Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli korzysta się z winjuposa na bazie zdjęć składowych, to trudno nie zauważyć pogorszenia jakości mając bezpośrednie porównanie. Tego narzędzia nie można ani nie doceniać, ani przeceniać. Czasem pomamaga, czasem nic nie wnosi, a czasem zaszkodzi. Jak świadomie się z winjuposa korzysta, to można na tym skorzystać.

 

Lulu, czy udało Ci się zmusić winjuposa do automatycznego dopasowywania obrysu do zdjęcia? Bez tego powiem Ci, że bym sobie dał spokój z ręcznym dopasowywaniem. Za dużo z tym roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem bardziej edukacyjnie. Chwilę temu skończyłem sesję z Jowiszem. Warunki ponownie bardzo marne, ale wyszło coś ciekawego. Kiedy nagrywa się kolejny avik, to sprawdzam sobie jakość nagranych. W tym celu oczywiście uruchamiam AutoStakkert w wersji 3.1.4. Co się okazało, że stacki posiadają kreski w różnych miejscach. Najpierw sądziłem, że to z nowo zakupionej kamerki ASI462MC (nie napiszę jak była moja pierwsza reakcja), ale kiedy oglądałem nagranie, to na nim nie ma tych kresek. Nagrywałem z debayeryzacją, bez debayeryzacji, debayeryzowałem w PIPP, lub w Debayer i potem stackowałem. I ciągle to samo. Frustracja narastała i oczywiście pioruny leciały, że to kamerka. Kiedy ochłonąłem, olśniło mnie a może tak uruchomić AutoStakkert 2.6.8. I Niebo się otworzyło, zaświeciło Słońce. Okazało się, że wersja  AutoStakkert 3.1.4 nie radzi sobie z avikami. Natomiast AutoStakkert 2.6.8 działa prawidłowo. Poniższe fotki są tego dowodem.

image.thumb.jpeg.9ca1f12d8de264d3a08bd2e6ad494fae.jpeg

image.thumb.jpeg.c11a4063d7674ee238a19fed46971912.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej trzy najlepsze klatki z animacji, która powinna pojawić się dzisiaj wieczorem i będzie składać się z 21 klatek. Ale że sesję miałem trochę chaotyczną, w związku z tym co napisałem wyżej oraz warunki kiepskie, to jakość animacji, trudno mi teraz ocenić. Nagrywałem Jowisza kiedy był jeszcze nisko i bez korektora dyspersji, co też miało wpływ na jakość.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

 

Jup_01_59_06_2022_08_15_g4_ap8_conv.png.e13480b5e705d796e48118aa825eeac3.pngJup_01_37_58_2022_08_15_g4_ap8_conv.png.5e713628e0628f8b003644cc6e74596f.pngJup_01_33_55_2022_08_15_g4_ap8_conv.png.0abd90c3ff1bf110cdc42929b7e45d06.png

image.gif

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Okazało się, że wersja  AutoStakkert 3.1.4 nie radzi sobie z avikami. Natomiast AutoStakkert 2.6.8 działa prawidłowo.

Proponuję zgłosić błąd - wysłać takie wideo do autora i pokazać wynik, żeby mógł przeanalizować i naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiadana wyżej animacja, z dzisiejszej nocki. Miała być wieczorem, ale się wyrobiłem, więc jest wcześniej. Sądziłem, że jakość będzie znacznie gorsza, biorąc pod uwagę, że to materiał z testowania avików, więc jakość każdego inna.

 

Animację robię jak do tej pory. Ostatnio WielkiAtraktor proponował program FFMPEG, ale to nie dla mnie, popatrzyłem na poradniki i to co trzeba robić, odpuściłem. 

 

Zastanawia mnie jedna sprawa, czemu plik wideo jest tak powiększany, dopiero kliknięcie obraz w obrazie pokazuje oryginalny rozmiar. Mój odtwarzacz video też powiększa rozmiar, nie wyświetla oryginału. Pewnie to na etapie tworzenia wideo, trzeba cos ustawić? Jeszcze tego nie rozgryzłem. Więc żeby tak wielki Jowisz nie odpychał, to trzeba kliknąć obraz w obrazie.

