Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet nie trzeba powtarzać, oglądający może zwykle kliknąć prawym i wybrać "zapętl" ;)

 

Ja do kompresji używam narzędzia FFMPEG. Wywołanie wygląda np. tak:

ffmpeg -r 25 -i frame%04d.bmp -vcodec h264 -pix_fmt yuv420p -vb 10000000 output.mp4

 

(jeśli mamy w katalogu klatki o nazwach frame0000.bmp, frame0001.bmp itd.). Parametr -r 25 podaje docelową liczbę klatek na sekundę, -vcodec h264 -pix_fmt yuv420p to wybór wariantu kodeka H264, który powinien każdemu działać, a -vb to bitrate (tu: 10 Mbps). Można zacząć np. od 2000000 i zwiększać o 500000, aż nie będzie widocznych artefaktów (również do Słońca sprawdza się b. dobrze: link).

 

H264 wymaga parzystej liczby pikseli w pionie i poziomie; jeśli nasze klatki tak nie mają, FFMPEG może przyciąć, wystarczy dodać parametr -filter:v "crop=nowa_szerokość:nowa_wysokość:0:0".

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zmienił(a) tytuł na Jowisz 2022

Jowisz z ubiegłej nocy (10.08). Warunki były słabe, ale na tyle akceptowalne, że warto było zebrać materiał i powalczyć z obróbką. Seria 5 zdjęć do derotacji z przedziału 1:41-1:49. Sprzęt: SCT 9.25", QHY5III462C, ADC, barlow 2.25x. Obróbka: AS!3, AstroSurface, WinJupos, RawTherapee. Tym razem bez WCP, ale za to załapał się Io. Pierwsza wersja 100%, druga 70%.

 

Jup-10_08_22.jpg.d551c83ac4c0d18f89d7ba39b201bfa0.jpg

 

926780646_Jup-10_08.22-70.jpg.7430a8e6b96ae2c175a1e7f560bc44c8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Państwo drodzy, pytanie za 100 punktów. Ktoś wpadł na to jak poradzić sobie ze sławetnym artefaktem na krawędzi Jowisza? Niektórzy radzą żeby nie korzystać z maksymalnej przepustowości kamerki przy przesyłaniu klatek - ale ja i tak nie korzystam bo mój leniwy laptop się dławi, a artefakt jest... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

Niektórzy radzą żeby nie korzystać z maksymalnej przepustowości kamerki

O tym nie słyszałem; nie wydaje mi się, żeby mogło mieć jakiś związek (może przed laty, gdy stare kamerki włączały wtedy w tajemnicy kompresję i psuły surowe dane?). Tu jest dobra analiza i parę rad (przy końcu): https://skyinspector.co.uk/mars-edge-artefact/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2022 o 09:24, Dariusz.p napisał:

Z tej nocy. Wziąwszy pod uwagę słabe warunki dość i wielkość teleskopu to myślę, że wyszło całkiem. Maluszek, maczek Celestron C90 z barlowem 2,25 + kamerka ASI 120 MC

01_55_10_g4_ap16.jpg

Trzeba chyba zdjąć trochę czerwonego ;) poza tym Jowisz sztos.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.