Skocz do zawartości

Ultralekkie 10 cali


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Brawo za pomysł i wykonanie. Pamiętam, że pozbyłem się swojego dobsona przez wielokrotną utratę kolimacji podczas transportu samochodem na obserwacje pod ciemne niebo. Twoja konstrukcja wygląda bardzo solidnie. 

Edytowane przez msixone
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa? 

Serio pytam. Nie gubisz kolimacji w różnych ustawieniach? Nie "leci" po wymianie okularu z ciężkiego  na lekki i na odwrót? Jak z łapaniem światła bocznego? Jak z roszeniem luster (przewiewnie tam :) )?

Dasz fotkę w stanie "zaparkowany w szafie"?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, bartolini said:

Układ jak ultralight’y Rossa Sackett’a

9C6CB520-F544-4B1C-BFAC-27F49688FCCD.jpeg.6b25e23ff2aca755063bf5436ef1888b.jpeg
http://www.stardazed.com/MyTelescopes.html

 

 

 

Tak, dokładnie! Widziałem je kilka lat temu na CN i postanowiłem przekuć inspirację na zmodyfikowaną wersję według mojego "widzimisię" ;)

 

28 minutes ago, Hans said:

Działa? 

Serio pytam. Nie gubisz kolimacji w różnych ustawieniach? Nie "leci" po wymianie okularu z ciężkiego  na lekki i na odwrót? Jak z łapaniem światła bocznego? Jak z roszeniem luster (przewiewnie tam :) )?

Dasz fotkę w stanie "zaparkowany w szafie"?

 

Pozdrawiam.

 

Działa, działa :)

Nie leci w żadnej konfiguracji, bo po pierwsze jest dobrze wyważony, a po drugie ma duże filcowe "łożysko oporowe" którego opór jest regulowany przez dokręcenie pokrętła. Światło boczne jest wszędzie, bo nie ma jeszcze osłon, a co do roszenia powiem tak... Mam już patent w przygotowaniu na LW i na LG :D

 

Fotkę mogę wrzucić później, ale moje teleskopy nie stoją w szafie, nie po to są takie ładne żeby je chować :flirt:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2022 o 16:57, Hans napisał:

Działa? 
Serio pytam. Nie gubisz kolimacji w różnych ustawieniach? Nie "leci" po wymianie okularu z ciężkiego  na lekki i na odwrót?

Wiadomo, że tego typu uproszczone konstrukcje będą miały jakieś tam ugięcia, luzy itp. To nieuniknione. W wielu miejscach bym się ich doszukiwał. Jednak jak bardzo jest to zauważalne w tym przypadku to by trzeba obmacać osobiście. W projekcie nie chodziło o to by zbudować zwięzły teleskop, ale lekki i fajnie składalny. Reszta aspektów jest kompromisem "coś za coś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Binocooler said:

Wiadomo, że tego typu uproszczone konstrukcje będą miały jakieś tam ugięcia, luzy itp. To nieuniknione. W wielu miejscach bym się ich doszukiwał. Jednak jak bardzo jest to zauważalne w tym przypadku to by trzeba obmacać osobiście. W projekcie nie chodziło o to by zbudować zwięzły teleskop, ale lekki i fajnie składalny. Reszta aspektów jest kompromisem "coś za coś".

 

Jestem po dosyć dokładnych testach i od zenitu po horyzont leci niecałe pół znacznika LG, co uważam jest sukcesem i sporą sztywnością jak na taką konstrukcję teleskopu ;) Nie ma to zauważalnego wpływu na dawane obrazy, to wypadowy teleskop do DSów i spełnia swoje kryteria w każdym punkcie :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Mały update :) Po ostatnich obserwacjach gdzie w ogromnej wilgotności LW poległo po godzinie postanowiłem działać ;)

 

Tak oto narodził się pomysł Autonomicznego Systemu Równoważenia Temperatury.

System działa w oparciu na Arduino, na trzech termometrach - jeden zamontowany jest na LW, drugi na LG, a trzeci mierzy temperaturę otoczenia. W momencie kiedy temperatura lustra głównego jest większa niż temperatura otoczenia, system włącza chłodzenie LG aż do schłodzenia go do temperatury otoczenia +2 stopnie. 

A jeśli temperatura LW zbliża się do temperatury zewnętrznej (pod warunkiem gdy wynosi ona mniej niż 15 stopni) to włącza grzałkę i stale monitoruje wartości :)

Będzie pewnie jeszcze sporo poprawek, ale pierwsze balkonowe testy są bardzo obiecujące :D

 

 

IMG_20220811_200716.jpg

IMG_20220811_200749.jpg

IMG_20220811_200948.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.