 

 

 

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Liczba klatek: 21

Czas: od 01.28.32 do 01.59.06

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7

 

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to https://ezgif.com/ i rzeczywiście teraz animacja dobrze się kręci. Ale niestety jest tak jak przypuszczałem, robi kompresje i wychodzi cebulka na animacji. W oryginale tego tak nie widać. Szkoda, że nie można wrzucać pliku exe, pokaz slajdów, tu wygląda bardzo dobrze. Więc szukam dalej.

ezgif.com-gif-maker.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arek_P, zadziałało ale niestety w połowie! Dzięki za podpowiedź z tym PIPP, nie wiedziałem, że ma opcje gif i tworzenia wideo z opcją zapętlania, co bardzo mi uprościło sprawę. Ale niestety gif w przeglądarce kręci się nadal wolno a z tego programu, który mi polecił Krzysztof z Bagien, planeta kręci się z taką szybkością jak powinna, tylko że ten robi kompresję. Nie rozumiem tego, czemu tak się dzieje. Nawet w PIPP ustawiłem, żeby gif był mocno skompresowany i tym samym mało ważył ,ale tak samo wolno się kręci w przeglądarce. Szukam dalej. 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mi się na razie udało, to oszukać odtwarzacz wideo, żeby nie wyświetlał tak wielkiego Jowisza. W Avidemux, przy tworzeniu pliku wideo, dodałem z każdej strony odpowiedniej wielkości

obramowanie.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, *Wojtek* napisał:

Ale niestety jest tak jak przypuszczałem, robi kompresje i wychodzi cebulka na animacji.

Tam nic się nie robi samo z siebie, strona wykonuje to, co sobie zażyczysz; ten drugi plik jest mniejszy niż pierwszy, więc musiałeś wybrać optymalizację przez kompresję stratną. Tak to wygląda, jak tylko zmienisz prędkość:

image.gif.683de371e0e3f24621bb00aec5ccdd89.gif

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof z Bagien, dzięki za informacje. Ale nie rozumiem, co masz na myśli że ten drugi plik jest mniejszy niż pierwszy. Ale i tak na tej animacji wyżej jest cebulka, oczywiście o wiele mniejsza. U mnie na pokazie slajdów tej cebulki nie ma i jest lepsza jakość. Tylko jest ten problem, że nie ma opcji wrzucić pokazu slajdów. Dla tego szukam programu do gif, który tworzy taki gif, że potem w przeglądarce ma taką prędkość jaką chcę. Na razie tylko ten program od Ciebie tak robi, ale nie podoba mi się jakość takiego gif. Widać nie rozumiem tego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, *Wojtek* napisał:

Ale nie rozumiem, co masz na myśli że ten drugi plik jest mniejszy niż pierwszy.

Mniejszy w sensie rozmiaru pliku. Czyli zawiera mniej danych i to dlatego masz bardziej widoczną "cebulkę".

 

2 godziny temu, *Wojtek* napisał:

i tak na tej animacji wyżej jest cebulka, oczywiście o wiele mniejsza. U mnie na pokazie slajdów tej cebulki nie ma i jest lepsza jakość.

Pliki .gif mogą mieć maksymalnie 256 kolorów w sumie (8 bitów); jotpegi czy .png mają standardowo po 256 odcieni na każdy z kanałów RGB (czyli w sumie 3 x 8 = 24 bity), czyli zawierają trzy razy więcej danych. Tego nie przeskoczysz, jak zamieniasz serię obrazków na gifa, to spadek jakości jest nieunikniony; można ewentualnie stosować np. jakiś dithering, żeby było to mniej widoczne.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Arek_P, zadziałało ale niestety w połowie! Dzięki za podpowiedź z tym PIPP, nie wiedziałem, że ma opcje gif i tworzenia wideo z opcją zapętlania, co bardzo mi uprościło sprawę. Ale niestety gif w przeglądarce kręci się nadal wolno a z tego programu, który mi polecił Krzysztof z Bagien, planeta kręci się z taką szybkością jak powinna, tylko że ten robi kompresję. Nie rozumiem tego, czemu tak się dzieje. Nawet w PIPP ustawiłem, żeby gif był mocno skompresowany i tym samym mało ważył ,ale tak samo wolno się kręci w przeglądarce. Szukam dalej.

 

W karcie "Output options" wpisz zamiast domyślnych 3 -> 10 lub 12 klatek na sekundę (Framerate to use otherwise). Możesz też spróbować zamiast tego zaznaczyć box "Use same framerate as imput video...". Poniżej w sekcji "Advanced options" wybierz z listy "Maximum quality". Oprócz tego, jeśli chcesz by Jowisz kręcił się tam i z powrotem, to w karcie "Animation Options" zaznacz box w sekcji "Reverse play". Domyślnie powinien być zaznaczony wyżej box "Play all frames in forward Order". Taki ma zostać.

