bardziej już mnie ta sytuacja rozbawiła. Uparty atak na moją fachowość, a jednocześnie po znajomości, poprzez "kontakty", filtry sprawdzane u znajomego we Wrocławiu. Tak się akurat składa, że mam paru znajomych we Wrocławiu i jest duża szansa, że to ci sami znajomi :)

Nie mam nic przeciwko weryfikacji moich wyników. Wręcz przeciwnie, zachęcam do tego. Mierzcie gdzie tylko się da, bo tym bardziej przyczynicie się do zmiany, która jest moim celem. Ktokolwiek chce mi dopiec pomiarami, tylko mi w ten sposób pomaga. Mi - nie jako osobie robiącej pomiary, ale astroamatorowi, któremu zależy na zmianie sytuacji na polskim rynku sprzętu astro.

 

Zastanówcie się przez chwilę nad moją motywacją. Dlaczego od dwóch lat zajmuję się pomiarami filtrów? Dlaczego nie biorę za to pieniędzy? Dlaczego na bieżąco informowałem o moich sukcesach i problemach? Dlaczego ogłaszam akcje pomiarów dla wszystkich chętnych? Jeśli komuś nie mieści się w głowie, że można to robić bez chęci wykorzystania ludzi lub ich oszukiwania, to tym gorzej świadczy to o takiej osobie o ograniczonej zdolności postrzegania motywacji innych ludzi.

Na szczęście nie ma jakiegokolwiek przymusu korzystania z moich usług czy też z próbnej mojej współpracy z t.pl. W Polsce są tysiące spektrofotometrów, w tym dziesiątki lub setki tej klasy sprzętu, na którym ja mierzę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by więcej osób się tym zajmowało. Nie ukrywam moich procedur, wystarczy czerpać z moich opisanych na Forum doświadczeń. 

Pan źle zrozumiał sens. Odniosę się do tego niebawem. 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry są już w drodze do mnie. Jest szansa, że już jutro je zmierzę i przez weekend opracuję wyniki.

 

Swoją drogą jak obstawiacie? Jakie będą realne szerokości pasm? W 2x 5 nm średnio wierzę. Bardziej podejrzewam, że będzie coś około 5.5 nm. Oby nie 6.0 nm. Jako osoba fotografująca kolorową kamerą w mieście mam nadzieję, że okażą się te filtry naprawdę dobrym produktem.

I najważniejsze: jak z ustawieniem pasm? Największy konkurent tego filtra, czyli Optolong L-eX, ostatnio wypada pod tym względem tak sobie - częściej trafiają się egzemplarze dobrze działające tylko z małą światłosiłą.

Muszę przyznać, że bardzo niecierpliwie czekam na pomiary tych filtrów. (Podobnie może być kiedyś z domniemanymi Optolongami Ultimate, jeśli rzeczywiście mają powstać takie filtry, a nie są jedynie efektem internetowej mistyfikacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, licho52 napisał:

Jakiej mystifikacji?  VisibleDark (@VisibleDark_) ma go i dał już zdjęcie...zlinkowane na oficjalnym profilu Optolonga.

 

Na stronie Optolonga nie ma wzmianki o tym filtrze, więc uznałem, że to nic pewnego. FB nie śledzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczka dotarła dzisiaj po południu. Teraz moja kolej - pomiary planuję zrobić w poniedziałek.

 

Filtry prezentują się okazale. O ile jednak w przypadku Antlii 1.25" pudełeczka z magnesami są fikuśne, to tutaj są to już pokaźnych rozmiarów szkatułki. Niestety jedno z pudełek ma nieco nieudaną przykrywkę - jakiś problem na wtryskarce i brzeg z jednej strony jest zmatowiony, a od góry jest kilka kropek. Ogólnie nieistotny drobiazg - po kilku sesjach i tak pudełko będzie miało na sobie zdecydowanie więcej śladów użytkowania.

 

Do każdego filtra dołączony jest wydruk widma. Planowałem starannie pilnować, by ich nie pomylić, ale niepotrzebnie. Producent dostarczył pięć jednakowych kartek z tak samo nieczytelnym wykresem (pełna skala widma na małym wydruku). Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości odnośnie kontroli jakości poszczególnych filtrów Antlii, to teraz już ich mieć nie musi. Tym samym widać, że moje pomiary naprawdę mają sens.

 

EDIT:

1. Dodam, że filtry nie mają jakichkolwiek cech indywidualnych umożliwiających odróżnienie poszczególnych egzemplarzy. Klienci będą musieli zawierzyć, że ani ja, ani pracownicy sklepu nie pomyliliśmy filtrów po pomiarach.

2. Przeprowadziłem wstępne oględziny filtrów metodą dubletów - jak zmienia się jasność obrazu po złożeniu dwóch filtrów jeden za drugim. Wygląda na to, że powtarzalność ustawienia pasm transmisji jest dobra, a szerokość pasm rzeczywiście mniejsza niż w moim L-eX (6.0 i 7.0 nm). Coraz bardziej podobają mi się te filtry.

 

Na koniec kilka rodzinnych fotografii:

IMG20211218155623.thumb.jpg.b0e4720c99446dc1ba5b928fc2d4764b.jpg

 

IMG20211218160011.thumb.jpg.949e976d9a2b7487bf1529f123947b84.jpg

 

IMG20211218160252.thumb.jpg.9b47fca2dfd2b016cd806d1069422941.jpg

 

IMG20211218160834.thumb.jpg.5f440a3381db500c05bc91c19e8e0b9f.jpg

 

IMG20211218161501.thumb.jpg.0707734e562fd29b1d4760580dde853c.jpg

 

IMG20211218162018.thumb.jpg.64f4195c50075f564dba627fe784aafe.jpg

 

Edytowane przez dobrychemik
uzupełnienie
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.