Skocz do zawartości

WANTED: okular do planet / księżyca 8 mm ze sporym polem i odsunięciem źrenicy


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaken, szukając dziury w całym, wymyśliłem sobie, że potrzebuję okular 8 mm do duzych powiększeń z SCT 10"

Czy macie swoich faworytów w dobrej i bardzo dobrej klasie jakościowej?

- pole nie mniej niż 65o

- odsunięcie oka na poziomie 15+ mm

- 1,25" czy 2" - bez znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, polaris napisał:

Radian albo LVW.

Szkoda, że oba już nie produkowane, Vixen był jednym z liderów....

 

@Lukacz - dużo wymagań to przywilej bardzo wymagających, bardzo marudzących lub starych :D

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bartolini napisał:

Docelowo Delos 8mm.

Budżetowo - używany Hyperion 8mm może dać radę z SCTkiem.

niezawodnie.......

 

Nie wiem, jak to robisz, ale początkowo moja hierarchia była taka:

(1) Vixen LVW.....ale nie produkowany

(2) TeleVue Delos.....ale bardzo drogi

(3) Baader Hyperion.....ale taki nie za topowy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcin_G napisał:

 

Nie wiem, jak to robisz, ale początkowo moja hierarchia była taka:

(1) Vixen LVW.....ale nie produkowany

(2) TeleVue Delos.....ale bardzo drogi

(3) Baader Hyperion.....ale taki nie za topowy.....

Vixen LVW-8 chyba był niedawno na Astromaniaku w ,,sprzedam,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dobrychemik napisał:

Marcin, nudzi Ci się? Masz Morfeusza 9 mm i koniecznie potrzebujesz jeszcze 8 mm? A co później: 8.5 mm? :D

To nie jest tak, że super mega koniecznie, bo idzie opozycja Wenus i muszę muszę......

Ale jakby coś dobrego było.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos czego i tak pewnie nie kupisz....ale ja od dwoch lat mam parkę Angleeyes 8mm. 70stopni. 

Okular wymiata, wiadomo to nie Nagler, ale jego transmisja i korekcja pola w F8 wzwyż jest bardzo dobra.

Zresztą przerobiłem wiele okularów i do bino mam w.w. w zakresach 8/12/19mm.

Oczywiscie zanim dorobiłem sie bino paczałem jenoocznie (czasami nadal zerkam)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

@Marcin_G mam wrażenie, że Ty i tak wszystko wiesz, tylko chcesz rozruszać towarzystwo. W ostatnich czasach na rynku nie pojawiła się raczej jakaś nowa przebojowa seria okularów, więc trzeba szukać wśród klasyków. LVW 8 pojawiają się na rynku wtórnym. 

 

Złe wrażenie. Mimo wieku i stażu. Postępuje zgodnie z zasadą "kto pyta nie błądzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marcin_G napisał:

niezawodnie.......

 

Nie wiem, jak to robisz, ale początkowo moja hierarchia była taka:

(1) Vixen LVW.....ale nie produkowany

(2) TeleVue Delos.....ale bardzo drogi

(3) Baader Hyperion.....ale taki nie za topowy.....

Jeżeli ten okular nie będzie często wykorzystywany i masz już jakąś 16tkę lub 20tkę w standardzie 1.25", spróbowałbym odpowiednio: z TV barlow 2x lub Powermate 2.5x.

Ewentualnie jak masz TV Plossl 25mm to z TV barlow 3x - tylko wtedy tylko 50* pola. Barlowy przydadzą się do Avikowania.

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiś okular spełniający wszystkie wymogi poza ogniskową, ale o ogniskowej w miarę zbliżonej, to wystarczy że go trochę odsuniesz (albo przysuniesz) od ogniska i ustawisz ostrość lustrem - ogniskowa teleskopu się zmieni i efektywnie wyjdzie to samo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam u siebie wielką trójkę, czyli:

- TV Delos 

- Baader Hyperion

- Vixen LVW

Po wczorajszych testach w Maku 127 nie mogłem nic wybrać - wszystkie były bardzo dobre

Dziś - po testach w TS 152/900, Vixen nieoczekiwanie odpadł: nie sięgam ogniska w nieskończoności, brakuje mi 4-5 mm. Tubus jest za długi

Natomiast Hyperion, mimo trzykrotnie niższej ceny od Tele Vue, walczy dzielnie, dodatkowo jest sprzedawany z woreczko-futerałem i kątową muszlą oczną. Kolejna zaleta Hyperiona - jest niemal parfokalny z Morfeuszami! Różnice w optyce - podczas zmierzchu były to niuanse; temat wymaga głębszego rozpoznania, jutro może Wenus podczas dnia ustrzelę.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musi być koniecznie 8mm, skoro masz 9mm? Co powiesz na 7mm, a dokładnie Nikona NAV 7SW? Wiem, nie jest tani ale pole 72 stopnie,ER 17mm. W Mak'u obraz miodzio ostry, kolorystycznie przyjemny. Co do APO, np. F/7, to do sprawdzenia. Sam może sobie takiego kupię, jeśli tylko trafi się okazja, bądź koledze się znudzi. Chociaż to drugie, mało prawdopodobne :-).

Na AM trafił jeden na giełdę, ale 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.