Skocz do zawartości

Kupię porządny refraktor APO .


KORSARZ89

Rekomendowane odpowiedzi

  • KORSARZ89 zmienił(a) tytuł na Kupię porządny refraktor APO .
1 minutę temu, JustinSullivan napisał:

Nie przesadzajmy, ze jest tak trudno. No chyba , że ktoś poluje na Takahashi za 4 tyś. Przede wszystkim określ jakie parametry lub firma Cię interesuje.

 

 

No właśnie - zdefiniuj co rozumiesz pod określeniem "porządny". No wcale nie jest takie jednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KORSARZ89 napisał:

Zauważyłem... W Polsce ciężko jest kupić coś ciekawego przeglądam oferty od kilku miesięcy... 

To jest trochę inaczej. Jak ktoś ma dobry egzemplarz i nie jest dociśnięty do ściany jakąś katastrofą finansową, to tanio go nie sprzeda. To samo dotyczy lornetek, samochodów i innych rzeczy wymagających trafienia na dobry, sprawdzony egzemplarz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... dobre refraktory traktuje się jak drogą  biżuterię :icon_smile:

Na pewno jednak lepiej/szybciej ściągnąc z Zachodu.

 

edit

Nie widzialem posta Grządziela, więc moze jednak lepiej z polskiego forum :icon_exclaim:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, KORSARZ89 napisał:

Chciałbym zobaczyć dużo szczegółów na księżycu, planetach w mocnym kontraście i dobrej ostrości  przy powiększeniach rzędu 400x. Cena do 30 tys. zł rynek wtórny.

Przy idealnej optyce refraktor wyciąga na planetarce 2,7xD . Powyzej tego powiększenia raczej trudno dostrzec lepszy detal. Takie powiększenie tez bardzo pasuje do ciasnych gwiazd podwojnych. 

Czyli reasumujac, jak łatwo policzyc, potrzebny Ci refraktor o idealnej optyce i średnicy minimum  400/2,7= ok.150mm. Czyli na pewno triplet, bo dublet ed lub fluorytowy musialby miec ze dwa metry długości. Z tym , ze seeing musi byc naprawdę idealny. Żadne tam obserwacje ponad dachami innych budynków.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ten triplet Grządziela na pewno tyle wyciągnie przynajmniej na Księżycu.

Moj TS 102/1122 ed śmiało wyciąga, jak juz pisalem, 280x i jest to dla mnie standardowe powiekszenie (dla tego teleskopu )na Księżyc przy idealnym seeingu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A koniecznie musi być refraktor? Za 30k ogarniesz teleskopy lżejsze i o wiele większej aperturze, która to właśnie jest odpowiedzialna za detale w obrazach. Im szerszy teleskop tym większa moc rozdzielcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150mm dublet f/8 na pewno bedzie mial większą aberę (sferyczna, sferochromatyczną) niż 130mm triplet f/7.

Ja wybralbym tego z mniejszą aberą.

 

Jasne punkciki, np odblaski kraterków w Plato na Księzycu pewnie lepiej pokaże 150mm, ale ciemne rozpadlinki (np w Gassendim lub na dnie Vallis Alpes) będą lepiej widoczne w tym 130mm triplecie. Piszę to na podstawie swoich teleskopów, bo nie porównywałem tych tutaj wymieninych.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak refraktor to wybierałbym tryplety no chyba że będzie to większe F z min. F10

Zawsze masz opcję zakupu tego cuda :), ten najbardziej by pasował pod Twoje wymagania, dodatkowo masz certyfikat i nowy refraktor w cenie 5,4 tyś. euro czyli poniżej 30 tyś. :), starczy na komplet okularów jeszcze.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p12211_TS-Optics-CF-APO-155-mm-f-8-Deluxe-Triplet-APO-Refraktor---mit-Testzertifikat.html

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KORSARZ89 napisał:

Chciałbym zobaczyć dużo szczegółów na księżycu, planetach w mocnym kontraście i dobrej ostrości  przy powiększeniach rzędu 400x. Cena do 30 tys. zł rynek wtórny.

Dlaczego musi być refraktor?  Czemu nie Cassegrain?

np.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-acf-sc-305-3048-12-uhtc-lx90-goto/p,17670?utm_medium=cpc&utm_term=17670&utm_campaign=2205&utm_source=froogle&utm_content=#tab_bar_1_select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KORSARZ89 napisał:

Zauważyłem... W Polsce ciężko jest kupić coś ciekawego przeglądam oferty od kilku miesięcy... 

Hmmm.... mój TS 125mm wisiał chyba z 2,5 miesiąca i jakoś się nie odezwałeś.

No tak ale to nie jest porządny EDAPO....dlatego zostawiam go sobie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KORSARZ89 napisał:

Chciałbym zobaczyć dużo szczegółów na księżycu, planetach w mocnym kontraście i dobrej ostrości  przy powiększeniach rzędu 400x. Cena do 30 tys. zł rynek wtórny.


Od pół roku mam newtona 250/1750 z bardzo dobrym lustrem. Przy dobrych warunkach TOA130 wysiada na Księżycu przy powiększeniach 200+. Detal, jasność są lepsze w lustrze. Kontrast lepszy w TOA, ale do Księżyca  to nie jest takie kluczowe. Jak chcesz mieć detal w dużych powiększeniach to apertury nie zastąpi żadne APO. Czekam na planetki. Zobaczymy ja tu wypadnie porównanie.

Edytowane przez luk
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.