 

Słusznie zauważył Krzysztof, że gif ma tylko 256 kolorów i jest to ogólnie problem. Tu jednak PIPP potrafi zaskoczyć algorytmami ditheringu. To jak ten program sobie radzi robi wrażenie.

 

Ważna uwaga na marginesie. Ładowane do PIPP tiffy nie mogą być skompresowane. Trzeba w innym programie zapisać je bez kompresji. Ta uwaga nie dotyczy Wojtka, bo skoro udało mu się zobaczyć animację, choć wolną, to znaczy, że pliki wsadowe miał odpowiednio przygotowane.

 

Warto też sprawdzić, czy w karcie "Processing options" nie jest zaznaczony box przycinania "Cropping". Jeśli tak to trzeba wyłączyć.

 

Sprawdziłem powyższe parametry na plikach z derotacji ostatniego mojego Jowisza i wszystko zdaje się działać tak jak powinno. Poniżej efekt końcowy dla 10 klatek/sek.

 

2022-08-10-2341_3_pipp.gif.928046c70e44843aafc204e5dbe24a7b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_P, dzięki! Zadziałało! Tylko zamiast 12 klatek na sekundę dałem 50, gdyż taka prędkość mnie zadowala. Niesamowite, że dopiero po twoim wpisie mi się udało z animacją. Co ważne wiem już co powodowało, że animacja kręciła się wolno. Dawałem 60 klatek na sekundę. Teraz, po twoim wpisie, kiedy jeszcze raz zrobiłem animację, okazało się, że przeglądarka odtwarza prawidłowo animację, kiedy liczba klatek na sekundę nie przekracza 50, a ja wcześniej dawałem więcej.  Dzięki jeszcze raz!

 

Jup_01_28_32_2022_08_15_Bilinear_g4_ap8_conv_pipp.gif.ead12eedb4adfcb5cded0ea2dafed46d.gif

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza noc to taka, na którą się czeka. Początki były marne i myślałem, że znowu będzie kiepski materiał. Jednak się nie zniechęcałem i cały czas nagrywałem. Po godzinie 3 seeing zaczął się poprawiać i praktycznie aż do rana, była huśtawka, raz dobry raz słaby, raz bardzo dobry. Na poniższej animacji to dobrze widać. Nagrywałbym dalej, ale zabrakło miejsca na dysku, 400 GB, przy kamerce z USB 3.0, to zdecydowanie za mało. Jeżeli chcę zrobić jeszcze dłuższe animacje, trzeba dołożyć dysk. Jeżeli chodzi o kamerkę ZWO ASI462MC, jestem z niej bardzo zadowolony.

Poniżej trzy najlepsze klatki. Dodam, że warunki czasami tak dobre, że nawet w WCP złapała się "kropeczka".

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Animacja ponownie nie chce się wgrać. Chodzi o ten sam błąd co kiedyś wyskoczył, że mała animacja wgrywa się a większa już nie. Ponownie to zgłoszę w odpowiedni wątek. Więc animację wkleję później, jako plik wideo.

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7

 

 

Jup_03_46_23_2022_08_17_g4_ap21_conv.png

Jup_03_48_28_2022_08_17_g4_ap21_conv.png

Jup_03_51_39_2022_08_17_g4_ap21_conv.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał zalegał 1.5 tygodnia nieruszony, a ja walczyłem z Saturnem. Pora pokazać co tu wyrzeźbiłem. Synta 16 GoTo + ASI290MC + Barlow 2x i oczywiście niezastąpiony ZWO ADC. Jowisz był na wysokości 30-33 stopni. 3 najlepsze sesje zderotowane winjuposem. Już wiem że 3x tyle klatek się przyda nastepnym razem :) 
50%
image.jpeg.2095fc85240d8c5cc2788b506f7da892.jpeg

100%
image.jpeg.ec216fb83c7218e6e86704c29be4a079.jpeg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu ogarnąłem, jak najbardziej bezstratnie zrobić animację wideo. Dorobiłem jeszcze obramowanie, żeby odtwarzacz nie powiększył planetę. Jeszcze wrzucę najlepszy surowy avik, ale to już nie dzisiaj.

 

Jowisz z dzisiejszej nocy.

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 02.25.58 do 04.45.25

Liczba klatek: 131

 

Plik wideo zrobiony w Avidemux

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7, PIPP v2.5.9

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.